Jump to content


Photo
- - - - -

Day Trading


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
50 replies to this topic

#31 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 11 February 2009 - 00:16

Pa moras da vodis racuna o tome da veliki igraci na Vol Stritu idu na short kada mali i srednji igraci ocekuju rast, mesetarenja, spekulacije. Pogledaj dan kada je bila Obamina inauguracija preko 4% pad, danas isto preko 4% pad. Mada je ovo danas i imalo kakvog takvog osnova jer plan nista sustinski ne menja u odnosu na prethodne, a ja bih se zapitao sto oni ocekuju, zatim postoje sumnje u efikasnost, pa nacin finansiranja celog plana i kuda to vodi itd. Sada ce da velki igraci ponovo da udju i da pokupuju po nizoj ceni, pa zatim opet neki spekulativni rast itd.

#32 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 11 February 2009 - 01:18

Pa moras da vodis racuna o tome da veliki igraci na Vol Stritu idu na short kada mali i srednji igraci ocekuju rast, mesetarenja, spekulacije. Pogledaj dan kada je bila Obamina inauguracija preko 4% pad, danas isto preko 4% pad. Mada je ovo danas i imalo kakvog takvog osnova jer plan nista sustinski ne menja u odnosu na prethodne, a ja bih se zapitao sto oni ocekuju, zatim postoje sumnje u efikasnost, pa nacin finansiranja celog plana i kuda to vodi itd. Sada ce da velki igraci ponovo da udju i da pokupuju po nizoj ceni, pa zatim opet neki spekulativni rast itd.


Hvala na savetima :ph34r: Sutra ujutro pazarim samo u sektoru telekomunikacija & informatike. Mobyson (MOBY) na berzi u Stockholmu i najverovatnije Telenor (TEL) na berzi u Oslo. Bojim se samo da je telenor "izgubio" zaradu u 4. kvartalu u Rusiji... pad vrednosti Ruske rublje... Pa se malo dvoumim... Videcu kakva je situacija pri otvaranju :)

FUT (futures) u USA su u plus!!! A za Aziju provalija NIK_FUT - 5,76%

Edited by vibili, 11 February 2009 - 01:41.


#33 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 11 February 2009 - 02:20

Hvala na savetima :ph34r: Sutra ujutro pazarim samo u sektoru telekomunikacija & informatike. Mobyson (MOBY) na berzi u Stockholmu i najverovatnije Telenor (TEL) na berzi u Oslo. Bojim se samo da je telenor "izgubio" zaradu u 4. kvartalu u Rusiji... pad vrednosti Ruske rublje... Pa se malo dvoumim... Videcu kakva je situacija pri otvaranju :)

FUT (futures) u USA su u plus!!! A za Aziju provalija NIK_FUT - 5,76%


Pazi to nije tako uvek medjutim u ovom stanju na berzi to je sasvim moguce, mada opet mozda je ovo neko kretanje ka dnu ali ne verujem, treba sacekati ipak da se vidi sutra dal ce doci do stabilizacije.
Jednostavno veliki mogu da mesetare jer je i smanjen obim poslovanja pa onda kupe po nizoj ceni pa raznim spekulacijama dignu vrednost akcija i cekaju kao neku povoljnu vest da se manji investitori popale da dolazi bolje vreme i da sada treba kupovati akcije. E tada oni udare short, naglo pocnu da prodaju manji investitori to kupuju ko sumanti dok mogu a zatim zbog prevelike ponude pocne pad a onda ko krdo mali investitori pocnu da beze pa jos veci pad a ovi velki kupe akcije po nizoj ceni i na osnovu razlike prodana-kupljena zgrenu lovu a mali puknu.
E sada gde je dno koliko znam svaki balon se izduva i vrati se na pocetak naduvavanja.

Edited by No7, 11 February 2009 - 02:31.


#34 sasha21

sasha21
  • Members
  • 18 posts

Posted 11 February 2009 - 17:52

Izvinjavam se ako upadam u ovu zivu diskusiju. Odakle interesovanje za skandinavske berze. Jel si ovde gore kod mene u komsiluku (u swe ) pa je to prirodno, Tema ti je bas super iako ja nisam ni krupna riba niti igram na kratko naprotiv
Pozdrav :ph34r:

#35 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 11 February 2009 - 22:02

Izvinjavam se ako upadam u ovu zivu diskusiju. Odakle interesovanje za skandinavske berze. Jel si ovde gore kod mene u komsiluku (u swe ) pa je to prirodno, Tema ti je bas super iako ja nisam ni krupna riba niti igram na kratko naprotiv
Pozdrav :ph34r:


Cao :)

Nismo vise komsije, odselio sam se '01. Ali, zadnjih godina placam porez Norveskoj, tako da nisam skroz raskinuo sa Skandinaviom :D Berze u Stockholmu i Oslo meni deluju nekako najstabilnije, specijalno u krizna vremena. Takodje, Skandinavia ima veoma funkcionalnu, realnu, pravnu i transparentnu administraciju pa nemoram toliko da se jurim i brinem. Norveska je isto drzava koja garantuje najvecu sumu na ustedjevinu za slucaj da banka propadne, i zato interesovanje za bas ta trzista.
Nisam ni ja veliki igrac :D Dovoljno mi je da uhvatim neku sicu za finansiranje normalnog zivota :D Berze u Oslo i Stocholm pratim od '03. a aktivno pazarim od '05. Kao i sto sam sigurno znas, Skandinavija je vrlo razvijena kada se tice elektronske komunikacije i identifikacije, pa nema veze gde se trenurno zivi dokle god imas pristup internetu :D
Jel hladno u Svedskoj? Imali ste srece sa "repo" kamatom danas :D :lol: :)

#36 sasha21

sasha21
  • Members
  • 18 posts

Posted 12 February 2009 - 12:20

[quote name='vibili' date='11.02.2009, 22:02' post='2240355']
Cao :ph34r:

Nismo vise komsije, odselio sam se '01. Ali, zadnjih godina placam porez Norveskoj, tako da nisam skroz raskinuo sa Skandinaviom :) Berze u Stockholmu i Oslo meni deluju nekako najstabilnije, specijalno u krizna vremena. Takodje, Skandinavia ima veoma funkcionalnu, realnu, pravnu i transparentnu administraciju pa nemoram toliko da se jurim i brinem. Norveska je isto drzava koja garantuje najvecu sumu na ustedjevinu za slucaj da banka propadne, i zato interesovanje za bas ta trzista.
Nisam ni ja veliki igrac :D Dovoljno mi je da uhvatim neku sicu za finansiranje normalnog zivota :D Berze u Oslo i Stocholm pratim od '03. a aktivno pazarim od '05. Kao i sto sam sigurno znas, Skandinavija je vrlo razvijena kada se tice elektronske komunikacije i identifikacije, pa nema veze gde se trenurno zivi dokle god imas pristup internetu :D
Jel hladno u Svedskoj? Imali ste srece sa "repo" kamatom danas :D :D

Sta da ti kazem zima ko zima, mada je meni lepsa zima ovde nego u srb ovde nema dunava pa da duva kosava. Slazem se s tobom u vezi gore navedenog. Iako koliko sam ja uspeo dosada da procitam (a nisam mnogo) sthlm i uoposte manje berze padaju brze kada je kriza, ali zato kada krene rast onda i krene brze.

Ja imam takav posao da mi ne dozvoljava da pratim aktivno nesto, tako da se oslanjam na mesecnu kupovinu po 10 svedskih akcija u iznosu od po 100 sek ukupno 1000 i, preko jedne organizacije koja se zove aktiespararna. za sada sam u gubitku jedino sto ide pozitivno je HM, definitivno akcija koja nikad nece propasti i PEAB. Od banaka mi se svidja Handelsbanken, definitivno se uvek docekaju na noge a i imao sam praaksu tamo pa sam video kako ljudi rade dugorocno.

#37 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 12 February 2009 - 12:48

@sasha21

To ti je dobar nacin dugorocne stednje. A koliko sam sam upoznat, aktiespararna je stabilan fond. A HM ti je super investicija. Specijalno sada kada kamate (repo SWE = 1%) padaju i kada se forsira konzum.
Ja pazarim vrlo kratkorocno, pa mi velike oscilacije odgovaraju. Ali bas jutros sam kupio 1000 akcija na berzu u Stockholmu u Kinnevik B (KINV-B) za SEK 66,75 po akciji i njih bas mislim da zadrzim par meseci :ph34r:
Akcije cistih banaka izbegavam. Vidis danas, DnbNOR dostavio izvestaj i ostvarili su istorijski najbolji kvartal, a vrednost akcije pada 6,18%... Vrlo je nesigurna skora buducnost.

Pozdrav i srecno :)

Edited by vibili, 12 February 2009 - 12:50.


