Jump to content


Photo
- - - - -

Prvi utisci iz emigracije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3133 replies to this topic

#3121 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 01 December 2009 - 03:03

Propustila si da cujes "onako kako ga ti zamisljas". Inace i Magripa i ja znamo o cemu pricamo a ti se i daljes gadjas nazivom universal healthcare i evo ko zna koji post te pitam: sta je za tebe universal healthcare - tvoju definiciju pa da vidimo sta ima a sta nema....sta sam ja to pogresno rekla?


ti si propustila da procitas recenicu koja je napisana (ali ne od mene). i usotalom, sta se ti bunis. ja se ne bunim sto ti imas drugacije misljenje, jasno mi je da postoji spektrum misljenja.

tebi kao da smeta da tvoje nije jedino.

#3122 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 01 December 2009 - 03:06

a zasto ima potrebe za tolikim lecenjem naroda ako je usluga dzaba i kvalitetna? zar su toliko nezni kanadjani da non-stop moraju koristiti usluge doktora? ili se ceka 30 nedelja zbog cefa?



vala bas - imas li narukvice za zimu? imas? hajde.


narod koristi prednosti toga sto moze da se leci. jer pripada gradjanstvu ove drzave.

posledicno, bolje kotiramo na listi preventable deaths nego vi. i na mnogim drugim. ali to nije poenta.

poenta je da svaki sistem moze biti manjkav ali sistem koji te tera da banktrotiras je necivilizovan.

#3123 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 01 December 2009 - 03:09

Zasto stalno podmeces andjeliju umesto da odgovoris na jednostavna pitanja koja sam ti postavio.Raspravljas o reformi zdravstva u SAD a nisi ni procitala predlog dok ovde tvrdis da se radi o uvodjenju "universal health care" sistema.Onda uvedes i neku navodnu "politicku raspravu" koja se nikada nije ni vodila niti ce se voditi pa me optuzis za neku agresivnost....
Ja te lepo pitam da li si procitala predlog reforme zdravstva i gde se tu pominje taj famozni "universal health care".Ako mislis da je neko ikada imao nameru da uvede sistem osiguranja koji postoji u Kanadi odmah da ti kazem da nije bilo reci o tome i da na tako nesto najveci broj gradjana nikada ne bi pristao.


uopste ne podmecem angeliju. podmeces se ti.

ja sam sa njom razgovarala, ti si upao kao padobranac, zakljucio nesto sto nije tacno, poceo da pricas da ne volis lupetanja a da nisi ni citao sta smo pricale niti kako je kazala da imate universal health care i onda se ubio dokazaujuci kako ga nemate ...sto je tacno i na cemu ti zahvaljujem sto si potvrdio.

ja sam kazala inace da sam procitala. i da mi je jasno da zboh neuivodjenja universal health care obam hoce izgubiti popularnost., dakle, uozbilji se, i procitaj sta ti je odgovoreno.

i da, zbog nepostojanja universal helath care u usa, taj sistem je necivilizovan u mojim ocima.

#3124 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 01 December 2009 - 03:45

uopste ne podmecem angeliju. podmeces se ti.

ja sam sa njom razgovarala, ti si upao kao padobranac, zakljucio nesto sto nije tacno, poceo da pricas da ne volis lupetanja a da nisi ni citao sta smo pricale niti kako je kazala da imate universal health care i onda se ubio dokazaujuci kako ga nemate ...sto je tacno i na cemu ti zahvaljujem sto si potvrdio.

To sto ti zoves universal health care ili bolje reci kako to zamisljas ne postoji ni u Nemackoj.Ajde sada.

ja sam kazala inace da sam procitala. i da mi je jasno da zboh neuivodjenja universal health care obam hoce izgubiti popularnost., dakle, uozbilji se, i procitaj sta ti je odgovoreno.

i da, zbog nepostojanja universal helath care u usa, taj sistem je necivilizovan u mojim ocima.

