Jump to content


Photo
- - - - -

Day Trading


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
50 replies to this topic

#16 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 06 February 2009 - 18:04

Daytrader pise:
"Generalno, nije vreme za short, u smislu investicija, drugo je 5min, ili sat dva. Berze ce verovatno poceti da se oporavljaju. Ne zato sto se ekonomije popravljaju, nego iz drugih razloga. Short interes je porastao prilicno,a to vide i u raznim Goldmanima i sl, pa je samo pitanje vremena kad ce raspaliti kontru da to pociste, koliko mogu.
Peace."
_______________________


"Short" doprinosi likviditetu. Kada ga nebi bilo, likviditet bi bio mnogo manji :ph34r: Ja ne verujem da iko investira "short" :) "Shorteri" se jure kao macka i mis :D a oni sto ispastaju su mali akcionari koji su primorani da prodaju u celoj toj "igri"

Edited by vibili, 06 February 2009 - 18:07.


#17 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 06 February 2009 - 18:24

hvala vam obojici na objasnjenjima. ja sam u principu potpuni laik i pitam iz ciste radoznalosti.

ja o berzi ne znam gotovo nista. teorijski mozda malo, a prakticno nimalo.
pogotvu ne znam o raznorazinim fianansijskim instrumentima i poslovima na koje povremeno naletim u clancima koje povremeno procitam. otuda i radoznalost - citam, ali ne razumem bas sve, a tu situaciju bas i ne volim :ph34r:

radoznalost za sad drzim "na kratko" :)
ako bi poceo proucavanje, morao bih da idem do kraja, a toliko vremena bas i nemam :D


na peak oil sam potrosio pola godine :D ;(


Nije to tako komplikovano :D
Zamisli jednu berzu/pijacu i nekoliko brokera/stovarista oko nje. Na pijaci samo stovarista mogu da vrse trgovinu robom/akcijama.
U stovarista mogu svi i svaki da dolaze i da predaju svoje za prodaju na jednoj strani, a na drugoj strani mogu svi i svaki da dolaze i da izraze zelju za nekom robom. Na pijaci se sve to nekako poklapa jedno sa drugim :D
E sada, sto okolo i izmedju svega toga ima milion razlicitih kombinacija, to je druga stvar :D Ali sve se cake nekako vremenom provale :lol:

P.S. StatoilHydro je zavrsio na NOK 118,50. Tako da sam ja danas imao srece :)

Edited by vibili, 06 February 2009 - 18:31.


#18 Daytrader

Daytrader
  • Members
  • 468 posts

Posted 06 February 2009 - 18:30

Daytrader pise:
"Generalno, nije vreme za short, u smislu investicija, drugo je 5min, ili sat dva. Berze ce verovatno poceti da se oporavljaju. Ne zato sto se ekonomije popravljaju, nego iz drugih razloga. Short interes je porastao prilicno,a to vide i u raznim Goldmanima i sl, pa je samo pitanje vremena kad ce raspaliti kontru da to pociste, koliko mogu.
Peace."
_______________________


"Short" doprinosi likviditetu. Kada ga nebi bilo, likviditet bi bio mnogo manji :D Ja ne verujem da iko investira "short" :D "Shorteri" se jure kao macka i mis :D a oni sto ispastaju su mali akcionari koji su primorani da prodaju u celoj toj "igri"


Ma mozes i to koliko hoces dugo, ja imam jedan short vec 2 god, sklonicu se sad. :) Kud nisam ona dva drzavna dobermana za nekretnine skratio, Fannie i Freddie, ne mogu sebi da oprostim. Ne radim akcije u principu, zato. Da, doprinosi likvidnosti, tim pre je stupidna ona klauzula, zabrana, shorta finansijskih stockova. To jos jedna od imbecilnih uredbi. (*) Short squeeze, tzv, e, to je gadna rabota, tu navale ti nalik Goldmanu, market makeri, pa ih samo gledas na Level 2, kako po ceo dan vrse velik pritisak, a svo vreme pomeraju naloge, moze im se . To dize cifru, ko raketa. Google im bi omiljen za to. Sto skuplji, to besmislenije, pa se nakace shorteri, a ovi ih redovno pociste, spirala besmisla otprilike. To i bi razlog da kostao 700$, da bi vredeo toliko, morali bi svi u svemiru da koriste google pretrazivac, i na najudaljenijim zvezdama. :D
Peace.

