Jump to content


Photo
- - - - -

Ćevapi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
80 replies to this topic

Poll: Kako se pravi pravi cevap? (29 member(s) have cast votes)

Kako se pravi pravi cevap?

  1. Sarajevski je pravi! (13 votes [43.33%])

    Percentage of vote: 43.33%

  2. Banjalucki je bolji! (5 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  3. Sve sto izgleda kao cevap, mirise kao cevap, i stavi se u lepinju...to je cevap! (9 votes [30.00%])

    Percentage of vote: 30.00%

  4. Nista od ovoga, dodajem komentar! (3 votes [10.00%])

    Percentage of vote: 10.00%

Vote Guests cannot vote

#31 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 24 September 2008 - 09:49

Cevap=kebab, tj. shish kebab, odnosno meat on a stick, raznjic logicno. :ph34r: Eh, sad evolucijom (pa je tako nastao i cevap od mlevenog mesa i raznjic) i pomeranjem ka zapadu doziveo je promene, pa je tako sarajevski najmanji, leskovacki srednje velicine, a niski je otprilike kao guliver virsla. Turci su ga i oversajzovali radi bolje komercijalnosti.

#32 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 24 September 2008 - 12:10

A, bre Milenko, pa jel može tebi da se desi da kažeš i nešto tačno? "Zlatno burence" je oduvek u Prizrenskoj, a ti ga našao u Bulevaru. Biće da si ti ipak živeo u nekom drugom gradu u kome postoji Bulevar sa "Zlatnim burencetom". :ph34r:

Burence na bulevaru malo dalje od Cvetkove pijace sa desne strane kada ides prema Kluzu.Tamo je barem bio 80tih.Tog u Prizrenskoj se i ne secam

#33 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 24 September 2008 - 22:20

Burence na bulevaru malo dalje od Cvetkove pijace sa desne strane kada ides prema Kluzu.Tamo je barem bio 80tih.Tog u Prizrenskoj se i ne secam


To ti govoriš o ondašnjem smederevskom prigradskom selu pod imenom Mali Mokri Lug, koje je je mnogo kasnije pripojeno beogradskom ataru, pa ti sad uzeo da se računaš Beograđaninom kao nekadašnji Malomokrolužanin. :ph34r:

#34 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 24 September 2008 - 22:52

To ti govoriš o ondašnjem smederevskom prigradskom selu pod imenom Mali Mokri Lug, koje je je mnogo kasnije pripojeno beogradskom ataru, pa ti sad uzeo da se računaš Beograđaninom kao nekadašnji Malomokrolužanin. :ph34r:

Mozda se zvao i zlatno brdo pa sam pomesao ali sve u svemu odmah ispod Olimpa.
Ja nista ne mogu sto si ti bio fetus u petogodisnjem planu kada sam ja isao po kafanama.Tu ja stvarno ne mogu da ti pomognem

Edited by MAGRIPA65, 24 September 2008 - 23:02.


#35 meraklija

meraklija
  • Members
  • 227 posts

Posted 25 September 2008 - 15:40

Cevap=kebab, tj. shish kebab, odnosno meat on a stick, raznjic logicno. :ph34r: Eh, sad evolucijom (pa je tako nastao i cevap od mlevenog mesa i raznjic) i pomeranjem ka zapadu doziveo je promene, pa je tako sarajevski najmanji, leskovacki srednje velicine, a niski je otprilike kao guliver virsla. Turci su ga i oversajzovali radi bolje komercijalnosti.

Da,ovo je istina i uvek mi je smetalo kad mi tamo gde odem iznesu neki cvrcoljak. :) Verovatno navika.

#36 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 10 December 2008 - 16:01

Kako se ručavaju ćevapi? Rukom, nožem, viljuškom? (ovi uslikani - Flopnik, Rotterdamac)

Pre neki dan beše neka diskusija.....pa da priupitam da li neko ima iskustvo somuna mekog kanda puter pa da sečeš nožem...

#37 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 December 2008 - 16:31

Koliko ja znam pravila boljeg ponasanja, hleb se ne sece nozem u tanjiru, pa po istoj logici ne bi trebalo seci ni somun ili lepinju, nego ih gristi.
Ako su cevapcici (srpski naziv za ono sto se u Bosni naziva cevap) posluzeni u tanjiru, jedu se viljuskom; opet ne i nozem, jer se mleveno meso ne sece nozem nego stranom viljuske, ako ga je potrebno usitniti do velicine zalogaja. Pritom, svaki se zalogaj odvaja neposredno pre unosenja u usta, a ne "isparcelise" se cela porcija odjednom.
Medjutim, posto je to orjentalno jelo, onda ga i treba jesti onako kako ga jedu na Orjentu.

