Jump to content


Photo
- - - - -

Porodicni odlazak u Australiju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
200 replies to this topic

#46 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 02 May 2008 - 20:10

pa dobro, tebi sad smeta sto njemu bas i ne ide najbolje tamo? :huh:

mora bas svima super da ide u tom inostranstvu? ruze svima cvetaju? :rolleyes:
a kome je slucajno dobro u srbiji, taj je sigurno za milosevica, radikale i slicno?


i ne moras da uvlacis politiku u svaku temu. ti si ocigledno mnogo ljut na srbiju i mnogo ti je lepse u inostranstvu. dozvoli da ima i onih kojima nije tako.

#47 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 02 May 2008 - 20:31

Ajde da manemo politiku ali mene cudi da je u Australiji sve toliko crno.Koliko 95te World bank je proglasio Australiju za zemlju sa najvisim zivotnim standardom a ovde ispade da se ljudi jedva prehranjuju.

#48 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 02 May 2008 - 20:42

I ja se pitam gde to ima. Ovde je (ukusni) paradajz ~8 dolara.


Pa i ovde (u Svedskoj) je kilo paradajza otprilike toliko a na primer paprika je jos skuplja. Pa i meso mozes za tu lovu da kupis. Ali, i zarade su vece. Proporcije su razlicite. Prema tome, ne vidim u cemu je frka.

edit: Btw, u Beogradu sam srela penzionisanu profesorku koju sramota izjede kad ode na pijacu da kupi dva paradajza jer toliko moze da se pruzi. Tako da ta zapomaganja da neko odande donese paradajz su smehotresna.

Edited by cyberwor/L/d, 02 May 2008 - 20:57.


#49 igorcolic

igorcolic
  • Members
  • 8 posts

Posted 02 May 2008 - 21:02

Znam dosta na kompu nesto malo sam radio na cad , jako dobro Photoshop , Coreldrow , Microsoft offis i renutno usim neke programcice za pravljenje sajtova . Mozda jesam zavrsio gradjevinsku skolu ali sa racunarima baratam odlicno do skoro sam ih i servisirao . Inace trenutno radim ko terenski komercijalsta . Imam dosta iskustva u trgovini ali iskustvo neverujem da ce mi pomoci oko dobijanje vize .

#50 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 02 May 2008 - 21:13

Znam dosta na kompu nesto malo sam radio na cad , jako dobro Photoshop , Coreldrow , Microsoft offis i renutno usim neke programcice za pravljenje sajtova . Mozda jesam zavrsio gradjevinsku skolu ali sa racunarima baratam odlicno do skoro sam ih i servisirao . Inace trenutno radim ko terenski komercijalsta . Imam dosta iskustva u trgovini ali iskustvo neverujem da ce mi pomoci oko dobijanje vize .

Da dobijes neke preporuke od poslodavaca sa detaljnim opisom na kojim si poslovima radio.Mozda moze da pomogne.

#51 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 02 May 2008 - 21:20

Znam dosta na kompu nesto malo sam radio na cad , jako dobro Photoshop , Coreldrow , Microsoft offis i renutno usim neke programcice za pravljenje sajtova . Mozda jesam zavrsio gradjevinsku skolu ali sa racunarima baratam odlicno do skoro sam ih i servisirao . Inace trenutno radim ko terenski komercijalsta . Imam dosta iskustva u trgovini ali iskustvo neverujem da ce mi pomoci oko dobijanje vize .



Ajde, kad smo vec poceli negativno, da i zavrsimo. Ja, iskreno, mislim da ti nemas nikakve sanse da dobijes tu vizu. Bolje da si dobar zidar nego sto "odlicno baratas kompjuterima", to baratanje, sasvim sam siguran, uopste nije ono sto bi ti mogao da predstavis njima kao radno iskustvo. Problem vecine nasih mladih potencijalnih emigranata je to sto oni uopste nemaju odredjene kvalifikacije i iskustvo. Imaju zelju za boljim zivotom i nesto malo nekog svashtarskog iskustva totalno irelevantnog za dobijanje vize ili nalazenje posla napolju.

#52 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 02 May 2008 - 21:21

edit: Btw, u Beogradu sam srela penzionisanu profesorku koju sramota izjede kad ode na pijacu da kupi dva paradajza jer toliko moze da se pruzi. Tako da ta zapomaganja da neko odande donese paradajz su smehotresna.


Sad sam se setio zasto volim Ameriku. Zato sto te niko ne zna, i zato sto blam kao kategorija ne postoji. Ako ti se jede jedan paradjz, kupis jedan. Ako imas troje dece jedno drugom do uveta, kupis galon mleka. Itd, itsl.