Ajde mi samo reci kada je to obama predlagao uvodjenje "universal health care " sistema onako kako ti to zamisljas pa ce sada da mu padne popularnost?

i da, zbog nepostojanja universal helath care u usa, taj sistem je necivilizovan u mojim ocima.

u mojim ocima je necivilizovana zemlja gde cekas 15 nedelja na operaciju.

#3125 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 01 December 2009 - 03:51

ti si propustila da procitas recenicu koja je napisana (ali ne od mene). i usotalom, sta se ti bunis. ja se ne bunim sto ti imas drugacije misljenje, jasno mi je da postoji spektrum misljenja.

tebi kao da smeta da tvoje nije jedino.

Ma jok meni uopste ne smeta da ti imas misljenje - samo ti kazem da je tvoje pogresno. Koju sam ja to recenicu propustila? Mislim izvini ako jesam ali ja se ne secam da si igde rekla sta je za tebe universal healhcare osim totalno nerazumna definicija dole koja nema nikakvu argumentaciju:

uopste ne podmecem angeliju. podmeces se ti.

i da, zbog nepostojanja universal helath care u usa, taj sistem je necivilizovan u mojim ocima.

Inace ti stalno mesas ono sto je Magripa rekao i ja. On je pricao o sistemu kao u Kanadi, drzavnom i rekao da to ne postoji, lepo je covek objasnio sta je mislio sa universal, a to se uopste ne razlikuje od onog sto sam ja rekla koliko god ti govorila:
"hvala sto si rekao da angelia nije u pravu" :ph34r:

Pitam se da li dok to ponavljas jako zazmuris i mislis na zvezdu padalicu....

Tvoje misljenje o US zdravstvu je neargumentovano, nerazumno, neosnovano, i nelogicno, i zvuci kao da si rekla "za mene je drzavni sistem u engleskoj necivilizovan zato sto nije kao u nemackoj", a isto toliko ima osnova. Ali ajde ti si tvrdoglavija pa mozes da nastavis da ponavljas, ja nazalost imam jaku manu da ne mogu da pricam bez argumenata.

#3126 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 01 December 2009 - 09:34

narod koristi prednosti toga sto moze da se leci. jer pripada gradjanstvu ove drzave.


ali zasto mora narod "masovno" da se leci? da li je usluga toliko losa da masovno moraju kod doktora?

posledicno, bolje kotiramo na listi preventable deaths nego vi. i na mnogim drugim. ali to nije poenta.


ako to nije poenta ... sta je?

poenta je da svaki sistem moze biti manjkav ali sistem koji te tera da banktrotiras je necivilizovan.


a ja bih rekao da je sistem koji te tera da umres cekujuci za usluge - "necivilizovan." procitati link koji je nekoliko stranica unazad postiran.

ah, zaboravio, tebe ne zanimaju cinjenice vec tvoje licne anekdote. imas li jos koju, da se zabavljamo?

#3127 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 01 December 2009 - 16:01

Da skratimo, eto u Kanadi i Evropi zdravstvena zastita nista ne valja.
Najbolje je sve u Americi, pobedili ste. Ne mijenjajte nista.
Majkl Mur je budala kao oni isti Amerikanci sto mu dodijelise Oskara i Francuzi za Zlatnu Palmu...


nisam primetila da to iko tvrdi.

Meni licno je bliza ideja drzavnog zdravstvenog sistema koji postoji u Kanadi nego ovo sto je u Arizoni, ali to ne znaci da je kanadski sistem savrsen.

Kod Mura mi licno smeta upravo to sto idealizuje sisteme koji to nisu, npr. neki amerikanac moze da gleda taj film i da misli da je to zaista tako, ali ljudi koji imaju iskustvo sa tim drugim sistemima znaju da nije. Vrlo je moguce da su ti neidealni sistemi takvi kakvi jesu i dalje bolji od americkog, ali nisu idealni.

Za ovih kratkih par meseci sam inace primetila kod amerikanaca veliku paniku da im se drzava mesa u bilo sta, hoce da sve bude stvar njihove odluke. Ne svi, ali nikad do sad nisam cula toliko ljudi sa tom filozofijom, niti toliko svakodnevno potenciranje iste - evo bas u vezi tih promena healthcare, koje na kraju i nisu neke dramaticne promene.