Edited by vladan, 10 December 2008 - 16:32.


#38 r2d3

r2d3
  • Members
  • 153 posts

Posted 10 December 2008 - 22:10

Medjutim, posto je to orjentalno jelo, onda ga i treba jesti onako kako ga jedu na Orjentu.


Prstima....takodje, prilikom pechenja takodje bi ih trebalo okretati iskljucivo prstima, ili, u najgorem sluchaju - bez upotrebe ikakvih shpicastih predmeta - kao kod teflon tiganja

Edited by r2d3, 10 December 2008 - 22:11.


#39 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 10 December 2008 - 22:34

Kako se ručavaju ćevapi? Rukom, nožem, viljuškom? (ovi uslikani - Flopnik, Rotterdamac)

Pre neki dan beše neka diskusija.....pa da priupitam da li neko ima iskustvo somuna mekog kanda puter pa da sečeš nožem...

Ajoooj jaranice da ti to pitas. :ph34r: Ne vadis nista iz somuna i grizes da je zalogaj na granici davljenja oliti gusenja. I onda tako punih usta uzivas u ukusu. Nista pribor, oma pokvaris sve. :)

#40 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 11 December 2008 - 00:04

Povremeno pojedem Irachki ili Iranski kebab. Peche se na shtangli i duzine je oko 25cm. Osim zachina (nemam pojma kojih, pitacu) stavljaju i sitno seckanu papriku i neku zelenjavu (mislim da je pershun).

Jednostavno ne lezi....ali u poredjenju sa jagnjecim rostilj kobajama (fuj) klizi niz grlo sa 0% pivom.

#41 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 11 December 2008 - 00:38

na zalost, u Beogradu nema puno dobrih mesta sada za cevape i rostilj, generalno. Magripa je pomenuo Zlatno brdo, kod Cvetka. Tu stanujem, i zaista su odlicni. U tom regionu je bila i kafanica Majdan, ali sad je drugi vlasnik, i postalo je shit. Mozda u Sindjelicu ili Orascu gde nude tridesetak jela sa rostilja. Najveca prevara je kad u izvikanim restoranima poture cevape przene na plehu sto je satro rostilj, sa upijenim ukusom razih stvari. Ne, nema ovde dobrog rostilja, za mene je bosanski pravi i onaj u Leskovcu, samo na par mesta, kao i u Novom Pazaru

#42 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 11 December 2008 - 00:46

Ne, nema ovde dobrog rostilja, za mene je bosanski pravi

Bez uvrede kapetane ova ti je ka Njegoseva.

#43 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 11 December 2008 - 01:43

Nekada je u Beogradu vazilo pravilo.Sto skuplji i poznatiji restoran to gora hrana.
Nekada su Jelenko i Raca u Bolecu imali dobar rostilj (barem mislim da su se tako zvali)

#44 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 11 December 2008 - 08:16

Kako se ručavaju ćevapi? Rukom, nožem, viljuškom? (ovi uslikani - Flopnik, Rotterdamac)

Pre neki dan beše neka diskusija.....pa da priupitam da li neko ima iskustvo somuna mekog kanda puter pa da sečeš nožem...


rukama. eventualno moze cackalicom

jednom mi je jedan pizza majstor objasnjavao da bi se i pizza trebala jest rukama, zato se unaprijed izreze na kriske. Ovo uvijek prakticiram kad ju narucim doma (a i prakticno je jer nema pranja sudja), al u restoranu mi je ipak bed.


Nekada je u Beogradu vazilo pravilo.Sto skuplji i poznatiji restoran to gora hrana.
Nekada su Jelenko i Raca u Bolecu imali dobar rostilj (barem mislim da su se tako zvali)


ovo je ziva istina - sto veca rupa, to bolji cevapi!

ja sam najbolje jeo po kojekakvim sklepanim kioscima. Znaci - nista restorani. Takodjer vazi (ovo proizlazi iz prvog pravila) - da sto je wc u gorem stanju, to su cevapi bolji.

#45 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 11 December 2008 - 09:32

....da sto je wc u gorem stanju, to su cevapi bolji.


Jel' ovo znaci da ako ih i jedes (cevape!!!) u...  :ph34r: