Jump to content


Photo
- - - - -

Crnogorci na srpskim univerzitetima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
52 replies to this topic

#1 nkteam

nkteam
  • Members
  • 27 posts

Posted 27 June 2008 - 12:30

http://www.blic.co.y...vo.php?id=47205
"Studenti iz Srbije od ove školske godine na fakultetima u Crnoj Gori moraće da plaćaju školarinu kao bilo koji strani studenti. "

Sta je sa Crnogorcima u Srbiji?
Zar im treba placati skolovanje iz naseg budzeta? Po cemu se sada razlikuju od ostalih, npr. Grka, kojih ima, i svi do jednog placaju skolovanje?
Dozvoljavati im zivot u stud. Domovima (a mesta nema dovoljno ni za sve nase) koji se opet finansiraju iz budzeta, i posle svega, samo ih pustiti da to obrazovanje odnesu u CG?!?

Jesmo li opet ispali ovce?

#2 IO

IO
  • Members
  • 780 posts

Posted 27 June 2008 - 13:03

http://www.blic.co.y...vo.php?id=47205
"Studenti iz Srbije od ove školske godine na fakultetima u Crnoj Gori moraće da plaćaju školarinu kao bilo koji strani studenti. "

Sta je sa Crnogorcima u Srbiji?
Zar im treba placati skolovanje iz naseg budzeta? Po cemu se sada razlikuju od ostalih, npr. Grka, kojih ima, i svi do jednog placaju skolovanje?
Dozvoljavati im zivot u stud. Domovima (a mesta nema dovoljno ni za sve nase) koji se opet finansiraju iz budzeta, i posle svega, samo ih pustiti da to obrazovanje odnesu u CG?!?

Jesmo li opet ispali ovce?


Ja iskreno mislim a mi ne treba da ukidamo ljudima nikakva prava zbog promene politickog statusa. Znaci oni koji su zapoceli studije kao domaci treba im dozvoliti da tako i zavrse, a ne da pate zbog politike.

Eventualno kada je rec o novim studentima, onda kao siromasna zemlja mozda treba da damo prioritet svima onima koji poseduju srpski pasos. A za ostale po proceni. Ako mislimo da cemo tako privuci neke talente da ostanu da rade i zive u Srbiji zasto da ne, treba ih tretirati kao domace i to ne samo studente iz Crne Gore, vec sve strance. Sa druge strane treba proceniti koliko nas ti studenti kostaju iz budzeta, koliko bismo dobili ako bismo ih tretirali kao strance pa izmeriti.

Moj je stav da ne treba da budemo ksenofobicni vec da otvorimo svoj obrazovni sistem za sve pod jednakim uslovima. Ako ne sada u ovom trenutku, zbog specificnog stanja u kojem se obrazovanje nalazi, onda svakako to treba da uradimo u buducnosti.

#3 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 27 June 2008 - 17:16

Mislim da pod hitno trebaju da placaju i CG i BiH skolarinu ... !!!!!!!

#4 Marcus Lupus

Marcus Lupus
  • Members
  • 479 posts

Posted 27 June 2008 - 17:34

Ja iskreno mislim a mi ne treba da ukidamo ljudima nikakva prava zbog promene politickog statusa. Znaci oni koji su zapoceli studije kao domaci treba im dozvoliti da tako i zavrse, a ne da pate zbog politike.

Eventualno kada je rec o novim studentima, onda kao siromasna zemlja mozda treba da damo prioritet svima onima koji poseduju srpski pasos. A za ostale po proceni. Ako mislimo da cemo tako privuci neke talente da ostanu da rade i zive u Srbiji zasto da ne, treba ih tretirati kao domace i to ne samo studente iz Crne Gore, vec sve strance. Sa druge strane treba proceniti koliko nas ti studenti kostaju iz budzeta, koliko bismo dobili ako bismo ih tretirali kao strance pa izmeriti.

Moj je stav da ne treba da budemo ksenofobicni vec da otvorimo svoj obrazovni sistem za sve pod jednakim uslovima. Ako ne sada u ovom trenutku, zbog specificnog stanja u kojem se obrazovanje nalazi, onda svakako to treba da uradimo u buducnosti.



Tako nešto ne čine ni mnogo bogatije zemlje poput Nemačke.
Prema tome, ispali smo ovce, uvek smo i bili.
hteli su nezavisnost, dobili su, sad lepo izvolite pa plaćajte.

#5 asrib56

asrib56
  • Members
  • 23 posts

Posted 27 June 2008 - 19:09

Ja mislim da oni jos netreba da se vode kao strani studenti. A retko koga drzava danas finansira

Edited by DJ_Vasa, 28 June 2008 - 23:22.


#6 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 27 June 2008 - 19:17

Tako nešto ne čine ni mnogo bogatije zemlje poput Nemačke.
Prema tome, ispali smo ovce, uvek smo i bili.
hteli su nezavisnost, dobili su, sad lepo izvolite pa plaćajte.

pa i placaju, koliko ja znam.
izuzev onih koji potpisu da su srbi.
srbija vodi racuna o svojim ljudima...

Ministartvo prosvete Srbije donelo je 22. maja odluku po kojoj se "pripadnici srpske nacionalne manjine iz susednih država mogu školovati pod istim uslovima kao građani Srbije, uključujući pravo na budžetsko finansiranje".

Kandidati svoju nacionalnu pripadnost potvrđuju pisanom izjavom.



#7 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 27 June 2008 - 19:50

Bas me zivo interesuje da li bi neko a prezimenom Tachi dobio finansiranje cak i ako potpise tu izjavu.

#8 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 27 June 2008 - 20:47

problem bi trebalo da se reshi dogovorom dveju drzava.

dakle, neki "oprostajni period", na primer pet godina od razjedinjenja, u kom bi se svi studenti, na obe strane tretirali kao i pre razjedinjenja. a posle toga, lepo neko reche, i pitanju su dve drzave i to za sobom povlaci da crnogorski drzavljani moraju da plate studije u srbiji kao i drzavljani srbije u crnoj gori.

#9 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 27 June 2008 - 23:01

problem bi trebalo da se reshi dogovorom dveju drzava.

dakle, neki "oprostajni period", na primer pet godina od razjedinjenja, u kom bi se svi studenti, na obe strane tretirali kao i pre razjedinjenja. a posle toga, lepo neko reche, i pitanju su dve drzave i to za sobom povlaci da crnogorski drzavljani moraju da plate studije u srbiji kao i drzavljani srbije u crnoj gori.



hm, ali postoji poprilicna razlika u broju onih koji "iz odavde" idu u Cg da studiraju i onih "od onamo" sto bi da dojdu na BU. Srbija nema nikakav interes da opterecuje svoj budzet i postavlja svoje gradjane u neravnopravan polozaj.

Gradjani CG imaju dve mogucnosti za studije na budzetu (tamo i ovde)
Gradjani Srb imaju samo jednu mogucnost koja im se jos i uskracuje tako sto se povecava broj kandidata (CG+)

#10 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 27 June 2008 - 23:03

Mislim da pod hitno trebaju da placaju i CG i BiH skolarinu ... !!!!!!!


Narafski. Svi studenti bi trebalo da plaćaju školarine istovremeno bar u tri zemlje bivše Jugoslavije. Možda bi im se moglo dozvoliti da bar sami izaberu u koje tri? :ph34r:

#11 Marcus Lupus

Marcus Lupus
  • Members
  • 479 posts

Posted 28 June 2008 - 01:21

hm, ali postoji poprilicna razlika u broju onih koji "iz odavde" idu u Cg da studiraju i onih "od onamo" sto bi da dojdu na BU. Srbija nema nikakav interes da opterecuje svoj budzet i postavlja svoje gradjane u neravnopravan polozaj.

Gradjani CG imaju dve mogucnosti za studije na budzetu (tamo i ovde)
Gradjani Srb imaju samo jednu mogucnost koja im se jos i uskracuje tako sto se povecava broj kandidata (CG+)


Upravo to.

#12 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 28 June 2008 - 01:34

Gradjani CG imaju dve mogucnosti za studije na budzetu (tamo i ovde)
Gradjani Srb imaju samo jednu mogucnost koja im se jos i uskracuje tako sto se povecava broj kandidata (CG+)

nije bas tako.

takvu mogucnost za studiranje (tamo i ovamo) nemaju gradjani cg, vec samo gradjani cg koji se pismeno izjasne kao srbi.

zasto je to tako i zasto je interesu srbije...meni nije bas jasno.
ministartvo prosvete srbije je tako odlucilo.

#13 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 28 June 2008 - 09:27

nije bas tako.

takvu mogucnost za studiranje (tamo i ovamo) nemaju gradjani cg, vec samo gradjani cg koji se pismeno izjasne kao srbi.

zasto je to tako i zasto je interesu srbije...meni nije bas jasno.
ministartvo prosvete srbije je tako odlucilo.


To je politichka odluka.

Pismeno izjashnjavanje je glupost. Danas sam Srbin a kada zavrsim fakultet opet sam Crnogorac. :ph34r:

#14 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 28 June 2008 - 11:01

To je politichka odluka.

Pismeno izjashnjavanje je glupost. Danas sam Srbin a kada zavrsim fakultet opet sam Crnogorac. :ph34r:


hehehe... dobro jutro!

ima nas (cg) ovaca koji ne bi mijenjali nacionalnost zbog toga, ni potpisivali te "papirice".
neka svako placa svoje.
drzave mogu da se dogovore o nekom eventualno proporcionalnom reciprocitetu, koji ne bi bio na stetu ni jedne od njih odnosno na stetu njihovih studenata.

ali ovo ovako naravno odgovara onim "prakticnijim".
koji kao sto kazes, upisu fakultet kao srbi, a zavrse ga kao srbi ili crnogorci.
jos vire milosevic i kostunica iza te odluke ministarstva prosvete.
kao i iza one koja je uvela dvojno drzavljansto bez prethodnog medjudrzavnog dogovora sa cg...

#15 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 28 June 2008 - 11:58

takvu mogucnost za studiranje (tamo i ovamo) nemaju gradjani cg, vec samo gradjani cg koji se pismeno izjasne kao srbi.


Lako mi je da im pametujem jer nemam taj problem i ne moram da platim ništa "kao strani državljanin".