Jump to content


Photo
- - - - -

Kako bi svet mogao da izgleda za 50 godina


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
109 replies to this topic

#31 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 26 October 2008 - 19:23

Ovako?  :ph34r: . Pokusavao sam, ne ide. Nisam savladao, znam da nervira. Izvinjenje i tebi i drugima.


Izbeci crne scenarije: pa, recimo, da je temu topika trebalo produziti sa ...AKO BUDEMO IMALI SRECE.

Nisam hteo, sreca je ipak nesto vezano za pojedinca, ne za grupu, a najvise dokle smem da idem sa predlogom (ne i stavom) je da smo ako nesto mora da se menja, a sva je prilika da mora, kao civilizacija sposobni da sprecimo da to neko pokusa da ostvari silom. Promene mislim. Jer, ako je globalizacija globalna, mozda i neka revolucija (kao nasilna promena) - bude takodje globalna. Dakle, ne vise Francuska ili Ruska...

Ne smem dalje, a i ne bi bilo korektno. Izlozicu se optuzbi da je globalna revolucija ono sto se nekad zvalo svetska, a to opasno mirise ili smrdi, na znas vec sta. Dakle, samo ne silom.

A ambicioznost teme? Ne znam, zaista, nista nas ne kosta da se pozabavimo pojedinostima. Kulturnim, ostalim.  


pa vidis da nije teško :)
ma ne nervira, nema potrebe da se izvinjavas, samo je nepregledno.

primetio sam tvoje postove na temi o alternativoj energiji (sad vise ne mogu da nadjem tu temu ?), ali nisam hteo da se mesam jer si se s nekim lepo raspravljao :D i cini mi se ispravno rezonovao.
ali, dosta s pohvalama :D

zašto sam počeo sa alterenativnom energijom? pa zato što ja postujem, praktično, samo o energiji. Ali pošto energija ima ogroman uticaj na sve aspekte života, skoro da bih mogao postovati svuda. Ali neću, jer bih onda bio dosadan i samom sebi, a kamoli drugima.
Al' ovde sam morao. Jer je tema provokativna, a ja volim provokativne teme.
I ja sam započeo jednu takvu na Ekonominji: "Crash course"
Ali nisam došao da bih je reklamirao. Zaista.

Po mom mišljenju, na toj temi ima odgovora na pitanja koja si postavio ovde. U nekoj meri. Uglavnom krupni odgovori. One sitne ne umam da dam.

Ali pošto ovo stvarno liči na reklamiranje one druge teme, da napišem i nešto konkretnije.

Energija pokreće ceo svet. Kad nestane energije, staće i svet. Ali energije neće nikad nestati, jer tu je Sunce. Teorijski svet može da zadovolji sve svoje potrebe za energijom koristeći tu energiju i sve njene vidove (voda, vetar, ...). Ali samo teorijski! Praktično, nisam baš siguran.

Svet, trenutno, 86% energije koju potroši dobija iz fosilnih goriva. A fosilna goriva su, naravno, neobnovljiva! Svet se razvija i širi i troši sve više i više energije. Proizvodnja energije koliko toliko prati tu potrošnju. Ali koliko još??
50 godina?? 100 godina??
Moj odgovor je: nema šanse!!

Da se malo koncentrišem na naftu, kao najvažniji izvor energije. Najvažniji je zato što se 90% transporta odvija korišćenjem energije dobijene iz nafte! Kad proizvodnja nafte počne da opada (prosto iz fizičkih, geoloških razloga), opadaće nezaustavljivo. To će značiti sve manje i manje potrošnje, sve manje i manje transporta. Ili da prevedem, to će značiti globalizaciju u obrnutom smeru. Svet neće biti tako "mali". Zapravo će postajati sve veći i veći, i sve udaljeniji i udaljeniji...

Za 50 godina naftu će trošiti samo jako bogati i, naravno, oni koji je proizvode. Biće je jako malo. Zapravo po nekim procenama (koje mi se čine sasvim realne) nafte na slobodnom svetskom tržištu - neće biti. Naravno pod uslovom da se ništa ne promeni u sadašnjim trendovima. A hoće, pa neće biti ovako kako sam napisao. Sve mi se čini da će tada biti nafte, ali neće biti slobodnog svetskog tržišta!...

Ali nije sve u nafti.
Od prve industrijske revolucije pa na ovamo svet se razvijao brzinom koja pre toga nije bila zamisliva. Sve to zahvaljujući trošenju ograničenih resursa planete. Svi smo svesni da to ne može unedogled. Naravno, nisam rekao ništa novo.
Ali da li može još 50 godina?
Opet je moj odgovor: nema šanse!

Svet se razvija (skoro) eksponencijalnom brzinom, i resursi se troše (skoro) eksponencijalnom brzinom. A eksponencijalna funkcija vremenom sve brže i brže raste. Dok ne "udari" u neko fizičko ograničenje!

Da pomenem jedno od tih fizičkih ograničenja, pa neću dalje gušiti. Svetska proizvodnja fosfora je prema nekim procenama dosegla svoj vrhunac, i od tada nezaustavljivo opada. A fosfor je nezamenljivi i neophodni deo veštačkih djubriva, a ona se obavezna u savremenoj industrijskoj proizvodnji hrane! Znači čovečanstvo se uvećava, a proizvodnja fosfora opada, a s njim verovatno i proizvodnja hrane... Da li treba dalje da pišem?

Ako je ovo što sam do sad nabrojao suviše crn scenario? neću dalje pisati.

#32 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 27 October 2008 - 01:43

Pa, evo iz samo ovo nekoliko postova, postavlja se par pitanja, odnosno problem moze da se svede na:

1. Manjak energije. OK, ako nam ne gine, znaci da nam ne gine ni samoogranicavanje u potrosnji, koriscenju energije. Ipak, zaboravio si ili namerno nisi pomenuo nuklearnu energiju, energiju dobijenu iz NE. 

