Jump to content


Photo

Hrvatska i Feral


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
338 replies to this topic

#76 haski

haski
  • Members
  • 392 posts

Posted 15 July 2008 - 05:25

Da ponovim; mrzi me. A i nisam imputirala iskljucivo na tekstove, nego sveukupan rad Ferala, primarno krenuvsi od "glave" jer riba tamo uglavnom najvise smrdi. Nije li tebi sumnjivo sto od xx vrhunskih novinara nitko tamo nije o(p)stao? A i prica o stanovima nije krenula od Pukanica, nego bisih novinara kojima vjerujem prije svega zato sto ljudi takvog kalibra teska srca prodaju sebe (radije ce raditi i za malu lovu) osim ako nemaju drugog izbora, ali cak ni tad ne lazu, osim Pere. Ali necu vise o njemu, primarno zato jer mi je Vinska draga neovisno o nasim neslaganjima u mnogocemu. Dobro je imati ljude poput Vinske na ovom forumu, cak i ako vole Peru. :D Takvi ljudi zapravo jesu ta "druga, demokratska Srbija", i ako im je Pero jedino svjetlo u tunelu, jbg. bar neke koristi od njega. No, pustimo to, idemo na kljucne stvari - urednistvo Ferala, koje se takodjer smatra novinarskim velicinama ( a neki od nas znaju da se Ercegovici novinarstvo "dogodilo"),je zapravo nesposobno, neprofesionalno, izgubljeno u vremenu i prostoru, i na kraju licemjerno jer njihova kuknjava nije vezana tek uz zadnje dogadjaje; svaki put kad bi Feral bio tuzen ili kad bi pala naknada a oni ostali bez love, uvijek je drzava bila zla maceha, a politicki vrh (nebitno tko je na vlasti) mafija koja uskracuje ljudima pravo na slobodnu informaciju. Rezime je da Feral (po njima) nikad nije bio kriv nizasto, pa tako ni sad; dakle krivi su svi; bivsi novinari, autokratska drzava, HDZ, SDP, HSS, HLS, etc, Sanader, oglasivaci, demokracija, trziste, sloboda izbora, mafija, glupa publika. (mislim... :) )

Znači, nisu varali čitatelje isključivo tekstovima, nego onako, sveukupnim radom. Pa njihov sveukupni rad i jesu tekstovi. Ne sjećam se da su ikad prodavali nešto drugo. Dobro, mrzi te izvući iz gomile Feralova smeća neki primjer tog varanja. Nema druge, nego vjerovati ti na riječ.

I kažeš, nitko od vrhunskih novinara nije tamo o(p)stao. Pa, neće biti. Dvojica od trojice osnivača, Čulić, Peru si i sama svrstala u vrhunske, makar se prodaje i laže. :D Hedla je Hrvatsko novinarsko društvo, tvoje strukovno udruženje, prošle godine proglasilo za novinara godine. Doduše, čovjek je odbio nagradu, ali valjda se i to računa. Lovrenović i Stojić su pisali u svakom broju, Mirko Kovač i Bora Ćosić povremeno. Do kraja su pisali i još neki koji nisu na toj razini, ali su toliko loši da se neće puno namučiti da nađu posao u drugim novinama, kao i drugi prije njih.

Od svih tih novinara koji su teška srca otišli pisati za veću lovu, o stanovima su pisali Ćićo i Baretić i, koliko znam, nitko drugi. Valjda od straha da ih ne dohvati duga i opasna ruka Ferala. I kako to, nisu imali izbora? Jesu. Mogli su ostati za manju lovu. Ali pametno su izabrali. Ja sam vjerovao u tu priču o stanovima dok je se nije dohvatio Pukanić. Onda su, napokon, o tome nešto napisali Ivančić i Heni Erceg. Sad više nisam siguran. Ako je i istinita, ona nije presudna za gašenje. Složili smo se da je Feral propao jer ga ljudi nisu čitali. Ili nismo?

Glede Heni Erceg, ne znam kako to 'neki od vas' znaju da se njoj novinarstvo 'dogodilo'. Ta se žena novinarstvom bavila još u osamdesetima u splitskom studiju Televizije Zagreb, dok nije nastradala u tamošnjoj čistki, a u Feralu je otkad je počeo samostalno izlaziti. Dakle, novinarstvo joj se 'događa' već više od dvadeset godina. Vidim da si dodala i dezorijentaciju i licemjerstvo na listu grijeha. Fino.

Pa vidi, ja sam tad bila vrlo mlada i Feral kao i Stojedinica su za mene bili "otkrivenje", a vjerojatno su i prilicno zasluzni sto sam izabrala profesiju koju jesam. Medjutim, ne zelim kopati po arhivi 90-tih jer bih vjerojatno pronasla stvari koje mi se ne svidjaju. Bolje je ovako. Danas rijetko kad slusam 101 i ne citam Feral jer su tad bili osvjezenje, nesto novo i "zabranjeno". Radili su srcem, ( a ne ovcjim kuwcem :ph34r: ) i vjerovali u to sto rade. Bili su iskreni i zbog toga su vrijedili. Kasnije se sve pretvorilo u odradjivanje po narudžbi i unaprijed skrojenoj formi, a sto je u principu za svaki medij -smrt jer je publika u principu (koliko god glupa bila) zahtjevna i nemilosrdna i ona je ta koja stvara politku trzista. Drugim rijecima, Feral se nije htio promijeniti, a mogao je i pruzene su mu sanse. Upravo sinoc sam doznala da je dvije godine s njima pregovarao "Novi List" (sto bi bilo sjajno da je uspjelo), ali neuspjesno, a to je jako, jako cudno. Vise o tome je pisao Boris Pavelic (wubi) u tekstu "Zasto je umro Feral", ali mi je istekla online pretplata pa ga ne mogu kopirati.)

Pa vidi, i ja sam tada bio vrlo mlad, ali malo manje od tebe, pa sam Feral 'otkrio' sredinom osamdesetih kad je bio humoristično-satirički podlistak na predzadnjoj strani Nedjeljne i surovo se zajebavao sa svim i svačim, a najviše s 'državnim organima i tekovinama narodne revolucije'. Onako, neprofesionalno i iz čista mira. I zamisli, mnogi su se razočarali kad su istu praksu nastavili s mladodemokratima. Tanka je crta između ljubavi i mržnje. Od tada su se gnušali Ferala, otprilike kao ti u novom mileniju. Doduše, oni su otišli korak dalje pa su ga koji put i spaljivali na trgovima.

Pa imao si prilike, a i imas i sad, da meni neukoj i jalovoj pojasnis sustinu objektivnog novinarstva, pa nisi. Osim ako ne smatras da onaj tvoj biser trebam shvatiti ozbiljno. Dakle, Tudjman je uglavnom negativna licnost dok Racan to nije, mada cak ni Tudjman nema stopostotne odlike Drakule. Drugim rijecima, Feral nikad nije bio u stanju napraviti objektivnu distinkciju medju "inim" politicarima&javnim licnostima, nego je po svima udarao po unaprijed skrojenoj shemi cije je pravilo "udri po tamburi", a to je sve samo ne "radosna" kritika. To je smisljeno, lazno i usiljeno, a ljudi to intuitivno (neovino o visini IQ) osjecaju. I zato je izmedju ostaloga, Feralu pala naklada. Ne mozes ljudima nuditi samo fekalije, ismijavanja i afere prosto zato sto nista nikad nije iskljucivo crno -bijelo, a upravo na toj filozofiji je funkcionirao Feral. Ili, cak i mozes do neke mjere ako si mudar kao Novi List koji je pametno svoje stranice prilagodio trzistu pa je saren, prepun oglasivaca i istovremeno sjajnih tekstova koji kritiziraju, ismijavaju, ali su istovremeno i objektivni, odnosno shvacaju bit novinarstva, a i trzista. Feralovci to nisu bili u stanju i jesu neprofesionalni.

I tako smo, nakon tisuća riječi, došli do onoga što je bitno i što tebi u Feralu najviše smeta. I ne samo tebi. Puno vas je. Zapravo svi, osim nas dvoje-troje staljinista. Ovaj odlomak si mogla odmah napisati i uštedjeti nam nešto vremena. Dakle, Tuđman je uglavnom negativna ličnost. Doduše, ne Drakula. Sluga Igor u najgorem slučaju. Račan nije. On je pozitivac. A oni nastavili tamburati. Slijepci ne vide 'objektivnu distinkciju'. Nema veze što je taj za mandata iznevjerio gomilu predizbornih obećanja i što je koalicijska vlast, kad se nije bavila sama sobom, proizvodila hrpe afera. Nije on Tuđman. Pa što onda? Zašto bi se na njega, ili bilo koga drugog, primjenjivali drukčiji kriteriji? Čime je to zaslužio? Pa da Ćaća nije izvolio umrijeti, taj bi još sjedio u opoziciji. Feralu nikad nije bio cilj kritizirati i ismijavati neku određenu vlast, nego svaku. To je, od početka, bit Ferala. Nema te vlasti, niti ćemo je ikada dočekati, koja po defaultu neće davati dovoljno materijala listu kakav je bio Feral. To, što ti nazivaš 'šarenilom', nastaje kad se novini doda malo žute boje. To nisu željeli, niti su željeli izgubiti stopostotnu kontrolu nad novinom. I priča je gotova.