(*) doduse, za pomenuti Goldman, to i nije vazilo, oni shortirali, njima nije bilo zabranjeno. Svi su tu jednaki, samo su neki "jednakiji" od drugih. :ph34r:
Krene li inflacija, e, pa onda naci neki sto smrdljiviji stock, sto ruzniji, gadniji, malo Frankenstajn malo B.Kiton, e takav, ali gde short interes ogroman, tu ce ovi jednakiji da se pojave, bidujuci, nema greske.

#19 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 06 February 2009 - 18:39

Ma mozes i to koliko hoces dugo, ja imam jedan short vec 2 god, sklonicu se sad. :) Kud nisam ona dva drzavna dobermana za nekretnine skratio, Fannie i Freddie, ne mogu sebi da oprostim. Ne radim akcije u principu, zato. Da, doprinosi likvidnosti, tim pre je stupidna ona klauzula, zabrana, shorta finansijskih stockova. To jos jedna od imbecilnih uredbi. (*) Short squeeze, tzv, e, to je gadna rabota, tu navale ti nalik Goldmanu, market makeri, pa ih samo gledas na Level 2, kako po ceo dan vrse velik pritisak, a svo vreme pomeraju naloge, moze im se . To dize cifru, ko raketa. Google im bi omiljen za to. Sto skuplji, to besmislenije, pa se nakace shorteri, a ovi ih redovno pociste, spirala besmisla otprilike. To i bi razlog da kostao 700$, da bi vredeo toliko, morali bi svi u svemiru da koriste google pretrazivac, i na najudaljenijim zvezdama. :D
Peace.

(*) doduse, za pomenuti Goldman, to i nije vazilo, oni shortirali, njima nije bilo zabranjeno. Svi su tu jednaki, samo su neki "jednakiji" od drugih. :ph34r:
Krene li inflacija, e, pa onda naci neki sto smrdljiviji stock, sto ruzniji, gadniji, malo Frankenstajn malo B.Kiton, e takav, ali gde short interes ogroman, tu ce ovi jednakiji da se pojave, bidujuci, nema greske.


Cestitam na na dvogodisnji short. Sa obzirom na 2008 skoro sigurno si u dobitku :D Short squeeze je super bre :D :D :D Shorteri jure jedno drugog da bi sto jeftinije kupili i pokrili svij dug (sto manje izgubili) I samim tim skace cena :lol: A prodavci se samo smese celim putem do banke :) Pa ponovo iz pocetka :P
Video si nedavno u akcijama VW :P

Edited by vibili, 06 February 2009 - 18:53.


#20 Daytrader

Daytrader
  • Members
  • 468 posts

Posted 06 February 2009 - 18:57

Cestitam na na dvogodisnji short. Sa obzirom na 2008 skoro sigurno si u dobitku :D Short squeeze je super bre :D :D :D Shorteri jure jedno drugog da bi sto jeftinije kupili i pokrili svij dug (sto manje izgubili) I samim tim skace cena :D A prodavci se samo smese celim putem do banke :lol:


Znam, secam se nekakvog xxxx Networksa, davno, tako neki shit, firma sa 10 zaposlenih (including cistacicu), bi zvek sa 33 na 10 recimo, za
5 dana se vratio u kontra smeru, sa mojih 11 kad se uchipio, neverovatno. Da, short squeeze. Rast $ je nesto nalik tome sad. Sto grandioznija banka rikne npr, to
treba $-a za pokrivanje pozicija, pa doticni raste. Mislim, :) , zvuci idiotski potpuno, ali je tako.
Problem je sto to bas i ne traje vecno. Prevagne sustina pre ili kasnije. Da, taj 2god short, jeste, uspesan, ali vreme za povlacenje tu, nastupice jednakiji uskoro.
(ionako dele krevet sa vlasnicom te firme, te vreme za bezaniju, ustalasace jorgan garantovano, racunam - sto da mene poklope :ph34r: )
Peace.

