Jump to content

Photo
- - - - -

Crnogorci na srpskim univerzitetima

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
52 replies to this topic

#31 Scotland

Scotland
  • Members
  • 25 posts

Posted 01 July 2008 - 19:44

Hm... interesatno... nije besplatno za Crnogorce, nego za Srbe iz Crne Gore :ph34r: jer on potpise da je Srbin, sto niko u normalnom svijetu ne radi. Zasto ne urade da svako stranac mora da placa u studije.

Da nam je te srece!

Ja se toliko ne bunim oko tih skolarina, vec vise oko tih mesta u domovima i ostalim privilegijama. Zasto, ali ZASTO da student iz Prokuplja ciji roditelji uredno placaju porez Republici Srbiji i koji je na budzetu te iste republike (ili nije, al ovo je vec druga tema) da placa 200 EUR stan/sobu, a tamo neki Srbin/Srpkinja iz Crne Gore (ciji roditelji placaju porez u Crnoj Gori, btw) placa sobu u Studenjaku 30 evra (ili koliko vec to kosta)?

Mislim, znam zasto, ali GDE je tu logika?

#32 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 02 July 2008 - 00:13

Da nam je te srece!

Ja se toliko ne bunim oko tih skolarina, vec vise oko tih mesta u domovima i ostalim privilegijama. Zasto, ali ZASTO da student iz Prokuplja ciji roditelji uredno placaju porez Republici Srbiji i koji je na budzetu te iste republike (ili nije, al ovo je vec druga tema) da placa 200 EUR stan/sobu, a tamo neki Srbin/Srpkinja iz Crne Gore (ciji roditelji placaju porez u Crnoj Gori, btw) placa sobu u Studenjaku 30 evra (ili koliko vec to kosta)?

Srbovanje nije nikada bilo jeftino.Dokle god narod glasa za budale ima i da placa za budalastine istih.

#33 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 02 July 2008 - 00:57

Srbovanje nije nikada bilo jeftino.Dokle god narod glasa za budale ima i da placa za budalastine istih.

Tj. dok ovo nashe malo "stado" ne pochne da postavlja ono esencijalno pitanje....

Gde je moja lova tj. di su moji novci tj. gde su bre moje pare !!!!

#34 Sofista

Sofista
  • Members
  • 64 posts

Posted 03 July 2008 - 13:37

Da nam je te srece!

To je vjerovatno regulisano nekim medjudrzavnim sporazumom. Ne dozvoljava Srbija, tek tako, da Crnogorci studiraju i konkurisu na isti nacin kao i drzavljani Srbije. Crna Gora sigurno placa te studije.

Kao i u zdravstvu. Drzavljani BiH, mogu da se lijece u Srbiji, ako imaju ovjerenu knjizicu. U tom slucaju, pacijenti ne placaju nista drzavi Srbiji, nego BiH, placa Ministarstvu zdravlja Srbije.

vjerovatno na slican nacin funkcionise i obrazovanje.

Pricam o BiH, jer tu zivim, a i informisan sam o studiranju i zdravstvu.

#35 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 03 July 2008 - 16:15

Ne dozvoljava Srbija, tek tako, da Crnogorci studiraju i konkurisu na isti nacin kao i drzavljani Srbije. Crna Gora sigurno placa te studije.

Jok. Tek-tako. Ne placa CG nishta.

Vidish koliko je to daleko od bilo kakve logike.

Ako cemo prema politici. Ja bih pre dozvolio besplatne studije rusima, slovacima, spancima i ostalima chije zemlje principijelno podrzavaju "nashu stvar".

Pitanje: Ako potpisem da sam Crnogorac hoce li mi letovanje u Budvi biti jeftinije??

Edited by Shedou, 03 July 2008 - 16:16.

#36 Scotland

Scotland
  • Members
  • 25 posts

Posted 03 July 2008 - 18:35

Hoce ako Drzava Srbija plati za tebe na osnovu nekog medjudrzavnog sporazuma :ph34r:

#37 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 03 July 2008 - 18:38

Hoce ako Drzava Srbija plati za tebe na osnovu nekog medjudrzavnog sporazuma :)

:ph34r:

Srbija kakva je blesava mozda i hoce al nece Crna gora. Smanjio bi se devizni priliv, kasnile bi uplate iz Srbije itd...

#38 semele

semele
  • Members
  • 2,102 posts

Posted 04 July 2008 - 10:22

Требало би да се Србија руководи само и искључиво сопственим интересом.