Pa to (nazalost) i jeste sustina demokracije. Da me se osobno pita, "Story" i slicni nikad ne bi ugledali svjetlo dana, ali takva politika je, a sto je povijest pokazala, totalni krah i utopia. I od dvije opcije, medju kojima smo iskusili onu po kojoj ce nam politicki dusebriznici diktirati sto cemo citati, ja se, usprkos svim negativnim nus-pojavama opredjeljujem za ovu drugu, gdje eto i svakakve budale imaju pravo, ako imaju kapital, na svoj medij. (Ne mislim na Feral) A tako mislim zato sto ce i publika jednom odrasti, mozda ne u zeljenoj mjeri, ali dovoljno da bi prepoznavala zutilo od objekivnosti i dovoljno neopterecena osnovnom egzistencijom, a sto je osnovni preduvjet da bi vecina citala Feral, koji je u ovom trenutku takav kakav je bio, ocito prevelik zalogaj. A i jeste publika pomalo glupa, ali nikad ne toliko da samu sebe dovede u pitanje. Ljudi su se svojevremeno spontano skupili na Trgu i pokazali sto misle o ukidanju Stojedinice, a sto je sprijecilo glavodere da ju ukinu. Za Feral nisu. A zasto nisu?

Ajde, preskočimo Story ovaj put. Pazi, napisala si da je preduvjet za čitanje Ferala postojanje odrasle publike, neopterećene osnovnom egzistencijom, koja je u stanju prepoznati žuto od objektivnog novinarstva i da je Feral, kakav je bio, prevelik zalogaj. Ne znam jesi li složila tu rečenicu kako si namjeravala, ali skoro da bi se sa cijelom složio. Osim što ja mislim da Feral još bolje paše kad je egzistencija u pitanju. :D


Ok, idemo na crtanje. Izjednacavanje u smislu komunikacije, prepiske, "epiteta" i uvreda. Svatko tko je procitao pismo upuceno Nacionalu, tj. bar kolege koje zaista uvazavam, su suglasni u jednom; plitko, nisko, primitvno. Na nivou nepismene krcmarice. Od Ferala se ocekivao duhovitiji, suvisliji i profesionalniji odgovor. Nitko nas naime do sad nije razuvjerio u nepostenost i lazljivost Feralovog dvojca, a nepovjerenju su pridonijeli oni sami, po cemu na kraju ispada da je Nacional de facto objavio isitnu. Iznimka si naravno ti i vas 2-3 koji pravocrtno staljinisticki odbijate svaku mogucost istine koja vam intimno ne odgovara.

Trt. Joj, sto ti fino stoji taj uvodni intermeco. Cija objektivnost? Evo laganog pitanja, uci se na prvoj godini faxa u prvom semestru i zamisli, postoji cak i definicija. Idemo dakle kad se vec tako palis; sto je objektivno novinarstvo?

Aha, sad izvlačiš 'uvažene kolege novinari' kartu. A ja nit' sam uvažen, nit' sam novinar. Pa dobro, 'ko me jebe. :D Glede odgovora, s obzirom na to kome je upućen, prilično je suzdržan. Trebalo je to žešće.

Siguran sam da si kao dobra studentica novinarstva naučila sve definicije. Ne bih se usudio proturječiti. I ispričavam se za trt.

Pozdrav od staljinista. :D

#77 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 15 July 2008 - 06:51

Nitko nas naime do sad nije razuvjerio u nepostenost i lazljivost Feralovog dvojca, a nepovjerenju su pridonijeli oni sami, po cemu na kraju ispada da je Nacional de facto objavio isitnu.

tesko da od ovako carobne logike iko moze imati odbrane...

primjenom iste formule, moglo bi se zakljuciti:
nitko nas naime do sad nije razuvjerio u nepostenost i lazljivost bezbroj napadnutih od strane feralovih novinara, a nepovjerenju su pridonijeli oni sami, po cemu na kraju ispada da je feral de facto objavljivao isitnu.

#78 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 15 July 2008 - 07:11

Da, dobro. Evo vi ste u pravu, a ja nisam. Je li sad bolje? :ph34r:

Organizirajte dobrovoljne priloge, pa ponovo pokrenite Feral, nitko vas u tome ne sprecava.

Edited by Ziza, 15 July 2008 - 07:12.


#79 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 15 July 2008 - 07:30

Da, dobro. Evo vi ste u pravu, a ja nisam. Je li sad bolje? :ph34r:

Organizirajte dobrovoljne priloge, pa ponovo pokrenite Feral, nitko vas u tome ne sprecava.

nastavak logike iz prethodnog broja...

kakve to veze ima sa ocjenom kvaliteta jednog ugasenog lista?
ja sam skromni citalac, a ne izdavac.

volio pusiti neke (izvrsne btw) cigarete. ali...prestali ih proizvoditi.
par znalaca i ja zalimo zbog toga i rado ih se povremeno sjetimo.
ne pada nam na pamet da ih pljujemo samo zato sto ih nema vise na trafici...

