Jump to content


Photo
- - - - -

Day Trading


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
50 replies to this topic

#1 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 05 February 2009 - 13:16

Berza: OSLO (OB) & Berza: OMX Stockholm All-Share

Cao svima :ph34r:

Zanima me dali ima nekog na ovom forumu ko aktivno trguje na pomenutim berzama...

Prijatan dan :)

Edited by vibili, 05 February 2009 - 13:17.


#2 Daytrader

Daytrader
  • Members
  • 468 posts

Posted 05 February 2009 - 15:46

Berza: OSLO (OB) & Berza: OMX Stockholm All-Share

Cao svima :)

Zanima me dali ima nekog na ovom forumu ko aktivno trguje na pomenutim berzama...

Prijatan dan :D


Gde nadje Oslo i Stockholm za to? Ono sto treba da te zanima tu, nije mesto, (moze i Bangladesh, koga briga gde) nego likvidnost, velik obim trgovanja.
Tako, da ta dva preskoci slobodno. :ph34r:
Peace.

ps. edit - idi na Dax, Eurex, Cme, Cbot, Forex (ali samo interbank forex, ne sa <20h $) i sl. Uzmi simulator najpre, pa real tek nakon toga.

Edited by Daytrader, 05 February 2009 - 15:51.


#3 extrafull

extrafull
  • Members
  • 12 posts

Posted 05 February 2009 - 17:09

Možda bi bilo bolje (uz dopuštenje pokretača teme) da se topic proširi na daytrading generalno. Ta je tema po meni nedostajala ovom forumu. Ovdje bi se mogli iznositi vaša iskustva što se toga tiče, čim najviše trgujete, koje setup-e koristite, koji su vam indikatori najkorisniji i u kojim situacijama....

Ja sam u nekoj laganoj fazi simulatora (debelo još učim) pa bih preskočio davanje savjeta. Za sad :ph34r:

Edited by extrafull, 05 February 2009 - 17:10.


#4 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 05 February 2009 - 21:25

Drago mi je da ima interesa za ovu temu :ph34r:

Licno intenzivno pratim nekoliko vrlo likvidnih akcija i financijskih instrumenata na OB i OMX Stockholm. Imam vreme i mogucnost da sva kretanja pratim live iz sekunde u sekund celo radno vreme berze i online vrsim trgovinu, tako da ne koristim automatske trading programe. koristim samo TA (tehnicku analizu) i pokusavam da procenim momentalnu psikologiju na trzistu u datom trenutku.
Radni kapital mi nije veliki, oko €30000, ali uz "gearing" i sa malim procentom u derivatima, izlazim u cash sa nekom stotkom na dan.

Ima Norveskih i Svedskih kompanija koje posluju u dragoj nam domovini i radi toga me zanima ako ima jos Vas koji mozda diskutujete aktuelne kompanije i njihovo poslovanje u Srbiji... pa da malo razmenjujemo bitne informacije :)

Edited by vibili, 05 February 2009 - 22:12.


#5 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 06 February 2009 - 02:59

Fin rally u USA sinoc :ph34r:
-Dow Posted Image 1.34%
-Nasdaq Posted Image 2.06%

Trenutno: NIKKEI 225 (^N225) 8,126.18 Posted Image 176.53 (2.22%)

BRENT OIL od "close" i Oslo juce Posted Image 4.87%

Bice fin petak za trading :) Laku noc!

Edited by vibili, 06 February 2009 - 03:16.


#6 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 06 February 2009 - 08:59

Dobro Jutro :ph34r:

Strategija za narednih dva sata :)

Cena BRENT OIL je ponovo pala nazad, Valuta Gubici za StatoilHydro (OB) bice veliki u Q4, Idem short od pocetka 1000 akcija.
Ostalo sedim u cash za pocetak :D

Edited by vibili, 06 February 2009 - 09:06.


#7 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 06 February 2009 - 09:11

SHORT StatoilHydro: NOK 117,30 1000 akcija

#8 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 06 February 2009 - 15:01

Zatvorio sam poziciju na NOK 115,20. Malo sam kukavica... Ali sta cu :ph34r:

#9 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 06 February 2009 - 16:23

evo jedno glupo pitanje u vezi berze, ili konkretno shorta:

ako sam dobro ukapirao short se izvede u par koraka
- prvo pozajmis akcije na odredjeni rok
- onda ih prodas
- posle odredjenog vremena te iste akcije kupis po nizoj ceni

znaci kljuc je u tome da ocekujes da ce cena da pada.

