Jump to content


Photo

Trend povratka iseljenika u Srbiju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
173 replies to this topic

#1 snake

snake
  • Members
  • 679 posts

Posted 08 January 2009 - 00:19

Sada je vec izvesno da povratak hiljada srpskih gradjana koji su u poslednje dve decenije odlazili iz Srbije nije na individualnom nivou, vec se moze govoriti o trendu i o ozbiljnom broju koji ce imati vidiljive efekte na srpsko drustvo u celini. Sta mislite o tome? Jeste li iznenadjeni? Kakva su licna iskustva? Licno poznajem prilican broj pojedinaca i porodica koji su se u poslednje vreme vratili u Srbiju, a i gomila poznanika i prijatelja govori mi kako to planiraju, zele ili "samo gledaju kako da se vrate".

#2 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 08 January 2009 - 00:43

Sada je vec izvesno da povratak hiljada srpskih gradjana koji su u poslednje dve decenije odlazili iz Srbije nije na individualnom nivou, vec se moze govoriti o trendu i o ozbiljnom broju koji ce imati vidiljive efekte na srpsko drustvo u celini. Sta mislite o tome? Jeste li iznenadjeni? Kakva su licna iskustva? Licno poznajem prilican broj pojedinaca i porodica koji su se u poslednje vreme vratili u Srbiju, a i gomila poznanika i prijatelja govori mi kako to planiraju, zele ili "samo gledaju kako da se vrate".



Na koji nacin je izvesno? Postoje li neke pouzdane cifre? Zaista interesantan fenomen ukoliko je stvar cinjenicno utvrdjena.

Sto se iznenadjenja tice, mene nista ne iznenadjuje. Sto ljudi sto cudi. Dok ljudi mogu da izaberu po volji sve je u redu.

Jedino, ne znam koliki bi to trend trebao da bude pa da ima "vidljive efekte" na srpsko drustvo u celini. Nije valjda seoba naroda u pitanju?

#3 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 January 2009 - 00:59

Obzirom da za 15 godina nisu uspeli da prikupe ikakve cifre o tome koliko je ljudi otislo iz zemlje, bilo bi veliko iznenadjenje da sada imaju pouzdane cifre. Jedino znam (po PM-ovima i e-mailovima) da je broj pitanja koje dobijam u vezi emigracije nesmanjen, mada to bas i nije neki naucno validni podatak.\

Ako je to stvarno istina, bice zanimljivo sta ce ti koji ce da se (navodno) vrate tamo da rade, posto je vec onolika nezaposlenost u Srbiji.

#4 snake

snake
  • Members
  • 679 posts

Posted 08 January 2009 - 01:02

Ja nisam merio, i koliko znam nije nesto zvanicno izmereno, kao sto nije izmeren ni odlazak ljudi tokom 1990-ih. To su sve pretpostavke, ali nema sumnje da se takva pojava bila primetna.
Ovo govorim na osnovu licnog iskustva i sto primecujem da se polako o tome prica po medijima. A mislim da ce dolazak tih uglavnom visoko obrazovanih, kreativnih i iskusnih gradjana, ozlobodjenih predrasuda i ideala, biti koristan za srpsko drustvo generalno.
Pitanje je - koliki ce to imati uticaj? Mislim da bi moglo da ima poprilican.

#5 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 January 2009 - 01:04

E, ako se prica u srpskim medijima, onda je to vrlo pouzdano.

Nece imati nikakav uticaj ako ne budu imali gde da se zaposle. Samo ce da se vrate odakle su dosli...

#6 Radisa

Radisa
  • Members
  • 652 posts

Posted 08 January 2009 - 01:06

Obzirom da za 15 godina nisu uspeli da prikupe ikakve cifre o tome koliko je ljudi otislo iz zemlje, bilo bi veliko iznenadjenje da sada imaju pouzdane cifre. Jedino znam (po PM-ovima i e-mailovima) da je broj pitanja koje dobijam u vezi emigracije nesmanjen, mada to bas i nije neki naucno validni podatak.\

Ako je to stvarno istina, bice zanimljivo sta ce ti koji ce da se (navodno) vrate tamo da rade, posto je vec onolika nezaposlenost u Srbiji.


Ma ne palite se, da se neko, ko je stručnjak, uspeo u svom poslu, stvarno vraća...

Vraćaju se oni koji nisu uspeli da se snađu i to je to... Što bi se, bilo ko, ko je negde uspešan vraćao u ovu neizvesnost ?

