Jump to content


Photo

Pusenje/izuvanje u vasem domu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
39 replies to this topic

#16 mile curcic

mile curcic
  • Members
  • 10,837 posts

Posted 26 June 2001 - 22:04

Aleksandra, jedno pitanje licne prirode.
kazes da ides cesto u Prag.
Znas li ti zasto holandjani Vlatavu zovu Moldava?

P.S. Sto se tice pusenja o tome ne govorim javno ali da se izuva, izuva se.

_________________

[ Izmena poruke: mile curcic na dan 2001-06-26 23:06 ]

#17 Aleksa

Aleksa
  • Members
  • 1,344 posts

Posted 26 June 2001 - 23:39

Mile, mislim da ces pravi odgovor na to pitanje dobiti od svoje zene.

#18 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 05 November 2002 - 23:06

kod mene u kuci je uvek moglo da se pushi do mile volje a o izuvanju nije bilo ni govora.

razumem kad se ne pushi npr kad odemo u stan gde je mala beba ili slichno, ali potpuna zabrana iskljuchivo iz razloga shto domacini ne pushe mi je gloopa.

kod drugarice u kuci niko od njih chetvoro ne pushi i nikad nisam dobila prigovor kad bih zapalila cigaretu.

a propo izuvanja:
Mojoj drugarici jednom daaavno doshao drugar sa sela (gde je izuvanje ne pravilo vec obaveza i duznost:smile: i gde se svi takmiche ko ce imati lepshe charape)
U to vreme, nash drugar iz razreda je boravio u USA, a mi uvek pune pricha o njemu.

da se vratim na storiju: ulazi ruralno momche kod drugarice u kucu i krene da se izuva, a ona ce: ne moras da se izuvash, kod nas se niko ne izuva.
tek ce on: je l to neki obichaj iz Amerike?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

#19 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 05 November 2002 - 23:11

Dobra tema! :smile:

Kod mene pusi ko hoce (bez obzira sto mi ne pusimo) i nema izuvanja. Ali, trebalo bi da je upravo obratno. Nije bas fora pusacima da dodju kod nepusaca i zadime im kucu (i pluca). Jos je manje fora sto svi gazamo kojekude i posle po nasim sobama, kuhinji... brrr... bolje sto ne znamo cega sve ima u tim tepisima, prasini itd. :eek:

#20 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 06 November 2002 - 00:42

Posto je ovde general policy da se pusi samo na otvorenom, ja se strogo pridrzavam i pusim samo na terasi. I gosti moraju na terasu, sta da im radim. Na svu srecu zime nisu ispod nule :smile:

#21 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 06 November 2002 - 01:14

pitam se shta u Australiji rade agorafobichni pushachi :smile:

#22 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 06 November 2002 - 12:33

Iako sam nepusac nemam nista protiv pusenja bilo gde. naprotiv. da sam gazda firme u kojoj radim mnogo vise bi me nerviralo sto ovo troje diskriminisanih svaki cas pravi pauze ili je nervozno (isti kolega je kad mi svrati kuci totalno kul a na poslu mu je crv u dupetu) itd...
Inace na forumu imamo experta za ovu temu g_lojancic, istina tesko cete ga vidjeti van kosovskih tema ali je tip koji je u Norveskoj pominjao pisanje rada na temu odnosa prema pusenju i ekvivalencije fasizma, rasizma i genocida. Primjer ICRC-a u Norveskoj je zastrasujuci.

Sto se tice izuvanja hvala ne.
Najblesaviji primjer mi je kad mi se na slavi prije jendo 5-6 godina medju prvim gostima pojavio neki prijatelj najmladjeg brata. krenuvsi da se sazuva moj srednji brat ga je onako "domacinski" srpski odgovorio rijecima "Nisi dosa u tursku kucu" da bi malo kasnije ukapirao da je tip musliman iz turske.

#23 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 06 November 2002 - 13:13

:lol:

shta je to ICRC?

#24 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 06 November 2002 - 13:30

DUNADAN:
:lol:

shta je to ICRC?


Medjunarodni Komitet Crvenog Krsta (& Polumjeseca)

Naime posto se radi o vrlo vaznoj instituciji punoj stranaca pusaca prema kojima treba imati obzira odlucili su da "naprave izuzetak" pa su dodali sobu za pusenje.

e sad zamislite zgradu od dva krila izmedju kojih se nalzai stakleni kavez u kome nema nista sem tri stocica sa peplejarama. (nich stolice i ostalo) tako da diskrimisani srecnici mogu da posluze za pokazivanje isto kako bi u njemackoj 1968 u nekom Zoo-u sluzili preostali jevreji da se kojim slucajem rat drukcije zavrsio.

#25 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 06 November 2002 - 13:52

naravno da dim smeta nepushachima, ali toliko agresivna kampanja definitivno nije odraz ljudskog altruizma, vec ce pre biti egocentrizma; ljudima smeta duvanski dim pa se na sve moguce nachine trude da suzbiju % javnih mesta gde je pushenje dozvoljeno.

za razliku od nje, ostale kampanje tipa protiv alkohola, droge i sl. nisu ni priblizno toliko dobro marketinshki odradjene, niti se finansiraju iz milijardi izvora.
a alkoholizam i narkomanija su mnogo akutniji problemi nego pushenje, pa se ipak pushenju posvecuje daleko veca paznja.

kakva gloopost

dok se neko bode u venu, a da pri tom ne ugrozava svoju okolinu na bilo koji nachin, nikom ne smeta

isto tako, najlakshe im je da spopadnu pushache, ko bi se josh okomio na sve koji koriste fosilna goriva...to bi ipak bila kampanja osudjena na propast from the start jer svi to koriste.
dovoljno je ziveti u NY pa imati sve odlike pasivnog pushacha, bez ikakvog kontakta sa cigaretom i duvanskim dimom.

#26 max

max
  • Members
  • 579 posts

Posted 09 November 2002 - 04:25

Norge je definitivno specificno mesto i po pitanju pusenja a jos vise po pitanju izuvanja jer je ovde, protivno ocekivanjima oko navika zapadnog sveta, izuvanje nesto sto se ne samo podrazumeva, vec ce vas ljudi poluzbunjeno gledati ako ne iskoristite svaku mogucu priliku da se izujete.
Lagani kulturoloski shok sam doziveo prilikom prvog putovanja busom ovde(na duze relacije). Nismo jos ni sa stanice izasli kada je kao po komandi bar pola autobusa poskidalo cipele!!
Takodje znam iz prica da je jedan od renomiranih profesora na ovdasnjem univerzitetu poznat po tome sto mu ispod katedre konstantno vire prsti iz carapa(tzv. "krompiri":wink:.
Poenta je da su ovde ljudi predivno nekonvencionalni i prakticni i totalno im je nerazumljivo da neko nece da odmori noge od zimske obuce koja se nosi 9 meseci u godini.
E sad,rekavsi sve ovo moram jos i da pomenem znacajan detalj da mi se ovde jos nije desilo da se neko izuje a da mu noge tuknu na raspadnutog bakalara.
Sto se pusenja pak tice, koliko je to ovde egzotican sport neka vam kaze i cinjenica da pakla cigareta(bilo kojih) kosta oko 8€ i da ako zelite da ispadnete seljak u drustvu onda ponudite cigaretom svakoga za stolom pre nego i sami zapalite :sad:

#27 sunflower

sunflower
  • Members
  • 5 posts

Posted 23 December 2002 - 08:58

U mom stanu vazi pravilo- obavezno izuvanje, osim ljeti jer bas je trulo traziti od nekog da se izuva ako je u sandalicama..isprljace noge:smile:
A pusenje...kao pravilo je da se ne pusi, ali svi pusaci obicno ne mogu ni pola sata izdrzati bez te fucking cigarete tako da pripale, ali se onda sirom otvoraju prozori.

I da znas DUNADAN nije uopste glupo sto nepusaci insistiraju da se pusaci suzdrze u njihovom prostoru. Ako je meni dim od cigareta apsolutno odvratan i ako mi smeta, ako ne zelim da trujem svoja pluca tudjim porokom. Zasto bih? Pa dosta se trujem od saobracaja u gradu...Sto da mi stan smrdi po dimu? To mi je odvratno.
A kampanje protiv pusenja i to...slazem se da bi se trebalo vise posvetiti kampanjama protiv daleko vecih i stetnijih poroka, samo, neki narkoman koji se "bode" bas i nece naskoditi mom zdravlju isto vazi i za alkose. Prema tome, smatram da se pusaci uopste ne trebaju ljutiti ako neki nepusac insistira da se na njegovoj zivotnoj teritoriji ne pusi.
Covjece, ko ce prati zavjese stalno:smile:)

#28 Gee

Gee
  • Members
  • 106 posts

Posted 23 December 2002 - 18:04

Ovo sto je max napisao za Norvesku 100% vazi i za Svedsku, nevjerovatno ali istinito.

#29 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 23 December 2002 - 19:54

sunflower:
A kampanje protiv pusenja i to...slazem se da bi se trebalo vise posvetiti kampanjama protiv daleko vecih i stetnijih poroka, samo, neki narkoman koji se "bode" bas i nece naskoditi mom zdravlju isto vazi i za alkose. Prema tome, smatram da se pusaci uopste ne trebaju ljutiti ako neki nepusac insistira da se na njegovoj zivotnoj teritoriji ne pusi. 
Covjece, ko ce prati zavjese stalno:smile:)


kupish venecijanere, obrishesh ih jednom nedeljno et voila! :smile:
nije problem u pranju zavesa vec njihovom peglanju

a pojava da je kapmanja protiv pushenja daleko jacha nego bilo koja druga govori iskljuchivo o ljudskom egocentrizmu; neko ce se pre zalagati za air clean enviroment nego za borbu protiv prave narkomanije
bah
pushacha je sve manje, dok je drogu probao svaki drugi stanovnik na zemlji, i shta je akutniji problem...?

#30 sonja

sonja
  • Members
  • 683 posts

Posted 23 December 2002 - 20:21

Pusenje -- ni ja, ni moj muz a ni vecina nasih prijatelja, nisu pusaci, prema tome NE, ali ovde (u USA) je zabranjeno pusenje na javnim mestima i kancelarijama, i licno nikoga nisam videla da je ikada zatrazio da u necijoj kuci pusi (u smislu da ako domacini puse to je ocigledno pa se s toga ne pita, a ako ne puse bilo bi zaista absolutno nepristojno tako nesto zatraziti).

Izuvanje -- cinjenica da sam udata za Koreanca bi sama po sebi trebala da odgovori na ovo pitanje. :smile: Znaci odgovor je DA, ali sam tu naviku imala i sama pre naseg zajednickog zivota, cas jos u davna vremena kada je nasa porodica zivela u BGD-u. Sto se tice izuvanja kot drugih u vecini slucajeva se izuvam (uvek je izbor jasan ako udjemo u stan/kucu ljudi sa bliskog ili dalekog istoka) osim ako domacini glasno ne insitiraju da se ne izuvamo.