Jump to content


Photo
- - - - -

Prvi utisci iz emigracije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3133 replies to this topic

#3076 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 29 November 2009 - 07:07

kao sto nema u smislu u kome pise u onoj peticiji. dakle, slagala se ti sa tom peticijom ili ne, sa mnom ili ne, sa mnogobrojnim izvetajima o stanju healt care u americi, sa mnogobrojnim tekstovima u kome se lepo navodi da to nije universar health care.i da ga usa nema...slagala se ti sa time ili, postoji misljenje u tvojoj zemlji, u odredjenom i to ne malom segmentu populacije, da u usa universal health care ne postoji.

ti imas pravo na svoj stav o tome. mene postojanje tog drugacijeg stava ne smeta. izrazi ga, veruj u njega, bori se za njega. takodje, istovetni znak pristojnosti ocekujem i od tebe i od ljudi koji dele tvoje misljenje.


I dalje mi nisi odgovorila sta taj izraz znaci za tebe. Onaj text koji si ovde pokazala prica o universal=nacionalni - jel to ono o cemu ti pricas?
Ajde da prvo utvrdimo o cemu pricamo...

i dalje nema odgovora na jednostavno pitanje.


Hronicno

#3077 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 29 November 2009 - 07:38

Konacno sam se docepao svojeg PC-a...

Kao prvo, @ Alek: nisam doktor nego CT/MRI/Radiologic technologist. To mu ga dodje kao fotograf sa kamerom od 2 - 3 000 000 $ (al' nije moja :ph34r: ).
Kao sto je vec visa puta receno, u USA trajanje placenog porodiljskog ovisi o poslodavcu, nije zakonski regulirano. Ono sto jest - poslodavac ne moze zeni dati otkaz zbog porodjaja, dakle, posao je ceka. Koliko dugo, ovisi od jedne do druge savezne drzava, ne postoji savezni zakon. U bolnici u kojoj smo zena i ja radili i u kojoj je nasa kcerka rodjena, zena je imala 3 mjeseca placenog porodiljskog, a mogla je uzeti do godine dana bez da izgubi posao - ali i bez place za devet mjeseci.
Sam porodjaj (carskim rezom) je kostao $ 250, ostalo je bilo pokriveno osiguranjem.
Tu bih samo dodao da trajanje porodiljskog nema veze sa zdravstvenim sistemom, nego sa sistemom socijalne zastite/brige... I nezaposlene zene nemaju porodiljski, nemaju nista placeno, a jednako se muce s bebom kao i zaposlene novorotkinje... Da li im drustvo treba/hoce/moze pomoci nekakvom novcanom pomoci, pitanje je filozofije i mogucnosti datog drustva.

Drugo, @ Mango: naravno, rasprava se vodi (i privodi kraju). USA healthcare sistem ne samo da nije savrsen, nego nije ni medju boljima. Moze biti bolji.
Razlog sto sam se upleo u diskusiju je sto su neki maltene zakljucili da u USA ljudi bez osiguranja umiru, padaju k'o muhe jer ne mogu do doktora. A to nije istina.
Radi se o ovom: najveci dio zdravstvenih ustanova u USA je u privatnom vlasnistvu i posluje kao i druge firme, motiviran profitom. Te ustanove zele pacijente koji su osigurani - ili voljni platiti cash, unaprijed. Bas zato, u svrhu zastite "javnog zdravlja," postoje javne zdravstvene ustanove financirane iz budzeta koje primaju SVE. Dakle, nije da neosigurani nemaju pristup zdravstvu, nego su ograniceni u izboru. Osigurani mogu kamo zele. Sad, da li je ovaj sistem "universal," "national" ili nesto trece, stvar je definicije. Ali - radi. Kako-tako.

