Jump to content


Photo

Trend povratka iseljenika u Srbiju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
173 replies to this topic

#31 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 08 January 2009 - 02:07

Gomila problema koje brinu prosecnog stanovnika zapadne Evrope, Srbin ne zna ni da postoje. I za gomilu njih sam jako srecan sto ni ne znam da postoje.

Pa da Srbina boli stojko.Ima gas i Kosovo pa moze da navrne sajkacu

#32 Radisa

Radisa
  • Members
  • 652 posts

Posted 08 January 2009 - 02:10

Momce, ako ti zaista verujes u ovo sto pises, molio bih te da i meni nabavis to sto dzamis trenutno. Mnogo dobro deluje.


Ne znam šta da ti na ovo odgovorim... Jesi li ti bio nekad tamo, ali onako, malo duže... Živeo, osetio to, kako je biti čovek ? Ne turistički, nego radio, zaradio ?

Ili si oduvek bio u Srbiji, a o zapadu slušao samo od onih "uspešnih" koji su se vratili ? Jesi li bio dalje od Segedina i Klagenfurta, uopšte ? Ili se o zapadu napajaš iz NIN-a, Kurira i ine "štampe" ?

Tamo ljudi žive normalno, tamo prosečan stanovnik na posetu hipermarketu potroši, bez nekih većih problema prosečnu srpsku platu u privredi... Da li si ti svestan toga ? Tamo je za prosečnog Srbina jedna bajka, u koju isti, kao i ti, odbija da veruje, da se ne bi osetio malim i nikakvim... Biće da je to to...

#33 snake

snake
  • Members
  • 679 posts

Posted 08 January 2009 - 02:12

Da, evo pola NS se smrzava, ali stanovnici NS su niko ? Ceo Vršac se smrzava, ali su oni niko ?

Drugo, bez gasa ne rade pekre, pa se neće moći peći hleb... Jel sad jasnije, zašto se priča o problemu sa hlebom ?

Kao treće, pobunu na jugu ne spominješ ? Ne prolazi kroz filter ?

Može li korupcija gdegod stigneš da pogledaš, nekvalitetni ljudi na svim funkcijama u vlasti, krađe funkcionera raznih partija, koje se ne sankcionišu, nepotizam, bezobrazluk države prema svojim građanima da se smatraju problemima ? Kojih nema na zapadu...

Mogu ja da nabrajam gomilu problema, ali izgleda tvoj filter to eliminiše....


Ne smrzava se pola Novog Sada, vec manje od jedne petine domacinstava na Detelinari, Novom Naselju i u prigradskim delovima ne moze da se greje jer imaju najnoviju toplanu koja nema starinski sistem. U koju su doazile sve rezerve iz svih toplana iz Srbije.
Nije mi jasno zasto se prica o hlebu, kada to nije upitno uopste.
Ne znam za bilo kakvu pobunu na bilo kom jugu, znam da je bilo nekih malih demonstracija kao podrska optuzenim ratnim zlocincima, ali takve fasisticke manifestacije prepustam zvanicnim sluzbama i nevladinom sektoru.
Korupciju licno nikad nisam video, znam da postoji kao i ostale pojaveostale pojave, jer ljudsko drustvo je, kako je to moderna drustvena teorija nazvala, danas zivi u "age of corruption".
Vidim da su najveci primeri korupcije u Senatu SAD i velikim medjunarodnim bankarskim i finansijskim institucijama.

#34 Radisa

Radisa
  • Members
  • 652 posts

Posted 08 January 2009 - 02:18

Vidim da su najveci primeri korupcije u Senatu SAD i velikim medjunarodnim bankarskim i finansijskim institucijama.


MA JEBE SE MENI ZA SAD...

Gde je korupcija, nepotizam, odjebavanje svojh građana u Norveškoj, Švedskoj, Danskoj, Španiji, Nemačkoj, Švajcarskoj, Sloveniji, Portugalu, Velikoj Britaniji, Australiji, Kanadi ...????

A ovo za jug ćeš da prepustiš organima, koji će onda da urade šta ? Mobilišu mene da rešavam njihove probleme... Koje ne bih morao da rešavam, da živim u, npr, Danskoj... Jebo ja takvo rešenje...

A stanovnik Minhena danas ne mora da brine da li mu je ladno, za razliku od stanovnika NS ili Vršca... Neka, tako mu i treba... Nek on bude zgrejan, a mi ćemo da se smrzavamo...

#35 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 08 January 2009 - 02:19


Znas sta? Cita te covek pa se smeje. Al´ kad malo bolje razmislim, nije smesno. Zapravo je opasno. Jer to je to sto nas u crno zavi. Kuku, lele!

