Jump to content


Photo
- - - - -

Porodicni odlazak u Australiju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
200 replies to this topic

#16 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 01 May 2008 - 07:32

Hm, to je novost za mene. Mi smo obavili razgovor u samoj ambasadi (beshe to 2001 god) ali su papiri bili procesuirani (poslati postom iz ambasade) u samoj Australiji. Svejedno, radi kako ti kazu. Dobra stvar je da ti "lokalci" ne odredjuju sudbinu, to se ipak odvija u "matici". Mada, koliko se secam, ljudi iz ambasade su bili dosta korektni i profesionalni.

Decky, kada si ti dosao i gde si se nastanio?


98' na doktorske studije na ANU i ostao posle kao "skilled migrant". Iako je proces dobijanja vize bio teoretski stright forward - nije ni malo tako ispao u praksi ali sve se dobro svrsilo (ne ponovilo se).

#17 Nikola Kiric

Nikola Kiric
  • Members
  • 801 posts

Posted 01 May 2008 - 09:05

samo jedno licno misljenje:
u Australiji sam 15 i po godina, a po prirodi me slabo drzi jedno mesto. prosao sam faze kad sam bio odusevljen ovom zemljom, do one kada mi se bas i ne svidja (trenutna faza).
mislim da je ekonomski sve teze, osim ako nisi u braku gde i ti i zena imate super poslove. ja radim u drzavnom sektoru vec 7 godina, a nema teorije da priustim da kupim ni najmanji stan u najgorem predgradju u gradu. na kiriju mi odlazi pola plate, sve cene idu u k...c a plata nije skocila vec godinu i po dana (a i kad skoci to je nesto tipa $10 nedeljno). duzan sam pa sam ruzan, a ne vidim nacin da dug uopste smanjim, osim da prestanem da jedem i preselim se ispod mosta.
sto se ostalih stvari tice, klima je OK, ljudi manje-vise (biras drustvo, pa kako se snadjes), ima rasizma (a gde ga nema)...

#18 Balta

Balta
  • Members
  • 159 posts

Posted 01 May 2008 - 09:50

samo jedno licno misljenje:
u Australiji sam 15 i po godina, a po prirodi me slabo drzi jedno mesto. prosao sam faze kad sam bio odusevljen ovom zemljom, do one kada mi se bas i ne svidja (trenutna faza).
mislim da je ekonomski sve teze, osim ako nisi u braku gde i ti i zena imate super poslove. ja radim u drzavnom sektoru vec 7 godina, a nema teorije da priustim da kupim ni najmanji stan u najgorem predgradju u gradu. na kiriju mi odlazi pola plate, sve cene idu u k...c a plata nije skocila vec godinu i po dana (a i kad skoci to je nesto tipa $10 nedeljno). duzan sam pa sam ruzan, a ne vidim nacin da dug uopste smanjim, osim da prestanem da jedem i preselim se ispod mosta.
sto se ostalih stvari tice, klima je OK, ljudi manje-vise (biras drustvo, pa kako se snadjes), ima rasizma (a gde ga nema)...


Hm, ako ti za 15 godina boravka u Australiji nisi uspeo da se snadjes... ne znam, ali negde opasno gresis :rolleyes:
Moj utisak je da ti ova zemja nudi razne mogucnosti. Pogotovo je to bio slucaj poslednjih 4-5 godina... Jel si sve vreme u jednom gradu i u istoj profesiji (i kojoj ako nije tajna)? Porodica?

Edited by Balta, 01 May 2008 - 09:50.


#19 Nikola Kiric

Nikola Kiric
  • Members
  • 801 posts

Posted 01 May 2008 - 14:35

ja sam u Pertu svo vreme.
pazi, nije sve tako crno, samo ne bih voleo da neko pomisli ko zna sta kad dodje ovde.
profesija? jebiga, ne mozemo svi da budemo doktori, advokati, agenti nekretninama ili da radimo u rudarskoj industriji. ja sam admin assistant na TAFEu, Level 2. i to sam dobro dogurao, jer kad sam dosao morao sam da radim da bih se prehranio, mada je u to vreme i od socijale moglo da se prezivi bez problema. vise to nije slucaj.
sto se porodice tice, ozenjen sam, bez dece (ko ce jos na decu da pomislja). zena nije odavde, tako da joj je trebalo dosta vremena da nadje iole pristojan posao, a i to je part-time. u svakom slucaju, evo mojih najosnovnijih nedeljnih prihoda i rashoda, pa moze lako da se vidi da nije bas najsjajnije:
plata $650
kirija $300
klopa za dvoje $200 (minimum)
dakle, bolje da ne nastavljam, jer gde je struja, telefon, osiguranje, oblacenje...

#20 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 02 May 2008 - 01:19

Mislim da Nikola ne preteruje ni malo - apsolutno je tako. Naravno nisu svima nedeljna primanja samo 650$ ali jebiga. Stanarine su previsoke - cene kuca jos vece - cene hrane svako dan idu gore a hrana je sve gora i gora, ali na kraju ima i gorih mesta u svetu za zivot. Izolacija Australije ponekad dobro dodje ali ponekad te ubija u pojam.

#21 Balta

Balta
  • Members
  • 159 posts

Posted 02 May 2008 - 04:07

Cinjenica je da su kirije u poslednje vreme otisle pod oblake kao i cene namirnica, ali sam malo iznenadjen da je IT sektor toliko lose placen. Necu da se pravim pametan, ali jesi li probao da kontaktiras neku od vecih firmi ili da probas odrzavanje sistema pri nekom od rudnika (sa tvojim dugogodisnjim iskustvom ne bi trebalo da bude velikih problema). Znam da je "resourcce" industrija gladna novih ljudi. Znam da je to malo zajebano za porodicni zivot zbog rostera (ili preseljenja), ali obzirom da nemas klince ne bi trebalo da bude preveliki problem. Znam coveka koji upravo to radi i odlicno je placen za taj posao. Jesi li probao da se obratis nasim ljudima za pomoc u trazenju posla (tu ne mislim na one iz YU kluba i sl)? Nasih uspesnih ljudi ima na raznoraznim pozicijama i moguce je da mogu da pripomognu. Na kraju krajeva prve poslove ovde smo i zena (naucnik) i ja (inzenjer) dobili preko preporuka od strane "nasih". Posle kad se malo saberes ides sam dalje...

Mozda ja zivim i krecem se u malo izolovanom drustvu (vecina jesu doktori, inzenjeri, naucnici i sl) pa sam izgubio kompas, ali opet... Sta ja znam, gledajuci prosecne plate u WA i generalno ljude oko sebe ne mogu a da ne primetim da je standard zivota u WA prosecno prilicno dobar. Perth je veoma bogat grad i to se vidi na svakom koraku. Verovatno je i cena zivota ovde prosecno veca nego u drugim gradovima u AUS.

#22 Nikola Kiric

Nikola Kiric
  • Members
  • 801 posts

Posted 02 May 2008 - 04:28

jeste, zavisi u kakvom se krugu kreces. ja znam jedan malo bogatiji par, mada i oni imaju jedno $650,000 kredita duga, pa je to bogatstvo samo na papiru.
ostatak ekipe: jebiga, do pre par godina smo pricali o muzici, zezali se i to, a sada kad se nadjemo pocnemo da se zalimo ko koliko duguje na kreditnim karticama...
malo me uzasava buducnost, jer kako stvari stoje necu imati sanse da ikad kupim bilo kakvu nekretninu, osim ako se nesto drasticno ne promeni. a secam se da je nekad moglo i od najnize fabricke plate da se pazari nesto, samo sto me tada to nije zanimalo.
opet, mozda sam malo negativan jer sam predugo ovde i video sam i dobre, ali i lose strane. mozda je vreme da opet promenim sredinu i odem kod tazbine...

#23 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 02 May 2008 - 05:41

malo me uzasava buducnost, jer kako stvari stoje necu imati sanse da ikad kupim bilo kakvu nekretninu, osim ako se nesto drasticno ne promeni. a secam se da je nekad moglo i od najnize fabricke plate da se pazari nesto, samo sto me tada to nije zanimalo.
opet, mozda sam malo negativan jer sam predugo ovde i video sam i dobre, ali i lose strane. mozda je vreme da opet promenim sredinu i odem kod tazbine...

U potpunosti podrzavam sve sto si napisao. Najgore je da nije resenje u poslu sa vecom platom (2 plate u kuci su druga prica), jer sa porastom plata na neki apsurdan nacin rastu i troskovi zivota. U principu, ko ima vecu platu, mora vise da daje na dazbine i da se osigurava (to isisa silne novce), tipicno ima vece izdatke za hipoteku (jer ulece u startu u vecu/skuplju kucu, itd), dugovi na kred. karticama takodje imaju tendenciju da budu veci. Kupuje se bolji auto (tj. auti) koje je onda skuplje osigurati, registrovati, otplatiti, popraviti... Meni se za zadnjih 10 god. plata gotovo duplirala, ali od toga su uglavnom vajde videle osiguravajuce kompanije, banke i drzava (tj. poreznici). Ne nuzno tim redom.

Problem mnogih od nas je sto smo mi kasno poceli s ovim sportom. Ovde ljudi normalno pocinju da (ozbiljnije) rade oko 19-20god. (a i pre, i to i bez obzira na studije, vrlo cesto rade paralelno sa studijama)... dok se dodje do naseg doba stvari stoje bitno drugacije. Imam kolegu koji je po svemu uporedljiv sa mnom (istih godina, statusa na poslu, itd), ali on radi za prave novce (a ne dinare) od ranih 20-tih, te je svoju hipoteku otplatio i sad ga boli uvce.

Takodje, u unutrasnjosti je lakse jer su hipoteke/rente manje, ali je i manje posla.

Zakljucak: vidimo se u nekom od rudnika Zapadne Australije ili Kvinslenda...

#24 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 02 May 2008 - 05:49

Samo da pitam u vezi hrane: $100 nedeljno po osobi deluje mnogo. Da li kuvate ili jedete smrznuta gotova jela?

#25 Nikola Kiric

Nikola Kiric
  • Members
  • 801 posts

Posted 02 May 2008 - 06:06

$100 nedeljno po osobi za namirnice u samoposluzi. tu ukljucujem i toalet papir, sapune, sampone, zilete, pene za brijanje i te stvari.
jedem napolju eventualno jednom nedeljno a i to je negde gde je jevtinije.
mozda moze i malo jevtinije da se prodje ako ides u kupovinu subotom bas pred zatvaranje samoposluge, kad malo snize cene nekih proizvoda.

#26 Nikola Kiric

Nikola Kiric
  • Members
  • 801 posts

Posted 02 May 2008 - 06:26

iz danasnjih vesti:

PETROL station drive-offs and shoplifting are increasing as record fuel prices, interest rates and inflation make people desperate.

The Australian Retailers Association said it expected consumer spending growth in 2008 to be almost half of what it was last year because of a jump in thefts.

Items such as baby food and disposable razors are also making the hit list as people steal rather than change their spending habits.

Association executive director Richard Evans said consumers were struggling as record-high petrol prices ate into their spending money.

"We've seen an increase in drive-offs at petrol stations,'' he said.

"It's not just schoolk ids knocking off chocolate, it's people struggling with disposable income.''

Mike Ramsay, a director with loss prevention firm Charter Security, said petrol station drive-offs increased in the past 12 months following rate rises in August, November, February and March.
"They've been steadily going up in the last 12 months as interest rates started to move and petrol prices started going up."

Capital city petrol prices have climbed above $1.50 a litre and national fuel prices surged by 19 per cent in the year to March, consumer price index figures show.

The retailers' association expected consumer spending to grow by only 4 per cent this calendar year compared with 7.6 per cent last year.

Retail theft was expected to total $5.8 billion in 2008, which would constitute 2 per cent of annual turnover.

Mr Evans said shoplifters were stealing small items such as baby food and disposable razor blades as they struggled to afford groceries.

"It's hard to justify $9 for razor blades if you're just cutting the hair off your face,'' he said.

Retail sales in the three months to March were down 0.1 per cent.

With core inflation in the year to March surging above 4 per cent for the first time in more than 16 years, the Reserve Bank of Australia hasn't ruled out further rate rises.

#27 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 02 May 2008 - 06:38

Samo da pitam u vezi hrane: $100 nedeljno po osobi deluje mnogo. Da li kuvate ili jedete smrznuta gotova jela?


Kod mene je situacija da nas dvoje u samoposluzi ostavimo nedeljno oko $100, kuvamo redovno i uglavnom uzimamo dosta svezeg voca i povrca. Tu i jeste caka jer je to najskuplje cak i da uzimas na pijaci - cene su malkice nize ali nista znacajno. E sad napolju jedemo prosecno dva puta nedeljno - za svaki izlazak u restoran je bar $50-60. Alkohol ne kupujemo osim vina koje uzimamo na veliko i to uglavnom za poklone. Cigare ne kupujemo a ljudima samo na njih ode $100 nedeljno. Kirija je $330 nedeljno ili oko $1430 mesecno.

Ko sto rekoh Nikola nije mnogo pogresio.

#28 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 02 May 2008 - 06:51

$100 nedeljno za dvoje deluje kao razumnija cifra. $60 za dvoje u restoranu bez alkohola je jaka™ cifra za ovdašnje pojmove, osim ako se ne ide u restoran sa 4-5 zvedica. Recimo, danas je ručak za dvoje u kubanskom restoranu izašao malo ispod $30 (bez napojnice) a tu su pored glavnog jela bila i predjela i jedan alkoholni napitak.

#29 Nikola Kiric

Nikola Kiric
  • Members
  • 801 posts

Posted 02 May 2008 - 07:54

ja otisao sa zenom u japanski restoran, jeli, popili po dva pica, platili skoro $100. posle sam otisao kuci, pa jeo kao covek, jer sam ovamo ostao gladan - porcije su bile minimalne.
ja sa zenom bez bar $150 nedeljno na namirnicama ne mogu da prodjem. juce sam zamalo dobio infarkt kad sam video da je govno tost nazovi hleb preko $4!!!

#30 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 02 May 2008 - 09:02

...juce sam zamalo dobio infarkt kad sam video da je govno tost nazovi hleb preko $4!!!

Jos gore je kad ti se i zdravlje zagomna, pa onda moras da biras da nije masno, da nije slatko, a da nema vise od toliko i toliko mg natrijuma, itd. To dramaticno dize racune u supermarketu, mogu da potvrdim. "Moj" hleb je 5 dolara (ima oko 4x manje soli od obicnog). I tako dalje...