Jump to content


Photo
- - - - -

Konflikt u pojasu Gaze


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
4475 replies to this topic

#4381 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 June 2010 - 02:10

Ko ima vremena da pogleda ...

http://www.cultureso...reedom-flotilla

#4382 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 15 June 2010 - 02:30

Vec je neko postavio taj snimak. Mene je tu zacudilo to sto izgleda kao je jedan od aktivista bio ranjen (upucan?) pre desanta komandosa.

#4383 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 June 2010 - 02:43

Interesantno je da se u celoj prichi vrlo retko pominju sledece chinjenice:
1) Glavni cilj konvoja je probijanje blokade i skretanje paznje na istu. Organizacije/pojedinci koje stoje iza konvoja nikad nisu to krili, shtavishe.

Nije problem to sto nikad nisu krili da je cilj probijanje blokade nego sto se radi o izrazito pro-palestinskim likovima koji javno bljuju po Izraelu. A to se, priznaces, malo razlikuje od humanitarnih organizacija klasicnog tipa pa samim tim izaziva i reakcije. Ovih par najglasnijih komada koji su inicijatori projekta Ship to Gaza iz Svedske su osvedoceno anti-izraelski raspolozeni. Henrik Mankell, cuveni pisac krimica je na javnim tribinama izjavljivao da drzavu Izrael treba ukinuti. Mattias Gardell je profesor koji je doktorirao na politickom islamu ali se malo oteo kontroli te mu odavno zameraju da je izgubio profesionalnu distancu (ziveo je sa militantnim islamistima pa ga valjda omamilo). Zena mu, Edda Manga, ne zaostaje u propalestinskoj aktivnosti i bljuvanju vatre po Izraelu. Od 11 Svedjana koji su bili u konvoju samo su profesor Gardell i njegova zena Manga izricito zahtevali da budu na turskom brodu. Vecina Svedjana koja je bila u konvoju se nesto ucutala otkako se vratise i otkako se malo slegla prasina pa novinari poceli da im postavljaju nezgodna pitanja, izmedju ostalog da li smatraju da su se mozda nasli u losem drustvu (to su oni korisni idioti). Imamo tu i izraelskog umetnika Dror Feilera koji je pre jedno 5-6 godina postavio jednu instalaciju koja je izazvala diplomatski skandal - Sneguljica u ludilu istine. U bazenu sa crvenom vodom (krv) plivala je slika poznate martirke, samobombasice Hanadi Juradat koja je u Haifi raznela i usmrtila sebe i 21 ljudi + 51 povredjenih, u sve to su bila uperena dva reflektora a u pozadini je zvirao Bach "Mein Herz schwimmt im Blut". Umetnik je instalaciju objasnio kao zelju da objasni kako zrtve mogu da naprave strasna dela. Roditelji samobombasice su mu se javno, preko novina, zahvalili i izrazili svoj ponos na cerku martirku. u tom drustvu se nalazi i Hussein Khalili koji vecito prica o rezolucijama i medjunarodnom pravu u korist Palestine a kad god ga neki oponent saceka sa pitanjima koja mu ne odgovaraju on odmah optuzi oponenta da je rasista. Ama bas svaka rasprava sa Husseinom se tako zavrsi - na optuzbama. Hussein malo podseca na one nase srBske strucnjake za medjunarodno pravo. E da, Miakel Löfgren im je glasnogovornik. On je novinar, nalevo nastrojen onako salonski, romanticno. Do sada je pisao o odnosu radnicke klase i umetnosti a sada mu se ukazala prilika da se bavi i malo ozbiljnijim temama i iazdje iz lokalnih okvira. Eto, tih par komada jos uvek kevcu. Ovi ostali se, kao sto rekoh, ucutali otkako se vratise. Sto bi rekli Svedjani, drze "nizak profil".

Sve u svemu, drustvance kao stvoreno da izazove reakcije tako da tu eventualni humanitarni aspekti slabo imaju sansu da dodju do izrazaja jer ovo je tvrdokorna pro-palestinska ekipa. Tesko da citav cirkus moze da prodje kao mirovna inicijativa.