znaci u ovoj relativno komplikovanoj transakciji treba da nadjes tri osobe koje misle suprotno od tebe:
znaci u prvom koraku onaj ko ti pozajmljuje akcije trebalo bi da mislis da je bolje da ih drzi u trenutku kad ti ih pozajmljuje umesto da ih sam proda i kasnije kupi jeftinije.
u drugom koraku onaj ko kupuje akcije po (kasnije se ispostavlja) vecoj ceni treba da misli opet suprotno od tebe - da ce cena da raste...
i opet u trecem koraku - onaj treci bi trebao da misli da ce cena i dalje da pada pa zato prodaje akcije - ovog treceg jos i mogu da razumem, jer takav je trend u tom trenutku.

u ovom prethodnom primeru gotovo je ocigledno bilo na pocetku dana da ce akcije StatoilHydro ici dole jer je cena brenta pala, i opet su se nasle tri osobe koje su mislile sasvim suprotno u odredjenim trenutku u toku dana.

nadam se da ce mi neko razjasniti ovu dilemu :)

ali i ako ne razjasni nije strasno, jer verovatno se necu baviti shortanjem niti bilo kojom trgovinom na berzi :D

mada, ko zna... :ph34r:

#10 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 06 February 2009 - 17:11

evo jedno glupo pitanje u vezi berze, ili konkretno shorta:

ako sam dobro ukapirao short se izvede u par koraka
- prvo pozajmis akcije na odredjeni rok
- onda ih prodas
- posle odredjenog vremena te iste akcije kupis po nizoj ceni

znaci kljuc je u tome da ocekujes da ce cena da pada.

znaci u ovoj relativno komplikovanoj transakciji treba da nadjes tri osobe koje misle suprotno od tebe:
znaci u prvom koraku onaj ko ti pozajmljuje akcije trebalo bi da mislis da je bolje da ih drzi u trenutku kad ti ih pozajmljuje umesto da ih sam proda i kasnije kupi jeftinije.
u drugom koraku onaj ko kupuje akcije po (kasnije se ispostavlja) vecoj ceni treba da misli opet suprotno od tebe - da ce cena da raste...
i opet u trecem koraku - onaj treci bi trebao da misli da ce cena i dalje da pada pa zato prodaje akcije - ovog treceg jos i mogu da razumem, jer takav je trend u tom trenutku.

u ovom prethodnom primeru gotovo je ocigledno bilo na pocetku dana da ce akcije StatoilHydro ici dole jer je cena brenta pala, i opet su se nasle tri osobe koje su mislile sasvim suprotno u odredjenim trenutku u toku dana.

nadam se da ce mi neko razjasniti ovu dilemu :)

ali i ako ne razjasni nije strasno, jer verovatno se necu baviti shortanjem niti bilo kojom trgovinom na berzi :D

mada, ko zna... :ph34r:



Fantasticno razmatranje :D :D :D i vrlo logicno :D

A u stvarnosti je ovako:
-Prva osoba je jedan vlasnik koji je dugorocan i nema nameru ili potrebu da prodaje svoje akcije u dogledno vreme. U medjuvremenu ista osoba stavi svoje akcije na raspolaganje za iznajmlivane. Prilikom iznajmlivanja dobija kamatu na odredjenu sumu (oko 3% po godisnjoj bazi/Mesecni obracun)
-Druga osoba je "broker" koji vodi depo i evidenciju. Broker zaradjuje na marzi
-Treca osoba su kratkorocni spekulanti koji i gube i zaradjuju :lol:
Na berzi je normalan promet.
StatoilHydro je danas na Oslo Berzi (dosad, berza zatvara u 17,30) dostigao totalan promet od 6,6 miliona akcija ili 776,9 miliona NOK

Ovo je jednostavno objasnjenje :)

A, kada se "short" ili "long" tice, najpopularniju su financijski instrumenti CFD http://en.wikipedia...._for_difference

Edited by vibili, 06 February 2009 - 17:21.


#11 Daytrader

Daytrader
  • Members
  • 468 posts

Posted 06 February 2009 - 17:20

evo jedno glupo pitanje u vezi berze, ili konkretno shorta:

ako sam dobro ukapirao short se izvede u par koraka
- prvo pozajmis akcije na odredjeni rok
- onda ih prodas
- posle odredjenog vremena te iste akcije kupis po nizoj ceni

znaci kljuc je u tome da ocekujes da ce cena da pada.

znaci u ovoj relativno komplikovanoj transakciji treba da nadjes tri osobe koje misle suprotno od tebe:
znaci u prvom koraku onaj ko ti pozajmljuje akcije trebalo bi da mislis da je bolje da ih drzi u trenutku kad ti ih pozajmljuje umesto da ih sam proda i kasnije kupi jeftinije.
u drugom koraku onaj ko kupuje akcije po (kasnije se ispostavlja) vecoj ceni treba da misli opet suprotno od tebe - da ce cena da raste...
i opet u trecem koraku - onaj treci bi trebao da misli da ce cena i dalje da pada pa zato prodaje akcije - ovog treceg jos i mogu da razumem, jer takav je trend u tom trenutku.