Apropo paradjza & leba: jeste, skupi su i odvratni su. Zato ovaj prvi gajim u basti, a onaj drugi mesim. Dodam soli kolko hocu (ili necu) i gotova prica...

#53 igorcolic

igorcolic
  • Members
  • 8 posts

Posted 02 May 2008 - 21:46

Pa sta da ti kazem ja rdim od svoje 15 god. od tada nisam dobiop dinara od svojih radio skolovo se dogurao do apsolventa masinstva ali ne i do diplome posto nemam bas los posao za sbiju a nije lose placen pa opet nemozes ni kao podstanar da zivis vec moras sa svojima da delis krov ako zelis nesto da postigne . Ja radim ko komercijalista imam svoju prodavnicu srafovske robe gde miradi otac posto je ostao bez posla pred stare dane pa umesto on men da pomaze ja pomazem mojima , a popodne kad dodjem sa jednog posla idem da radim u radnju pa tako svaki dan i opet nemam da priustim ni osnovu da zivim ko podstanar . Tako da cu polako prikupljati dokumentaciju
hvala svima koji su mi pomogli makar oko nekih informacija
Neocekujem da nam cvetaju ruze tamo negde cisto koliko radis da i zaradis . a ne ko ovde mozes da radis ko k... a da nedobijes po nekad ni din.

#54 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 02 May 2008 - 21:50

Pa sta da ti kazem ja rdim od svoje 15 god. od tada nisam dobiop dinara od svojih radio skolovo se dogurao do apsolventa masinstva ali ne i do diplome posto nemam bas los posao za sbiju a nije lose placen pa opet nemozes ni kao podstanar da zivis vec moras sa svojima da delis krov ako zelis nesto da postigne . Ja radim ko komercijalista imam svoju prodavnicu srafovske robe gde miradi otac posto je ostao bez posla pred stare dane pa umesto on men da pomaze ja pomazem mojima , a popodne kad dodjem sa jednog posla idem da radim u radnju pa tako svaki dan i opet nemam da priustim ni osnovu da zivim ko podstanar . Tako da cu polako prikupljati dokumentaciju
hvala svima koji su mi pomogli makar oko nekih informacija
Neocekujem da nam cvetaju ruze tamo negde cisto koliko radis da i zaradis . a ne ko ovde mozes da radis ko k... a da nedobijes po nekad ni din.



Ako imaš iskustvo iz gradjevinske struke i umeš da radiš kao palir (poslovodja) na gradilištu, imaš i u Evropi posla koliko hoćeš. A i jeftiniji je paradajz. :rolleyes:

Edited by alberto.ascari, 02 May 2008 - 22:14.


#55 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 02 May 2008 - 22:23

Ajd sada kada smo vec krenuli ispade da je cena paradajiza odlucujuci faktor kod odluke gde da se emigrira.

#56 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 02 May 2008 - 22:32

Ajd sada kada smo vec krenuli ispade da je cena paradajiza odlucujuci faktor kod odluke gde da se emigrira.

nismo, samo nisam mogao da izdržim da ne napišem, pošto je krenula ozbiljna rasprava na temu paradajza.

Znači, BJRM ili Bugarska.

#57 pingvin44

pingvin44
  • Members
  • 84 posts

Posted 02 May 2008 - 23:01

Stavlja li ko kiseli kupus u burad? Tu bi moglo da se uspara na salati?

#58 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 03 May 2008 - 00:29

Stavlja li ko kiseli kupus u burad? Tu bi moglo da se uspara na salati?



Posebno sto cu da ga stavim na prosecnoj zimskoj temperaturi od +10C (i to u jednom od najhladnijih gradova u AU).

Neko pomenu kako je '95 AU bila zamlja snova -- samo jednu cinjenicu - te 95 kolko je meni poznato je ovako stajala situacija:

- Prosecna cena kuca ispod $100K

- Cena goriva oko $0.50/l

- Proecna plata oko $40K

Danas

- Prosecna cena kuce je $500K
- Cena goriva $1.5
- Prosecna plata ~$60K

Cisto za ilustraciju. A u celoj prici je najveci problem - sto pomenu moj komsija iz Perta, Nidza, ocekivanje. Svi mi ocekujemo i zbog toga smo nesrecni. Ako je pre dvadeset godina to ocekivanje (o kupovini kuce i imanju ovoliko ili onoliko para) bilo opravdano - danas ocigledno nije. Opcije su veoma limitirane a po meni je najbolje prekinuti sva ocekivanja i ziveti svoj zivot nakvim kakav je. Ne secam se da je bilo ko kada nam je davao vizu obecao da cemo kupiti kucu za 2,3 ili 5 godina. Samim tim zasto se nervirati.