2. Ako uspemo, kao vrsta u samoogranicavanju, ima nade da uspemo i u resavanju drugih problema

Kao primere sam naveo:

a. civilizaciju koja placa milione, vise nego bilo kom naucniku, klincu od 20 godina koji zna dobro da sutira loptu. Ili je ubaci u kos. Istovremeno, ta ista civilizacija ima problem sa, recimo, gojaznoscu sve veceg broja stanovnika. I sport, dakle podleze nekoj vrsti raspodele. Ili ne?

b. civilizacija koja proizvodi automobile sa garancijom od 7 - 10 godina, a izbacuje nove modele svake godine? Odgovor da ce polovni automobili da snabdevaju nerazvijene zemlje nije dovoljan. 

c. civilizacija, jedan njen deo, i to pozamasan, Kina naime, nece moci, cak ni u slucaju da se razvije do nivoa najrazvijenijih da gradi kineski nacin zivota, sta god to bilo, na filozofiji jedna porodica - jedan automobil.

d. Rusija nece moci da svoj nacin zivota zasniva na mrezi autoputeva. Kakav god da bude automobil sutrasnjice, putovanje automobilom na razdaljinama kakve su ruske - gubi smisao. A automobil nije samo sredstvo da se od tacke A stigne do tacke B. On je, i to mnogo vise, socijalna, drustvena odrednica. Mreza autoputeva i infrastruktura kakvu danas znamo, ne moze da dozvoli brzine vece od 160 km, u proseku. Naravno, ne kao tehnicko ogranicenje. Cenu putne infrastrukture za zemlju kao sto je Rusija i da ne pominjemo. S druge strane, ako poveze autoputevima nekoliko velikih gradova u evropskom delu, rizikuje beznadezno odsecanje ostalih, udaljenih delova zemlje.

e. neka vrsta svesnog snizavanja nivoa tehnologije. Africi ne treba Renault Megane. Treba joj, mnogo bolje zadovoljava njene potrebe - Renault 4. Ovo samo kao primer.

f. globalizacija i njeni efekti: zaboravlja se da dobra milijarda stanovnika planete vidi samo pogresnu stranu globalizacije: za dete koje za manje od dolar dnevno proizvodi patike globalizacija znaci nesto sasvim drugo nego za dete koje te iste patike nosi.

A SVE SE SVODI NA PITANJE NAD PITANJIMA: DA LI JE TEHNOLOGIJA SREDSTVO ILI CILJ?

#33 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 27 October 2008 - 23:51

Pa, evo iz samo ovo nekoliko postova, postavlja se par pitanja, odnosno problem moze da se svede na:

1. Manjak energije. OK, ako nam ne gine, znaci da nam ne gine ni samoogranicavanje u potrosnji, koriscenju energije. Ipak, zaboravio si ili namerno nisi pomenuo nuklearnu energiju, energiju dobijenu iz NE. 

2. Ako uspemo, kao vrsta u samoogranicavanju, ima nade da uspemo i u resavanju drugih problema

Kao primere sam naveo:

a. civilizaciju koja placa milione, vise nego bilo kom naucniku, klincu od 20 godina koji zna dobro da sutira loptu. Ili je ubaci u kos. Istovremeno, ta ista civilizacija ima problem sa, recimo, gojaznoscu sve veceg broja stanovnika. I sport, dakle podleze nekoj vrsti raspodele. Ili ne?

b. civilizacija koja proizvodi automobile sa garancijom od 7 - 10 godina, a izbacuje nove modele svake godine? Odgovor da ce polovni automobili da snabdevaju nerazvijene zemlje nije dovoljan. 

c. civilizacija, jedan njen deo, i to pozamasan, Kina naime, nece moci, cak ni u slucaju da se razvije do nivoa najrazvijenijih da gradi kineski nacin zivota, sta god to bilo, na filozofiji jedna porodica - jedan automobil.

d. Rusija nece moci da svoj nacin zivota zasniva na mrezi autoputeva. Kakav god da bude automobil sutrasnjice, putovanje automobilom na razdaljinama kakve su ruske - gubi smisao. A automobil nije samo sredstvo da se od tacke A stigne do tacke B. On je, i to mnogo vise, socijalna, drustvena odrednica. Mreza autoputeva i infrastruktura kakvu danas znamo, ne moze da dozvoli brzine vece od 160 km, u proseku. Naravno, ne kao tehnicko ogranicenje. Cenu putne infrastrukture za zemlju kao sto je Rusija i da ne pominjemo. S druge strane, ako poveze autoputevima nekoliko velikih gradova u evropskom delu, rizikuje beznadezno odsecanje ostalih, udaljenih delova zemlje.

e. neka vrsta svesnog snizavanja nivoa tehnologije. Africi ne treba Renault Megane. Treba joj, mnogo bolje zadovoljava njene potrebe - Renault 4. Ovo samo kao primer.

f. globalizacija i njeni efekti: zaboravlja se da dobra milijarda stanovnika planete vidi samo pogresnu stranu globalizacije: za dete koje za manje od dolar dnevno proizvodi patike globalizacija znaci nesto sasvim drugo nego za dete koje te iste patike nosi.

A SVE SE SVODI NA PITANJE NAD PITANJIMA: DA LI JE TEHNOLOGIJA SREDSTVO ILI CILJ?