Ovo gore su neka kvazipatriotsak naklapanja... Bilo ranije takvih tekstova u Politici, NIN-u i drugoj, kao ozbiljnoj, štampi...

Edited by Radisa, 08 January 2009 - 01:06.


#7 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 08 January 2009 - 01:09

Ja nisam merio, i koliko znam nije nesto zvanicno izmereno, kao sto nije izmeren ni odlazak ljudi tokom 1990-ih. To su sve pretpostavke, ali nema sumnje da se takva pojava bila primetna.
Ovo govorim na osnovu licnog iskustva i sto primecujem da se polako o tome prica po medijima. A mislim da ce dolazak tih uglavnom visoko obrazovanih, kreativnih i iskusnih gradjana, ozlobodjenih predrasuda i ideala, biti koristan za srpsko drustvo generalno.
Pitanje je - koliki ce to imati uticaj? Mislim da bi moglo da ima poprilican.



Hajd´ uz rizik da zvucim pesimisticno ... dobro de, neka se vrate ti visokoobrazovani, kreativni i oslobodjeni gradjani ... i sta? ima mrak da ih pojede dok si rekao keks. Niti ce oni dobiti sansu da budu korisni zemlji a ne verujem ni da ce i zemlja njima biti od neke koristi. Pre ce citava ta avantura imati psihosomatski uticaj na kreativne povratnike. Sve sam ja tu nesto skepticna.

#8 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 January 2009 - 01:09

Ma ne palite se, da se neko, ko je stručnjak, uspeo u svom poslu, stvarno vraća...

Vraćaju se oni koji nisu uspeli da se snađu i to je to... Što bi se, bilo ko, ko je negde uspešan vraćao u ovu neizvesnost ?

Ovo gore su neka kvazipatriotsak naklapanja... Bilo ranije takvih tekstova u Politici, NIN-u i drugoj, kao ozbiljnoj, štampi...

Pa to i ja kazem, ako pise u NIN-u, onda mora da je tako. :ph34r: Vise verujem cak i individualnim zapazanjima forumasa (koliko god da su i ona nepouzdana).

Nego, mozda bi se neko ko je uspeo u svom poslu i vratio (ima nesto i u tome da budes pionir i zauzmes busiju na vreme), ali "mali problem" je sto ekonomija u Srbiji ne fercera, a drzava je big giant fat hairy monstrum koji stoji na putu bilo kakvoj inicijativi i hoce da se ogrebe o sve sto moze.

#9 snake

snake
  • Members
  • 679 posts

Posted 08 January 2009 - 01:10

Ma ne palite se, da se neko, ko je stručnjak, uspeo u svom poslu, stvarno vraća...

Vraćaju se oni koji nisu uspeli da se snađu i to je to... Što bi se, bilo ko, ko je negde uspešan vraćao u ovu neizvesnost ?

Ovo gore su neka kvazipatriotsak naklapanja... Bilo ranije takvih tekstova u Politici, NIN-u i drugoj, kao ozbiljnoj, štampi...


Ja licno znam par jako uspesnih ljudi i strucnjaka visokog ranga u svojoj oblasti koji su se vec vratili. Njihova svedocanstva se uglavnom odnose na relativizaciju materijalnih iznosa i zelje za dokazivanjem i ostavljanjem pecata u Srbiji, uz presudne prednosti kvaliteta zivota, klime, mentaliteta i sl. Tako nekako.

Sto se tice posla, posla ima i te kako. Samo sto ima lenjih koji nemaju nikakve strucne kvalifikacije ili obrazovanje, ali "ne ustaju iz kreveta bez 500 evra". Takvih ima puno, i takvi su puni pricama o obecanim zemljama i problematicnoscu "sistema" koji ih sputava.

#10 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 08 January 2009 - 01:15

Sto se tice posla, posla ima i te kako. Samo sto ima lenjih koji nemaju nikakve strucne kvalifikacije ili obrazovanje, ali "ne ustaju iz kreveta bez 500 evra". Takvih ima puno, i takvi su puni pricama o obecanim zemljama i problematicnoscu "sistema" koji ih sputava.



Nema te nacije na svetu koja je 100% strucno kvalifikovana i obrazovana.

Sto se "posla ima itekako" tice nije ni to tako jednostavno. Uvek je svugde bilo i bice da posla uvek ima za neke profile. Nikada za sve.

Ako ti ne vidis nikakvu porblematicnost u srpskom sistemu, good for you. Barem ces chir na dvanaestopalacnom da izbegnes.

