Jump to content


Photo

Pusenje/izuvanje u vasem domu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
39 replies to this topic

#1 PP

PP
  • Members
  • 83 posts

Posted 28 May 2001 - 05:06

Postovanje Forumasi.

Interesuje me vas stav o sledecim pitanjima (nekako su mi povezana):

Da li dozvoljavate da se pusi u vasem domu?

Da li trazite izuvanje pri ulasku?

Razlog sto me interesuje vase misljenje lezi u tome sto sam primetio promenu u svom stavu po oba pitanja. Znam da je to pitanje licnog izbora, ali me interesuju vasa misljenja, po mogucstvu i iz ugla domacina i iz ugla gosta. Racunam da u "cyber-kosmosu" mogu dobiti spektar misljenja i iskustava, koji ce mi pomoci da prevazidjem osecaj nelagodnosti u obe situacije, ili da, eventualno, "revidujem stav".

Najpre oko pusenja. Kod roditelja se pusilo u stanu. Osim u kratkom periodu oko rodjenja moje sestre. Takodje i dok sam ziveo sa devojkom (i dalje u Bg) – pusenje je bilo dozvoljeno. Iako smo u ovoj prici svi nepusaci (i roditelji, i devojka, sada zena i ja). Uopste, u samo par kuca/stanova u Yu sam bio gde je pusenje bilo zabranjeno (terasa, kupatilo ili kuhinja/trpezarija su bile prostorije u kojima je pusenje bilo dozvoljeno).

Skoro dve godine sam u Australiji. Procenat pusaca medju poznanicima ovde mi je znatno manji nego u Yu. Zapazio sam da je u mnogo vecem broju domova terasa jedina prostorija gde se "dimi" (mozda je ipak rec o suvise malom uzorku). Bilo je lako prihvatiti takvu promenu. Najpre ne striktno, a otkad cekamo bebu, vrlo striktno.

Dok mi je u slucaju pusenja prilicno cvrsto formiran stav (za pusenje – terasa, hvala bogu klima je vecim delom godine prijatna i nemam osecaj da goste progonim u Sibir kada hoce da "zapale", kao sto bih verovatno imao npr. u Kanadi, ili kod nas u zimskom periodu), vrlo sam neodlucan po pitanju izuvanja pri ulasku.

U Bg, u stanu kod roditelja se nije izuvalo. Osim nas, jelte, ukucana. Podrazumevalo se samo dobro brisanje cipela o otirac. Takodje i kod veceg dela drustva. Nekako sam, kao mladji, to dozivljavao kao urbano (neizuvanje), naspram ruralnog (izuvanje). Osecao sam se nelagodno skidajuci cipele/patike i ulazeci u ponudjene papuce. Ili, jos gore, ostajanje u carapama. Inace, cistio sam (i cistim) tepihe i znam kakav "svinjac" moze ostati na tepihu ako se cipele dobro ne obrisu.

U Australiji smo tek pre par nedelja zena i ja odlucili da uvedemo obavezno izuvanje. Razlog koji me je "dobio" je broj beba i male dece u drustvu (uskoro uvecan za jos jednu, ako je verovati ultrazvuku, devojcicu), te njihovog puzenja, valjanja i ostale "aktivnosti" na tepisima.

Elem, oduzih, ali me interesuju vasa misljenja, osecanja i iskustva po ovim pitanjima.

Hvala unapred.

PP

#2 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 May 2001 - 07:20

Pusenje:
U vrlo izuzetnim prilikama mogu da dozvolim da se pusi u mom stanu, ali nacelno posaljem coveka van stana da popusi cigaretu, pa da se vrati. Na Zapadu to je sasvim prihvatljivo, ali nisam siguran da se u Beogradu po neko ne bi na to i uvredio.

