Jump to content


Photo

Nacionalno pomirenje izmedju Albanaca i Srba


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1094 replies to this topic

Poll: Pomirenje (181 member(s) have cast votes)

Kakve su sanse?

  1. Da, sada je pravo vreme (38 votes [26.95%])

    Percentage of vote: 26.95%

  2. Ne, jos je suvise rano (40 votes [28.37%])

    Percentage of vote: 28.37%

  3. Ne, sada je kasno za tako nesto (63 votes [44.68%])

    Percentage of vote: 44.68%

Vote Guests cannot vote

#16 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 02 February 2009 - 02:42

Ona se podrazumeva dok se krivica ne dokaze.


dakle ja sam pausalno kriv jer sam "igrao prljavo" jer ti tako kazes, zar ne? nesto mi ta tvoja logika ne izgleda ubedljivom, pa evo razjasni malo.

#17 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 02 February 2009 - 02:47

"To kosta" je znacilo da svaka sloboda ima cenu, a ne da su Srbi imali pravo da ubijaju neduzne Albance. I kad hoces da se razvedes od zene, to ce te kostati, pa makar ni ti ni ona ne bili zli. Jednostavno, sloboda se placa.
Necu vise da razgovaram s tobom. Nije vredno...


aha, ok, to kosta. ali hajde da gledamo situaciju iz drugog ugla: ako sam ja muz a ti zena i ti hoces razvod, OK je onda da ti ja razbijem nos nekoliko puta jer "sloboda kosta." ti si "igrala prljavo" kada si isla u komsiluk i rekla da hoces razvod, pa sada ima da platis. jel' tako, ili ti onako, filozofski?

Edited by Unbeliever, 02 February 2009 - 02:48.


#18 Wolf G

Wolf G
  • Members
  • 805 posts

Posted 02 February 2009 - 03:23

@vilhelmina

Dali bi objasnila zasto je zahtev Albanaca da se otcepe od Srbije prljava igra!?

Nisam kvotirao ovaj deo tvog posta da ne bi bilo onoga da izvlacim iz konteksta.

#19 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 02 February 2009 - 04:54

Лоше је поређење са Немцима и Французима. Они су ратовали, али из тог рата нико није понео оно што је раније било туђе. Територија непромењена, оплакале се жртве и данашњи потомци сасвим лако комуницирају и тргују, јер је то у њиховом интересу.
Дакле, моје мишљење је да ће се Албанци и Срби помирити, или кад Албанци врате територију (а овде се држим само последње промене границе), или кад Срби прогутају свој губитак. Tertium non datur.
А ниједна ни друга алтернатива нема изгледа да се у ближој будућности одигра...

#20 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 02 February 2009 - 05:01

ne mogu albanci da vrate teritoriju - sebi.

#21 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 02 February 2009 - 05:08

Неверујући, немој да се правиш наиван.
Причам о последњим изменама границе, дакле, `99. година. Косово је српска територија, чак и у очима данашњих најжешћих промотера независности. Па и ваше тадашње руководство није било за отцепљење већ за аутономију. Гледано из те перспективе, а пренето на данас, Срби јесу изгубили територију, а Албанци је јесу узели.

#22 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 02 February 2009 - 08:22

@vilhelmina

Dali bi objasnila zasto je zahtev Albanaca da se otcepe od Srbije prljava igra!?

Nisam kvotirao ovaj deo tvog posta da ne bi bilo onoga da izvlacim iz konteksta.


Pod prljavom igrom podrazumevam sve ono sto je od strane Albanaca radjeno da bi se dobila naklonost sveta jer to je naravno potrebno kad hoces da se otcepis. To tako jednostavno mora da se radi i legitimno je, ali je i tesko naci granicu etickog. Mislim na izigravanje pacifizma dok se u pozadini naoruzavas do zuba, a posebno na medijske trikove kao ono s "trovanjem" gasom dece po skolama, visegodisnje nevakcinisanje dece pod izgovorom da im srpski lekari tom prilikom ubrizgavaju opet neki otrov... Na takve stvari sam mislila.
Zahtev sam po sebi nije prljava igra, ali jeste nacin za dolazenje do tog cilja. Ti kao neces da me izvlacis iz konteksta, ali hoces da me pogresno interpretiras. :ph34r:

Edited by vilhelmina, 02 February 2009 - 08:24.


#23 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 02 February 2009 - 09:58

Eto ovo je najbolji primer kako pomirenje nece biti moguce, dokle god ovakve predrasude postoje.

#24 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 02 February 2009 - 10:44

evo, nismo cekali mnogo pa da nam neko pomene albance i njihovu "prljavu igru." nismo zaboravili ni srbiju koja - ni kriva ni duzna - dobija "samar za samarom."



Ma jok, albanci su igrali ferku.

Idi bre, ovde je masovno radjena lobotomija izgleda. Pa nije bilo pre sto godina, svi smo bili svedoci onoga sto se dogadjalo.

aha, ok, to kosta. ali hajde da gledamo situaciju iz drugog ugla: ako sam ja muz a ti zena i ti hoces razvod, OK je onda da ti ja razbijem nos nekoliko puta jer "sloboda kosta."



Poredis drzavu i brak. Jos malo pa ces i o vanzemaljcima da pricas.

Navedi mi primer jedne drzave posle WWII koja se jednostrano i beskompromisno otcepila. Sem drzave Kosovo.

Se pravis lud ovde.

Edited by CowBoy, 02 February 2009 - 19:51.


#25 Wolf G

Wolf G
  • Members
  • 805 posts

Posted 02 February 2009 - 10:50

Pod prljavom igrom podrazumevam sve ono sto je od strane Albanaca radjeno da bi se dobila naklonost sveta jer to je naravno potrebno kad hoces da se otcepis. To tako jednostavno mora da se radi i legitimno je, ali je i tesko naci granicu etickog. Mislim na izigravanje pacifizma dok se u pozadini naoruzavas do zuba, a posebno na medijske trikove kao ono s "trovanjem" gasom dece po skolama, visegodisnje nevakcinisanje dece pod izgovorom da im srpski lekari tom prilikom ubrizgavaju opet neki otrov... Na takve stvari sam mislila.
Zahtev sam po sebi nije prljava igra, ali jeste nacin za dolazenje do tog cilja. Ti kao neces da me izvlacis iz konteksta, ali hoces da me pogresno interpretiras. :ph34r:


Znaci kako god okrenes ja sam kriv. Kvotovao ne kvotovao, ja pogresno interpretiram zar ne?
Znas vilhelmina, sa ljudima poput tebe, ljudima kojima je propaganda isprala mozak, i ne sme doci do pomirenja.

#26 Prishtinasi

Prishtinasi
  • Members
  • 2,139 posts

Posted 02 February 2009 - 10:55

Hajde, posto sam vec napisao ovaj post kao odgovor nekome, mogli bi smo stavove oko toga i ovde prodikutovati:



1. Ono sto je citavom regionu potrebno je pre svega dugorocna strategija nacionalnog pomirenja izmedju Albanaca i Srba, a na kraju (ne na pocetku) tog procesa bi trebalo da bude i normalizovanje odnosa izmedju Kosova i Srbije. Prvi korak u tom pravcu bi trebalo da uradi Srbija izvinjenjem svojim bivsim gradjanima koji su osteceni kroz drzavnu politiku iz perioda devedesetih, taj proces bi trebao da obuhvati istinsko garantovanje prava manjinama na Kosovu, ali pre svega i stvaranje odgovarajuce atmosfere koja bi omogucila normalan zivot Srbima juzno od Ibra. Zakoni, policija, KFOR i apeli politicara tu nisu dovoljni. Ovde je potrebna velika simbolika i sistematicna promena odnosa na svim nivoima. Pristevac je rekao u jednom postu sustinu - Albanci jednostavno ne zele da zive u Srbiji. Postavio bih pitanje zasto Albanci onda zele da zive u Nemackoj, Italiji, Svedskoj, Britaniji, SAD ili Svajcarkoj? Da li je ovde problem u Albancima ili mozda ipak odnos dobrog dela gradjana/javnosti Srbije prema njima? Isto pitanje vazi i obrnuto. Primera ovakvih nacionalnih pomirenja u Evropi ima nekoliko i oni su jos uvek osnova danasnje evropske bezbednosne arhitekture.


Ja mislim da izvinjenje nije vise dovoljno. Jaz medjusobnog nepoverenja je toliko dubok da ce trebati dugo vremene da se to promeni.
Prvo nijedna strana nema dovoljno politicara koji poseduju takav nivo pragmatizma i politickog intelekta da pocinju neki projekat pomirenja.
Drugo kad se uzme u obzir da 30% srpskog elektorata podrzavaju srpski radikalizam, pogorsava uslove za nekakvu inicijativu pomirenja. A u Kosovskom elektoratu rec Srbija nema mesta uopste a kamoli da se nesto da se uradi na tome, jer rane su jos sveze.
Trece srpska vlast sta treba prvo da radi, je da prihvata cinjenicu da jedan celi narod zivi pored njih umesto da se pretvara da ne ekzistira, cak i konstituivno.
Cetvrto da se stvari menjaju, trebalo bih fundamentalno promeniti srpsku percepciju prema albancima, narocito u vecini medijiskim centrima, kao i da rade vise da se mnoge predrasude budu promenjene permanentno.
Peto, srpska vlada treba da u svojim taborima uzeti nove politicare koji nemaju nikakvu vezu sa Milosevicevim rezimom, kao primer ministra unutrasnjih poslova i drugih politicara.