У интересу Србије може бити да у ситуацији одлива сопственог школованог кадра, школује Црногорце и задржава их у Србији или напр. интерес може бити да их школује и враћа у ЦГ и тиме на дуги рок обезбеђује свој утицај у ЦГ, или нешто треће, али у сваком случају, бесплатно студирање за Црногорце треба да буде у функцији неке српске користи.

#39 Rave92

Rave92
  • Members
  • 356 posts

Posted 04 July 2008 - 16:29

Da nam je te srece!

Sto rece neko, Srbovanje kosta :ph34r:.

#40 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 04 July 2008 - 18:46

srbi koji vode politiku srbije ocito razmisljaju da je skolovanje crnogorskih srba investicija u nekom smislu - politickom ili slicnom. da li su u pravu je diskutabilno, da li je to moralno, takodje je otvoreno za rasporavu, da li je korisno je tek na vetrometini logike - ali se neki interes, kako god dugorocan, tu moze nazreti.

znamo kako o temi razmisljaju crnogorci koji se osecaju crnogorcima.

a kako razmisljaju crnogorci koji se osecaju srbima?

ps. mango misli da svako treba da placa svoje racune ( s tim da se generacijama uhvacenim u vetrove istorije dopusti da zavrse po starom sistemu, dakle nekih pet godina od razjedinjenja da se nista ne menja).

#41 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 04 July 2008 - 21:49

Ima i misljenja da svako treba da placa skolovanje, bez obzira da li je drzavljanin ili ne. Zasto bi poljoprivrednik iz Sumadije, kome je jedini sin ostao na imanju, podrzavao nekog mladica iz kruga dvojke koji hoce da studira politicke nauke?
Ja se sa ovim ne slazem.
Koliko znam, u Austriji se univerzitet placa nesto sitno (manje od 1000 EURO godisnje). Otprilike ga placaju svi, osim drzavljana - BiH! Oni su, kao siromasna zemlja, oslobodjeni skolarine. Mozda grijesim, neka me neko ispravi. Zato se na univerzitetu u Gracu vise prica srpski/bosanski nego njemacki.

Ne znam sta je po tom pitanju uradila Hrvatska. Da li Hrvati (ili mozda svi iz BiH?) imaju pravo da besplatno studiraju u Hrvatskoj? Ali znam da je Hrvatska dala bas velike pare za hrvatsko sveuciliste u Mostaru.

Srbija je donijela jednu od nekoliko logicnih odluka: besplatno mogu studirati samo drzavljani Srbije i etnicki Srbi. Naravno, mogla je i dozvoliti svima da besplatno studiraju, makar odredjene fakultete. Ili svim nedrzavljanim naplacivati.
Naravno, srbovanje kosta, bilo bi jako cudno da mozes srbovati besplatno. Na Srbiji je da odluci da li zeli srbovati ili ne. U principu, Srbija bi (vodeci se primjerom Hrvatske) mozda mogla izdvojiti nekih 100 mln. EURO da napravi dobar univerzitet negdje u Banjaluci ili Podgorici.
Stvar je bitna, jos krajem XIX vijeka je Srbija aktivno finansirala izgradnju srpskih skola u Bosni, Hercegovini, Sandzaku.

Da ponovim: na Srbiji je da odluci da li zeli bliske i posebne veze sa Srbima iz okruzenja. Ako zeli, to treba finansirati, a mozda moze donijeti neke koristi. Ako ne zeli, moze im staviti do znanja da posebno ne racunaju na Srbiju.

#42 Scotland

Scotland
  • Members
  • 25 posts

Posted 04 July 2008 - 22:12

Scotland misli da je 5 godina mnogo :ph34r:

Ali dobro.

Neko mi rece da je to vazno za kulturni uticaj zemlje, a neko ovde spomenu i uticaj Srbije po povratku stranih diplomaca sa srpskih univerziteta svojim kucama i sve to naravno treba da ima svoje mesto. Ali, uvedite kvote pa da pricamo. Zasto ne bismo uveli kvote za studente iz Rusije? Eto, npr, u strateskom interesu zemlje je da siri svoj kulturni i umni uticaj u Rusiji i resili glavni ljudi da ruskim studentim ponude 20 stipendija za citavo skolovanje na osnovnim studijama + sve privilegije kao domaci studenti. I ot je ok. Naravno, mozemo uzeti za primer i studente iz Kine ili Meksika (eto, rektor BU malo malo pa ode u neko dalekoistocnu ili dalekozapadnu zemlju, kao vazni su nam za saradnju i sta ti ja znam). To je sve u redu ako postoje jasna pravila i ociti razlozi, da ne kazem interes (ovo vazi i za rektorova putovanja u Kambodzu, heh).

