Jump to content


Photo
- - - - -

Omražene jezičke pojave


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
524 replies to this topic

#436 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 23 October 2009 - 00:59

Oni se slatko smeju.

Dok ja rolam očima na prema gore.

:ph34r:

#437 mravolav

mravolav
  • Members
  • 129 posts

Posted 23 October 2009 - 22:16

Ološ je zbirna imenica? Stvarno?! Znači treba "ta ološ"?


Otkud ti ideja da su sve zbirne imenice zenskog roda? Treba "taj olos". Nazalost, mnogi su skloni pravljenju mnozine "ti olosi" koja je jednako svarljiva kao i "ta cveca", "ta granja" i sl.

#438 mravolav

mravolav
  • Members
  • 129 posts

Posted 25 October 2009 - 22:20

A iritira me i ono "R.I.P." kad neko umre. Bez duha, bez maste, bez iskrenog pijeteta. Nego tek onako, da se odavanje pocasti otalja jednom skracenicom.

#439 Haklberi

Haklberi
  • Members
  • 503 posts

Posted 17 November 2009 - 14:38

Jos malo o akcentima. Kako se ovaj jezik masakrira akcentuacijom cudo jedno.

U ovih par dana cuo sam sve tri mogucnnosti - PAtrijarh, paTRIjarh i patriJARH. Ne znam koja je pravilna po knjizevnom srpskom (verovatno paTRIjarh) ali bi me jako cudilo da su sve tri mogucnosti ispravne.

I jos jedan primer navike akcentiranja drugog sloga u svakoj mogucoj prilici - u aUstriji...

#440 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 17 November 2009 - 19:38

u aUstriji...

:ph34r:

#441 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 18 November 2009 - 22:43

Jos malo o akcentima. Kako se ovaj jezik masakrira akcentuacijom cudo jedno.

U ovih par dana cuo sam sve tri mogucnnosti - PAtrijarh, paTRIjarh i patriJARH. Ne znam koja je pravilna po knjizevnom srpskom (verovatno paTRIjarh) ali bi me jako cudilo da su sve tri mogucnosti ispravne.

I jos jedan primer navike akcentiranja drugog sloga u svakoj mogucoj prilici - u aUstriji...


Ispravno je samo paTRIjarh. Ovo na poslednjem slogu ti se možda učinilo zbog dužine koja je fakultativna.

A AUstrija mi deluje dijalekatski, ništa vredno pažnje.

#442 Haklberi

Haklberi
  • Members
  • 503 posts

Posted 20 November 2009 - 11:29

Ispravno je samo paTRIjarh. Ovo na poslednjem slogu ti se možda učinilo zbog dužine koja je fakultativna.

A AUstrija mi deluje dijalekatski, ništa vredno pažnje.



Paznje je vredno samo utoliko sto dolazi od spikera sa TV-a koji bi trebalo da govore ujednaceno i propisano. Kad gledam TV iz bivsih republika primetim da neujednacene akcente (mislim na knjizevnu verziju) imamo samo mi. Zar je moguce da su nasi spikeri toliko neobuceni (retoricko pitanje).

#443 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 20 November 2009 - 12:41

Paznje je vredno samo utoliko sto dolazi od spikera sa TV-a koji bi trebalo da govore ujednaceno i propisano. Kad gledam TV iz bivsih republika primetim da neujednacene akcente (mislim na knjizevnu verziju) imamo samo mi. Zar je moguce da su nasi spikeri toliko neobuceni (retoricko pitanje).


Spiker na TV rekao AUstrija? Vredno :ph34r: i :) . A slažem se za neobučenost i neujednačenost. Iritira me npr. što neka francuska lična imena nedosledno teraju na poslenji slog. Npr. TiJEri AnRI. Pa ako hoće da održe akcenat na poslednjem slogu, kako akcentuju Francuzi, onda bi trebalo i u imenu i prezimenu da bude akcentovan poslednji slog. Ili ako hoće da izbegnu akcentovanje poslednjeg sloga, onda to treba da urade dosledno.

#444 mravolav

mravolav
  • Members
  • 129 posts

Posted 20 November 2009 - 17:30

Spiker na TV rekao AUstrija? Vredno :ph34r: i :D .