2. Ono sto se ovde cesto istice je posebna priroda albanskog nacionalizma. Ja se protivim ovoj tezi iz vise razloga. Na stranu problematicnost samog argumenta "posebnosti", ali, ako pogledamo recimo kosovsku dijasporu sirom Evrope ili SAD, nisam primetio da se oni posebno isticu svojim nacionalizmom/posebnoscu u drustvu Turaka, Grka ili ostalih nacija sa Balkana. Kao i ovi ostali, Albanci su se vise manje integrisali u ova drustva. O tome svedoci recimo i najnovija statistika nemacke vlade koja je po prvi put sistematski analizirala uspeh integracije pojedinih etnickih grupa gde se mogu videti jasne razlike izmedju njih sto zavisi cesto od otvorenosti, tolerantnosti i kohezije u okviru grupe. Prema tome, ne postoji tu neka posebnost, ali, ono sto sigurno postoji je da lokalni nacionalizam i konzervativizam sa jedne strane pojacava nacionalizam sa druge strane. Oni su spojeni sudovi i upravo zato je vazno kakav odnos imamo prema Albancima kao narodu i prema Kosovu, jer ce isti takav odnos i oni imati prema nama i nasim sunarodnicima koji zive na Kosovu. Zato je stav "bas me briga za Kosovo, Albance i njihovu ekonomiju sada kada su se osamostalili" opasan i kontraproduktivan.


Lokalni patriotizam ce uvek ekzistirati. Razlog zasto albanska dijaspora se integrisala u mnogim zemljama je da te drzave imaju konsolidiranu i funkcionalnu demokratiju, i pruzanje mogucnosti da rade i zive u normalnim okolnostima. Iako neko vreme, u evropskim medijima dominirala stereotipne predrasude da Albanci ne znaju nista osim da rade sa drogom, prostitucijom i svercom oruzja.
Znaci ako bi ekonomske okolnosti bile povoljne u Srbiji i Kosovo, ljudi bih imali manje vremena da sve bave politikom, a vise radom. Eto naprimer umesto da se ekonomske relacije poboljsavaju, Srbija je blokirala sve, cak ne dopusta da albanski proizvodi prelaze tranzitom preko Srbije. Cak i Bosna to radi.
Zao mi je, ali nemam vremena da odgovaram na celi post ali mogu reci da generalno se slazem sa tvojim stavom.

#27 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 02 February 2009 - 12:25

Važno je što glumim Albanca

Jedan od najosebujnijih glumaca s ovih prostora - Miki Manojlović - obilježio je ex-yu kinematografiju ne samo po vrlo tragičnim, slojevitim karakterima koje je glumio i vještini da vrlo sugestivno prenese stihiju balkanskih socijalnih likova i malih žrtava sistema, već i time što mu Beograd ne znači više od Sarajeva, Zagreba ili Prištine.

Miki, koji je isto tako uvjerljiv kada glumi revolucionara-idealistu u Samo jednom se ljubi, političkog zatvorenika u Otac na službenom putu, ili slijepog zaljubljenika Miloševićevog režima u Ranama, za Dane govori o novom filmu u kom glumi Albanca Azema, izazovima glumačkog zanata, žaljenju zbog raspada bivše države, besmislu velikosrpskog nacionalističkog projekta i Sarajevu.

PROCHITAJ

Edited by down with the sickness, 02 February 2009 - 12:28.


#28 mali Djokica

mali Djokica
  • Members
  • 161 posts

Posted 02 February 2009 - 14:27

...Jedan od najosebujnijih glumaca s ovih prostora - Miki Manojlović - obilježio je ex-yu kinematografiju ne samo po vrlo tragičnim, slojevitim karakterima koje je glumio i vještini da vrlo sugestivno prenese stihiju balkanskih socijalnih likova i malih žrtava sistema, već i time što mu Beograd ne znači više od Sarajeva, Zagreba ili Prištine;;;;;


OK, sasvim u redu intervju dat BH Danu, sta ste ocekivali konfrontaciju sa musterijama, da mesar reklamira svoje meso zarazeno salmonelom, zna on i bolje... ne vidim ga povezanog s' temom, ni po kom osnovu...

#29 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 02 February 2009 - 14:44

OK, sasvim u redu intervju dat BH Danu, sta ste ocekivali konfrontaciju sa musterijama, da mesar reklamira svoje meso zarazeno salmonelom, zna on i bolje... ne vidim ga povezanog s' temom, ni po kom osnovu...



Jel' se ti to meni obracash :ph34r: ? Ja veze nemam sa ovim tekstom, to je copy/paste sa vesti B92.

I ja, btw, vidim povezanost s temom. Ovakvi ljudi i primeri mogu donekle dekontaminirati mozgove s obe strane, mada je to tezak i neizvestan posao. Dovoljna je jedna budala da ponishti 100 ovakvih pokushaja.

I ne razumem. Znachi, po tebi mali Djokice, Miki bi "Politici" dao shovinistichki intervju ili shta si hteo da kazesh, da li znash i sam?

Edited by down with the sickness, 02 February 2009 - 14:48.


#30 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 02 February 2009 - 14:49

Мики није Србин. Он је глумац.