Edited by cyberwor/L/d, 15 June 2010 - 03:11.


#4384 Schmeling

Schmeling
  • Banned
  • 4,275 posts

Posted 15 June 2010 - 06:39

Nije problem to sto nikad nisu krili da je cilj probijanje blokade nego sto se radi o izrazito pro-palestinskim likovima koji javno bljuju po Izraelu. A to se, priznaces, malo razlikuje od humanitarnih organizacija klasicnog tipa pa samim tim izaziva i reakcije. Ovih par najglasnijih komada koji su inicijatori projekta Ship to Gaza iz Svedske su osvedoceno anti-izraelski raspolozeni. Henrik Mankell, cuveni pisac krimica je na javnim tribinama izjavljivao da drzavu Izrael treba ukinuti. Mattias Gardell je profesor koji je doktorirao na politickom islamu ali se malo oteo kontroli te mu odavno zameraju da je izgubio profesionalnu distancu (ziveo je sa militantnim islamistima pa ga valjda omamilo). Zena mu, Edda Manga, ne zaostaje u propalestinskoj aktivnosti i bljuvanju vatre po Izraelu. Od 11 Svedjana koji su bili u konvoju samo su profesor Gardell i njegova zena Manga izricito zahtevali da budu na turskom brodu. Vecina Svedjana koja je bila u konvoju se nesto ucutala otkako se vratise i otkako se malo slegla prasina pa novinari poceli da im postavljaju nezgodna pitanja, izmedju ostalog da li smatraju da su se mozda nasli u losem drustvu (to su oni korisni idioti). Imamo tu i izraelskog umetnika Dror Feilera koji je pre jedno 5-6 godina postavio jednu instalaciju koja je izazvala diplomatski skandal - Sneguljica u ludilu istine. U bazenu sa crvenom vodom (krv) plivala je slika poznate martirke, samobombasice Hanadi Juradat koja je u Haifi raznela i usmrtila sebe i 21 ljudi + 51 povredjenih, u sve to su bila uperena dva reflektora a u pozadini je zvirao Bach "Mein Herz schwimmt im Blut". Umetnik je instalaciju objasnio kao zelju da objasni kako zrtve mogu da naprave strasna dela. Roditelji samobombasice su mu se javno, preko novina, zahvalili i izrazili svoj ponos na cerku martirku. u tom drustvu se nalazi i Hussein Khalili koji vecito prica o rezolucijama i medjunarodnom pravu u korist Palestine a kad god ga neki oponent saceka sa pitanjima koja mu ne odgovaraju on odmah optuzi oponenta da je rasista. Ama bas svaka rasprava sa Husseinom se tako zavrsi - na optuzbama. Hussein malo podseca na one nase srBske strucnjake za medjunarodno pravo. E da, Miakel Löfgren im je glasnogovornik. On je novinar, nalevo nastrojen onako salonski, romanticno. Do sada je pisao o odnosu radnicke klase i umetnosti a sada mu se ukazala prilika da se bavi i malo ozbiljnijim temama i iazdje iz lokalnih okvira. Eto, tih par komada jos uvek kevcu. Ovi ostali se, kao sto rekoh, ucutali otkako se vratise. Sto bi rekli Svedjani, drze "nizak profil".

Sve u svemu, drustvance kao stvoreno da izazove reakcije tako da tu eventualni humanitarni aspekti slabo imaju sansu da dodju do izrazaja jer ovo je tvrdokorna pro-palestinska ekipa. Tesko da citav cirkus moze da prodje kao mirovna inicijativa.


Sve si lepo objasnila. Samo si propustila da objasnish ono gde do zuba naoruzhani specijalci ubijaju 16 civila, iz neposredne blizine, hicima u glavu. Taj detaljchich nikako da uklopish u ovu fairy tale.

#4385 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 June 2010 - 12:06

Sve si lepo objasnila. Samo si propustila da objasnish ono gde do zuba naoruzhani specijalci ubijaju 16 civila, iz neposredne blizine, hicima u glavu. Taj detaljchich nikako da uklopish u ovu fairy tale.

