Jump to content


Photo
- - - - -

Ćevapi


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
80 replies to this topic

Poll: Kako se pravi pravi cevap? (29 member(s) have cast votes)

Kako se pravi pravi cevap?

  1. Sarajevski je pravi! (13 votes [43.33%])

    Percentage of vote: 43.33%

  2. Banjalucki je bolji! (5 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  3. Sve sto izgleda kao cevap, mirise kao cevap, i stavi se u lepinju...to je cevap! (9 votes [30.00%])

    Percentage of vote: 30.00%

  4. Nista od ovoga, dodajem komentar! (3 votes [10.00%])

    Percentage of vote: 10.00%

Vote Guests cannot vote

#16 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 23 September 2008 - 08:58

Ja sam pre par godina jeo neki "banjalucki", osetio sam beli luk i od tada mi se bas zgadio. Nisam ni znao da se beli luk stavlja u cevape. Sarajevski gutam gde stignem i ne pravim mnogo pitanje koji je odnos kog mesa u njemu. Mada, kad bolje razmislim, ne pravim pitanje o kakvom god se mesu radilo :ph34r:

#17 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 23 September 2008 - 10:34

Mislim da u sarajevskim nema krmetine.


Nema sigurno, mada nigdje ne stoji da recept ne moze biti i sa postotkom svinjetine. U ratu smo pravili cevape bez mesa :ph34r: i majonezu bez jaja.
@ U prolazu
Ima vazan momenat, a to je godinama isproban recept. Kao npr. cuveni sladoled iz slasticarne Egipat koju su drzali ona braca Makedonci. Spase je bio jedan od sarajevskih legendi do rata. A ti si garant jeo te cevape u drustvu ljepseg pola pa zato falis novosadski cevap.

#18 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 23 September 2008 - 11:13

Najbolje je kada se kombinuje junetina i svinjetina.Ako su samo od junetine onda su prilicno suvi osim ako se ne melje prime rib.

Svinjetina ne ide; to je jelo koje se jede sirom muslimanskog sveta.
Ako je verovati "Patinom kuvaru" kombinuju se junetina i ovcetina, pa ona cak nabraja koji delovi zivotinja treba da se uzmu.

#19 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 23 September 2008 - 11:43

Ja sam pre par godina jeo neki "banjalucki", osetio sam beli luk i od tada mi se bas zgadio. Nisam ni znao da se beli luk stavlja u cevape. Sarajevski gutam gde stignem i ne pravim mnogo pitanje koji je odnos kog mesa u njemu. Mada, kad bolje razmislim, ne pravim pitanje o kakvom god se mesu radilo :ph34r:


U banjalucki ide beli luk.

#20 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 23 September 2008 - 12:51

U Deligradskoj ulici, uz belorusku ambasadu: najbolji beogradski sarajevski ćevap. Ono drugo i ne računam za ćevape. :ph34r:

#21 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 23 September 2008 - 13:27

Uvijek sam se smijao fami oko pravljenja cevapa. Niko ne zna kao u ovaj u Sarajevu, onaj u Banjaluci... Kad cuje covjek te lokalne mudrosere kako pricaju o cevapima, pomislio bi da je recept komplikovan kao formula za pravljenje atomske bombe. U Holandiji u mnogim prodavnicama mozes da kupis zamrznute cevape proizvedene u Holandiji, nista losije od bosanskih, makedonskih... Kakav udarac na balkanski ponos - cevape! :D


Za ovakvo svetogrđe treba doživotno streljat tri put dnevno pre jela i hraniti samo bajatim lebom i vodom. :ph34r:


U ratu smo pravili cevape bez mesa :) i majonezu bez jaja.


Da ste imali jaja ne bi ni bilo rata. K'o i mi uostalom. :D

#22 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 23 September 2008 - 14:05

Priprema
Meso izreži na kocke i posoli
Prokuhaj 3-4 zgnjecena cena bijelog luka u vrlo malo vode (otprilike 100 ml) i ostavi da se ohladi
Meso pusti da odstoji preko noći u frizideru a zatim ga zajedno sa bijelim lukom i ostatkom lukove vode samelji dva puta na srednju veličinu (broj 3) mašine za mljevenje. Dobro izmjesaj rukama ili masinom za tijesto ako imas. Ovu smjesu mozes drzati u frizideru 2 dana.
Prije samog pecenja dodaj po zelji malo sode bikarbone( ili malo kisele vode)u smjesu da bi cevapi bili vazdusasti i da odskacu kad se peku.
Ćevape oblikuj i peci na rostilju na jakoj vatri( po mogucnosti na drvenom uglju – charcoal).Stalno premazuj resetku rostilja sa ovcijim (govedjim) lojem dok rostiljas
Rasijeci samune na pola pa ih napari na rostilju preko cevapa.
Serviraj cevape sa crnim lukom isjeckanim na kockice i soljom hladnog jogurta