Generalno gledano deluješ mi razumno. Čak u nekoj meri ispravno i razmišljaš i vidiš i razmišljaš o vežnim problemima koje drugi čini mi se ne vide (ono sa 20-godišnjaku koji dobija milione jer ume da trči za loptom mi se sviđa i dobro pogađa poentu i opisuje apsurdnost ovog sveta), ali cela tema mi je poprilično utopična (nešto mi čudno zvuči ova reč :ph34r:)

Da pogodim: nisi pročitao ni jedan (moj) post sa teme "crash course"? A kamoli članak ili film čije sem linkove ostavljao skoro u svakom postu?
Zašto toliko gušim sa tom temom? Pa zato što mnogo bolje daje odgovore koji se postavljaju ovde. Čak i na one u vezi sa Afrikom... posredno, ali ipak...

p.s.
Nuklearne energije sam se setio, ali obzirom da sam napisao da je solarna energija teorijski dovoljna da zadovolji sve buduće potrebe za energijom (sa naglaskom na teorijski!), onda mi se učinilo da nuklearnu nije potrebno ni pominjati.

I zašto toliko insistiraš na pitanju automobila? Pa još u Africi? To je tek utopija. Razmišljaj o hrani!!

#34 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 28 October 2008 - 00:44

....ali cela tema mi je poprilično utopična (nešto mi čudno zvuči ova reč :D )

Da pogodim: nisi pročitao ni jedan (moj) post sa teme "crash course"? A kamoli članak ili film čije sem linkove ostavljao skoro u svakom postu?
Zašto toliko gušim sa tom temom? Pa zato što mnogo bolje daje odgovore koji se postavljaju ovde. Čak i na one u vezi sa Afrikom... posredno, ali ipak...

p.s.
Nuklearne energije sam se setio, ali obzirom da sam napisao da je solarna energija teorijski dovoljna da zadovolji sve buduće potrebe za energijom (sa naglaskom na teorijski!), onda mi se učinilo da nuklearnu nije potrebno ni pominjati.

I zašto toliko insistiraš na pitanju automobila? Pa još u Africi? To je tek utopija. Razmišljaj o hrani!!


Utopijski ne zvuci lose. Nimalo. Ja sam se cak dvoumio da li da ''pozovem'' na jednu pomalo zaboravljenu aktivnost, proskribovanu, na koju se novokomponovano reaguje po defaultu negativno - na sposobnost da se sanja. 

Sto se crash course-a tice: pa, zeleo sam da izbegnem ono crash. U svakom slucaju pogledacu pazljivije.

Znas, ja em sam nov na forumu, em sam protivnik linkovanja i preteranog sluzenja Internetom kao izvorom informacija ili znanja. Na netu se moze sve dokazati, evo ovde na forumu posmatram diskusiju o 9/11 koja se vuce.... Naravno, nista lose o ucesnicima. Neko pravi makete aviona, neko veze goblene, a ovo je ipak forum, manjevise neobavezan. Samo - takozvane cinjenice ponekad umeju da itekako budu, pa, recimo lazne. Cak i iako su - cinjenice. Zato prednost dajem onom sto zovem ''sabrati dva i dva''. Kazu da je dobro postavljeno pitanje dobar deo odgovora. Zato ne zameri na digresiji.

Sto se tice automobila i mog insistiranja: ucinilo mi se da mogu da posluze kao primer, paradigma, zato sto su i kulturno i tehnicki ipak najblizi vecini. A i kroz njih se ipak, kulturoloski, prelama toliko toga.

I - konacno - Afrika. Glad je kao pojava u Afriku na neki nacin importovana. Africke civilizacije su itekako dobro da sa pitanjem ishrane znale da izadju na kraj sve dok su bile autohtone. Bicu slobodan, naravno, ako te zanima, da ti preporucim mozda najbolju knjigu o Africi ikad izaslu iz pera jednog Evropljanina, Genij Afrike. Autoru, Basilu Davidsonu, je jedina ''zamerka'' sto je za vreme WW2 bio clan jedne britanske vojne misije ovde, i to na danas pogresnoj strani :ph34r: . Tek sa povecanjem broja stanovnika, dobrim delom indukovanom primenom cak i u veoma ogranicenom obimu, zapadnih medicinskih metoda i vezivanjem stanovnistva za gradove pojavila se endemska glad da je tako nazovem. Sve dalje je politika. I moderna istorija Afrike.

Ali, Afrika je mozda najbolji primer kako ce, MOZDA, moderna, najmodernija tehnologija da pokusa da odgovori na potrebe stanovnistva kome ne trebaju sofisticirani tehnicki sistemi. Dakle, da se svesno vrati - unazad. Proizvede pa i automobil ako hoces, ali pogodan, primeren africkom korisniku. I africkim uslovima. Dakle da se samoogranici. Mislim na tehnologiju. Renault 4 umesto Citroena C4 mi je jednostavno prvo palo na pamet. Onda, kontrolisano, ali ne prisilno, okretanje migracija stanovnistva od gradova ka selima. I formiranju malih autohtonih lokalnih zajednica. Sposobnih da se prehrane, politicki organizuju. Ali, pri tom ne treba zaboraviti da autohtonost seoskog zivota vise ne mora da znaci seosku zaglupljenost. Ne sa danasnji sredstvima komunikacija. Pa energija: ako igde, onda mali sistemi za proizvodnju energije imaju smisla bas u takvim malim zajednicama. I to bas u Africi gde je sunca na primer najvise i gde taj nacin dobijanja dovoljnih kolicina energije moze da da vec danas sasvim OK rezultate. I na kraju: kulturno nasledje Afrike. Znas, ja verujem da od rase koja je uspela da nastani i odrzi se na najnegostoljubivijem kontinentu i da se odrzi i pored svega - moze da se nauci. Dosta toga. Ne samo jazz  :) . Narocito u pitanjima kakva su odrzivi razvoj, kontrolisani razvoj, pa na kraju, zasto da ne - i neka vrsta razvoja unazad. Ali ovog puta podrzana teholoskim dostignucima koja ce da sprece sve negativne posledice koje do sada nismo znali, mogli, bojim se ni zeleli da sprecavamo. Konacno, da ne smaram: razvoj koji zeli, pa i uspe da Afrikance smesti u kuce sa bazenima - nece biti razvoj. Bas kao sto ni Kine nece biti ako kao za pretpostavku razvoja uzme koncept ''jedan auto za svaku porodicu''. Bar ne kao Kine.

Ili, mozda: Azija je pojela najveci deo kolaca zvanog ''ekonomski rast zasnovan na jeftinoj radnoj snazi''. Afrika je za taj voz definitivno zakasnila. Sto ne mora da bude krunski dokaz da je razvoj nuzno povezan sa ekonomskim razvojem, bar ne onakvim kakvim ga danas znamo.

Ili da pokusam da to kazem ovako: ako u nekom sutrasnjem svetu glavne, najpozeljnije vrednosti budu manje rada, vise posvecenosti sebi, sopstvenom usavrsavanju, sportu, umetnosti pa cak i uz svesno ogranicavanje potrosnje takozvanih materijalnih dobara i jurnjave za njima - mozda tek tada budemo imali da ucimo od Afrike.

#35 dekss

dekss
  • Members
  • 2,131 posts

Posted 28 October 2008 - 14:01

Utopijski ne zvuci lose. Nimalo. Ja sam se cak dvoumio da li da ''pozovem'' na jednu pomalo zaboravljenu aktivnost, proskribovanu, na koju se novokomponovano reaguje po defaultu negativno - na sposobnost da se sanja. 


ma volim i ja da sanjam, ali nesto me mrzi da sanjam i to zapisujem na forum. a ne znam ni kakve je svrha toga.

Sto se crash course-a tice: pa, zeleo sam da izbegnem ono crash. U svakom slucaju pogledacu pazljivije.


mozes ti da izbegavas crash koliko oces, ali se bojim da nece on tebe izbeci (i ne samo tebe).
ali ako posto poto oces da izbegnes pricu o crashu, ja se mogu i povuci. ne zelim da radim bilo sta na silu. uostalom, pre nego što sam se uključio na ovu temu, ja sam pitao jel smem :D

Znas, ja em sam nov na forumu, em sam protivnik linkovanja i preteranog sluzenja Internetom kao izvorom informacija ili znanja. Na netu se moze sve dokazati, evo ovde na forumu posmatram diskusiju o 9/11 koja se vuce.... Naravno, nista lose o ucesnicima. Neko pravi makete aviona, neko veze goblene, a ovo je ipak forum, manjevise neobavezan. Samo - takozvane cinjenice ponekad umeju da itekako budu, pa, recimo lazne. Cak i iako su - cinjenice. Zato prednost dajem onom sto zovem ''sabrati dva i dva''. Kazu da je dobro postavljeno pitanje dobar deo odgovora. Zato ne zameri na digresiji.


al' si našao temu po kojoj ćeš suditi o forumu :D
mogao si izabrati i neku ozbiljniju :D

da vidim da si nov, ali si poprilično aktivan, kao što vidiš više od mene :D
hm! tvoje protivljenje sluzenja interentom kao izvrom informacija mi je sasvim nejasno. pa jedna od definicija interenta je: izvor informacija. ne kazem da treba svemu verovati (papir sve trpi, a interent jos vise), ali ako se informacije malo uporede, malo razmisli o svemu sto si nasao (bilo gde pa i na internetu), dolazis do dobrih rezultata. interent sam po sebi nikako ne moze biti los izvor informacija. odsustvo razmisljanja i kritickog sagledavanja informacija ga takvim moze uciniti.
a ni s protivljenjem linkovanja se ne mogu sloziti, jer link (referenca) nije izmisljen na interentu nego u nauci - naucni rad nije ozbiljan ako nema reference na neki vec objavljeni rad.


Sto se tice automobila i mog insistiranja: ucinilo mi se da mogu da posluze kao primer, paradigma, zato sto su i kulturno i tehnicki ipak najblizi vecini. A i kroz njih se ipak, kulturoloski, prelama toliko toga.

I - konacno - Afrika. Glad je kao pojava u Afriku na neki nacin importovana. Africke civilizacije su itekako dobro da sa pitanjem ishrane znale da izadju na kraj sve dok su bile autohtone. Bicu slobodan, naravno, ako te zanima, da ti preporucim mozda najbolju knjigu o Africi ikad izaslu iz pera jednog Evropljanina, Genij Afrike. Autoru, Basilu Davidsonu, je jedina ''zamerka'' sto je za vreme WW2 bio clan jedne britanske vojne misije ovde, i to na danas pogresnoj strani :ph34r: . Tek sa povecanjem broja stanovnika, dobrim delom indukovanom primenom cak i u veoma ogranicenom obimu, zapadnih medicinskih metoda i vezivanjem stanovnistva za gradove pojavila se endemska glad da je tako nazovem. Sve dalje je politika. I moderna istorija Afrike.

Ali, Afrika je mozda najbolji primer kako ce, MOZDA, moderna, najmodernija tehnologija da pokusa da odgovori na potrebe stanovnistva kome ne trebaju sofisticirani tehnicki sistemi. Dakle, da se svesno vrati - unazad. Proizvede pa i automobil ako hoces, ali pogodan, primeren africkom korisniku. I africkim uslovima. Dakle da se samoogranici. Mislim na tehnologiju. Renault 4 umesto Citroena C4 mi je jednostavno prvo palo na pamet. Onda, kontrolisano, ali ne prisilno, okretanje migracija stanovnistva od gradova ka selima. I formiranju malih autohtonih lokalnih zajednica. Sposobnih da se prehrane, politicki organizuju. Ali, pri tom ne treba zaboraviti da autohtonost seoskog zivota vise ne mora da znaci seosku zaglupljenost. Ne sa danasnji sredstvima komunikacija. Pa energija: ako igde, onda mali sistemi za proizvodnju energije imaju smisla bas u takvim malim zajednicama. I to bas u Africi gde je sunca na primer najvise i gde taj nacin dobijanja dovoljnih kolicina energije moze da da vec danas sasvim OK rezultate. I na kraju: kulturno nasledje Afrike. Znas, ja verujem da od rase koja je uspela da nastani i odrzi se na najnegostoljubivijem kontinentu i da se odrzi i pored svega - moze da se nauci. Dosta toga. Ne samo jazz  :) . Narocito u pitanjima kakva su odrzivi razvoj, kontrolisani razvoj, pa na kraju, zasto da ne - i neka vrsta razvoja unazad. Ali ovog puta podrzana teholoskim dostignucima koja ce da sprece sve negativne posledice koje do sada nismo znali, mogli, bojim se ni zeleli da sprecavamo. Konacno, da ne smaram: razvoj koji zeli, pa i uspe da Afrikance smesti u kuce sa bazenima - nece biti razvoj. Bas kao sto ni Kine nece biti ako kao za pretpostavku razvoja uzme koncept ''jedan auto za svaku porodicu''. Bar ne kao Kine.