Problem je u ovom: ljudi sa dohotkom ispod odredjene granice se mogu prijaviti u odgovarajucu instituciju, dobiti karticu i s njom dobiti besplatnu zdravstvenu uslugu u javnim zdravstvenim ustanovama. Bogati su osigurani - ili plate iz budjelara i ne osjete. Frka je sa "lower middle class." Velike firme uglavnom daju zaposlenima i osiguranje. Medjutim, pred 20 i kusur godina, i ja sam imao malu firmu (sa tri zaposlena) i nisam ih osiguravao, bilo bi mi preskupo. A placao sam ih dobro i oni nisu spadali u kategoriju "socijalno ugrozenih" s pravom na besplatnu zdravstvenu pomoc. Takvih malih poslodavaca je puna zemlja. I njihovih radnika. I ti radnici plate iz dzepa $ 50 ili 100 ili 500 da odu kod zubara ili doktora za neku sitnicu. No, kad ih uhvati nesto ozbiljnije ili imaju kakvu nesrecu, dobiju ogroman racun. Neki i bankrotiraju - cime se svrstaju medju one siromahe koji imaju besplatno zdravstvo... Svrha Obamine reforme je da se ovakvi pokriju.

#3078 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 29 November 2009 - 10:38

U mojoj firmi maternity leave (pod sta se vodi i trudnicko i porodiljsko) je do 10 nedelja, neplaceno. Postoji neki disability koji krece nakon prve 2 nedelje odsustva, ali to je nesto malo, neko je vec spomenuo. U Kanadi je bilo godinu dana, placeno, ne znam tacno detalje ali mislim da ni tamo nije puna plata nego ima neki maximum koji moze da se dobije. Doduse moje bivse kanadske koleginice mahom nisu koristile puno odsustvo omoguceno po zakonu, sta je tacno kod svake bio razlog ili kombinacija razloga za raniji povratak na posao ne znam, ali za neke znam da nisu htele vise da sede kod kuce + da ispuste neke konce iz ruku, mozda je nekima bila bitna i razlika u mesecnim primanjima. To su mahom zene sa nekim karijerama, pretpostavljam da npr. prodavacica iz Superstora moze mirne duse da ostane na porodiljskom godinu dana jer nema sta mnogo na poslu da izgubi, dok u USA toga nema.

E sad, cinjenica je da puno kanadjana odlazi na dijagnostiku i lecenje u USA (nedavno cak i jedan ministar vlade BC koji je onda po medijima bio prozivan zbog toga), a ko nema para za USA ide u Indiju, na Kubu, u juznoamericke zemlje - eto odgovora na pitanje koje je neko postavio ko ide na Kubu na lecenje, idu npr. kanadjani. Kuba ima razvijeni medicinski turizam, tako da njihove najbolje medicinske ustanove zapravo sluze strancima a ne kubancima. U mom bivsem kanadskom komsiluku je bila agencija za zakazivanje operacija u inostranstvu, uglavnom ortopedskih za koje su liste cekanja duge. Osim toga ide se na lecenje kancera, to po pravilu USA, iz Vancouvera dosta pacijenata ide u Seattle tim povodom, a na hemoterapiju se cesto ide u Bellingham koji je odmah s druge strane granice.

Jos nisam imala prilike da cujem ali ne bi me iznenadilo da i amerikanci idu u Indiju, Juznu Ameriku, Kubu verovatno bas i ne... ako ne zbog lista cekanja onda zbog cene.

Bice da nigde nije idealno.

U Kini evo vise ne postoji drzavni zdravstveni sistem, presli su na "free market healthcare" sta god to znacilo, privatne bolnice na sve strane (bar u urbanim centrima).

#3079 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 29 November 2009 - 11:44

Posted Image
High Risk Pregnancy Ward in Cuba, photo by Harold Davis.

[/b]


link


A što je ova slika crno-bela i, da izvinite, izgleda, k'o da je uslikana još pre El Comandantea..?? :ph34r:

#3080 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 29 November 2009 - 11:51

jer je to odluka autora. slika nije stara, a na linku se mogu naci i slike s bojama.

Edited by Unbeliever, 29 November 2009 - 11:51.


#3081 narandzo

narandzo
  • Members
  • 316 posts

Posted 29 November 2009 - 12:32

odlichan album unbeliever


Posted Image

nesto mi je ovo poznato :ph34r:

#3082 David Gilmour

David Gilmour
  • Members
  • 5,374 posts

Posted 29 November 2009 - 14:12

U mojoj firmi maternity leave (pod sta se vodi i trudnicko i porodiljsko) je do 10 nedelja, neplaceno. Postoji neki disability koji krece nakon prve 2 nedelje odsustva, ali to je nesto malo, neko je vec spomenuo. U Kanadi je bilo godinu dana, placeno, ne znam tacno detalje ali mislim da ni tamo nije puna plata nego ima neki maximum koji moze da se dobije. Doduse moje bivse kanadske koleginice mahom nisu koristile puno odsustvo omoguceno po zakonu, sta je tacno kod svake bio razlog ili kombinacija razloga za raniji povratak na posao ne znam, ali za neke znam da nisu htele vise da sede kod kuce


Uzas, to je najmanje sto mogu da kazem...

E sad, cinjenica je da puno kanadjana odlazi na dijagnostiku i lecenje u USA


Kiti, koliko je to puno, znas li npr neke konkretne cifre, ovako mi to zvuci rekla-kazala. Npr Anbiliver ce to odmah da poteze kao naucno dokazano.

a ko nema para za USA ide u Indiju, na Kubu, u juznoamericke zemlje - ...


Ovo je vec biser, ko nema para ide u Indiju. :ph34r: Pa znas koliko kosta samo put u Indiju. To sto bogati izmisljaju i kurce se nema veze zdravstvenim sistemom. Ovaca ce uvijek biti za sisanje.
Ja nisam cuo da bilo ko ide u SAD na hemoterapiju, niti da mora da ceka na tako nesto.
Jedino sto znam je da ljudi, tj najvise zene idu u Kolumbiju ili tako negdje da stavljaju nove sise, noseve, peglaju bore i slicno,
jer je to tamo kud ikamo jeftinije... Mislim to je takodje jedan zanemarljiv broj ljudi, al eto, nije da nije.

Ne znam ljudi, ako vi mislite da je humano u 21 vijeku da kvalitet zdravstvene zastite zavisi iskljucivo od bogatstva pojedinca, ja se sa tim jednostavno ne slazem, a drugi kako hoce.
Ja sam sretan sto se toga tice da zivim u Kanadi i ne bih se sa vama u SAD nikada mijenjao.

Edited by alek33, 29 November 2009 - 14:13.


#3083 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 29 November 2009 - 14:53

Anbiliver


Canada's Supreme Court found that some patients had in fact died
as a result of waiting for medical services.



civilizovano, nema sta :ph34r:

Edited by Unbeliever, 29 November 2009 - 14:53.


#3084 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 29 November 2009 - 14:58

Canadians might receive care in the United States for a number of reasons: (1) Services are available in Canada but often involve extensive wait times (wait-listed services). Examples often include magnetic resonance imaging (MRI), radiation oncology treatment, and selected surgical procedures such as total knee replacements, cataract surgery, and coronary artery bypass surgery.

(2) Leading-edge technology services are unavailable in Canada. Examples include gamma knife radiation and proton beam therapy for some cranial tumors and specialized programs to treat severe brain injuries.

(3) Services are available in Canada, but U.S. health care centers are more conveniently located for some Canadians (proximal services). Examples include some residents of rural border regions in Saskatchewan, Manitoba, New Brunswick, or western Ontario seeking primary care in U.S. settings; and some residents of urban centers such as Thunder Bay, Ontario, seeking secondary or tertiary care south of the border.

(4) Services are provided to Canadian snowbirds, who live in the United States during the winter months, or to other periodic business and leisure travelers to the United States (coincidental services).

(5) Services are available in Canada but are perceived by the patient to be of higher quality in specific U.S. medical centers such as those listed as one of "America’s Best Hospitals" (magnet services).

Across these categories, the sources of funding for care vary considerably. For example, patients in the fourth category will generally have their costs covered by varying combinations of provincial health insurance and private insurance. Services in the second category, approved by a provincial plan, would be paid in full by that plan at rates negotiated with the U.S. care center. Some services in the first and third categories may be provided under a contract between the provincial Ministry of Health and the U.S. providers. Other services in these two categories, as well as those in the fifth, require direct out-of-pocket payment by Canadian patients.



http://content.healt...e...&searchid=1

#3085 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 29 November 2009 - 17:51

Uzas, to je najmanje sto mogu da kazem...

Ovo je vec biser, ko nema para ide u Indiju. :ph34r: Pa znas koliko kosta samo put u Indiju. To sto bogati izmisljaju i kurce se nema veze zdravstvenim sistemom. Ovaca ce uvijek biti za sisanje.
Ja nisam cuo da bilo ko ide u SAD na hemoterapiju, niti da mora da ceka na tako nesto.


Vidi Alek, jedan dan/noc u americkoj bolinici kosta preko $4,500.00, put do Indije iz Toronta ne kosta vise od $3,500.00, za onih $1,000.00 covek moze da odlezi verovatno 10 dana sa tretmanom koji mu je potreban. Ti si dobar matematicar vidi razliku. Operacija najnizeg nivoa ide od $15,000.00+ U Kanadi to mozda manje kosta, ali dok dodjes na red moze Sveti Petar da obavlja operaciju za dzaba.
:)

#3086 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 29 November 2009 - 18:47

i dalje nema odgovora na jednostavno pitanje.Da li si procitala predlog reforme ili nisi?Sudeci po onome sto pises definitivno nisi ali te to ne sprecava da diskutujes i donosis zakljucke na osnovu nekih licnih percepcija.Gde se u predlogu reforme pominje universal health care?


namerno izvrces stvari. ali citaj od pocetka. ja sam kazala da usa nema universal health care i da u tom spektu svog postojanja u odnosu na ostale razvijene zemlje (ne rumuniju, ne meksiko) nije civilizovana. angelia je kazala da usa ima universal health care.

ja sam takodje kazala da zato sto universal helth care ne postoji postoje dve politicke struje, postoji politicka borba, kao sto sam kazala i da ako universal health care nece biti uveden to ce da dovede do pada obamine popularnosti (da dodam, medju njegovim glasacima).

svima je jasno da nakon onog krvljenja sve sto je zeljeno nije dobijeno. dapace. demokrataska administracija se ponela kao papirni tigar.

dakle, u svemu tome, ja sam citala ono sto je dostupno. a ti kazi gde ono sto sam kazala nije istina.

mislim ....ti ne moras da se slazes da je nedostatk univerzalne health care mera civilizacije jednog drustva u 21. veku.

ostaje cinjenica da ga USA kao osatle zemlje sa kojima b i trebalo da se meri nema. i osatje cinjencia da samo ameri odlucuju sta zele ali svako ima pravo da njihovu odluku proceni na svoj nacin.

#3087 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 29 November 2009 - 18:50

http://content.healt...e...&searchid=1


unbeliever, imas potpuno pravo da mislis sta hoces o kanadskom zdravstvu.

evo, zena mi zaglavila u bolnici pre desetal dana. stigli u hitnu, primkjeni u bolnicu, lecena bez problema, provela oko nedelju dana tamo...a sve sto joj je bilo potrebno bese.... zdravstvena karta.

Edited by mango, 29 November 2009 - 18:51.


#3088 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 29 November 2009 - 18:52

Vidi Alek, jedan dan/noc u americkoj bolinici kosta preko $4,500.00, put do Indije iz Toronta ne kosta vise od $3,500.00, za onih $1,000.00 covek moze da odlezi verovatno 10 dana sa tretmanom koji mu je potreban. Ti si dobar matematicar vidi razliku. Operacija najnizeg nivoa ide od $15,000.00+ U Kanadi to mozda manje kosta, ali dok dodjes na red moze Sveti Petar da obavlja operaciju za dzaba.
:)


ali logika ti je besmislebna. jer kanadjani su onda u duploj prednosti. em imaju univerzalni sistem, em, ako im se ne ceka, kupe kartu za indiju. :ph34r:

#3089 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 29 November 2009 - 19:11

ali logika ti je besmislebna. jer kanadjani su onda u duploj prednosti. em imaju univerzalni sistem, em, ako im se ne ceka, kupe kartu za indiju. :)

:ph34r:

#3090 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 29 November 2009 - 19:15

Drugo, @ Mango: naravno, rasprava se vodi (i privodi kraju). USA healthcare sistem ne samo da nije savrsen, nego nije ni medju boljima. Moze biti bolji.
Razlog sto sam se upleo u diskusiju je sto su neki maltene zakljucili da u USA ljudi bez osiguranja umiru, padaju k'o muhe jer ne mogu do doktora. A to nije istina.
Radi se o ovom: najveci dio zdravstvenih ustanova u USA je u privatnom vlasnistvu i posluje kao i druge firme, motiviran profitom. Te ustanove zele pacijente koji su osigurani - ili voljni platiti cash, unaprijed. Bas zato, u svrhu zastite "javnog zdravlja," postoje javne zdravstvene ustanove financirane iz budzeta koje primaju SVE. Dakle, nije da neosigurani nemaju pristup zdravstvu, nego su ograniceni u izboru. Osigurani mogu kamo zele. Sad, da li je ovaj sistem "universal," "national" ili nesto trece, stvar je definicije. Ali - radi. Kako-tako.


ma okej, to se ne porice. radi svaki sistem ali kako za koga. vas nije vidjen kao primjer koji vecina želi oponasati.

Problem je u ovom: ljudi sa dohotkom ispod odredjene granice se mogu prijaviti u odgovarajucu instituciju, dobiti karticu i s njom dobiti besplatnu zdravstvenu uslugu u javnim zdravstvenim ustanovama. Bogati su osigurani - ili plate iz budjelara i ne osjete. Frka je sa "lower middle class." Velike firme uglavnom daju zaposlenima i osiguranje. Medjutim, pred 20 i kusur godina, i ja sam imao malu firmu (sa tri zaposlena) i nisam ih osiguravao, bilo bi mi preskupo. A placao sam ih dobro i oni nisu spadali u kategoriju "socijalno ugrozenih" s pravom na besplatnu zdravstvenu pomoc. Takvih malih poslodavaca je puna zemlja. I njihovih radnika. I ti radnici plate iz dzepa $ 50 ili 100 ili 500 da odu kod zubara ili doktora za neku sitnicu. No, kad ih uhvati nesto ozbiljnije ili imaju kakvu nesrecu, dobiju ogroman racun. Neki i bankrotiraju - cime se svrstaju medju one siromahe koji imaju besplatno zdravstvo... Svrha Obamine reforme je da se ovakvi pokriju.


sve sto si napisao je poznato i u sustini neprihvatljivo nama koji živimo u državama u kojima ne moramo o tome brinuti. neshvatljivo da jos uvijek postoji takvo nesto u jednoj od najbogatijih zemalja svijeta. da ne postoji sistem za sve, bogate, siromasne, middle class (ja sam middle class pa se identificiram tu) po kome se dobija istovjetna i relevantna medicinska usluga ukoliko je ona potrebna. sam pojam da je moguce bankrotirati zbog zdravstvenih racuna pripada u ropotarnicu prosloti.

vas sistem nije univerzalan iako je sigurno usluga dobra za one koji plate. ali drzava bogata kao USA bi trebalo da bude visa na svim onim zdravstvenim rang ljstvicama.