Goran Sarajlija

Posluživanje
U Bascarsijske cevape se ne stavlja crni luk ili loj. Loj ovciji (ili govedji) se koristi samo da se premazuje resetka rostilja. Za pravi sarajevski ćevap prvenstveno treba odabrati kvalitetno meso u pravom omjeru i od istog dijela.Vrat i plecka su najbolji jer su tvrdi a i malo masniji.Glavni fol je lukova voda kao i to da meso odstoji preko noci tako da mlijecna kiselina u mesu dovede do fermentacije ( varenja ili razgradnje) mesa, tako da se meso smeksa i dobije onu specificnu “Bascarsijsku” aromu i miris kad se jede i pece.

E ovo je recept i samo ovakav lici na pravi. A moze se napraviti od svakakvog mesa i zbog oblika se zove cevap. :ph34r:

#23 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 23 September 2008 - 14:08

Za ovakvo svetogrđe treba doživotno streljat tri put dnevno pre jela i hraniti samo bajatim lebom i vodom. :ph34r:

Volim sto si mu ti ovo rekao, ja nemam jaja za to. :)


Da ste imali jaja ne bi ni bilo rata. K'o i mi uostalom. :D


Ma imali smo mi jaja, ali nismo izgleda imali bijelih bubrega. :D

#24 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 23 September 2008 - 14:21

U banjalucki ide beli luk.


Sad znam i ja :ph34r:

#25 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 23 September 2008 - 18:22

Za ovakvo svetogrđe treba doživotno streljat tri put dnevno pre jela i hraniti samo bajatim lebom i vodom. :ph34r:


Volim sto si mu ti ovo rekao, ja nemam jaja za to.


Pucajte, ja i dalje držim čas! :)

#26 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 23 September 2008 - 22:27

Pucajte, ja i dalje držim čas! :)


Ništa vam nije sveto, pa čak ni ćevapi. Takvi su najkrivlji za rat. :ph34r:

#27 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 24 September 2008 - 00:58

Pucajte, ja i dalje držim čas! :ph34r:


Najjaca! :)

#28 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 24 September 2008 - 01:27

Evo ja upravo citam label na ovima koje kupijem kod Grka i lepo stoji da imaju beli luk i svinjetinu.Bice da ih svako pravi kako hoce...
Dok sam ziveo u Beogradu isao sam na cevape u Zlatno Burence na Bulevaru i znam da mi je tip tamo rekao kako oni stavljaju 2/3 junetine i 1/3 svinjskog radi socnosti.Navodno u pljeskavice ide samo crni luk dok u cevape iskljucivo beli.E sad koje je pravilo bog ce ga znati.
Inache ovako izglada bugarski cevap koji je velicine ovece virshle.Jedino gde sam zeznuo stvar je to sto sam bacio etiketu pa ne vidim sastojke....
Sto se cevapa ili turskog cevapa tice ja sam pitao ove Arape sa kojima radim i oni nemaju pojma o cemu govorim osim ako nisu bili u Turskoj.Sa druge strane covek mi je rekao da se cak u Indiji sprema nesto slicno samo sto ih oni navuku na drvene palice i tako ih peku.Naravno u Indiji junetina ne dolazi u obzir...
Posto smo ovde poveli diskusiju onda sam zadnja dva dana dosadjivao ljudima na poslu i koliko sam ukapirao originalni recept je iz Persije mada oni sve zivo nazivaju kebab ukljucujuci ono sto se kod nas zove raznjici

Edited by MAGRIPA65, 24 September 2008 - 01:29.


#29 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 24 September 2008 - 07:54

Leskovacki su najbolji :ph34r:

#30 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 24 September 2008 - 08:49

Dok sam ziveo u Beogradu isao sam na cevape u Zlatno Burence na Bulevaru


A, bre Milenko, pa jel može tebi da se desi da kažeš i nešto tačno? "Zlatno burence" je oduvek u Prizrenskoj, a ti ga našao u Bulevaru. Biće da si ti ipak živeo u nekom drugom gradu u kome postoji Bulevar sa "Zlatnim burencetom". :ph34r: