Jump to content


Photo
- - - - -

Crnogorci na srpskim univerzitetima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
52 replies to this topic

#16 Marcus Lupus

Marcus Lupus
  • Members
  • 479 posts

Posted 29 June 2008 - 16:15

hehehe... dobro jutro!

ima nas (cg) ovaca koji ne bi mijenjali nacionalnost zbog toga, ni potpisivali te "papirice".
neka svako placa svoje.
drzave mogu da se dogovore o nekom eventualno proporcionalnom reciprocitetu, koji ne bi bio na stetu ni jedne od njih odnosno na stetu njihovih studenata.

ali ovo ovako naravno odgovara onim "prakticnijim".
koji kao sto kazes, upisu fakultet kao srbi, a zavrse ga kao srbi ili crnogorci.
jos vire milosevic i kostunica iza te odluke ministarstva prosvete.
kao i iza one koja je uvela dvojno drzavljansto bez prethodnog medjudrzavnog dogovora sa cg...



A ko bi to iz Srbije otišao da studira dole?
Taj reciprocitet nikada ne bi mogao da se ispuni.

#17 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 29 June 2008 - 18:04

A ko bi to iz Srbije otišao da studira dole?
Taj reciprocitet nikada ne bi mogao da se ispuni.

...sam si boldovao "proporcionalnom" iz mog posta...

iznenadio bi se koliko je generacija od uzica do prijepolja bilo "dole" na pravu i ekonomiji, a bogami i na ostalim fakultetima.
ni izdaleko tako brojno kao crnogorci na bu ili novosadskom, ali daleko od toga da ih nije bilo ili da ih nema.

Edited by muras, 29 June 2008 - 18:07.


#18 milica 04

milica 04
  • Banned
  • 279 posts

Posted 29 June 2008 - 20:23

Mislim da to treba da bude stvar ekonomske kalkulacije, koju čisto sumnjam da je neko uradio. Dakle ako Srbiji treba obrazovanih ljudi, a mislim da treba jer nam je priraštaj negativan i iseljavanje veliko, onda je potpuno razumno dozvoliti ljudima iy CG i BIH da studiraju. Neki će se naravno vratiti kući ali znam i nekolikonjih koji su ostali da rade u Srbiji. U tom smislu to je argument za, a u nekom obliku to postoji i u dr državama Evrope. Naravno to ne treba da bude na štetu državljana Srbije čiji roditelji finansiraju te fakultete, znači treba uvesti neke kvote (ako je broj mesta na fakultetima značajno manji od onih koji bi da studiraju) koje bi prednost davale državljanima i to je to.

#19 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 29 June 2008 - 22:00

http://www.blic.rs/d...vo.php?id=47205

Toliko o reciprocitetu...

#20 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 29 June 2008 - 22:34

http://www.blic.rs/d...vo.php?id=47205

Toliko o reciprocitetu...

toliko o dogovoru drzava...

#21 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 29 June 2008 - 23:35

http://www.blic.rs/d...vo.php?id=47205

Toliko o reciprocitetu...

Pa oni barem ne traze da potpisujes izjavu da si Crnogorac.

#22 leone

leone
  • Members
  • 3,630 posts

Posted 30 June 2008 - 00:14

Svaki projekat kosta, a veliki poveliko, jos se politicari-nacionalisti nadaju uspjehu projekta pa zato i ovakva odluka o studentima na nacionalni potpis.

#23 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 30 June 2008 - 00:48

Svaki projekat kosta, a veliki poveliko, jos se politicari-nacionalisti nadaju uspjehu projekta pa zato i ovakva odluka o studentima na nacionalni potpis.

Tacno burazeru.Pa nece niko dzabe da bude Srbin.Sto se kaz plati pa klati.Nije bas roba oko koje se ljudi otimaju.

#24 IO

IO
  • Members
  • 780 posts

Posted 30 June 2008 - 07:12

Mislim da to treba da bude stvar ekonomske kalkulacije, koju čisto sumnjam da je neko uradio. Dakle ako Srbiji treba obrazovanih ljudi, a mislim da treba jer nam je priraštaj negativan i iseljavanje veliko, onda je potpuno razumno dozvoliti ljudima iy CG i BIH da studiraju. Neki će se naravno vratiti kući ali znam i nekolikonjih koji su ostali da rade u Srbiji. U tom smislu to je argument za, a u nekom obliku to postoji i u dr državama Evrope. Naravno to ne treba da bude na štetu državljana Srbije čiji roditelji finansiraju te fakultete, znači treba uvesti neke kvote (ako je broj mesta na fakultetima značajno manji od onih koji bi da studiraju) koje bi prednost davale državljanima i to je to.