#59 Nikola Kiric

Nikola Kiric
  • Members
  • 801 posts

Posted 03 May 2008 - 01:49

nisam negativan, samo realno pisem o tome kako ja vidim stvari ovde. sto se Japana tice, price o skupoci ne drze vodu. i ja sam ocekivao da ce da me 'izuju' za sve cega se dohvatim, a na kraju je ispalo da je sve, ali apsolutno sve, nasta sam trosio pare bilo jevtinije nego ovde. kutija cigareta $3 - ovde je $10, klopa po restoranima $40 za jednu osobu (a veruj da sam jeo kao konjina, a popio bar jedno 5-6 alkoholnih pica uz to - ovde bi me samo pice kostalo vise od toga), levi's 501 $80 (ovde vise ne mogu da se kupe, prestali su da prave), doneo 30 kila ploca, kupovao neke raritete radjene u manje od 100 primeraka za po $5, kupio bas za $400 (ovde je isti $800), pedalu za bas $280 (ovde je $600)... nisam kupovao nekretnine, ali dosli prijatelji iz Tokija i kazu da rentuju 4-soban stan za $230 nedeljno, a moj dvosoban ovde je $300. sad, 4-soban stan u Tokiju nije veliki kao isti ovde, ali Tokijo je Tokijo, a Pert je Pert.

decky, meni je plata ostala na prosecnom nivou iz '95, hehehe...

uglavnom, samo sam hteo da kazem da nije sve najsjajnije nigde u svetu i da ljudi kod nas imaju malo iluzornu sliku o inostranstvu. naravno, sve zavisi od toga kako se snadjes. pop mom misljenju, neki minimum koji bi svaka osoba bilo gde trebala da ima je da od rada moze da priusti najosnovnije stvari u zivotu: smestaj (ne mora da se kupi, ali ako se rentuje da ne odlazi na to pola plate), hranu, kola, oblacenje, zabavu, i pored toga da moze da se ustedi za barem jednom godisnje da se otputuje negde.

#60 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 03 May 2008 - 02:18

nisam negativan, samo realno pisem o tome kako ja vidim stvari ovde. sto se Japana tice, price o skupoci ne drze vodu. i ja sam ocekivao da ce da me 'izuju' za sve cega se dohvatim, a na kraju je ispalo da je sve, ali apsolutno sve, nasta sam trosio pare bilo jevtinije nego ovde. kutija cigareta $3 - ovde je $10, klopa po restoranima $40 za jednu osobu (a veruj da sam jeo kao konjina, a popio bar jedno 5-6 alkoholnih pica uz to - ovde bi me samo pice kostalo vise od toga), levi's 501 $80 (ovde vise ne mogu da se kupe, prestali su da prave), doneo 30 kila ploca, kupovao neke raritete radjene u manje od 100 primeraka za po $5, kupio bas za $400 (ovde je isti $800), pedalu za bas $280 (ovde je $600)... nisam kupovao nekretnine, ali dosli prijatelji iz Tokija i kazu da rentuju 4-soban stan za $230 nedeljno, a moj dvosoban ovde je $300. sad, 4-soban stan u Tokiju nije veliki kao isti ovde, ali Tokijo je Tokijo, a Pert je Pert.

decky, meni je plata ostala na prosecnom nivou iz '95, hehehe...

uglavnom, samo sam hteo da kazem da nije sve najsjajnije nigde u svetu i da ljudi kod nas imaju malo iluzornu sliku o inostranstvu. naravno, sve zavisi od toga kako se snadjes. pop mom misljenju, neki minimum koji bi svaka osoba bilo gde trebala da ima je da od rada moze da priusti najosnovnije stvari u zivotu: smestaj (ne mora da se kupi, ali ako se rentuje da ne odlazi na to pola plate), hranu, kola, oblacenje, zabavu, i pored toga da moze da se ustedi za barem jednom godisnje da se otputuje negde.



U potpunosti se slazem - ono o ocekivanju je vise savet da covek ne zivi u stresu zbog toga sto se stvari ne odvijaju kako je on zamislio. NAravno sve to sto si nabrojao je vise nego normalno.

A ja samo da priupitan naseg potencijalnog komsiju :

Sta ocekujes da ces naci u Australiji (ili bilo gde) sto nema u Srbiji (ne odnosi se samo na stvari nego i na osecaje, emotivna stanja definisi kako hoces)?

Ili, da obrnemo pitanje - sta ocekujes da neces naci u Australiji a sto ima u Srbiji, a sto ti se recimo ne svidja.