Nisam cuo, ali verujem da jeste.
AUstrija se javljala jos osamdesetih, u istorijskim dokumentarcima koji su se davali na tadasnjoj RTB. Radilo se, da se razumemo, o skolovanim spikerima, o onoj staroj skoli. Upravo zato :)

#445 BurlBird

BurlBird
  • Members
  • 16 posts

Posted 21 November 2009 - 16:38

Deco moja, pa to sa čudnim akcentovanjem na prvom slogu je staro 30 godina... :) najčešća iritacija mog bEogradskog čula sluha je naravno (pokojna) JugOslavija! :ph34r: ali najslađi primer koga se mogu setiti je komentar posle izvesne vaterpolo utakmice u kojoj je "...savladavši AUstraliju, JugOslavija zasluženo osvojila zlatnu mEdalju..." :D

E sad, zvanično, što se tiče Rečnika, Instituta (za srp.jez.) i sl. institucija, svi ti dubleti u akcentovanju (pAtrijarh vs patrIjarh, prAvoslavna vs pravOslavna, kAtolička vs katOlička i sl.) svi ovi dubleti su baš to - dubleti - znači može i ovo i ono, standardni srpski jezik dozvoljava i opravdava svaki od njih i ne smatra ih dijalektizmima.... 'ebiga... :D

#446 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 22 November 2009 - 02:23

Deco moja, pa to sa čudnim akcentovanjem na prvom slogu je staro 30 godina... :) najčešća iritacija mog bEogradskog čula sluha je naravno (pokojna) JugOslavija! :ph34r: ali najslađi primer koga se mogu setiti je komentar posle izvesne vaterpolo utakmice u kojoj je "...savladavši AUstraliju, JugOslavija zasluženo osvojila zlatnu mEdalju..." :D

E sad, zvanično, što se tiče Rečnika, Instituta (za srp.jez.) i sl. institucija, svi ti dubleti u akcentovanju (pAtrijarh vs patrIjarh, prAvoslavna vs pravOslavna, kAtolička vs katOlička i sl.) svi ovi dubleti su baš to - dubleti - znači može i ovo i ono, standardni srpski jezik dozvoljava i opravdava svaki od njih i ne smatra ih dijalektizmima.... 'ebiga... :D



Jedino nisi u pravu za PAtrijarh, nije dozvoljeno. :D

#447 Haklberi

Haklberi
  • Members
  • 503 posts

Posted 22 November 2009 - 16:08

Jedino nisi u pravu za PAtrijarh, nije dozvoljeno. :ph34r:



Pseudo, znamo da znas, nije upitno, ali pusti nas da hejtujemo. Ovde nije tema sta je pravilno po standardnim kriterijumima nego sta nam je omrazeno.

#448 BurlBird

BurlBird
  • Members
  • 16 posts

Posted 22 November 2009 - 16:49

Jedino nisi u pravu za PAtrijarh, nije dozvoljeno. :ph34r:


što ne bi bilo dozvoljeno? kratkouzlazni na prvom slogu... hm... ružno je doista... ali mislim da nije NEdozvoljeno...

#449 Псеудо

Псеудо
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 23 November 2009 - 01:47

Pseudo, znamo da znas, nije upitno, ali pusti nas da hejtujemo. Ovde nije tema sta je pravilno po standardnim kriterijumima nego sta nam je omrazeno.


Pa vi ste hejtovali, a ja rekao da nije dozvoljeno to što hejtujete. :ph34r: Mislim da nema razloga da tako reaguješ.

što ne bi bilo dozvoljeno? kratkouzlazni na prvom slogu... hm... ružno je doista... ali mislim da nije NEdozvoljeno...


Pa znači u svakoj reči može kratkouzlazni na prvom slogu? Konsultuj rečnik. :)

#450 Haklberi

Haklberi
  • Members
  • 503 posts

Posted 23 November 2009 - 14:54

Pa vi ste hejtovali, a ja rekao da nije dozvoljeno to što hejtujete. :ph34r: Mislim da nema razloga da tako reaguješ.


OK, sori, no ofens ment.

Edited by Zabotti Yanosh, 23 November 2009 - 14:54.