Angelia je negde spomenula visoku cenu tretmana kancera... to je generalno komplexno pitanje. U USA dakle neko moze da bude finansijski ruiniran, ali svejedno da dobije neki tretman koji je jos uvek nov, experimentalan i sl. i da to bude razlika izmedju zivota i smrti. Ulazak novih tretmana u Kanadu ili EU je mnogo sporiji, ako neko oboli od vrste raka za koju postoji neki tretman (najcesce u USA, mada moze da bude i u drugim zemljama) ali ga konkretna zemlja nije uvela na svoju listu, dzaba osiguranje, nista od tretmana. Zato toliko pacijenata dolazi na lecenje u USA iz raznoraznih zemalja, i onih koje su geografski mnogo dalje od Kanade. Ima ljudi koji su finansijski ruinirani zbog lecenja u USA a da nisu rezidenti USA, nego npr. Kanade, ili UK (skoro sam pratila pricu o tretmanu za neki tip raka dojke, tuzila zena NHS sto nece da joj pokrije troskove lecenja u USA - NHS taj tretman nije uvrstio na "pozitivnu" ili kakvu god listu, naravno nista od toga), ili bilo koje zemlje. Ja licno poznajem ljude koji su isli da se lece u USA iz Kanade i iz Srbije (tada je moguce jos bila Jugoslavija, bar neka od Jugoslavija).
E sad, razvoj i uvodjenje tih novih tretmana dosta kosta, a u USA kazu da su u mogucnosti to da rade upravo zahvaljujuci sistemu koji imaju, odnosno tome sto te tretmane mogu dobro da naplate.
Ovo nije situacija koja se svima desava, ali kad se desi tako nesto drzavne statistike postaju manje bitne.

Isto je i sa prevencijom - Kanada ima bolju statistiku, ali sa individualnog aspekta covek nema mnogo uticaja, moze da dobije neke preglede u dobu u kome se kvalifikuje i to je to, ne moze da se plati ni za kakvu preventivnu dijagnostiku. Pa ako se uklopis u statistiku - super, ako ne, zao nam je. U USA je statistika gora, ali ja u svojim rukama drzim vise mogucnosti da sebi licno obezbedim bolju prevenciju i ne zavisim u toj meri od statistike. Neko ce u toj situaciji da odluci da kupi nov televizor, a neko ce da priusti mamogram.

I dalje mi se najvise dopalo ono sto sam videla u Nemackoj - postoji drzavni sistem ali postoji i privatni, plus sto i pacijenti u drzavnom sistemu mogu da priuste medicinsku uslugu koju zele (a ne sleduje im po protokolu) uz placanje.

#3128 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 01 December 2009 - 16:57

arizona je red state, pa dominira filozofija republikanaca: fiskalni konzervativci, nece da im se "drzava mesa", itd.

#3129 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 01 December 2009 - 17:28

arizona je red state, pa dominira filozofija republikanaca: fiskalni konzervativci, nece da im se "drzava mesa", itd.


Sto ides dalje od istocne obale, sve je izrazeniji individualizam i "strah od drzave". Postoje drzave koje malo glasaju za republikance a malo za demokrate (recimo Kolorado), gde postoji jaka demokratska struja koji su nesto kao libertijanci u smislu uredjenja individualnih ljudskih odnosa (nemaju nista protiv gay marriage, listom su "za" dozvolu koriscenja marihuane), ali su istovremeno za dosledno postovanje ustavnih amandmana (pravo da se nosi/poseduje oruzje). U zavisnosti od trenutne politicke situacije glasaju ovako ili onako, ali je cinjenica da nijedna partija ne pretstavlja njihove interese 100%.