u ovom prethodnom primeru gotovo je ocigledno bilo na pocetku dana da ce akcije StatoilHydro ici dole jer je cena brenta pala, i opet su se nasle tri osobe koje su mislile sasvim suprotno u odredjenim trenutku u toku dana.

nadam se da ce mi neko razjasniti ovu dilemu :D

ali i ako ne razjasni nije strasno, jer verovatno se necu baviti shortanjem niti bilo kojom trgovinom na berzi :D

mada, ko zna... :ph34r:


Dekks, short nije komplikovan. Samo je opasan. :) Meni drag doduse. Generalno, shorteri su mudriji igraci, ali skloni panici kad pritisnu na gore. Na berzu izlazis preko brokera, koji uvek ima short akcije available, bar za likvidne stockove. Sta te briga sta onaj na kontra strani misli, i koja mu kalkulacija. Problem je sto short - teoretski mozes neograniceno da izgubis. Npr, short MSFT po 19$, teoretski, ako bi pao na 0, to je 19$ gubitka po akciji ako si long. Ali short, dugujes akcije, sta ako ode na 100, pa moras da pokrijes short po toj ceni, to je 81$ gubitka po akciji. I drugo, imas neka glupa pravila, uptick rule, za short, da mora da skoci cena u tom trenutku, pa moze transakcija onda. Neko to smislio, besmislica. To nema kod futuresa, ides u oba pravca kako god hoces. Tipa, dobre devojke idu u raj, lose u pakao, a one na motociklima idu gde god im se hoce. :D
Takodje, nemas pravilo o 25h minimuma, ko kod akcija, ako iste akcije kupis 4x za 5 dana, tako nesto bese, onda si pattern day trader, pa traze taj min, ko da to neka zastita, jos jedna nebuloza. Ionako margina, u sl gubitka cisti svakog ko metla, bilo da je 2,5 ili 250h, nebitno.
Ne znam zaista za Oslo, Kopenhagen, trebaju stock-ovi koji imaju veliki volume, i tehnicki se to radi. Level 2, zaboravi, to put u ludilo, iskljucivo grafici sa odredjenim parametrima trebaju. I zivci. :D
Eto, to je prica, mislim da nema smisla pocinjati s tim, ko sta kad kupio, nije ovaj forum mesto za to.
Generalno, nije vreme za short, u smislu investicija, drugo je 5min, ili sat dva. Berze ce verovatno poceti da se oporavljaju. Ne zato sto se ekonomije popravljaju, nego iz drugih razloga. Short interes je porastao prilicno,a to vide i u raznim Goldmanima i sl, pa je samo pitanje vremena kad ce raspaliti kontru da to pociste, koliko mogu.
Peace.

#12 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 06 February 2009 - 17:24

Fantasticno razmatranje :D :D :D i vrlo logicno :lol:

A u stvarnosti je ovako:
-Prva osoba je jedan vlasnik koji je dugorocan i nema nameru ili potrebu da prodaje svoje akcije u dogledno vreme. U medjuvremenu ista osoba stavi svoje akcije na raspolaganje za iznajmlivane. Prilikom iznajmlivanja dobija kamatu na odredjenu sumu (oko 3% po godisnjoj bazi/Mesecni obracun)
-Druga osoba je "broker" koji vodi depo i evidenciju. Broker zaradjuje na marzi
-Treca osoba su kratkorocni spekulanti koji i gube i zaradjuju :)
Na berzi je normalan promet.
StatoilHydro je danas na Oslo Berzi (dosad, berza zatvara u 17,30) dostigao totalan promet od 6,6 miliona akcija ili 776,9 miliona NOK


ok za prvog. nesto sam tako i pretpostavljao: drzi akcije dugorocno, pa sto ne bi zaradio na iznajmljivanju.

i za treceg sam vec rekao: posto je u tom trenutku takav trend logicno je da ce se naci neko kome popuste zivci pa prodaje da ne bi jos vise izgubio.

al nisam razumeo objasnjenje za onog drugog: sta znaci to vodi depo i i evidenciju? i sta znaci to broker zaradjuje na marzi?
na stranu to da shorter i ostali imaju razlicitu procenu kretanja.

ono sto je meni cudno je to da se mora poklopiti mnogo stvari da bi se short izveo, tako da mi se iz perspektive potpunog laika :) cini skoro nemoguce uspesno ga izvesti :ph34r:
al' ocigledno nije bas tako :D ocigledno je da ne znam mnogo toga :D

#13 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 06 February 2009 - 17:33

Dekks, short nije komplikovan. Samo je opasan. :ph34r: Meni drag doduse. Generalno, shorteri su mudriji igraci, ali skloni panici kad pritisnu na gore. Na berzu izlazis preko brokera, koji uvek ima short akcije available, bar za likvidne stockove. Sta te briga sta onaj na kontra strani misli, i koja mu kalkulacija. Problem je sto short - teoretski mozes neograniceno da izgubis. Npr, short MSFT po 19$, teoretski, ako bi pao na 0, to je 19$ gubitka po akciji ako si long. Ali short, dugujes akcije, sta ako ode na 100, pa moras da pokrijes short po toj ceni, to je 81$ gubitka po akciji. I drugo, imas neka glupa pravila, uptick rule, za short, da mora da skoci cena u tom trenutku, pa moze transakcija onda. Neko to smislio, besmislica. To nema kod futuresa, ides u oba pravca kako god hoces. Tipa, dobre devojke idu u raj, lose u pakao, a one na motociklima idu gde god im se hoce. :)
Takodje, nemas pravilo o 25h minimuma, ko kod akcija, ako iste akcije kupis 4x za 5 dana, tako nesto bese, onda si pattern day trader, pa traze taj min, ko da to neka zastita, jos jedna nebuloza. Ionako margina, u sl gubitka cisti svakog ko metla, bilo da je 2,5 ili 250h, nebitno.
Ne znam zaista za Oslo, Kopenhagen, trebaju stock-ovi koji imaju veliki volume, i tehnicki se to radi. Level 2, zaboravi, to put u ludilo, iskljucivo grafici sa odredjenim parametrima trebaju. I zivci. :D
Eto, to je prica, mislim da nema smisla pocinjati s tim, ko sta kad kupio, nije ovaj forum mesto za to.
Generalno, nije vreme za short, u smislu investicija, drugo je 5min, ili sat dva. Berze ce verovatno poceti da se oporavljaju. Ne zato sto se ekonomije popravljaju, nego iz drugih razloga. Short interes je porastao prilicno,a to vide i u raznim Goldmanima i sl, pa je samo pitanje vremena kad ce raspaliti kontru da to pociste, koliko mogu.
Peace.


Ja se u potpunosti slazem sa tobom u skoro svemu :D

Ako covek razmislja o investicijama o ulaganju i na svoju starost, svakako je vreme kupovati i "sklanjati u fijoku" :D DayTrader misli samo na minut, 5 minuta ili nekoliko sati :D
Moj prosek je 12 transakcija dnevno.

Edited by vibili, 06 February 2009 - 17:43.


#14 vibili

vibili
  • Members
  • 80 posts

Posted 06 February 2009 - 17:42

ok za prvog. nesto sam tako i pretpostavljao: drzi akcije dugorocno, pa sto ne bi zaradio na iznajmljivanju.

i za treceg sam vec rekao: posto je u tom trenutku takav trend logicno je da ce se naci neko kome popuste zivci pa prodaje da ne bi jos vise izgubio.

al nisam razumeo objasnjenje za onog drugog: sta znaci to vodi depo i i evidenciju? i sta znaci to broker zaradjuje na marzi?
na stranu to da shorter i ostali imaju razlicitu procenu kretanja.

ono sto je meni cudno je to da se mora poklopiti mnogo stvari da bi se short izveo, tako da mi se iz perspektive potpunog laika :) cini skoro nemoguce uspesno ga izvesti :ph34r:
al' ocigledno nije bas tako :D ocigledno je da ne znam mnogo toga :D



Ovaj drugi, broker/banka sto sve to omogucava i vodi evidenciju cistog racuna za sve involvirane :D Ta usluga se uvek i lepo naplacuje :D
Znaci da onaj prvi dostupi svoje akcije za iznajmljivane i ostalo sredjuje broker/posrednik...

#15 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 06 February 2009 - 17:55

hvala vam obojici na objasnjenjima. ja sam u principu potpuni laik i pitam iz ciste radoznalosti.

ja o berzi ne znam gotovo nista. teorijski mozda malo, a prakticno nimalo.
pogotvu ne znam o raznorazinim fianansijskim instrumentima i poslovima na koje povremeno naletim u clancima koje povremeno procitam. otuda i radoznalost - citam, ali ne razumem bas sve, a tu situaciju bas i ne volim :ph34r:

radoznalost za sad drzim "na kratko" :)
ako bi poceo proucavanje, morao bih da idem do kraja, a toliko vremena bas i nemam :D


na peak oil sam potrosio pola godine :D ;(