#36 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 08 January 2009 - 02:46

Ja licno znam par jako uspesnih ljudi i strucnjaka visokog ranga u svojoj oblasti koji su se vec vratili. Njihova svedocanstva se uglavnom odnose na relativizaciju materijalnih iznosa i zelje za dokazivanjem i ostavljanjem pecata u Srbiji, uz presudne prednosti kvaliteta zivota, klime, mentaliteta i sl. Tako nekako.

Sto se tice posla, posla ima i te kako. Samo sto ima lenjih koji nemaju nikakve strucne kvalifikacije ili obrazovanje, ali "ne ustaju iz kreveta bez 500 evra". Takvih ima puno, i takvi su puni pricama o obecanim zemljama i problematicnoscu "sistema" koji ih sputava.



Ti si izgleda ovu temu pokrenuo sa namerom da lozis ljude,da udju u diskusiju s tobom...to sto citas Politiku i Blic i vec sva moguca glasila tog tipa,to je tvoj problem.To sto neko i veruje u to sto pises je njegov problem,onog koga veruje.Ali ovo da posla ima je zaista neverovatna,fantasticna laz.Ako mislis da su ljudi koji su otisli pre deceniju i kusur upali u nostalgicarsku demenciju pa mozda i prihvate deo tvojih argumenata onda ok,ali mene pamcenje jako dobro sluzi i vrlo sam sveze otisla iz Srbije...i vrlo dobro znam koliko to ima mnogo posla...sram te bilo,sto lazes,a ko laze,taj i krade... :ph34r: .Srbija je u konstantnoj depresiji vec decenijama jer joj je stopa nezaposlenosti veoma visoka...i ti to dobro znas.Ili ne znas,jer si sam dobro "uglavljen",pa komotno mislis da je tako i iza komijske ograde...

#37 PointTaken

PointTaken
  • Banned
  • 317 posts

Posted 08 January 2009 - 03:05

... i wannabe intelektualac, samo nam to treba na forumu

samo toga forumu ne treba... ima i previse...

#38 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 08 January 2009 - 04:53

Licno poznajem prilican broj pojedinaca i porodica koji su se u poslednje vreme vratili u Srbiju, a i gomila poznanika i prijatelja govori mi kako to planiraju, zele ili "samo gledaju kako da se vrate".


Ja se ne bih bas hvalio poznanicima i prijateljima koji spadaju u profesije poput klozetoperaca, hamburgeroprevrtaca i listosakupljaca na zapadu, posto je to u 90% slucajeva profil onih koji bi da se vrate, i to samo nakon sto im ne podje za rukom da ostvare srBski san o zivotu na socijalnoj pomoci u skandinavskim zemljama...

...ostavljanjem pecata u Srbiji, uz presudne prednosti kvaliteta zivota, klime, mentaliteta i sl.


:ph34r: ... Za tren da budemo ozbiljni, navedi te prednosti zivota u Srbiji glede kvaliteta, mentaliteta i klime.

Uvek me zacudi kada neko svakoj prici prica o 90-im.
Koga briga za 90-e??? Sada je 21. vek, zivot je jedan, treba se okrenuti sebi i svojoj sadasnjosti i buducnosti i uzivati u zivotu.
Zivot je stvarno lep.


Aj kad se probudis, ako ti je ostalo malo od toga sto pusis il' pijes, prosledi i nama... budi drug...

#39 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 08 January 2009 - 05:07

:ph34r: ... Za tren da budemo ozbiljni, navedi te prednosti zivota u Srbiji glede kvaliteta, mentaliteta i klime.


i mene ovo isto zanima. Sve sve, al' gde nadje kvalitet, mentalitet i klimu... uz svu subjektivnost mi ipak ne lici da Srbija time moze da se podici, naprotiv.

Da ima kvaliteta bar bi problem klime bio resen - klimatizacijom: a/c leti, grejanje zimi... a za mentalitet vec mislim da nema pomoci :)

#40 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 08 January 2009 - 06:05

'ajd da dodam jos nesto.

Ja licno taj trend nikako ne vidim, ali mozda moj uzorak nije reprezentativan - to priznajem.
Za ovih 7 i kusur godina svedok sam dva (2) povratka, od kojih se jedan zavrsio ponovnim povratkom na ovaj kontinent, nakon razocarenja sto ovdasnje (kanadsko) iskustvo i znanje tamo nisu docekani s crvenim tepihom ili tako vec nesto, tuzna prica. A i ovi drugi jos ima sanse da se vrate, tek su nedavno otisli :ph34r:

S druge strane znam dosta ljudi ovde u Kanadi koji su duboko nesrecni i nezadovoljni zivotom (sve im smeta: hrana, lazni osmesi na poslu, sto u skoli uce decu da budu pederi itd) i ja se cudim sto se vise njih ne zaputi majcici Srbiji; jedan deo doduse tesko da bi skrpio za karte, putovanje za cetvoroclanu porodicu dosta kosta, a drugi deo (koji ne bi imao problema s kartama) gundja, ali uglavnom se i dalje drzi ovdasnjeg komfora, a povremeno naidje i neki pevac/pevaljka, izdjuska se neko kolce pa bude malo lakse.

Mislim da je strasno ziveti tamo gde si nesrecan, nego je problem sto bi neki bili nesrecni svuda: ni Srbija nije vise ono sto smo upamtili iz detinjstva, a i ostarilo se u medjuvremenu...
Mislim da je povratak nakon nekog broja godina (10? 15?) skoro pa ravan odlasku u emigraciju, imigriras u novu zemlju, Srbiju.

#41 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 08 January 2009 - 06:24

Ako je iko od dijasporichnih pozitivno naklonjen prema mogucnosti povratka (imigracije?) u Srbiju, onda sam to ja. Hebga, cak sam i onaj dokumenAt popunio kod ministarstva odgovarajuceg. Ali, ako se ikada preduzmu akcije u tom pravcu, Srbijo ne uposljavaj ljude kao sto je ovaj snake da ti radi PR. :ph34r: To bi bilo k'o zaposliti prodavca koji vuce kupce za rukav da udju u radnju i kupe nesto sto im ne treba, a kad oni nece, onda im jos lupa cvrge i vredja ih.

#42 ilke_etf

ilke_etf
  • Members
  • 942 posts

Posted 08 January 2009 - 06:47

Znaš, ja znam stručnjake koji beže iz Srbije na sve strane... Čak i za neke zemlje, koje bi po prirodi stvari trebale biti daleko ispod Srbije... Libija, na primer... Pola moje kancelarije, svi odlični u ovom poslu, koji radimo se sprema da zapali ka Sloveniji... I tako... A da bude najgore, svi ti ljudi, za srpske uslove, zarađuju da se smrzneš... Nisu novci problem, problem je što ne znaš šta nosi sutra...

Batali priče o povratku, pojedinačni slučajevi su pojedinačni slučajevi... Pre bih poverovao Indy-jevom mailu, nego NIN-u ili Politici...


Cao, mozes li da navedes konkrente cifre i koja struka je u pitanju?

Hvala

#43 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 08 January 2009 - 07:13

Topik je nevidjena budalashtina. Sluchajno sam prisustvovao razgovoru nashih sveshtenih lica sa vernicima i bio ne malo iznenadjen kada su listom potvrdili da niko od njih nema nameru da se vrati u Srbiju, mislim na sveshtenike. Jedan koji je blizu penzionisanja je vec kupio ... ajde da kazem vikendicu, mada to nije bash najsrecniji izraz, chamac i dzip za uzivanje u starosti. O ovim mladjima ne bih ni troshio rechi, ne pada im na pamet, naravno, ukoliko ih sluzba negde ne pomeri, a to je uglavnom opet englesko govorno podruchje, nije Srbija sigurno, ako nije po kazni :D . Ti ljudi bi po mojim shvatanjima trebali biti inicijatori seoba.

Ova tema je postavljena na Emigraciji pre svega desetak dana ........ izgleda je veoma aktuelna :) . Kao shto sam i tamo vec rekao, moja prilichno realna procena je da se vraca od 3 do maksimum 5% nashih emigranata, ali se bar pola od toga vrati posle godinu-dve nazad u Kanadu. Znachi ako je 1,5-2,5% masovna pojava, onda je sigurno tako. Chinjenica je i da su to uglavnom ljudi koji su se bavili poslovima koje je Incognito vec naveo ili lica koja su zbog raznih zloupotreba skinuta sa socijalnie asistencije. Nema sumnje da ce bash takvi po povratku u Srbiju "shiriti istinu o kvalitetu zivota i mentalitetu" na zapadu :ph34r: .

#44 The Stonecutter

The Stonecutter
  • Banned
  • 436 posts

Posted 08 January 2009 - 07:19

WOW......huh ja generalno nisam za povratak nasih ljudi pogotovo ako se nevracaju sa puno novca ili zlata, ionako imamo malo resursa pa nam netreba jos gladnih ljudi da ih hranimo, nego da vidimo sta ce geniji od politicara da urade sa vizama da mozemo da exportujemo jos malo ljudi i napravimo raj za siromasne.

Ja se nebrinem ako ostane vecina onih koje ljudi sa ovog foruma bas nesto nevole :ph34r: meni je lako sa njima a i bice manje onih koji ce zagovarati sta je a sta nije politicki korektno u edukaciji onih koji ce ostati i ucestvovati u vracanju tradicionalnih vrednosti, ja bih to lako resio uz primenu suptilnih i vec oprobanih tehnika...uostalom zar batina i nije iz raja izasla.

#45 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 08 January 2009 - 07:31

Ja licno taj trend nikako ne vidim, ali mozda moj uzorak nije reprezentativan - to priznajem.
Za ovih 7 i kusur godina svedok sam dva (2) povratka, od kojih se jedan zavrsio ponovnim povratkom na ovaj kontinent, nakon razocarenja sto ovdasnje (kanadsko) iskustvo i znanje tamo nisu docekani s crvenim tepihom ili tako vec nesto, tuzna prica. A i ovi drugi jos ima sanse da se vrate, tek su nedavno otisli :ph34r:


I ja znam samo dva slucaja povratka, takodje iz Kanade, jedan being my own. S tim sto ja svoj odlazak na privremeni posao `tamo` nisam ni racunao kao emigraciju pa sam se zato i kulturno vratio (mada nije da nisam mogao da ostanem). Onaj drugi lik koji je bio emigrirao, tacnije emigrirala mu cela porodica pa i on djuture dok je jos bio srednjoskolac - svratio ovde na godinu dana, prodao babin stan pa se vratio nazad. Needless to say, sledeci put kad budem odlazio na duze iz zemlje, to ce biti za stalno... I to nema apsolutno nikakve veze sa parama kako snake insinuira - ja na svoju platu nikako ne smem da se pozalim. Pare jesu vazne, al' ima i nekih drugih stvari koje ako ne vise, ono bar podjednako vrede...

To bi bilo k'o zaposliti prodavca koji vuce kupce za rukav da udju u radnju i kupe nesto sto im ne treba, a kad oni nece, onda im jos lupa cvrge i vredja ih.


Pa sto, to je bas simpaticno :) ... Tako i ljudi kad posete Egipat pricaju kako su im simpaticni ti prodavci sto te vuku da udjes kod njih u radnju i deru se za tobom kad im se otrgnes iz zagrljaja... E sad sto zaista ne znam personu koja bi htela da zivi u Egiptu, to je druga prica...

Cao, mozes li da navedes konkrente cifre i koja struka je u pitanju?


Pretpostavljam da govori o IT sektoru, development/programiranje pretezno. Cifre se krecu od 600 jura za totalne rukije i sljakere (koji u roku od pola godine ili avanzuju za duplo ili, u cescem slucaju, im se preporuci da se bace na poljoprivredu), dok je prosek za iskusnijeg developera oko 1.5k. Bolji programeri mlate preko 2k + sto se namlati freelance-om sto ovde (zbog manicnog nedostatka kvalitetnih ljudi), to i u inostranstvu, i ako se zagreje stolica moze to da ide i do 5k/mo (a ako bas ubodes neki projekat moze i mnogo vise, doduse takve stvari se ne desavaju svakog meseca)... To su za ovu zemlju prilicno `da se smrznes` cifre, yet, ovi iz poslednje kategorije su uglavnom prvi u listi za emigraciju, i to ne zato sto za to sto znaju mogu da mlate i par puta vise na zapadu, nego zato sto im tih 2-3-4-5k jura u ovoj zemlji ne igra veliku ulogu kad kol'ko god para da imaju kvalitet zivota se mnogo ne menja i idalje si primoran da ponizno cekas satima pred salterima da odes na jebeni vikend van zemlje. Ma kakvi van zemlje, na isto si prinudjen i da bi uopste imao ikakve isprave... O otvorenoj zavisti i drugim divnim elementima ovog drustva i nenadjebivog srpskog mentaliteta i da ne govorim... Lik koga gore pomenuh u prici, a koji se vratio iz CA gde je imao platu 7000 CAD / mo kao programer-sljaker je dosao ovde da bude lead developer sa obecanom platom od 5k jura - kojih je dobio samo za prvi mesec, posle plata pocela progresivno da kasni - vratio se sa velikom setom nazad na jos manje placeni posao od 6000 CAD - kaze pre bi taksirao u Torontu nego da se jos jedared vrati ovde da radi sa 'domacim kadrom' i jos gore 'domacim menadzerima'. Nije pominjao doduse druge probleme poput politickih al' cenim da mu se uopste nije ni dopadalo ostalo sto Srbija ima da ponudi od tog kvalitetnog zivota, mentaliteta i klime. Well, mozda bar po klimi bije Kanadu, al' ostalo... nebo i zemlja.

Edited by incognito, 08 January 2009 - 07:34.