#3130 Kontras

Kontras
  • Banned
  • 833 posts

Posted 01 December 2009 - 23:11

Nije u USA health-care sistemu problem ogroman broj neosiguranika oko cega se obicno vrti rasprava. Taj problem dodje nesto kao kukavicije jaje. Osigurecemo i te neosigurane pa smo rijesili problem. NE. Problem imaju svi oni koji u tom sistemu jesu osiguarani ali od toga imaju slabu vajdu. Medju takve spada citava radnicka klasa i najveci dio srednje klase.
Razlog je jednostavan. Citav USA healthcare sistem ukljucujuci i sistem osiguranja postoji samo i iskljucivo zarad pravljenja profita. Pacijent kao pacijent je u tom sistemu nebitan, jer taj sistem i ne postoji zbog njega.
Stoga ako zivite u USA dzogirajte, pazite na ishranu ucinite sve da sto kasnije postanete pacijent, jer ako to ipak postanete prije 65 godine srusice vam se sve sto ste do tad gradili.

#3131 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 01 December 2009 - 23:24

Ma jok meni uopste ne smeta da ti imas misljenje - samo ti kazem da je tvoje pogresno. Koju sam ja to recenicu propustila? Mislim izvini ako jesam ali ja se ne secam da si igde rekla sta je za tebe universal healhcare osim totalno nerazumna definicija dole koja nema nikakvu argumentaciju:


Inace ti stalno mesas ono sto je Magripa rekao i ja. On je pricao o sistemu kao u Kanadi, drzavnom i rekao da to ne postoji, lepo je covek objasnio sta je mislio sa universal, a to se uopste ne razlikuje od onog sto sam ja rekla koliko god ti govorila:
"hvala sto si rekao da angelia nije u pravu" :ph34r:

Pitam se da li dok to ponavljas jako zazmuris i mislis na zvezdu padalicu....

Tvoje misljenje o US zdravstvu je neargumentovano, nerazumno, neosnovano, i nelogicno, i zvuci kao da si rekla "za mene je drzavni sistem u engleskoj necivilizovan zato sto nije kao u nemackoj", a isto toliko ima osnova. Ali ajde ti si tvrdoglavija pa mozes da nastavis da ponavljas, ja nazalost imam jaku manu da ne mogu da pricam bez argumenata.


moje misljenje moze za tebe biti sve sto kazes da jeste ili nije i to je okej. usput, recenicu da u usa ne postoji universal health care nisam napisala ja, nego neki amerikanci. dakle, polticki razdor postoji unutar tvoje zemlje i ja sam kazala istinu da on postoji i da vi ne posedujete universal health care system.

ti si prvo kayala da imate, onda da nemate tako nego drugacije, onda da sam ja smesna, onda je obi pa onda magripa kayao da nemate, i niakda niste imali, onda ti dodajes, jeste, reklasam da imamo ali ja sam drugo mislila itd...

dakle, vi taj sistem nemate, a sta imate vi cete o tome odlcuivati. a mi o tome sa strane davati svoje sud (koji vas zivot nece promeniti).

Edited by mango, 01 December 2009 - 23:26.


#3132 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 02 December 2009 - 00:35

moje misljenje moze za tebe biti sve sto kazes da jeste ili nije i to je okej. usput, recenicu da u usa ne postoji universal health care nisam napisala ja, nego neki amerikanci. dakle, polticki razdor postoji unutar tvoje zemlje i ja sam kazala istinu da on postoji i da vi ne posedujete universal health care system.

ti si prvo kayala da imate, onda da nemate tako nego drugacije, onda da sam ja smesna, onda je obi pa onda magripa kayao da nemate, i niakda niste imali, onda ti dodajes, jeste, reklasam da imamo ali ja sam drugo mislila itd...

dakle, vi taj sistem nemate, a sta imate vi cete o tome odlcuivati. a mi o tome sa strane davati svoje sud (koji vas zivot nece promeniti).