Apsolutno ono sto sam hteo da kazem prvim postom.

Osim toga nije tacno da u EU zemljama stranci placaju vece skolarine(neko je naveo primer Nemacke). Jedino u Velikoj Britaniji postoje posebne cene za ne EU zemlje i oni se racunaju kao overseas. U zemljama kontinentalne Evrope cene su iste za domace i za strane. Tako da ta prica nema mnogo veze sa istinom. U nekim zemljama postoje mere na ponekom fakultetu koje ogranicavaju pristup strancima (medicina je primer) i to je sve.

#25 Marcus Lupus

Marcus Lupus
  • Members
  • 479 posts

Posted 01 July 2008 - 01:01

Pa oni barem ne traze da potpisujes izjavu da si Crnogorac.


Zato traže 2000 evrića.

#26 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 01 July 2008 - 04:19

Zato traže 2000 evrića.

Izbor je logican.Ili potpis na parce papira ili dve iljadarke.Sta bi ti izabrao?

#27 Sofista

Sofista
  • Members
  • 64 posts

Posted 01 July 2008 - 13:12

Mislim da to treba da bude stvar ekonomske kalkulacije, koju čisto sumnjam da je neko uradio. Dakle ako Srbiji treba obrazovanih ljudi, a mislim da treba jer nam je priraštaj negativan i iseljavanje veliko, onda je potpuno razumno dozvoliti ljudima iy CG i BIH da studiraju. Neki će se naravno vratiti kući ali znam i nekolikonjih koji su ostali da rade u Srbiji. U tom smislu to je argument za, a u nekom obliku to postoji i u dr državama Evrope. Naravno to ne treba da bude na štetu državljana Srbije čiji roditelji finansiraju te fakultete, znači treba uvesti neke kvote (ako je broj mesta na fakultetima značajno manji od onih koji bi da studiraju) koje bi prednost davale državljanima i to je to.


Mislite da drzavljani Srbije placaju studentima iz RS da studiraju u Srbiji? heheh
Studenti iz Rs studiraju u Srbiji zahvaljujuci Sporazumu o specijalnim i paralelnim vezama. Ko je citao taj sporazum, moze da zakljuci kako i koliko RS placa Srbiji, ne samo za skolovanje, nego i za zdravstvo......

#28 Rave92

Rave92
  • Members
  • 356 posts

Posted 01 July 2008 - 16:40

Hm... interesatno... nije besplatno za Crnogorce, nego za Srbe iz Crne Gore :ph34r: jer on potpise da je Srbin, sto niko u normalnom svijetu ne radi. Zasto ne urade da svako stranac mora da placa u studije.

#29 Ulis

Ulis
  • Members
  • 2,254 posts

Posted 01 July 2008 - 17:46

ima nas (cg) ovaca koji ne bi mijenjali nacionalnost zbog toga, ni potpisivali te "papirice".



prijatno iznenađenje

#30 Scotland

Scotland
  • Members
  • 25 posts

Posted 01 July 2008 - 19:39

Apsolutno ono sto sam hteo da kazem prvim postom.

Osim toga nije tacno da u EU zemljama stranci placaju vece skolarine(neko je naveo primer Nemacke). Jedino u Velikoj Britaniji postoje posebne cene za ne EU zemlje i oni se racunaju kao overseas. U zemljama kontinentalne Evrope cene su iste za domace i za strane. Tako da ta prica nema mnogo veze sa istinom. U nekim zemljama postoje mere na ponekom fakultetu koje ogranicavaju pristup strancima (medicina je primer) i to je sve.


Sto se Nemacke tice (a cini mi se i Austrije), sklarina je za sve ista, tamo gde je ima (u 4 regije Nemacke i iznosi oko 500 eur po semestru). I ako mogu da dopunim, domaci u zemljama Evrope su obizno drzavljani EU, odnosno EEA, a strani su non-EU/non/EEA. Znaci, Nemac ce u Francuskoj biti domaci koliko i Francuz. Ne mogu da tvrdim da je ovo svuda slucaj, al je praksa koja preovladava. A posto mi nismo ni EU ni EFTA placamo obicno bar duplo vise, a cesce mnogo puta vise, a neretko povoljnije nego kada bismo studirali kod kuce :ph34r:... A da ne govorim o tome kako stranci finansijski prolaze na nasim fakultetima.