Izuvanje:
Niti ocekujem da se neko izuva, kad dolazi kod mene, niti to dozvoljavam, niti se ja izuvam kad odlazim kod bilo koga.
Zivim u gradu, na asfaltu, blato neko moze da nadje na nekoliko kilometara oko mesta gde ja zivim, jedino ako ga ponese od kuce. Smatram da je traziti od nekoga da skine cipele, jednako kao traziti da skine pantalone i ostane u gacama. Licno nemam problema sa znojenjem nogu, a i uvek imam ciste carape (fuj, kakvi detalji za pricu na javnom forumu), ali mnogi ljudi sire i uz najpazljiviju higijenu neprijatan miris sto moze da predstavlja problem.
Izuvanje nije zapadnjacka tradicija i u onom delu sveta koji se uslovno naziva "civilizovanim" na ulazu u kucu se ne izuva (izuzimaju se domaci, koji po ulasku s ulice promene obucu, ali opet ne ostaju u carapama). Izuvanje je istocnjacka tradicija, izuva se na ulazu u dzamiju, budisticki ili hinduisticki hram - uopste, sve bogomolje istocnjackih religija. U bivsoj Jugoslaviji izuvanje pri ulasku u kucu bio je siroko rasireno medju ljudima u Bosni, juznoj Srbiji, na Kosovu i u Makedoniji, a obicno se nije izuvalo u Vojvodini, Hrvatskoj ili Sloveniji. Vrlo retko cete naici na stan "starih" beogradjana u kome se izuva - ako tako nesto nadjete obicno ce to biti ljudi prve ili eventualno druge generacije u gradu.

[ Izmena poruke: vladan na dan 2001-05-28 08:26 ]

#3 Sister

Sister
  • Members
  • 1,166 posts

Posted 29 May 2001 - 01:21

Re: pušenje u stanu
Kao jedan od zlikovačkih agresora koji proteruje goste na terasu, moram priznati da nije mali broj onih koji se nalaze pogođeni time. Kao što nije ni mali broj onih koji sapatnički tapšu mog muža po ramenu jer jadan mora da zapali na terasi. Ne znam da li sa mnom nešto nije kako treba, ali mi ne izgleda normalno da se duvani maloj deci pod nosom (pritom mislim i na dečje rođendane gde ne može da se gleda od dima), kao ni da je normalno zapaliti cigaretu bilo gde.

Re: izuvanje
Slažem se da je ovde to uvek važilo za ruralni simbol - da citiram jednog prijatelja sa fakulteta "Joj, što mi je lijepo što se ovde kod vas ne moram izuvat. Kod nas uBosni dok se izujem, prođe mi cijeli dan!" Čovek je nosio Dr Martens sa 34 rupe :wink: Slažem se da je filing prilikom izuvanja kod nekoga kao da mi traže da ostavim pantalone ili nešto još gore, ali ako neko to zatraži, šta da se radi. Trudim se da poštujem lokalne običaje.

#4 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 29 May 2001 - 12:45

Pusenje i alkohol zabranjeni.
Kafa moze ako je gost sam donese i napravi.
Izuvanje obavezno, ako ostaje malo duze, uz obavezno pranje nogu. Ako nema rezervne ciste carape sa sobom moze da izabere neke od mojih.
Pa ti sad vidi hoces li doci kod jednog takvog fundamentaliste.

Jednom, dok sam jos isao u srednju skolu, posetio me jedan stariji poznanik. Roditelji nisu bili kod kuce a ja jos nisam bio tako ekstreman pa sam mu ponudio pice. Odlucio se za konjak koji sam mu i nasuo u malu casicu. Ispio ga je na zor. I pobledeo.
Nisam ni znao da mama u flasi od konjaka drzi sirup od nekog soka !

#5 Lara

Lara
  • Members
  • 134 posts

Posted 29 May 2001 - 14:25

Dragane,
je l' ti neko uopste dolazi u goste? :smile:

#6 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 29 May 2001 - 15:32

Ponekad.
Eto bas juce ih je bilo desetoro.
A tebi ?

E sad mora da si se sazalila nad njihovom sudbinom. Ostadose i gladni i zedni i bosi.
I sta smo uopste mogli da radimo kad nismo nit pusili nit kafu pili ?
Pa eto malo smo razgovarali, malo pevali,igrali stoni tenis u basti, popili po neki sokic, gricnuli keksic. I cudo svi kazu da im je bilo lepo ?!

[ Izmena poruke: Dragan na dan 2001-05-29 17:06 ]

#7 tanja

tanja
  • Members
  • 42 posts

Posted 29 May 2001 - 15:53

ja se ne izuvam ni u svojoj kuci (ostajem u carapama), osim kada idem u krevet - stoga se ne mogu osecati normalno negde gde moram da se izujem - da vam iskreno kazem. sto se tice pusenja - ljudi u cijim je stanovima zabranjeno pusenje mogu me sresti bilo gde drugde (najcesce se srecemo u kafani, sto je cak i zabavnije nego da se nalazimo po kucama) - iz istog razloga da bih mogla da se osecam normalno, a ne kao da sam u poseti svojoj tetki. meni je mnogo veci problem kada me pozovu na zurku (sve sa picem, i muzikom za igru, dakle prava zurka , 30-50 ljudi u necijem stanu) - gde je zabranjeno pusenje i gde se od prisutnih ocekuje da se izuju i tako u carapama - djuskaju, piju pice, muvaju se itd. to ne mogu niti da razumem niti da podnesem. sa takve zurke odlazim sa vrata.

drugi ljudi - drugi obicaji, sta cete....

#8 Lara

Lara
  • Members
  • 134 posts

Posted 29 May 2001 - 16:06

Sala, Dragane, sto si na kraj srca?

#9 Dragan

Dragan
  • Members
  • 2,171 posts

Posted 29 May 2001 - 16:07

Laro,
pa zar ne vidis da sam mnogo fan(t)a(s)tican ?!
Nema sa mnom salis.

#10 Aleksa

Aleksa
  • Members
  • 1,344 posts

Posted 29 May 2001 - 22:53

Moja prijateljica Bosanka (muslimanka) se u neko doba setila da maltretira svoje drustvance, pokusala je da nas natera da se izuvamo pre ulaska u njenu kucu. Posto smo svi u glas rekli no way, odustala je od toga.
Za pusenje je bila malo tolerantnija, moze u kuhinji ili na terasi. Meni licno se ne svidja kada mi neko saopsti ne moze ovo ne moze ono, kod takvih u posete ne idem.
Jednom mi se cak desilo da Holandjanin nepusac meni kaze 'hoces molim te da popusis tu cigaretu na terasi ili na prozoru, smeta mi dim'. Sve bi jos bilo u redu da nije on sedeo u mom stanu. Inace, u Holandiji se duvani po kafeima (retki su oni gde je zabranjeno), i po kancelarijama gde su pusaci vecina, moze i po bolnicama na mestima odredjenim za to. U bankama stoje natpisi 'radije ne' ali stoje pepeljare za one koji ne mogu da se uzdrze.
Za razliku od Jugo-ruralnog obicaja, izuvanje se u Ceskoj praktikuje i po gradovima. Odlazim cesto u Prag da obidjem prijatelje i prica mi prijateljica kako joj se jedna Cehinja (njena prijateljica) pozalila na svog rodjenog brata kako se ponasa kao prasac jer se ne izuva ni u svojoj ni u njenoj kuci.
Drugi obicaj kod Ceha primecen, gledam kroz prozor stana u Pragu zgradu preko, nekoliko ljudi stoji na svojim terasama, u papucama i ogrnuti kaputima. Te zime ('96 na '97) je bilo -20 C u Ceskoj, jedva da se prosetas po onom prelepom gradu, pitam ja 'sta rade toliki ljudi na terasi po takvom vremenu?'. Puse na terasi da ne prljaju/zasmrde svoje stanove, objasni mi opet prijateljica.

[ Izmena poruke: Aleksa na dan 2001-05-30 00:31 ]

#11 Led

Led
  • Members
  • 1,214 posts

Posted 31 May 2001 - 22:36

Kod mene moze da se pusi, uostalom i moj muz je pusac. Pri tom, mislim da je glupo pozvati nekog u goste, pa ga onda isterati na terasu da pusi. Mada, ovde, kad odemo kod rodbine, uglavnom se pusi na terasi, ali od njih niko ne pusi. Bili smo kod prijatelja, Nemca, koji se pobunio kad je moj muz krenuo na terasu da pusi i otisao s njim, iako ne pusi, da mu pravi drustvo. Kad je moj brat dolazio sa cerkicom u posetu, obicno se nije pusilo. Tako su jednom prilikom moj brat i moj muz otisli na terasu da puse, a mala je otisla kod njih. Ovde je i na vecini javnih mesta zabranjeno pusenje. Malo je smesno videti ljude kako piju kafu napolju, jedino je sreca sto je uglavnom toplo vreme.
Za izuvanje, mislim da je nepristojno traziti od nekog da se izuva kad ulazi u stan. Na selu je situacija drugacija, tamo je nepristojno ne izuti se. Ali to i nije cudno. Pri tom, ako imam na nogama tanke carape, mogu ih pocepati ako hodam bosa. Takodje moze mi biti hladno na nogama. Ovde mi se cini da i domaci ostanu u cipelama. A deca ko deca se izuju i idu bosi (bez carapa), sto je opet cudno, jer uglavnom nemaju tepihe.