Mango vrati se nazad, procitaj ponovo, pa mi reci na sta sam ja rekla da imamo universal healthcare - na pricu o neosiguranim ljudima. Onda si ti okrenula pricu na nacionalni sistem na sta sam ti fino rekla da si u pravu nema nacionalnog ali da svi imaju zdravstvenu brigu. i od onda se pravis blesava i koristis maglovit izraz universal healthcare. I jos uvek nisi odgovorila "Sta je za tebe universal healthcare", po ko zna koji put, mislim jel bas tako tesko odgovoriti?
Jeste - zato sto nakon toga znas da ces da izgubis mogucnost manipulacije.
Potpuno je nepotrebno nastavljati raspravu. U US svi imaju zdravstvenu brigu, nije drzavni sistem, postoje manjkavosti istog, kao sto uostalom svaki sistem ima a ti nemas niti kriterijume niti argumentaciju za izjavu "necivilizovan" nego si samo onako imala zelju da udaris na US pa kako god, necu ni da pominjem da nisi cak ni upoznata sa sistemom ovde.

#3133 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 02 December 2009 - 05:12

onda je obi pa onda magripa kayao da nemate, i niakda niste imali

Aman bre prestani da me uvlacis u tvoju raspravu sa andjelijom ako boga imas.Ja mislim da sam bio vise nego korektan u diskusijama sa tobom cak i kada se nismo slagali mada je bilo i situacija kada smo imali slicno misljenje.
Problem je u tome sto ti nikako da definises sta to znaci " universal health care" tako da je moguce da nijedna zamlje na svetu nema isti.Sto se osiguranja u Kanadi tice iskreno nemam pojma kako funkcionise u praksi jer ga nikada nisam koristio.No to ne sprecava razne dusebriznike(ne mislim na tebe) da kritikuju isti u Americi mada ga nikada nisu koristili ili imali bilo kakva iskustva osim filmskog platna.
E sada ja kao totalni laik za osiguranje mogu da te pitam zbog cega Kanadjani dolaze na lecenje u SAD kada je tu sve savrseno i "civilizovano" a ako se ne varam raste pritisak za uvodjenje privatnih klinika i osiguranja. Natashu Richardson su helikopterom prebacivali za NY nakon nesrece na skijanju pa mi nesto cudno kako to da je nisu transportovali za Montreal koji je mnogo blizi?
Da se ne lazemo.Nema savrsenog sistema.Spanija je barem svojevremeno bila na vrhu lestvice zemalja koje ulazu u zdravstveno osiguranje a moje iskustvo tamo je prilicno lose mada ziveo sam samo par meseci.Nemci koji su nenadmasni u hvalospevima svog osiguranja kada zagusti odlaze u SAD naravno ako to mogu da priuste.
Jedna stvar je sigurna.Sistem zdravstvene zastite koji postoji u SAD nije savrsen a ja bih rekao nije cak ni dobar ali je uspeo da stvori najbolje klinike na svetu.Svako ko ima potrebu za lecenjem i zeli najbolji tretman dolazi bas u SAD a ne na Kubu osim tvog zemljaka rosethorna.Onog trenutka kada arapski princevi krenu da se lece na Kubi ili u Srbiji koje verovatno imaju taj "universal health care" mozemo da pricamo o tome kako zdravstveni sistem u SAD ne daje rezultate.Do tada sve je cista demagogija.

Edited by MAGRIPA65, 02 December 2009 - 06:15.


#3134 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 02 December 2009 - 07:11

Stoga ako zivite u USA dzogirajte, pazite na ishranu ucinite sve da sto kasnije postanete pacijent, jer ako to ipak postanete prije 65 godine srusice vam se sve sto ste do tad gradili.


Neverovatno sta cu sve da procitam na forumu. A je li leba ti, sta ce ovi iz Kanade sto nemaju te probleme? Oni mogu da udare po cigarama, viskiju i holesterolu samo tako?

Alo, Kontras - jesi ti ikada imao nekog kucnog ljubimca. Psa? Macku? Kada dodju u odredjene godine moras da im promenis ishranu da bi bili zdravi. Ako im dajes isto sto su jeli kada su imali 3-4 godine, vrlo brzo ce im otkazati bubrezi ili neki drugi vitalni organ. Tako isto i sa ljudima, kada te stignu neke godine moras da pazis na ishranu i moras da se kreces. Nema to veze sa time kakvo je osigranje.

Edited by ObiW, 02 December 2009 - 07:14.