Ili, mozda: Azija je pojela najveci deo kolaca zvanog ''ekonomski rast zasnovan na jeftinoj radnoj snazi''. Afrika je za taj voz definitivno zakasnila. Sto ne mora da bude krunski dokaz da je razvoj nuzno povezan sa ekonomskim razvojem, bar ne onakvim kakvim ga danas znamo.

Ili da pokusam da to kazem ovako: ako u nekom sutrasnjem svetu glavne, najpozeljnije vrednosti budu manje rada, vise posvecenosti sebi, sopstvenom usavrsavanju, sportu, umetnosti pa cak i uz svesno ogranicavanje potrosnje takozvanih materijalnih dobara i jurnjave za njima - mozda tek tada budemo imali da ucimo od Afrike.


najpe cu reci ovo: po mom misljenju ispravno razmisljas. primecujes probleme koji drugi ne primecuju. da shvatis kompletnu sliku fali ti samo jedna stvar - informacije. nemas kud, potrazi ih na interentu...
ovo mozda zvuci malo arogantno - izvinjavam se ako je tako - nije mi to bila namera, zaista.


ne razumem ono kako je glad importovana afriku? savremenim medicinskim metodama? pogledaj post o otrvu st. Mathew na temi rash course... da li se taj posto pokalapa s onim sto si ovde hteo da kazes? mozda ide i korak dalje?

ne reno 4 nego yugo - danas procitah clanak o tome da ce proizvodnju yuga da prebace u Kongo, ako se ne varam... :D
da se mene pita ne trab im ni yugo. a veoma brzo nece trebat ni Evropljanima, al to je neka druga prica, da ne idem daleko
i da, bez obzira sto je reno 4/yugo tehnoloski nazadniji od C4 i dalje je daleko tehnoloski (a pre svega energeteki) zahtevan tako da je utopija uopste gvoriti o automobilima u africi za 50 godina.

nisu se afrikanci naselili tamo, nego su se tamo rodili - tamo je nastao homo sapiens. i afrika niej nejnagostoljubiviji kontinent. pre ovladavanja vatrom drugi kontinenti su bili negostoljubiviji. nedavno sam citao clanak u kome pise da je vatra "otkrivena" pre hm xx godina (da en lupam sd cifre - ne secam se tacno) i to je omogucilo ljudima da se rasire na druge kontinente iz svoje postojbina u africi... (evo sad ti fali link na taj clanak, jel tako?)


jeste azija je pojela taj kolac, ali ce ga uskoro poceti i pljuvati....

#36 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 28 October 2008 - 15:03

Hmmm
Da vidimo.Srbija ce verovatno imati problem na juznoj granici sa sudanskom manjinom.Britanija ce nakod otcepljenja Irske, Skotske i Velsa zapasti u veliku krizu pa ce se kraljevskoj porodici ukinuti apanaza.Morace da se odreknu svega osim luksuznih automobila Jugo 2050 twin turbo.Nafta ce skociti na 300 dinara po barelu ili u prevodu $3000

Edited by MAGRIPA65, 28 October 2008 - 19:37.


#37 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 28 October 2008 - 18:44

Hmmm
Da vidimo.Srbija ce verovatno imati problem na juznoj granici sa sudanskom manjinom.Britanija ce nakod otcepljenja Irske, Skotske i Velsa zapasti u veliku krizu pa ce se kraljevskoj porodici ukinuti apanaza.Morace da se odreknu svega osim luksuznih automobila Jugo 2050 twin turbo.Navta ce skociti na 300 dinara po barelu ili u prevodu $3000


...a u Mozambiku, citajuci jutarnje e-novine, kazu: ''za Engleze i ove njihove komsije razumem, vec dosadise svadjajuci se, ali ne znam sta je ovo sa Srbijom, pa oni se bar nikad nisu svadjali...ccc, sto se ovaj svet promenio... 

#38 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 28 October 2008 - 19:20

ma volim i ja da sanjam, ali nesto me mrzi da sanjam i to zapisujem na forum. a ne znam ni kakve je svrha toga.

:ph34r:  

mozes ti da izbegavas crash koliko oces, ali se bojim da nece on tebe izbeci (i ne samo tebe).
ali ako posto poto oces da izbegnes pricu o crashu, ja se mogu i povuci. ne zelim da radim bilo sta na silu. uostalom, pre nego što sam se uključio na ovu temu, ja sam pitao jel smem :D


O crashu cemo - na crashu. Pogledao.

hm! tvoje protivljenje sluzenja interentom kao izvrom informacija mi je sasvim nejasno. pa jedna od definicija interenta je: izvor informacija. ne kazem da treba svemu verovati (papir sve trpi, a interent jos vise), ali ako se informacije malo uporede, malo razmisli o svemu sto si nasao (bilo gde pa i na internetu), dolazis do dobrih rezultata. interent sam po sebi nikako ne moze biti los izvor informacija. odsustvo razmisljanja i kritickog sagledavanja informacija ga takvim moze uciniti.
a ni s protivljenjem linkovanja se ne mogu sloziti, jer link (referenca) nije izmisljen na interentu nego u nauci - naucni rad nije ozbiljan ako nema reference na neki vec objavljeni rad.