Lepo je kada IMAS kapaciteta da udomis i ono sto nije tvoje (a crnogorski drzavljani nisu srpski drzavljani iako mozda jesu Srbi; nacionalna pripadnost nije pitanje, taman posla, ovde se ne radi o tome vec o adekvatnoj obrazovnoj/kulturnoj/socijalnoj politici i naravno novcu). Samo, treba to izraziti u nekim razumnim brojkama tako da se studenti ciji roditelji ovde placaju porez ne osecaju ugrozenim i nezasticenim od sopstvene drzave (hint: mislite i na samofinansirajuce srpske studente iz Srbije koji nemaju pravo na dom). Jer mi nemamo kapaciteta ni za svoje a da ne govorim o ostalima.

Ne mislim da je problem biti fin i darezljiv, niti da srpski univerziteti ne treba da rade na svojoj atraktivnosti za strane studente i da sire uticaj van granica nase zemlje, naprotiv, to je savrseno u duhu svih aktuelnih procesa u domenu obrazovanja koji se trenutno sprovode u Evropi.

Medjutim, sve bi se to moglo i resiti da problem nije malo dublji, a i siri.

#43 Scotland

Scotland
  • Members
  • 25 posts

Posted 04 July 2008 - 22:19

Da ponovim: na Srbiji je da odluci da li zeli bliske i posebne veze sa Srbima iz okruzenja. Ako zeli, to treba finansirati, a mozda moze donijeti neke koristi. Ako ne zeli, moze im staviti do znanja da posebno ne racunaju na Srbiju.

e to, ODLUCI.

U ovoj zemlji se vec dugo nista konstruktivno vezano za visoko obrazovanje nije odlucilo. Uglavnom funkcionisemo po principu reakcije, dok nam je (pro)akcija uvek bila slabija strana. Sta ces, nije svako za sve rodjen :ph34r:

#44 PetarS

PetarS
  • Members
  • 57 posts

Posted 05 July 2008 - 00:37

U Austriji je 360 € semestar za drzavljane EU a duplo vise za non-EU, oslobodjeni mogu da budu neki odlukom saveta univerziteta, tako da su na Univerzitetu u Becu svi studenti iz Ex-Yu oslobodjeni skolarina, ne samo studenti iz BiH, za Grac vec ne znam. Ranije u celoj Austriji ex-Yu studenti nisu placali skolarine ali polako i Austrija uvodi placanje za sve...

I ja mislim da je reciprocitet ok, ukoliko studenti iz Srbije u CG placaju onda treba i obratno, posto su politicke elite u obe drzave :ph34r: ispastaju studenti jbg.

#45 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 05 July 2008 - 03:09

Требало би да се Србија руководи само и искључиво сопственим интересом.

У интересу Србије може бити да у ситуацији одлива сопственог школованог кадра, школује Црногорце и задржава их у Србији или напр. интерес може бити да их школује и враћа у ЦГ и тиме на дуги рок обезбеђује свој утицај у ЦГ, или нешто треће, али у сваком случају, бесплатно студирање за Црногорце треба да буде у функцији неке српске користи.

Svako može overiti izjavu da je Srbin i time steći pravo da se školuje u Srbiji pod istim uslovima kao državljani Srbije.
Srbija ima skoro milion nezaposlenih i nije joj potreban dodatni uvoz kadrova iz C.Gore, naročito imajući u vidu da u Srbiji već živi preko 200 000 državljana C.Gore koji i posle 2 godine od nestanka SCG nisu uzeli državljanstvo Srbije.

To što se neko školovao u Srbiji nije uopšte neka garancija da će Srbija imati neki uticaj u C.Gori.Skoro cela sadašnja politička elita C.Gore se školovala u Beogradu pa Srbija nema neki naročiti uticaj.

Srbima u C.Gori takođe ne koristi ovaj model školovanja u Srbiji.Obrazovaniji kadar će im ostati u Srbiji, i neće moći da formiraju neku svoju elitu u C.Gori niti da obezbede svoja prava.

Najnormalnije rešenje je da se studenti-državljani C.Gore bez obzira na nacionalnost tretiraju kao stranci(što i jesu) i da plaćaju školarinu kao stranci.

To će pogoditi studente iz C.Gore ali to je normalna posledica nastanka 2 odvojene države.