#12 [BlaSteD]

[BlaSteD]
  • Members
  • 32 posts

Posted 01 June 2001 - 01:48

sto se izuvanja tice, apsolutno ne dozvoljavam nikome da se izuva u mojoj kuci. Sto iz higijenskih, sto iz principijelnih razloga. A kada idem kod nekoga u goste i vidim da se svi izuvaju, uz precutno odobravanje domacina, apsolutno se napravim naivan i samo produzim. Apsolutno mi je jasno da se to radi na selu, kada udjes iz blatnjavog dvorista u kucu, ali u gradu... Imao sam cak i iskustva tipa odem na zurku i tamo svi izuveni vitlaju prsticima na nogama u friskim carapicama spremnim za ovakve prilike, ili da odem negde, a domacin otvara orman sa papucama raznih dezena i brojeva, za goste. Majku mu, ako neko hoce da cuva tepih, neka ga okaci na zid i pusti nas ostale da gazimo normalno-obuveni.
Sto se pusenja tice, tu vec imam razumevanja. Za pocetak, ja sam strastveni pusac i nikome ne zabranjujem da pusi u mojem stanu, a kada odem u goste, ako mi stave pepeljaru ispred mene, zapalicu, ako ne, stoicki cu podnositi, necu pitati, ali cu cim izadjem da izvrsim atentat na sopstvena pluca.

#13 Lav

Lav
  • Members
  • 250 posts

Posted 25 June 2001 - 23:57

Sto se svega toga tice,ne volim ici tamo gdje imaju neke zabrane i ostale gluposti,jer se tamo ne osjecam ugodno.Sto se pusenja tice ne branim nikome da pusi kod nas,mada ne volim zadimljene prostorije(iako sam isama pusac).Kada odem negdje u posjetu gdje je bebce,bolesnik ili zabranjeno pusenje onda tamo i ne pusim.
Sto se izuvanja tice,ne zahtjevam od nikoga da se kod mene izuva,mada to mnogi rade i ja se ne izuvam kod nikoga.

#14 freak

freak
  • Members
  • 1,723 posts

Posted 26 June 2001 - 13:30

ljudi ko se jos izuva u kuci pa mene bi bilo sramota da trazim nekome da mi se izuje u kuci . pogotovo mrzim kada mi neko trazi da se izujem kod njega u stanu. evo jos jednog argumenta za neizuvanje. ako uzmemo u obzir nas standard a i kvalitet carapa na trzistu mislim na buvlju pijacu zeleni venac itd gde vecina stanovnistva kupuje carape stvarno je neprijatno izuti se jer vecini nas je peta izlizana ili tako nesto. za pusenje je vec druga prica meni licno smeta ali se trudim da istrpim jer jer kada bi drugima zabranjivali da rade stvari koje vole kod nas u kuci ko bi nam i dolazio mada moram priznati da posle ih psujem jer nemogu 3 dana da provetrim sobu ali sta ces

_________________

[ Izmena poruke: freak na dan 2001-06-26 14:37 ]

#15 509

509
  • Members
  • 1,059 posts

Posted 26 June 2001 - 13:51

- pusenje
Kako sam strastven pusac ja ljudima ne branim da puse kod mene u kuci. Naravno i meni smeta kada je prostorija zadimljena i kada su pepeljare pune. Takodje, u prostorijama za spavanje je zabranjeno pusenje! Kada odem kod ne pusaca, obicno ostajem krace od 1h tako da ne kriziram previse dugo. Mesta gde je pusenje zabranjeno, nisu moja mesta za izlaske. Jedino je problem pozoriste (opera), ali posto sam hronicno umoran malo odspavam i vreme izmedju cigara prodje brzo
- izuvanje
Izuvanje u kuci ima hiljadu prednosti i par mana, ali to je vise stvar principa, nego potrebe. Moram priznati da se ne izuvam iz principa i par puta sam bio u neprijatnim situacijama, ali ... Cak sam jednom bio u kuci pravih Turaka u Prizrenu i prosao sam obuven.
Ali pre par godina sam radio u jednoj Japanskoj firmi na razvoju video softvera u kojoj je bilo obavezno prezuvanje u papuce (ne u drugi cipele ili patike, vec u otvorene papuce). Posebno sam bio zatecen kada sam otisao na razgovor za posao i kada su mi ponudili papuce na ulazu u firmu.
Tako sam ja morao (uslovno receno morao) da izuven sedim po ceo dan na poslu. Jako glupo izgleda kada vidite ljude u odelima i sa kravatama, a u papucama.