Jesam ostavila link gde ima film dug sat vremena sa turskog broda? Uostalom, barem tebi tu ne treba nikakvo objasnjenje. Znao si ti sve i bez filma, jelda.

Btw, to nije fairly tale. To je nesto sto takodje treba reci jer Ship to Gaza nije humanitarna vec politicka akcija.

Edited by cyberwor/L/d, 15 June 2010 - 12:14.


#4386 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 15 June 2010 - 13:20

Sve si lepo objasnila. Samo si propustila da objasnish ono gde do zuba naoruzhani specijalci ubijaju 16 civila, iz neposredne blizine, hicima u glavu. Taj detaljchich nikako da uklopish u ovu fairy tale.

Pa nisu mogli da ih ubiju hicima u telo jerbo su civili imali pancire. :ph34r:

#4387 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 15 June 2010 - 14:48

Jesam ostavila link gde ima film dug sat vremena sa turskog broda? Uostalom, barem tebi tu ne treba nikakvo objasnjenje. Znao si ti sve i bez filma, jelda.

Btw, to nije fairly tale. To je nesto sto takodje treba reci jer Ship to Gaza nije humanitarna vec politicka akcija.


Dobro...evo slazemo se. Gaza Flotila je politichka akcija. Nema ni H od humanitarno.

Prazni brodovi prepuni nenaoruzanih (nadam se da necemo ovo opet da razmatramo) politichkih aktivista. Simpatizeri Hamasa.

Brodovi su zauzeti od strane IDF i ubijeno je 9 (15) ljudi.

Shta je opravdanje? Shto su politichki aktivisti? Pa daj molim te, shta treba da se desi da bi se neke stvari priznale.

Evo Englezi nakon 40 godina vode proces za Krvavu Nedjelju. Posle 40 godina se vodi spor oko toga da li postoji krivica za ubijene tokom politichkog protesta.

Mogu da prihvatim da ce se i za ovo proces voditi nakon 4 decenije ali mi nije jasno da neko moze toliko da zatvara ochi i da trazi opravdanja.

Josh neshto....u potpuno pogrshnu ravan stavljash "pro-palestinski" i "protiv Izraela". Probaj da razumesh da postoje ljudi koji ce da "bljuju" po onome ko je nasilan, bahat, ko druge muchi gladju i drzi u getu, ubija, rushi kuce itd. bez obzira ko je sa druge strane, eskimi, checheni, uzbeci ili palestinci.

Mogu da primetim da vecina "branitelja" Izraela kada zakorachi van ovog topica menja pesmu i sasvim korektno iznosi svoje demokratske i humanistichke stavove.

#4388 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 June 2010 - 15:00

Vec je neko postavio taj snimak. Mene je tu zacudilo to sto izgleda kao je jedan od aktivista bio ranjen (upucan?) pre desanta komandosa.

Onaj snimak od sat vremena? Onda mi je promaklo. Sorry. Mada i mene cude neke stvari u tom videu.

Nemas sta, Izraelci su katastrofalno izvelu tu akciju, sami sebi su pucali u nogu. Eksperti ce to bolje znati.

Ali ima nekoliko momenata koji su mi zapali za oko.

Mattias Gardell, svedski profesor koga sam ranije pomenula, je insistirao da sa zenom bude upravo na turskom brodu. OK. Vidimo ga na snimku (onaj sedi bradonja) na 03:05 (dok se peva neka pesma) i posle na 07:32 kako daje intervju.

Zatim, vidimo i cujemo aktiviste na palubi broida (17:00) kako komentarisu Izraelce "they are ready to fight". Otkud znaju kad prvi znaci komesanja na brodu tj palubi pocinju jedno 15 minuta kasnije (negde na 33:20). U 24-oj minuti cujemo nekog tipa kako u potpalublju gde nekoliko aktivistkinja sedi za kompjuterima a na pitanje jedne od njih (Edda Manga, zena profesora Gardell) "Are they pressing us?" odgovara "They are not pressing us, they are just coming closer and closer". Ebba Manga koja bloguje sa broda prenosi tu vest tj izvestava u tom trenutku da su opkoljeni.

Prve pucnje cujemo u 36-oj minuti filma a koji minut kasnije (39:00) vidimo "krvav" zid i norveski novinar objasnjava da to nije prava municija nego paintball (ko zna norveski moze lepo da cuje). Ali naravno, mi gledaoci sticemo utisak da je to krv i odmah nam se krv ledi od jeze.

U 42-43-oj minuti filma vidimo aktiviste sa palicama i prackama. Kud ce sa prackama na helokoptere? U 45-oj minuti cujemo od nekog sa broda da imaju dva ranjenika (izraelska vojnika). Tek nakon 62 minuta filma cujemo megafon sa turskog broda kako apeluje na Izraelce: "Don´t use violence. We are civilians" i tako to ... Zar nisu odmah na pocetku mogli da se late tog megafona? Ne kazem da bi bolje prosli ali ne mora covek da bude veliki strucnjak da shvati da su motke i pracke smesna stvar u susretu sa no_mercy_vojskom.

#4389 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 15 June 2010 - 15:01

Mogu da prihvatim da ce se i za ovo proces voditi nakon 4 decenije...

Oce qwac. Jel se vodio u Izraelu proces za zlocine pocinjene '48.? Za Sabru i Satilu? Za etnicko ciscenje (koje je btw. jos uvek u toku)? Izrael nije UK, muslimani nisu irski katolici.

#4390 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 15 June 2010 - 15:04

U 42-43-oj minuti filma vidimo aktiviste sa palicama i prackama. Kud ce sa prackama na helokoptere? U 45-oj minuti cujemo od nekog sa broda da imaju dva ranjenika (izraelska vojnika). Tek nakon 62 minuta filma cujemo megafon sa turskog broda kako apeluje na Izraelce: "Don´t use violence. We are civilians" i tako to ...

To je dosta nelogicno. Pitanje je da li je film editovan.

#4391 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 June 2010 - 15:24

Dobro...evo slazemo se. Gaza Flotila je politichka akcija. Nema ni H od humanitarno.

Prazni brodovi prepuni nenaoruzanih (nadam se da necemo ovo opet da razmatramo) politichkih aktivista. Simpatizeri Hamasa.

Brodovi su zauzeti od strane IDF i ubijeno je 9 (15) ljudi.

Shta je opravdanje? Shto su politichki aktivisti? Pa daj molim te, shta treba da se desi da bi se neke stvari priznale.

Evo Englezi nakon 40 godina vode proces za Krvavu Nedjelju. Posle 40 godina se vodi spor oko toga da li postoji krivica za ubijene tokom politichkog protesta.

Mogu da prihvatim da ce se i za ovo proces voditi nakon 4 decenije ali mi nije jasno da neko moze toliko da zatvara ochi i da trazi opravdanja.

Josh neshto....u potpuno pogrshnu ravan stavljash "pro-palestinski" i "protiv Izraela". Probaj da razumesh da postoje ljudi koji ce da "bljuju" po onome ko je nasilan, bahat, ko druge muchi gladju i drzi u getu, ubija, rushi kuce itd. bez obzira ko je sa druge strane, eskimi, checheni, uzbeci ili palestinci.

Mogu da primetim da vecina "branitelja" Izraela kada zakorachi van ovog topica menja pesmu i sasvim korektno iznosi svoje demokratske i humanistichke stavove.

Odmah da ti kazem da mene ne trpas medj nicije branitelje. Ja sam u svom prvom postu na ovom topiku rekla sta mislim o drzanju samo jedne strane a priori. Nema tu slatkih maca ni sa jedne ni sa druge strane. I da ne brkas jednu tako elemetranu stvar kao sto je razlika izmedju objasniti i opravdati. Ako se kaze A onda moze da se kaze i B. To sto sam ja rekla o ekpipi koja vodi kolo u Ship to Gaza je receno jer se o tome nije detaljnije pisalo na ovom topiku. Jel to ne sme da se kaze? Ono drugo o cemu se nasiroko raspravljalo nema potrebe da i ja ponavljam.

Lepo sam objasnila koji su javno, delarativno protiv Izraela. Kad se neko zalaze za ukidanje drzave Izrael onda stvarno ne znam kako bi se to drugacije nazvalo. A kad kazem pro-palestinski onda tu ne mislim na ovu mladjariju koja iz mode fura palestinske salove.

Dakle, ja sam rekla ko su Henrik Mankell, Mattias Gardell, Hussein Khalili, Dror Feiler, Edda Manga i njihov potrcko Mikael Löfgren. Zaboravih i clana komunisticke partije Henry Aschera. Oni zive ovde kod nas pa je dostupno dosta informacija o njihovom radu, njihovim javnim nastupima i tako to ...

Ima jnos jedna "sitnica" koja malo bode oci na sajtu Ship to Gaza (jedna od nekoliko "sintica"). U njihovom statutu stoji da su politicki nezavisni (hm!) i da ce humanitarna pomoc koju donesu u Gazu biti preuzeta i hendlovana od strane politicki nezavisnih organizacija a znamo da to skoro pa nije moguce. Ja kolimo se secam, upravo ih je Hamasov komitet za docek cekao u Gazi sve sa kamerama i pratecim sadrzajima (iako nisu gajili puno nade da ce brodovi zaista i stici). Tako je nama barem svedska televizija prenela sve sa slikama sa lica mesta iz Gaze. A Hamas nije bas politcki nezavisna organizacija. Rekla sam vec, njih 11 svedskih aktivista otkako se vratise nisu vise svi tako slozni i jednoglasni kao sto su bili kad su krenuli u avanturu. Njih pola se namah ucutase. Neko je tu nekoga ...

Pazi, nema sumnje u to da je humanitarna situacija u Gazi ispod svake kritike. Ali ja ne verujem "humanitarcima" koji Hamasu duvaju u jedra i daju legitimitet. Da ne govorim o tome kako je akcija Ship to Gaza u pocetku bombasticno pretstavljena siroj javnosti ovde kao da tamo vlada potop i da niko nista ne radi humanitarno i da ako ovi sa brodovima ne donesu hranu i lekove to ce kataklizma da nastane. Pa tek pre neki dan su skinuli sa svog sajta pogresnu informaciju o humanitarnoj situaciji u Gazi (koja se bazirala na podacima iz 2008) jer su im ozbiljne organizacije koje se bave humanitarnim radom na terenu skrenule paznju na nekorektnost u opisu stvari. Opalili su po sentimentu naroda i tu nema dileme. Tek sad se pojavlju cifre u novinama koje kazuju da je u humanitarnom tovaru bilo najvise cementa a najmanje hrane. Takodje se kaze da je umesto sest brodova sve to lepo moglo da stane na jedan teretnjak srednje velicine.

To sve ne znaci da Izraelu ne treba stati na rep ali ni da time treba drugoj guji dati prostora za manevar.

Edited by cyberwor/L/d, 15 June 2010 - 15:58.


#4392 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 June 2010 - 15:28

To je dosta nelogicno. Pitanje je da li je film editovan.

Ajd znaj. Film su u opticaj pustili aktivisti i prikazan je u UN pre neki dan. Materijal je izgleda prosvercovala Iara Lee.

bila i ovde emisija o tome: http://www.democracy...es_out_video_of

Edited by cyberwor/L/d, 15 June 2010 - 15:30.


#4393 uroshenko

uroshenko
  • Members
  • 295 posts

Posted 15 June 2010 - 15:52

Oce qwac. Jel se vodio u Izraelu proces za zlocine pocinjene '48.? Za Sabru i Satilu? Za etnicko ciscenje (koje je btw. jos uvek u toku)? Izrael nije UK, muslimani nisu irski katolici.


Paz vako, Izraelski sudovi jesu procesirali neke pripadnike IDF za krshenje Zenevske (ili na koji god RoE da se loze). Ja nisam siguran dodushe u kom je to obimu bilo (sve sluchajeve koje sam zapazio su pojedinchni vojak za pojedinachni hit). Shto se Nakbe tiche, tu ti je problem da je vecina u Izraelu religiozno-manichna oko "moralne chistote otadzbinske vojne", a pride dok nije doshla ekipa New Historians 80ih jednoglasan je bio stav da su se "garavi samoiselili". Izraelsko pravosudje je kolko-tolko ok (u odnosu na evro-USA standarde) ali nisam siguran koliku slobodu ima glede vojno-politichkog establishmenta. I uposhte, postoji u Izraelu prilicho "agresivna" (da se takro izrazim; mozda globalno najagresivnija) ekipa koja se bori i rukama i nogama protivu zaoshinutog establishmenta/ideja (shta reci kada krem krema IDFa kaze "Odjebite") al' je pitanje da li ce imati snage da promene neshto.

To je dosta nelogicno. Pitanje je da li je film editovan.

To pricham svo vreme. Nemash timestamps, nemash predstavu shta se kada dogadjalo van kadra, ono shto se vidi ne daje nikakvu pouzdanu podlogu za zakljuchke.

Edited by uroshenko, 15 June 2010 - 15:53.


#4394 uroshenko

uroshenko
  • Members
  • 295 posts

Posted 15 June 2010 - 16:15

Nije problem to sto nikad nisu krili da je cilj probijanje blokade nego sto se radi o izrazito pro-palestinskim likovima koji javno bljuju po Izraelu
...
Sve u svemu, drustvance kao stvoreno da izazove reakcije tako da tu eventualni humanitarni aspekti slabo imaju sansu da dodju do izrazaja jer ovo je tvrdokorna pro-palestinska ekipa. Tesko da citav cirkus moze da prodje kao mirovna inicijativa.

Jebte. Dakle ja kazem da organizatori brodske feshte nikad nisu krili da im je glavni cilj pre svega politichki (ako tako zelish to da nazovesh) a da je humanitarna pricha sekundarna simbolika, a ti mi replicirash da je cilj flotile politichkog karaktera. Ne kapiram, shta zelish da mi kazesh? Od te ekipe malo ko krije propalestinske stavove. Humanitarna/pacifistichka "naracija" je pre svega furana u medijima nakon "incidenta". Oni ne kriju pristrasnost, njihova pricha je "Palestinci su jebana strana shto se nas tiche, mi smo na palestinskoj strani". Neki i dodaju "Hamas je legitiaman chimbenik u situaciji, i smatramo ga osolobodilachkim pokretom". Jebte, pa Chomski se onomad lepo nashao na kafici sa Hizbalama, ne da nije krio nego se slikao sve u 16.
Paz, ja nemam nikakav problem da neko izabere stranu, u mom univerzumu je to legitimno pravo, sa legitimnim obavezama i posledicama praktikovanja tog prava. Jedino mi znachajno idu na polni organ mase likova koji zauzmu stranu al onda pevaju pesme o nepristrasnosti il (josh gore) moralnosti. Mislem, ko god noce da zauzme stranu, slobodno.

Uzgred, shta ti znachi ovo "bljuju po Izraelu" ?


To je nesto sto takodje treba reci jer Ship to Gaza nije humanitarna vec politicka akcija.


Jeste. Upravo tako. Right on the spot. Bravo. I "Free Gaza Movement" se ne zove Peace to Gaza ili Food to Gaza. Oni nisu Amnesty ili HRW.

Ok, jel mozemo najzad da ostavimo ovu prichu, ili ima nejasnoca?


U 42-43-oj minuti filma vidimo aktiviste sa palicama i prackama. Kud ce sa prackama na helokoptere?


Imam utisak da bi se shirom planete oteo uzdah olakshanja da se na snimku vidi su ovi sa brodova povadili Stingere.

#4395 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 June 2010 - 16:25

Nije mi bila namera da te srdim vec sam se nadovezala na tvoj post i dopisala neke stvari o kojima se na ovom topiku nije raspravljalo. Shvati to samo kao prosirenu informaciju za one koji boje neke stvari u pastelne boje. Toliko.