#38 sasha21

sasha21
  • Members
  • 18 posts

Posted 12 February 2009 - 23:23

Kinnevik izbacuje rapport u utorak 17-og

#39 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 12 February 2009 - 23:56

Kinnevik izbacuje rapport u utorak 17-og



Da :ph34r: U 10 sati. Vec znamo da Tele2 dobro radi i da je upravni odbor predlozio ekstra dividene od SEK 1,50 plus ordinarnih SEK 3,50 po akciji. (prosle godine SEK 3,15 totalno po akciji)
Millicom je isto prezentirao bolje od ocekivanja :) Istovremeno su i Tele2 i Millicom firme koje ne padaju toliko pod uticajem trenutne ekonomske krize. Takodje je za primetiti da je "insider" trgovina 100% kupovina bez ikakve prodaje cele prosle godine :D Uglavnom gledam pozitivno na Kinnevik.
Ali, nisam bas studirao njihovo finansijsko stanje nesto specijalno, pa moze da se desi da se razocaram za slucaj da imaju prevelike dugove koje ja nisam pronasao. Zato ne smem da preporucujem akciju onima koji mozda nemaju vremena da cekaju neko vreme sa prodajom za slucaj da vrednost padne!

Pozdrav :D

Edited by vibili, 13 February 2009 - 00:04.


#40 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 09 November 2009 - 02:27

Kako ide posao momci? Ja se ne zalim :ph34r: Od pocetka ovoga topica, vrednosti glavnih indexa na berzama u Stockholm i Oslo su porasle sa vise od 40% :)

Sutra je novi dan i nove mogucnosti :D P.S. Jos nisam prodao moje Kinnevik's :D

Edited by vibili, 09 November 2009 - 02:44.


#41 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 09 November 2009 - 15:27

"Line them up and shot them dead, like mad dogs" je bila reakcija sa Australian Stock Exchange. Google ako ne verujete.

Svako malo neko im zabrani rad.

Ta ekipa day tradera i short selling su cenjeni (po mom misljenju to i jesu) kao hijene u zivotinjskom svetu.

Nikada ne bih dao nekom od njih da mi spakuje padobran pred let i skok.

#42 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 09 November 2009 - 20:28

"Line them up and shot them dead, like mad dogs" je bila reakcija sa Australian Stock Exchange. Google ako ne verujete.

Svako malo neko im zabrani rad.

Ta ekipa day tradera i short selling su cenjeni (po mom misljenju to i jesu) kao hijene u zivotinjskom svetu.

Nikada ne bih dao nekom od njih da mi spakuje padobran pred let i skok.


I od losih ima losijih :ph34r: I taj copor hijena ima nekog svog "Usamljenog Vuka" koji konstantno i cinicno ratuje neki svoj prljavi rat :)

Edited by vibili, 09 November 2009 - 20:40.


#43 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 10 November 2009 - 02:16

I od losih ima losijih :ph34r: I taj copor hijena ima nekog svog "Usamljenog Vuka" koji konstantno i cinicno ratuje neki svoj prljavi rat :)


Mozda i ima.

Generalno, u proporciji, u svom okruzenju su cenjeni kao kalemegdanski sibicari medju obicnim svetom.

#44 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 10 November 2009 - 09:19

Mozda i ima.

Generalno, u proporciji, u svom okruzenju su cenjeni kao kalemegdanski sibicari medju obicnim svetom.


Svakako! Ali cisto sumnjam da to njima smeta... Pogotovu tim sto su vidljivi. S' druge strane imamo one koji rade sa normalnim budjetom i od kuce, koji su gotovo anonimni i uglavnom primerni roditelji i supruznici :ph34r:

#45 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 12 November 2009 - 04:16

Jedna mala zanimliva cinjenica...

"Penzioni Fond Kraljevine Norveske" je, zakljuckom 2008. godine, posedovao akcije u kompaniji "GlaxoSmithKline (GSK)" u vrednosti od oko €1. milijardu i 16 miliona. U toku godine je vrednost akcije ovog proizvodjaca lekova i vakcina porasla za oko 7%, sto znaci da Penzioni Fond Kraljevine Norveske belezi jednu dobit od oko €72 miliona na bas toj investiciji.

S' druge strane, Norveska je za svoje potrebe potrosila oko €78 miliona na vakcinu i ostale izdatke u okviru programa zastite grdjana od virusa AH1N1.

Nisu glupi oni Norvezani, ne samo da im je borba protiv gripa izasla skoro besplatna, vec ce najverovatnije i da zarade pare s' obzirom da su jedan manjinski akcionar proizvodjaca vakcine :ph34r:

Edited by vibili, 12 November 2009 - 04:48.