Zao mi je sto ovde nisam bio dovoljno jasan: zlo i naopako da sam omalovazio Internet i njegov znacaj. Samo kakav naucni rad - takve i reference (i obrnuto).  A, kao sto si sam rekao, ovo je ipak forum, a ne mesto za  naucni rad (osim neke vrste veoma specificnih posmatranja  :) ). Sala na stranu, ne protivim se, naprotiv. Sustina jeste u  ovom sto kazes o odsustvu kritickog razmisljanja.... S tim, sto kad je Internet u pitanju informacija moze da bude jednostavno - previse. Ali, to je  vec druga tema.


ne razumem ono kako je glad importovana afriku? savremenim medicinskim metodama? pogledaj post o otrvu st. Mathew na temi rash course... da li se taj posto pokalapa s onim sto si ovde hteo da kazes? mozda ide i korak dalje?


Ovo pitanje je, iako vazno, ipak bojim se svojom slozenoscu van okvira jednog ovakvog razmatranja. Ipak, pokusacu primerom: ako se na jednom kontinentu pojavis sa vakcinom protiv velikih boginja i za deceniju smrtnost od njih (endemsku do tada, nesto s cim je ta civilizacija zivela milenijumima) svedes na nulu, dovedes do rasta broja stanovnika i trajanja zivotnog veka, a pri tom ne doneses sredstva da tako nastali ''visak'' stanovnistva zaposlis - dobijes rezultate kakve dobijes. Naravno, mnogi da pitaju da li je moguce da ovo sto sam napisao znaci tvrdnju da vakcinu nije trebalo i svakakve gluposti - ALI: naravno da je vakcinu trebalo, to se pitanje ne postavlja, ali imas dobar primer vremenskog smicanja izmedju delovanja jednog tehnoloskog dostignuca - vakcine i uticaja njene primene, i - delovanja industrijalizacije recimo. Vakcina je svoje obavila za 10-ak godina, industrijalizacija racuna sa 10 godina kao jedinicom mere. 


Endemske gladi nisu tako nepoznate: carska Rusija, iako jedan od najvecih izvoznika psenice ih je itekako dobro poznavala (molim ne mesati te gladi sa gladima tokom kolektivizacije).... Indija takodje, u vreme britanske kolonizacije: samo sto su pod engleskom upravom, bile mnogo - zesce. Ne zbog namere kolonijalnih izrabljivaca (padaju u vreme prosvecenog kolonijalizma) nego zbog narusavanja mehanizama na kojima jedno drustvo, kultura - funkcionisu. Monokultura, migracije, itd, itd.

ne reno 4 nego yugo - danas procitah clanak o tome da ce proizvodnju yuga da prebace u Kongo, ako se ne varam... :D
da se mene pita ne trab im ni yugo. a veoma brzo nece trebat ni Evropljanima, al to je neka druga prica, da ne idem daleko
i da, bez obzira sto je reno 4/yugo tehnoloski nazadniji od C4 i dalje je daleko tehnoloski (a pre svega energeteki) zahtevan tako da je utopija uopste gvoriti o automobilima u africi za 50 godina.


Eto, bas to: ako i sve dok afrika bude bila druga ili treca ruka za tehnologije odavde. Ili cak i odavde  :D .


Mozda jeste utopija govoriti o automobilima bilo gde za 50 godina. To i jeste jedno od pitanja koja sam imao na umu kad sam zapoceo ovaj topic. Samo: ljudi dok god ih bude, morace da prelaze neka rastojanja i da prevoze neke terete. Dosuse, tereti mogu i da se nose na ledjima ili prevoze zapregama.

A tvoja napomena o energetski zahtevnom R4 i jeste bitna za nasu diskusiju: moderna tehnologija bas to treba da dokaze: da napravi, da odgovor na potrebu visoke energetske efikasnosti, ali i da da proizvod svesno ogranicen, lisen mnogih nepotrebnih gadgeta. Ili barem nepotrebnih u Africi. Otuda moja napomena o R4 (jos ce da me proglase za fana R4 i frankofila  :D ): sta bi, sa danasnjim tehnoloskim dostignucima moglo da bude odgovor na potrebe za transportom podrucja kao sto je Afrika?

#39 Celtic Vukovar

Celtic Vukovar
  • Members
  • 238 posts

Posted 28 October 2008 - 19:39

Za 50 godina:

Afrika:Globalno zatopljenje čini većinu ovog kontinetna potpuno nemogućim za život-izbjeglički tsunami prema Europi

Oceanija:većian otočnih država nestaje pod vodom, masovno egzodus njih ali i Azijaca ka Australiji...

SAD-bijelci čine oko 255 stanovnika, sve jače ekstremne potičke opcije...

EU-zbog emigrantskog vala sve više jačaju ekstremističke i desničarske opcije, pataloški nedostatak radne snage,umirvoljenika više nego mladih radno aktivnih zajedno...

Južna Amerika-totalni kaos, sve veći broj imigranata u nešto hladnije Čile i Argentinu...

Azija- Kina je u sukobu sa većinom država, katastrofalne suše i glad u Indiji...

Sve u svemu, jebeš budućnost...

PS
Moja Slavonija,ali i Vojvodina,kao i gotovo cijela Mašarska će ostati bez plodnog tla i 90% vegetacije i vode, općenito Hrvati će se masovno seliti prema obali...

#40 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 28 October 2008 - 19:45

Za 50 godina:

Afrika:Globalno zatopljenje čini većinu ovog kontinetna potpuno nemogućim za život-izbjeglički tsunami prema Europi

Oceanija:većian otočnih država nestaje pod vodom, masovno egzodus njih ali i Azijaca ka Australiji...

SAD-bijelci čine oko 255 stanovnika, sve jače ekstremne potičke opcije...

EU-zbog emigrantskog vala sve više jačaju ekstremističke i desničarske opcije, pataloški nedostatak radne snage,umirvoljenika više nego mladih radno aktivnih zajedno...

Južna Amerika-totalni kaos, sve veći broj imigranata u nešto hladnije Čile i Argentinu...

Azija- Kina je u sukobu sa većinom država, katastrofalne suše i glad u Indiji...

Sve u svemu, jebeš budućnost...

PS
Moja Slavonija,ali i Vojvodina,kao i gotovo cijela Mašarska će ostati bez plodnog tla i 90% vegetacije i vode, općenito Hrvati će se masovno seliti prema obali...


OK. Crni smo culi. A da pokusas sa nesto svetlijim?  :ph34r:

#41 Ointagru Unartan

Ointagru Unartan
  • Members
  • 2,583 posts

Posted 28 October 2008 - 23:11

Ovo pitanje je, iako vazno, ipak bojim se svojom slozenoscu van okvira jednog ovakvog razmatranja. Ipak, pokusacu primerom: ako se na jednom kontinentu pojavis sa vakcinom protiv velikih boginja i za deceniju smrtnost od njih (endemsku do tada, nesto s cim je ta civilizacija zivela milenijumima) svedes na nulu, dovedes do rasta broja stanovnika i trajanja zivotnog veka, a pri tom ne doneses sredstva da tako nastali ''visak'' stanovnistva zaposlis - dobijes rezultate kakve dobijes. Naravno, mnogi da pitaju da li je moguce da ovo sto sam napisao znaci tvrdnju da vakcinu nije trebalo i svakakve gluposti - ALI: naravno da je vakcinu trebalo, to se pitanje ne postavlja, ali imas dobar primer vremenskog smicanja izmedju delovanja jednog tehnoloskog dostignuca - vakcine i uticaja njene primene, i - delovanja industrijalizacije recimo. Vakcina je svoje obavila za 10-ak godina, industrijalizacija racuna sa 10 godina kao jedinicom mere. 


Svakako da je je neuskladjenost demografskog sa ekonomskim rastom jedan od uzroka uzasne situacije u Africi. Ali mislim da bi bilo pogresno fokusirati se na samo jedan deo price – visoku stopu prirastaja – a zaboraviti drugi, verovatno vazniji, a to je niska, ili cak negativna, stopa rasta BNP-a vecine africkih drzava. A ona je takva, izmedju ostalog, jer se Afrika nalazi u podredjenom ekonomskom polozaju u odnosu na zapadne zemlje, svoje nekadasnje gospodare, a ove se ne libe da to iskoriscavaju do maksimuma. Industralizacije recimo u Africi nema, niti je moze biti, zato sto su africke zemlje primorane (od strane MMF-a i Svetske Banke) da uvoze industrijske proizvode sa Zapada uz veoma malu carinu, sto ubija u korenu razvoj autohtone industrije. Istovremeno, te iste zemlje svojim subvencijama sopstvenim poljoprivrednicima onemogucavaju razvoj i izvoz africke poljoprivrede koja je trenuntno jedina privredna grana u kojoj bi Afrika mogla biti konkurentna.

#42 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 28 October 2008 - 23:21

Svakako da je je neuskladjenost demografskog sa ekonomskim rastom jedan od uzroka uzasne situacije u Africi. Ali mislim da bi bilo pogresno fokusirati se na samo jedan deo price – visoku stopu prirastaja – a zaboraviti drugi, verovatno vazniji, a to je niska, ili cak negativna, stopa rasta BNP-a vecine africkih drzava. A ona je takva, izmedju ostalog, jer se Afrika nalazi u podredjenom ekonomskom polozaju u odnosu na zapadne zemlje, svoje nekadasnje gospodare, a ove se ne libe da to iskoriscavaju do maksimuma. Industralizacije recimo u Africi nema, niti je moze biti, zato sto su africke zemlje primorane (od strane MMF-a i Svetske Banke) da uvoze industrijske proizvode sa Zapada uz veoma malu carinu, sto ubija u korenu razvoj autohtone industrije. Istovremeno, te iste zemlje svojim subvencijama sopstvenim poljoprivrednicima onemogucavaju razvoj i izvoz africke poljoprivrede koja je trenuntno jedina privredna grana u kojoj bi Afrika mogla biti konkurentna.

Potpisujem. Sa obe ruke.


Samo, sto se poljoprivrede tice, mozda je vreme da se razmotri drugaciji koncept: ona je odavno balast za razvijene zemlje. Kako ce one da je rese, ne znam. Afrika bi mozda mogla da se okrene poljoprivredi za sebe. Ono sto je iz Afrike sada konkurentno ostace konkurentno uvek. Mislim da bi bilo pogresno razvijati africku poljoprivredu kao, sto bi se danas reklo, izvozno orijentisanu. Ali - to je samo moje misljenje.

#43 NenadMM

NenadMM
  • Members
  • 212 posts

Posted 29 October 2008 - 12:28

Evo da pokusam i ja da se ukljucim u temu...

U narednih 50 godina ocekujem da ce svet izgledati "znacajno drugacije".

1. Energija:
- mislim da cemo napraviti progres od toga da "gledamo u pravcu u kom treba da krenema" prema tome da pravimo prve znacajne korake u racionalizovanju potrosnje energije. tu pre svega mislim da ce tehnologija pomoci da sa manje nergije (kroz efikasnije masine) dobijamo priblizno isti ili bolji "output".
- optimista sam da cemo u narednih 50 godina imati sve vise energetski efikasnih ili samo-dovoljnih zgrada.
- kljucna rec u narednih 50 godina ce biti energija, i po meni to ce biti jedan mocni pre svega politicki instrument. Energetska nezavisnost ce biti paritet suverenosti drzava.
- mislim da cemo videti porast koriscenja NE medju razvijenim zemljama u nastojanju da odrze svoju suverenost
- U potrazi za energijom i resursima koji ce omoguciti dalji rast, Kina ce sve intenzivnije biti prisutna u Africi.