#21 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 06 February 2009 - 19:31

...
A, kada se "short" ili "long" tice, najpopularniju su financijski instrumenti CFD http://en.wikipedia...._for_difference


čitao sam malo ovo... i dosao do zakljucka da su svi ti fin. instrumenti ili nacini trgovanja ili sta li vec... izmisljeni da bi se ljudi kockali (da ne kazem igrali :ph34r: ).
ne kapiram koja je sustina svega toga? tj korist? i cija?

#22 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 06 February 2009 - 19:41

čitao sam malo ovo... i dosao do zakljucka da su svi ti fin. instrumenti ili nacini trgovanja ili sta li vec... izmisljeni da bi se ljudi kockali (da ne kazem igrali :ph34r: ).
ne kapiram koja je sustina svega toga? tj korist? i cija?



Cilj je valjda da se obrce novac :) Korist, kako kome :D
Ne slazem se sa vama da se ljudi kockaju... nije to neka cista kocka... ali jeste "sportska prognoza" :D

#23 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 06 February 2009 - 20:38

Cilj je valjda da se obrce novac :) Korist, kako kome :D
Ne slazem se sa vama da se ljudi kockaju... nije to neka cista kocka... ali jeste "sportska prognoza" :D


da valjda :ph34r:

ma znam da nije cista kocka, ali pravila prosto tako zvuce...

#24 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 06 February 2009 - 21:19

da valjda :ph34r:

ma znam da nije cista kocka, ali pravila prosto tako zvuce...



Trgovina na berzi i svi, sa tim povezani, instrumenti i spekulacije su jedan od nacina prometa novca i ostalog sto isti promet omogucuje (kreditiranje, hipoteka, kamate, porezi...).
Ali, nikada se ne sme zanemariti fakta, da svaka akcija predstavja jedan deo fizicke kompanije. Samim tim je i trenutni vlasnik akcije takodje vlasnik istog dela te kompanije sto podrazumeva i sva prava i sve obaveze.
Na kraju krajeva, osnova svake odluke o kupovini ili prodaji akcija, mora da se bazira na fundamentalnom stanju u fizickoj vrednosti koju aktuelna akcija predstavlja :)

#25 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 09 February 2009 - 01:11

Nova sedmica i sveze mogucnosti :ph34r:

Od danas (9.2.09.) Moja koncentracija je pretezno na OB (Oslo Berza). Razvoj prosle sedmice reducira verovatnocu za dalji pad vrednosti glavnog indeksa. Tehnicka podrska nivoa 220 je ozbilno isprobana, ali se odrzala. Ako tehnicki nivo glavnog indeksa poraste do 240 i nastavi kroz 250, mogucnost je velika da dozivimo nekoliko veoma prijatnih nedelja, cak sta vise moze da se desi da u skoroj buducnosti dostignemo i 270. Ako se to dogodi, sledi nam 290,300 i 320 :)
Nikada nema garancija za takav scenario, ali je to verovatan razvoj nakon pozitivnih signala koji su aktivirani prosle sedmice.
Za one koji su malo skepticni, i svakako treba i takvih da ima, mogu da sacekaju sa ulazom dok ne dodje do proboja tehnickog nivoa od 240. Alternativa je ulaz sada, ali sa vrlo tesnim "stop loss"

U Nedelju 8. februara '09. posle podne, Norveska vlada je predstavila novi paket mera za suzbijanje negativnih efekata ekonomske krize. Paket je od NOK 100 milijardi i u celini se koncentrise na poboljsanje i stabilizaciju uslova kreditiranja privrede. To je veoma dobar signal i specijalno za strane investitore koji su naglo napustili OB pocetkom prosle jeseni. Ako taj strani kapital donese odluku o povratku, onda nema uzbrdice koja je dovoljno strma i ostra da se nemoze preskociti :D Istovremeno ce dnevni promet ponovo da dostigne neku normalu od desetak milijardi NOK.

