Jump to content


Photo
- - - - -

Omražene jezičke pojave


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
524 replies to this topic

#1 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 30 April 2008 - 11:52

Ima toga dosta, ali inspiriše me pre svega nešto što se širi nezaustavljivo, naročito poslednjih meseci:

pre svega pri "kuckanju", ali neki ljudi počinju tako čak i da govore:


"si mislio na ..."
"moram idem vidim"
"si ti dobro videla"


Hejt, hejt, hejt! :rolleyes:
Para mi i uši i oči i sve...

#2 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 30 April 2008 - 12:23

Meni para oči pri kuckanju ushi, ochi, zhuto itd, to mi je ultimativni hejt.

Uši na sreću nisu izložene teroru.

#3 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 30 April 2008 - 12:44

Saću nešto ti kaem, amelijo :huh: :

Zavisi od nivoa ozbiljnosti saopštenja. Kako se čatovanje koristi kao odušak od preteškog i opterećujućeg tereta ozbiljnosti koju radi ovog ili onog moraš ispoštovati, ostaje da izekonomišeš u recimo, jednoj takvoj neformalnoj komunikaciji. ( :rolleyes: )


edit: izbacila ž

Edited by John Finn's Wife, 30 April 2008 - 12:55.


#4 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 30 April 2008 - 12:44

Hejt, hejt, hejt! :rolleyes:


si sigurna da ti samo to smeta?

#5 andjelija

andjelija
  • Banned
  • 757 posts

Posted 30 April 2008 - 15:14

jaoo pa ovo je idealan topik za mene :rolleyes:
imam pet-peeves po tom pitanju, poduza lista...

ono iz rukava:

ostrascen (opet sam zaboravila sta znaci)
dijametralno suprotan
glede
ELEM


vracacu se na spisak....cim se setim jos.

#6 Kaparoculo

Kaparoculo
  • Members
  • 56 posts

Posted 30 April 2008 - 17:27

Mislim da toga nema kod vas, ali u HR se često čuje "jel" umjesto "jer": Pokisnuo sam jel me ulovila kiša. WTF? "Jel" je kontrakcija od "je li", kako je jedno moglo zamijeniti drugo? Mislim da je ta pojava došla iz Slavonije pa se proširila. U zapadnim krajevima nisam to nikada čuo. Srećom još nije ušlo u medije...

U medije je međutim ušlo korištenje futura prvog na mjesto futura drugog: Ako će padati kiša, nećemo na izlet (umjesto Ako bude padala..). To se proširilo pod utjecajem kajkavskog dijalekta, ali na intersantan način. Naime, u kajkavskom ne postoji futur prvi, pa se budućnost izriče ovako: budem išel sutra u kino (a ne ići ću...). E sada, kajkavci su tako formirali futur i kad su govorili na standardu. Međutim, valjda pod utjecajem obrazovanja na standardu (ovo je moje slobodno tumačenje, ne mora biti točno), kajkavci su riješili govoriti ispravnije, a jedan od uvjeta je bio da se pravilno koristi futur prvi. Tu je došlo do korištenja istog i gdje treba i gdje ne treba, a jezična pojava se proširila i na ostale (naravno ne sve, ali velik broj ljudi tako priča). Ovo mi je čak i simpatično, ne ide mi na živce. Tako se uostalom jezici i menjaju i nastaju dijalekti i novi jezici.

Ovo što je spomenula Amelija mi je novo, ali novo da se u Srbiji tako priča. Kod nas u Istri je to praktički norma u kolokvijalnom govoru, čak i kad se govori standard, jer se tako formiraju rečenice u čakavskom (valjda pod utjecajem talijanskog). Pa tako: sam bio jučer vani i sam se nalio ko crna zemlja. :huh: Slažem se sa JFW da u različitim društvenim situacijama treba koristiti različite govorne stilove. :rolleyes:

#7 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 30 April 2008 - 19:50

gledam jednu sa zubima k'o konj (veliki razmaknuti i istureni na napred), zarozane koshuljice (crno providno) kose ne oprane tri dana a ne farbane shest nedelja minimum, s jaknicom/bundicom u leopard dezenu (multyalergy na leopard dezen!) kako na nekom od kanalizacija tupi o jezichkim nepravilnostima!

...pa sestro slaDka!

#8 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 30 April 2008 - 21:25

gledam jednu sa zubima k'o konj (veliki razmaknuti i istureni na napred), zarozane koshuljice (crno providno) kose ne oprane tri dana a ne farbane shest nedelja minimum, s jaknicom/bundicom u leopard dezenu (multyalergy na leopard dezen!) kako na nekom od kanalizacija tupi o jezichkim nepravilnostima!

...pa sestro slaDka!



E ovo ja ne razumem. Zašto pišeš s+h umesto š?

#9 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 30 April 2008 - 21:49

nemam kuke i kvake na tantaturi. so f'ckin what.. mybe U dont understand me?

edit:... isto tako ne stavljam velika slova na pocetak rechenice.... troshim velika slova po sopstvenom nahodjenju....ne volim jednu tachku.... preferiram tri i vishe... zareze stavljam gde ja ochu....

...a mama mi je profa i pravopis i gramatiku znam odlichno.

pa?

Edited by maski, 30 April 2008 - 21:51.


#10 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 30 April 2008 - 21:55

nemam kuke i kvake na tantaturi. so f'ckin what.. mybe U dont understand me?


Razumem te, naravno.

Nervira me to, ali to je moj problem, ne tvoj. Često preskačem postove kad su tako napisani, što je možda i šteta.

Zar ti nije lakše i prirodnije (kad već) da pišeš s, c i z za sva slova sa kukicama

da ne pričamo o tome da je tastatura ovde po samoposlugama 6-7EUR, a ne verujem da je u BG skuplja, sve je to iz Kine

#11 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 30 April 2008 - 21:58

i moja je najdzabija. lakshe mi sa H.

ajlavju :rolleyes:

#12 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 30 April 2008 - 22:04

i moja je najdzabija. lakshe mi sa H.

ajlavju :huh:


mitubejbe

kad ti je lakshe onda oukej :rolleyes:

Kako to šalješ na schtampatsch?

#13 maski

maski
  • Members
  • 1,296 posts

Posted 30 April 2008 - 22:07

nishta ne shtampam....al eto kad pomenu, sad spremam neki izveshtaj za gazdu kafane u slici i rechi i samo zbog tebe pisachu kao shto ovde pishem :rolleyes:

[JBT!!!! sa 40m golchina!!!!! aiiiiii fatamorgana!]

#14 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 30 April 2008 - 22:15

nishta ne shtampam....al eto kad pomenu, sad spremam neki izveshtaj za gazdu kafane u slici i rechi i samo zbog tebe pisachu kao shto ovde pishem :huh:

[JBT!!!! sa 40m golchina!!!!! aiiiiii fatamorgana!]

:rolleyes: ovo je Čechov gol, dobije jedan takav u dve godine.

Engleski fudbal :) , za ovu godinu sam završio sa čempijons lig.

#15 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 01 May 2008 - 01:05

Hejt, hejt, hejt! :rolleyes:
Para mi i uši i oči i sve...


Mene, naprotiv, oduševljava kad vidim da neko tako opušteno piše prateći tok misli i ne razmišlja mnogo o slovcima, kukicama, tačkama i zarezima. Naravno, pod uslovom da me interesuje napisano.

Ja se presamitim k'o bikinac na žici kad nešto pišem.

Valjda zato tako malo i pišem i (potajno) zavidim svima koji nemaju taj problem.