2. Afrika
- postace, silom-dobrovoljno, gotovo neprikosnovena svera interesa Kine odakle ce se crpeti resursi za razvoj i rast.
- nakon 50 godina ono sto je danas zapad to ce bit zemlje BRIC-a, tj. oni ce biti glavni "igraci". Pitanje je samo kako ce trenutni lideri prepustiti lidersku poziciju novim "imperijama".

3. Rat
- Mislim da se "zapad" nece predati bez borbe, sto znaci da ocekujem da cemo imati i oruzane sukobe ali ne izmedju nosilaca buduceg multipolarnog sveta nego kroz zemlje "satelite".
- UN (ako bude nastavio da postoji) dobija nove stalne clanice saveta bezbednosti.
- EU menja sustinski svoju formu, dobija svoje oruzane snage, NATO prestaje da postoji.
- Nuklearno oruzje nece biti korisceno u "globalnom" ratu.

4. Globalno zagrevanje
- Nastavlja se i usled topljenja severog pola, osim poplava i promene klime pocinje aktivna borba za resurse sa dna mora ispod severnog pola.
- Migracija stanovnistva se intenzivira.

5. Kulturoloske promene
- usled povecane migracije stanovnistva (slazem se sa necim ranije recenim) povecava se aktivost "desnicara" cija se uloga intenzivira u globalnoj borbi prilikom predaje pozicija globalnog liderstva, narocito na zapadu
- sa druge strane veliki broj ljudi u narednih 50 godina menja svoju kulturu i prilagodjava se suzivotu sa razlicitim drugim kulturama.
- sve vise ljudi postaju vegeterijanci ili se koriste sinteticke zamene za meso. hrana je potpuno drucacija nego danas

6. Ishrana i zdravlje
- zivotni vek se dodatno produzuje ali radni vek coveka se povecava. odlazak u penziju sa 80 postaje normalna stvar, nakon cega mnogo ljudi ima bar 20-30 godina da kvalitetno prozivi svoju penziju (Krkobabic je jos jednom re-izabran za DPM [sorry za offtopic - nisam mogao da odolim]).
- genetska modifikacija hrane se regulise, razvija i dobijamo GM hranu koja dokazano nije stetna po zdravje. ili cemo mozda da evoluiramo da nam ne smeta...
- glad na globalnom nivou se ne smanjuje
- pojavljuju se prvi "healthy-fast-food" restorani

7. Genetika
- Osvojeno kloniranje odredjenih organa u medicinske svrhe i njihova uspesna transplantacija
- Razvijeno "ugradjivanje" raznih pomagala i proteza koje omogucavaju bolju integraciju osoba sa invaliditetom u drustvo.
- osim "prirodnih" pomagala i "upgrade"-a imamo i elektronska/mehanicka resenja.

8. Kosmos
- Nakon promene globalnog balansa snaga, intenzivira se istrazivanje svemira i suncevog sistema. Prve misije sa ljudima prema Marsu. Privremene robotizovane kolonije na Mesecu.... i svasta nesto iz Kuvara Artura Klarka :ph34r:

Eto toliko od mene za sada... :)

#44 Nemke

Nemke
  • Banned
  • 379 posts

Posted 29 October 2008 - 13:46

2. Afrika
- postace, silom-dobrovoljno, gotovo neprikosnovena svera interesa Kine odakle ce se crpeti resursi za razvoj i rast.
- nakon 50 godina ono sto je danas zapad to ce bit zemlje BRIC-a, tj. oni ce biti glavni "igraci". Pitanje je samo kako ce trenutni lideri prepustiti lidersku poziciju novim "imperijama".


dobro ajde svako ima svoj misljnje, ali mi nije jasno ako se resi problem energije, koje ce resurse onda "crpeti" Kina iz Afrike? Jel mislis suncevu svetlos, ili sta? suncevu svetlos ne mozes da crpes ona ce biti tu jos milijardu godina i besplatna je, jednostavno ako je ukrotimo za sebe valjda ce prestati potreba da neko nekog "crpi". ili mislis da mora neko nekog crpeti pa sta god da se desi??? ako se resi problem energije nekim alternativnim nacinom, bilo vetrom, bilo suncem ili necim trecim, ja bih rekao da tu prestaje potreba za "crpljenjem" i da se otvaraju mogucnosti za saradnju i miran suzivot.

samo je problem sto ako se rese poblemi energije/hrane ljudi ce se ponovo namnoziti toliko dok opet ne izbije kriza energije/hrane. kao recimo sto se posle pronalaska vestackog djubriva nije resilo pitanje gladi u svetu nego su se ljudi namnozili dok opet nije nestalo hrane, i to ne samo da su se namnozili u nerazvijenim zemljama nego i u razvijenim (tipa baby boomersa). nafte ima dovoljno za hiljadu godina, ali za mililijardu ljudi koji ne voze dzipove osim kad ne moraju.

resenje je ili pomocu genetike proizvesti hrane koliko ljudi ne mogu da pojedu ako se exponencijalno razmnozavaju, ili promeniti svest ljudi. i jedno i drugo je nemoguce, zato ce za 50 godina sve biti isto kao i danas ili kao sto je bilo pre 50 godina, ili bilo koji broj godina.

Edited by Nemke, 29 October 2008 - 13:51.


#45 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 29 October 2008 - 13:51

Ja se često pitam da li će svet:
- non-stop napredovati i napredovati i dostići neke nama trenutno nezamislive stvari, i još napredovati, itd
- u neko <skorije?> doba dostići maksimum i onda se polako vraćati nazad.
(U kom slučaju se postavlja pitanje i dokle "unazad" će se vratiti.)