Ziveli Narode! Pa ako imas mogucnost i zelis da investiras, ne stoj bre na peronu! Vreme je da se skace na voz :D

P.S. Upozoravam da je to moje licno ubedjenje i da svako ima svoju licnu odgovornost za svu tesko stecenu imovinu :D

Nikkei 225 pokazuje misice :D 8,236.73 Posted Image 160.11 (1.98%)

Edited by vibili, 09 February 2009 - 02:27.


#26 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 09 February 2009 - 08:14

AjAjAj... N 225 u minus 7,969.03 Posted Image 107.59 (1.33%) trenutno.

Nije ovo dobro... "Balance of trade" ili neto export Japana je pao 34,3% prosle godine u odnosu na '07. To je takodje prvi put nakon tri godine da neto export ne belezi rast. Samo u decembru mesecu je ta cifra 92% niza nego prethodne godine.
Ali, sa obzirom na situaciju u Japanu, ipak verujem na pozitivan razvoj na Berzi u Oslo i na Berzama u Evropi. Iako "Balance of trade" veoma oseca ovu "ekonomsku krizu" daleko je od nagativnog i vec je uracunat u aktuelnu vrednost kapitala na Berzama globalno :ph34r:

Danas je finnans sektor interesant i osecam mogucnost za dobre "blic" zarade :) Verujem u DNBNOR (Dnb NOR) na Oslo Berzi :D

Edited by vibili, 09 February 2009 - 08:16.


#27 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 09 February 2009 - 19:11

Nije vreme za epilog, ali delimicni facit je opravdan :ph34r:

Index OB (Oslo Berza) je danas dostigao i probio nivo 240 (240,39 +2,98%). Razvoj cene sirove nafte je pozitivan, $46,67 u ovom trenutku.

Norveska vlada je obavestila da je u pripremi paket mera koji ce podstici "Offshore" i "Supplay" industriju. USA i Barack Obama imaju poteskoca i izazova sa svojim paketom, pa to sada kasni... Moguc neki negativan uticaj sa te strane, inace nema jasnih i vidljivih prepreka da se moja ranija prognoza, bar delimicno, ne ispuni. Tako da sam ja jos uvek "BULL"

Kada se tice akcije DNBNOR (DnB NOR): +5,28%, ukupan promet 15 092 362 akcija ili NOK 418 389 874;- sa 4 666 transakcija. Drugim recima koristan, sadrzajan i darovit Trading Dan :)

Ziveli!!!

#28 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 10 February 2009 - 10:09

Aziji je bilo veoma tesko da se odluci kojim ce putem "nocas" Evropa danas pada ali sa niskim prometom :ph34r: U "cekaonici" na Wall Street svi svi strpljivo cekaju... pa cekam i ja :)

#29 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 10 February 2009 - 11:40

Imam osecaj da smo videli dno za danas, kada se tice berzi u Evropi. Ocekujem preokret i snazan rast posle rucka... A veceras veliku festu u USA :ph34r:

#30 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 10 February 2009 - 22:57

AjAjAj... Kako sam se prevario! Obamin plan je usvojen u senatu. Znaci senat je rekao DA a Wall Street je rekao NEEEE! Dow Jones u minus 4,6%!

Pad je izazvan zbog nejasne i difuzne poruke Geither-a. Izgleda da su problemi toliko veliki da samo brz i brutalan nacionalizering banaka moze da pomogne.

Izgleda da ce finanssektor da tone kao kamen pri otvaranju berza u Evropi i samim tim sa sobom povuci i ostale relativno jake i stabilne akcije.

Razmisljam malo, mozda ce ostali deo sveta bolje da prodje... Mozda ce sve ovo da se prelomi samo na USA... i nekako verujem da ce to da bude epilog ove krize, ali ne jos. Jos je rano za takvu "katastrofu", tako da nije na odmet priprema na krace sunovrate i kod nas.

Sigurno je da ce da bude vrlo dubokih dubina i visokih visina u veoma kratkim ciklusima, sto znaci raj za TRADING... Istovremeno je bitna MAKSIMALNA koncentracija i opreznost!!!