#80 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 15 July 2008 - 14:27

O objektivnom novinarstvu mogu reći da je to nešto za što se teško uhvatiti.

Posebice & poglavito ako je rijec o hrvatskom objektivnom novinarstvu. Boze sacuvaj bilo koje drustvo, grad, regiju ili drzavu - hrvatskog objektivnog novinarstva. Od takve malogradjanske objektivnosti mnogi su subjekti, pravni ili oni malo manje pravni, toliko najebali da se, za zivota (ako su ga sacuvali), objektivno, nikada nece oporaviti. Ni oni ni njihovi objektivno subjektivni potomci.

Ptteski je dao link na zanimljiv razgovor sa prof. Mirkom Petricem, gdje isti analizira tranzicijske probleme hrvatskog medijskog prostora. Iskreno, ja tu ne vidim nikakav problem, a jos manje eventualne trzavice. Hrvatsko objektivno novinarstvo sa nacionalne strategije nepisanja o sustinskim problemima prelazi na korporacijsku strategiju nepisanja o sustinskim problemima. Moze li se, takav kretenizam, uopce nazvati tranzicijom?


Evo, ja odmah priznajem da sam subjektivan u svemu.

Odmah da se razjasnimo. Moj stav nikada nije bio, kao što nije ni sada, nepristran. Objektivnost me ne zanima. Što uopće znači biti objektivan kad je riječ o onome što se dogodilo devedesetih kod nas – a što ni u kom slučaju nisu bile nikakve revolucionarne promjene, nego naprotiv, najcrnja reakcionarna regresija? Je li objektivnost u tome da se kaže da su svi bili pomalo žrtve, a pomalo zločinci? Objektivnost i nepristranost nije ništa drugo nego ta apstraktna, banalna distanca koja i nije nikakav stav. Meni se, dakle, od samog početka naš nacionalizam zgadio i to najprije srpski koji je prvi počeo, a potom hrvatski koji mi je bio najbliži, kojeg sam doživljavao kao nešto svoje, kao, da tako kažem, govno u vlastitom tanjuru. (Boris Buden)


...


Iako je vise puta na ovom threadu receno, zelim jos jednom naglasiti; osim spomenutog stava, Feral je, za razliku od drugih medija u Hrvatskoj, iznosio cinjenice. Pa upravo se na stranicama Ferala moze iscitati faktografija kriminala i zlocina od pocetka devedesetih do danas. Zasto to pakovati u hrvatsko novinarsko zutilo, meni, a tebe Ziza pitam, stvarno nije jasno.

Nema potrebe svadjati se ili izmisljati sukobe tipa Ziza vs. staljinisti, ali jedno dobro™ za kraj ove diskusije ne cini mi se dobrim. Moze li bolje?

#81 leone

leone
  • Members
  • 3,630 posts

Posted 15 July 2008 - 21:46

QUOTE
Nitko nas naime do sad nije razuvjerio u nepostenost i lazljivost Feralovog dvojca, a nepovjerenju su pridonijeli oni sami, po cemu na kraju ispada da je Nacional de facto objavio isitnu.


Po toj logici Pukanic je istinit i posten?

#82 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 16 July 2008 - 00:28

...

www.e-novine.com

>> ... Reagiranje urednika Ferala na pisanje Nacionala, koje je taj list odbio objaviti
Objavljeno: Uto, 08. 07. 2008. 17:09

SVE PRIZNAJEM!

Pokušali ste me, dakle, denuncirati tako da me ukalupite u mjerne jedinice vašega morala i pameti, ne sluteći stvarne razmjere mojih životnih nedjela. No, ne bi li to bio tužan svijet ako bi se sveo na mjeru vašega morala i pameti? Ne bi li to bilo olovnosivo groblje duha, patentirano u Hrvatskoj? Jer Nacional je list po mjeri jadnika, budala i kokošara. To će reći: Vlasnik Nacionala je jadnik, budala i kokošar. Svaki novinar i kolumnist Nacionala je jadnik, budala i kokošar. Svaki čitalac Nacionala, koji njegove članke drži vjerodostojnima, je jadnik, budala i kokošar

Piše: Viktor Ivančić

U vašem listu, Glasilu hrvatske mafije pod nazivom Nacional, kojega je vlasnik Ivo Pukanić pod nazivom Puki, pokušali ste me obijediti kao razbojnika i prevaranta srednjega ranga, svakako kvarnu i moralno problematičnu osobu, čovjeka koji vara državu na porezu, eksploatira novinare i ubija mačke lutalice, lika koji gomila osobno bogatstvo, kupuje luksuzne stanove i mešetari nekretninama, dok okolo truća o medijskim slobodama i ljudskim pravima, te čak glumi da nešto piše, pa ste u tu svrhu angažirali nekoliko malokalibarskih njuškala, koji su njušili i njušili, šuljali se po parkovima, čučali iza grmova i virili iza bjelogoričnih stabala, pritom mi čak fizički napali suprugu, pa su onda kopali po poreznim arhivima, zemljišnim knjigama i sudskim registrima, uz tajnu pomoć dvojice-trojice frustriranih novinara koje sam ranije bio satirao i eksploatirao, pošto im supruge i punice imaju pristup sudskim i zemljišnim spisima, a jedan bogme ima i dobre veze u policiji, pa se tu danima njuškalo i njuškalo, kopalo i kopalo, i sve je na kraju rezultiralo - totalnim mućkom. Glasilo hrvatske mafije pod nazivom Nacional, kojega je vlasnik Ivo Pukanić pod nazivom Puki, objavilo je o mojoj osobi gomilu besmislenih i lažnih podataka, koji su popraćeni lažnim fotografijama. Zbog tih netočnosti tužit ću vas sudu, zatražiti naknadu štete i tako povećati svoje osobno bogatstvo.

Ipak, pošto mi je napor vaših njuškala u neku ruku dirljiv - makar se Glasilo hrvatske mafije, zbog nesposobnosti i profesionalnog fušeraja, poslužilo izmišljotinama umjesto činjenica - prilika je za kratku ispovijed, jer je tendencija generalno ispravna: sa svojom sam kriminalnom vokacijom i moralnom iskvarenošću, kao trajnim karakteristikama, raščistio još u najranijoj mladosti, a sličnu sliku o mome liku i djelu njeguje i znatan dio hrvatske javnosti, samo nedostaju dokazi, jebi ga. Kad-tad se ta rupa mora popuniti, mislim se, ne lažima nego realnim podacima, pa zašto to ne učiniti baš sad?

Istina je da posjedujem dva stana u Londonu, u elitnome kvartu Battersea, vrijedna nekoliko milijuna eura, o čemu je jedan ugledni književnik ispod glasa rogoborio po krčmama, ali se nije usudio javno iznijeti tu spoznaju, niti je doturiti vašim njuškalima. Vlasnik sam i ovećeg posjeda u Provansi, kojega čine obiteljska kuća i četiri gospodarska objekta, te voćnjak površine 14.000 metara četvornih. U Toskani posjedujem golemi vinograd (uz pripadajuću ladanjsku vilu, naravno), te vinariju koju suvlasnički dijelim s obitelji Marinetti, porijeklom sa Sicilije, a tu je još nekoliko apartmana u Monacu, Cannesu i Saint Tropezu. Tamo se povremeno pojavljivao i Puki, ali kao zadnji goljo, šminkajući se među bjelosvjetskom bižuterijom, pa sam po njima znao tresti pepeo od cigare sa svog balkona.

Sve su te nekretnine i posjedi kupljeni od novca što sam ga opljačkao, a bio mi je dostupan u vidu donacija, fondova za širenje demokracije i humanitarne pomoći namijenjene ratom napaćenoj Hrvatskoj. Dio sredstava namaknuo sam i od neplaćanja PDV-a državi, a o cijeđenju novinara Ferala, koje sam držao na minimalcima i suhoj hrani, te višak prihoda što su ga oni stvarali prebacivao na svoj privatni konto u Švicarskoj, neću ni govoriti.

Svoju 24-metarsku jahtu, koju držim usidrenu na Cipru, također sam kupio otuđenim novcem, a radilo se o donaciji namijenjenoj pomoći ratnim izbjeglicama i izgradnji bolnice u Novoj Biloj. Bilo je to još u vrijeme kada je Hrvoje Petrač, osuđeni otmičar i skriveni financijer Glasila hrvatske mafije pod nazivom Nacional, te osobni prijatelj Ive Pukanića pod nazivom Puki, razvozio kamione upokojenih dinara i mijenjao ih u marke, da bi poslije tako stečeni profit uložio u razvoj nezavisnoga tiska.

Jasne znake izopačenosti i demonskog karaktera pokazao sam još u najranijem djetinjstvu. Oca sam prije njegove četrdesete otjerao u smrt, a majka me se javno odrekla, što me je samo potaknulo da je izbacim iz stana i pošaljem u najjeftiniji starački dom. Račune, naravno, nisam plaćao, pa ne znam gdje je danas ta gospođa i da li je još uvijek živa.

U zrelijim godinama, da bih izbjegao plaćanje alimentacije i razdiobu imovine, bivšu suprugu sam smjestio u ludnicu (što nekima nije uspjelo, jer nisu raspolagali dovoljno moćnom medijskom logistikom), a sina poslao u sirotište. Ako preživi, taj bi mogao imati sudbinu sličnu mojoj: s nostalgijom se sjećam vremena kada su me, kao pubertetliju, izbacili iz popravnoga doma, nakon što sam organizirao grupno silovanje odgojiteljice, inače časne sestre iz reda benediktinki, te naplaćivao ulaznice onima koji su htjeli samo gledati.

Početkom rata stekao sam značajan imetak od otimanja i preprodaje stanova u kojima su živjeli Srbi. U početku sam to činio samo u Splitu, uz pomoć nekolicine dobrovoljaca iz 126. domobranske brigade HV, spremnih na sve, dakako, uključujući i grubu primjenu sile, a kasnije sam posao razvio u svim dijelovima Hrvatske. U Rijeci sam, primjerice, imao vrlo talentiranu suradnicu, koja je od preprodaje srpskih stanova stekla bogatstvo gotovo ravno mojemu, da bi se kasnije, kada su resursi već bili iscrpljeni, zaposlila kao kolumnistica u Glasilu hrvatske mafije pod nazivom Nacional.

U doba najgorih ratnih stradanja, dok su hrvatska sirotinja i ova jadna država stenjali pod okupatorskom čizmom, ubacio sam se u medijsko-humanitarni biznis, skovavši dijabolični plan na kojeg sam i danas ponosan i koji je bio dostojan izraz moje monstruoznosti. Najčešće noću, predvodio sam jedinice koje su provodile likvidacije srpskih civila u različitim zabitima zemlje Hrvatske; nakon toga natjeravao sam Feralove novinare da o tim zločinima pišu i alarmiraju međunarodnu javnost; od međunarodne javnosti, zbog „hrabrog & objektivnog informiranja” i sličnih trica, Feralu su pristizale nagrade i priznanja, ali i obilne donacije koje su, jasna stvar, završavale u mome džepu.

Bio je to trijumf visokokalorične perverzije: organizirao sam najgora zamisliva zlodjela, Feral je zbog tih zlodjela pod mojim uredničkim bičem kreštao o bezakonju i sumraku pravne države, a lova je curila u neizmjernim količinama. Pakračka Poljana, Grubori, Stupni Dol... svaka nova masovna grobnica značila je nekoliko nula više na mome bankovnom računu.

Naravno da sam morao osiguravati i druge izvore prihoda (Ivo Pukanić pod nazivom Puki osobno će posvjedočiti da sam, novcem zarađenim od dilanja kokaina, kupio penthaus u centru Zagreba glavnoj urednici Glasila hrvatske mafije pod nazivom Nacional), tim više što je Srba za odstrel ponestajalo, pa su i donatori gubili interes, naročito onaj gad Soros. Taj mi je Židov naročito išao na živce, te sam unajmio dvojicu pripadnika polusvijeta, bivših konfidenata Udbe, da mu polome noge, odvale bubrege, bilo što, ali oni to nisu uspjeli učiniti, uz izliku da ih je spopao napad humanosti. Za osvetu, odlučio sam ih bešćutno, do krvi, izrabljivati u svome poduzeću: tako su Senjanović i Baretić postali suradnici Ferala.

Zločini u Lori počinjeni su pod mojom tajnom komandom. Raskrinkavanje zločina u Lori također se provodilo pod mojom komandom. Vrhunac virtuoznosti dosegnuo sam kad sam nekog tipa u Osijeku usmrtio nalijevajući mu sumpornu kiselinu u ždrijelo, a par godina kasnije natjerao Feralovog novinara da objavi dokaze kako je to učinjeno u zoni odgovornosti jednog prominentnog političara, kojemu se sada sudi za spomenuto zlodjelo. Feralov reporter zbog hrabrosti & objektivnosti dobio je više međunarodnih nagrada (novčani iznosi otišli su meni) i takav, ovjenčan priznanjima, ali prije svega primoran mojom uredničkom stegom, sudjelovao u izbacivanju Ive Pukanića pod nazivom Puki iz Hrvatskog novinarskog društva.

Sada, materijalno zbrinut, izopačen do zadnjega dijela svoga bića, zlurado čekam penziju, kao gnojni čir na (inače) zdravom tkivu hrvatske nacije. Više zbog sporta i rekreacije, još ponekog novinara redovito izrabljujem i mrcvarim. Četvoricu držim u svome podrumu, vezane lancima, s jednodnevnim porcijama kruha i vode, da mi sastavljaju tekstove koje potpisujem pseudonimom Robi K. Pošto se Feral ugasio, ostavit ću ih na milost i nemilost štakorima. Ili vrijednim njuškalima Glasila hrvatske mafije pod nazivom Nacional.

Pokušali ste me, dakle, denuncirati tako da me ukalupite u mjerne jedinice vašega morala i pameti, ne sluteći stvarne razmjere mojih životnih nedjela. No, ne bi li to bio tužan svijet ako bi se sveo na mjeru vašega morala i pameti? Ne bi li to bilo olovnosivo groblje duha, patentirano u Hrvatskoj? Jer Nacional je list po mjeri jadnika, budala i kokošara. To će reći: Vlasnik Nacionala je jadnik, budala i kokošar. Svaki novinar i kolumnist Nacionala je jadnik, budala i kokošar. Svaki čitalac Nacionala, koji njegove članke drži vjerodostojnima, je jadnik, budala i kokošar.

Prema Zakonu o štampi, na koji se svečano pozivam, dužni ste bez kraćenja ili bilo kakvih drugih intervencija u rukopisu objaviti ovo moje reagiranje. Ukoliko to ne učinite, osim za naknadu štete, tužit ću vas i zbog uskrate prava na odgovor, te se potruditi da svoj tekst objavim na drugome mjestu.

Primite moj srdačan pozdrav! ...<<

...

#83 šjoragospoja

šjoragospoja
  • Members
  • 37 posts

Posted 16 July 2008 - 19:25

Da, dobro. Evo vi ste u pravu, a ja nisam. Je li sad bolje? :ph34r:

Organizirajte dobrovoljne priloge, pa ponovo pokrenite Feral, nitko vas u tome ne sprecava.

Svašta je ova nadrobila, te 90-ih je feral bio dobar satirički list, ali sad je žut i neobjektivan, a to iz razloga jer ipak nije tudjman drakula (pa kad su pisali o tudjmanu-sad ili u vrijeme dobrog satiričnog lista), pa onda nije dobra satira ako je meta račan, jer račan je dobar?!? Te je ona 90-ih učila od ferala i 101, ali sad je feral fuj fuj, jer sad je Hrvatska visokocivilizirano uređeno društvo zapadne demokracije (sve s glavašem i tompsonom), pa šta onda oni subjektivni loši novinari imaju remetiti našu idilu itd itd.

#84 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 16 July 2008 - 22:47

er sad je Hrvatska visokocivilizirano uređeno društvo zapadne demokracije (sve s glavašem i tompsonom)


Zar nije ?

#85 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 17 July 2008 - 00:38

pa nije. pogledaj sta se dogodilo zeni ive pukanica koju je policija po volji njenog muza, protiv njene volje, bez formalne ovlasti, protivzakonito i nasilno (i to sve pred kamerama novinara) odvela u doslovnu a ne metaforicku ludnicu Vrapce.

#86 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 17 July 2008 - 15:11

pa nije. pogledaj sta se dogodilo zeni ive pukanica koju je policija po volji njenog muza, protiv njene volje, bez formalne ovlasti, protivzakonito i nasilno (i to sve pred kamerama novinara) odvela u doslovnu a ne metaforicku ludnicu Vrapce.


Hmm pa pogledaj u npr austriji šta uradi onaj Josef :ph34r:

#87 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 17 July 2008 - 18:03

Posebice & poglavito ako je rijec o hrvatskom objektivnom novinarstvu. Boze sacuvaj bilo koje drustvo, grad, regiju ili drzavu - hrvatskog objektivnog novinarstva. Od takve malogradjanske objektivnosti mnogi su subjekti, pravni ili oni malo manje pravni, toliko najebali da se, za zivota (ako su ga sacuvali), objektivno, nikada nece oporaviti. Ni oni ni njihovi objektivno subjektivni potomci.

Ptteski je dao link na zanimljiv razgovor sa prof. Mirkom Petricem, gdje isti analizira tranzicijske probleme hrvatskog medijskog prostora.


Mediji u ratu i miru nemaju istu funkciju, niti su mediji na ovim prostorima bili nesto posebno drukciji od daleko demokraticnijih zemalja za vrijeme agresije ili napada na drugu zemlju. Prema tome iluzorno je pricati o "objektivnosti" za vrijeme trajanja rata u HR. Ako te vise zanima, o tome smo uostalom vec raspravljali ovdje, izmedju ostaloga i o doprinosu Ferala koji na zalost ni tada, mada je imao daleko vecu naknadu, nije uspio bitnije utjecati na mnijenje sire javnosti. Kad kazem da Feral nije objektivna novina, primarno mislim na njihovu iskljucivost i predanost aferama, pa tako netko tko ne cita ni jedne druge novine, stice dojam da je Hrvatska zemlja u kojoj se do dana danasnjeg nikad nije dogodio nijedan pozitivan pomak, sto je daleko od istine i nadam se da ces se u tome sloziti sa mnom. Dalje, biti dezurni medijski oponent u svakoj prilici je jednako lose kao i biti na suprotnoj strani; dakle black or white novinarstvo je za mene zutilo, ali nema potrebe da vise raspravljamo o tome posto vidim da mnogi vole upravo takve medije.




Svašta je ova nadrobila, te 90-ih je feral bio dobar satirički list, ali sad je žut i neobjektivan, a to iz razloga jer ipak nije tudjman drakula (pa kad su pisali o tudjmanu-sad ili u vrijeme dobrog satiričnog lista), pa onda nije dobra satira ako je meta račan, jer račan je dobar?!? Te je ona 90-ih učila od ferala i 101, ali sad je feral fuj fuj, jer sad je Hrvatska visokocivilizirano uređeno društvo zapadne demokracije (sve s glavašem i tompsonom), pa šta onda oni subjektivni loši novinari imaju remetiti našu idilu itd itd.


Prilicno pretenciozan post s obzirom da je prvi, samo na zalost (ili na srecu) bez kapaciteta da uopce razumijes sto sam ja to nadrobila, pa ti predlazem da se ni ne trudis ubuduce. :ph34r:


pa nije. pogledaj sta se dogodilo zeni ive pukanica koju je policija po volji njenog muza, protiv njene volje, bez formalne ovlasti, protivzakonito i nasilno (i to sve pred kamerama novinara) odvela u doslovnu a ne metaforicku ludnicu Vrapce.


Znaci postojanje Thompsona, Glavasa, i afera Pukanic su argumenti koji dokazuju da u Hrvatskoj ne postoji demokracija, a da je o takvim stvarima izvjestavao jedino Feral? Varas se. Btw, afere, nacionalizam, rasizam, etc., se danas dogadjaju u daleko razvijenjim demokracijama koju usprkos tome ama bas nitko ne dovodi u pitanje.

Edited by Ziza, 17 July 2008 - 18:05.


#88 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 17 July 2008 - 20:42

Kad kazem da Feral nije objektivna novina, primarno mislim na njihovu iskljucivost i predanost aferama, pa tako netko tko ne cita ni jedne druge novine, stice dojam da je Hrvatska zemlja u kojoj se do dana danasnjeg nikad nije dogodio nijedan pozitivan pomak,


Zbog toga su i propali, ali od toga su lijepo živjeli godinama

#89 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 18 July 2008 - 05:26

Zbog toga su i propali, ali od toga su lijepo živjeli godinama


Tocno, ali nisu propali iskljucivo zato, vec zato sto bezocno lazu i muljaju.

Ercegovica u pravednickom gnjevu, odgovara Pukanicu:

- Neistina je i potpuna izmišljotina da smo ja i moja obitelj „na Šolti, u Grohotama, kupili kuću s dvorištem od 500 kvadrata i voćnjak od 379 kvadrata”: u Grohotama na Šolti nikada nismo posjedovali ništa.


Kad ono, uvidom u zemljisne knjige ispada ovo:

REPUBLIKA HRVATSKA
OPĆINSKI SUD U SPLITU
Stanje na dan: 17.07.2008.


--------------------------------------------------------------------------------
Katastarska općina: GROHOTE Broj uloška: 1264
Broj zadnjeg dnevnika:
Aktivne plombe:
ZK uložak u prijepisu (NIJE VERIFICIRAN!)

A
Posjedovnica
PRVI ODJELJAK
Redni broj Broj zemljišta (kat.čestice) Oznaka zemljišta Površina u Primjedbe
m2 jutra čhv
1. ZEM 2625/461 VOĆNJAK, KUĆA I DVOR 879
KUĆA I DVOR 500
VOĆNJAK 379

B
Vlastovnica
Redni broj Upisi Primjedbe
1. UDIO 1/1
1. ERCEG HENY


C
Teretovnica
Redni broj Upisi Iznos tereta Primjedbe
Tereta nema!



Preuzeto sa www.pravosudje.hr, pa treba kliknuti na "Opcinski sud u Splitu", zatim pod "naziv glavne knjige" na Grohote, pa upisati u rubriku broj zk.uloska 1264.

Toliko o necijem obrazu. Blah. :ph34r: But who cares, vazno je zvati se Ercegovka i Ivancic dok god bude naivne publike tipa Kinik& Co.

Edited by Ziza, 18 July 2008 - 06:36.


#90 pojedinac

pojedinac
  • Members
  • 2,127 posts

Posted 18 July 2008 - 08:58

Realno, Erceg familija je najgore što se Feralu moglo desiti i jedino što ga je moglo sahraniti! Iznutra, kako ni FT nije mogao. Ta osoba H, što se mene tiče, nema nikakve veze sa feralom koji sam ja zavolio i o kojem mnogi ovdje pišu. Ova je magijom vulve i koristeći se naivnošću i dobrotom ovih što su ostali da ugase svijetlo, poklopila novinu i ogadila instituciju.

Tako, da uopšte ne sumnjam da je ovo iz katastra istina dakle da ona laže. Što se mene tiče - na lomaču.

I, pitajte Dežulovića, jedinog sa ozbiljnim mudima (šta su ona sve preživjela!) po stare dane šta o tome misli i što je otiša kod Pavića...