#11 Radisa

Radisa
  • Members
  • 652 posts

Posted 08 January 2009 - 01:15

Ja licno znam par jako uspesnih ljudi i strucnjaka visokog ranga u svojoj oblasti koji su se vec vratili. Njihova svedocanstva se uglavnom odnose na relativizaciju materijalnih iznosa i zelje za dokazivanjem i ostavljanjem pecata u Srbiji, uz presudne prednosti kvaliteta zivota, klime, mentaliteta i sl. Tako nekako.

Sto se tice posla, posla ima i te kako. Samo sto ima lenjih koji nemaju nikakve strucne kvalifikacije ili obrazovanje, ali "ne ustaju iz kreveta bez 500 evra". Takvih ima puno, i takvi su puni pricama o obecanim zemljama i problematicnoscu "sistema" koji ih sputava.


Znaš, ja znam stručnjake koji beže iz Srbije na sve strane... Čak i za neke zemlje, koje bi po prirodi stvari trebale biti daleko ispod Srbije... Libija, na primer... Pola moje kancelarije, svi odlični u ovom poslu, koji radimo se sprema da zapali ka Sloveniji... I tako... A da bude najgore, svi ti ljudi, za srpske uslove, zarađuju da se smrzneš... Nisu novci problem, problem je što ne znaš šta nosi sutra...

Batali priče o povratku, pojedinačni slučajevi su pojedinačni slučajevi... Pre bih poverovao Indy-jevom mailu, nego NIN-u ili Politici...

Edited by Radisa, 08 January 2009 - 01:16.


#12 snake

snake
  • Members
  • 679 posts

Posted 08 January 2009 - 01:21

Znaš, ja znam stručnjake koji beže iz Srbije na sve strane... Čak i za neke zemlje, koje bi po prirodi stvari trebale biti daleko ispod Srbije... Libija, na primer... Pola moje kancelarije, svi odlični u ovom poslu, koji radimo se sprema da zapali ka Sloveniji... I tako... A da bude najgore, svi ti ljudi, za srpske uslove, zarađuju da se smrzneš... Nisu novci problem, problem je što ne znaš šta nosi sutra...


Dobro, to se zove mobilnost radne snage. Na tome pociva EU. Ti sto imaju super plate i idu, to nije nikakav problem. Na njihovo mesto i za super plate radice drugi.
A novci su osnovni problem emigracije. Ovo se zove preko leba pogache. Jer, niko nikad ne zna sta nosi sutra. Zato je potrebno imati izgradjen sistem vrednosti i mentalnu stabilnost.

#13 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 08 January 2009 - 01:23

A novci su osnovni problem emigracije. Ovo se zove preko leba pogache. Jer, niko nikad ne zna sta nosi sutra. Zato je potrebno imati izgradjen sistem vrednosti i mentalnu stabilnost.


Mislis, 90-tih ljudi palili odande zbog love?

Gosh, to mora da je vanljudski uspeh odrzati mentalnu stabilnost u totalno nestabilnoj zemlji. U cemu je tajna uspeha?

Edited by cyberwor/L/d, 08 January 2009 - 01:24.


#14 snake

snake
  • Members
  • 679 posts

Posted 08 January 2009 - 01:26

Uvek me zacudi kada neko svakoj prici prica o 90-im.
Koga briga za 90-e??? Sada je 21. vek, zivot je jedan, treba se okrenuti sebi i svojoj sadasnjosti i buducnosti i uzivati u zivotu.
Zivot je stvarno lep.

#15 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 08 January 2009 - 01:29

Uvek me zacudi kada neko svakoj prici prica o 90-im.
Koga briga za 90-e??? Sada je 21. vek, zivot je jedan, treba se okrenuti sebi i svojoj sadasnjosti i buducnosti i uzivati u zivotu.
Zivot je stvarno lep.


Koga briga? Pa to je bio poslednji veliki talas odliva. A ako vec nikoga nije briga zasto je onda toliko vazno konstatovati da je trend povratka "vrlo vidljiv" i da ce uticati na drustvo u celini? Doduse, da zemlju nije bilo i nije briga - ZNAMO.

Koji se to vracaju tako masovno ako ne ti kojin su otisli 90-tih (ako sam dobro shvatila iz tvojih postova)?

Zivot jeste stvarno lep (ma sta to za koga znacilo).

Edited by cyberwor/L/d, 08 January 2009 - 01:30.