Jump to content


Photo
- - - - -

Novi Sad - nekad i sad


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
346 replies to this topic

#76 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 16 March 2008 - 01:55

Mala digresija vezana za jedno moje najskorije iskustvo, a vezano za temu o kojoj pričamo:

Vozim se pre neki dan Novim Sadom u taxiju. Taksista kršne građe, znojnog vonja, pa čak i bez taksimetra iz čista mira poče da mi se dere, jakom jekavicom, o tome kako pedere treba pobiti. Tutnji u pozadini radio, sluša se neka krajiška varijanta, a on se nadvikuje sa radijom i kao dokaz za svoje tvrdnje vadi Kurir, na kojem pola naslovne strane zauzima slika onog Pere iz VIP VB-a uz ogromni natpis "Pera pederčina"...

Mislim, zaista verujem da pre 20 godina toga nije bilo u Novom Sadu, barem ne u tolikoj meri u kojoj toga ima danas.

#77 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 16 March 2008 - 02:03

Stvar je u tome sto drzava 90tih a i danas forsira jednu od "kultura".Apsolutno sam protiv bilo kakvog nametanja ali se ovde radi o zelji pojedinaca da sredina u koju su dosli izgleda kao ona iz koje su dosli a tu imaju podrsku drzave


Au, budi bog s´nama. To valjda samo kod nas jos ima. Drzava da diskriminise na taj nacin.

#78 Pedja307

Pedja307
  • Banned
  • 383 posts

Posted 16 March 2008 - 02:17

Mala digresija vezana za jedno moje najskorije iskustvo, a vezano za temu o kojoj pričamo:

Vozim se pre neki dan Novim Sadom u taxiju. Taksista kršne građe, znojnog vonja, pa čak i bez taksimetra iz čista mira poče da mi se dere, jakom jekavicom, o tome kako pedere treba pobiti. Tutnji u pozadini radio, sluša se neka krajiška varijanta, a on se nadvikuje sa radijom i kao dokaz za svoje tvrdnje vadi Kurir, na kojem pola naslovne strane zauzima slika onog Pere iz VIP VB-a uz ogromni natpis "Pera pederčina"...

Mislim, zaista verujem da pre 20 godina toga nije bilo u Novom Sadu, barem ne u tolikoj meri u kojoj toga ima danas.


Kad smo vec kod novosadskih taksista, zadnji put kad sam bio u NS cesto sam koristio njihove "usluge".

Ni jednom nisam naletio na nekog koji govori ijekavicom, nego su sve bili pravi Novosadjani, sa cistim akcentom. Gospoda!

Ako i upale taksimetar, onda voze 'okolo'. Ali vecina voznji se svodi na to da, kad stignem na zeljenu destinaciju, on se udara po celu "JAO, zaboravio..." pa mi zaokruzi cijenu na "svoju stetu". Sta znam ja, bosanska budala...

Nisam se bunio. Platim koliko traze. Razumijem ih, trebaju im pare. Smrdljive izbjeglice, primitivci s brda, im zauzeli radna mjesta...

#79 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 16 March 2008 - 02:38

Obojica smo preplatili uslugu. Razlika je jedino između "mog" i "tvog" taksiste u tome što je tvoj ćutao sve vreme, a na kraju vožnje te ožuljao za koju kintu. Ja sam, sa druge strane, svoju vožnju utoliko preplatio što ovaj nije imao uopšte taximetar, smrdeo je, drao se i učinio mi vožnju veoma mučnom. Da smo u pravnoj državi, što mnogi vole da kažu, on bi trebao meni da plati odštetu za pretrpljene traume...

#80 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 16 March 2008 - 11:43

inache, da ne bude da je NS ocrnjen samo zbog izbeglica... Crnogorci su posebna sorta. oni nisu ni izbeglice. ne mozesh reci: shta mogu ljudi, nisu imali gde. to shto gmize ovde a doshlo je iz Crne Gore je bagra kakva se retko gde javlja. svi puni nacionalnog ponosa, a ne daj boze da se makar promil vrati u njihovu vajnu nezavisnu zemlju (koju je Srbija, ah!, tolko gushila i sputavala im progres). No way José


Ovo je ruzno. U Crnoj Gori takodje ima sovinizma, ali ovakvi primjerci su rijetki.
Zbog toga se jako rijetko pominju nekretnine ogromne vrijednosti koje u CG drze i prodaju ljudi iz Srbije. Vecina privatnih kuca u pojasu od Sutomora do Herceg-Novog su pocetkom 90-h bile u vlasnistvu ljudi iz Srbije. U posljednjih nekoliko godina su ih ovi ljudi aktivno prodavali po cijenama od pola miliona eura i navise. Pri tome se u CG nije mnogo govorilo o tome kako su ti ljudi dosli do tih nekretnina u komunistickom sistemu i koliko su ih platili.
Uzmimo primjer naselja Krasici pored Tivta. To naselje su u jednom trenutku podigli ljudi iz BG i NS, skoro potpuno na divlje. Nije jasno ko im je dao/prodao tu zemlju. Na plazi u Krasicima su lokalni momci i djevojke iz Tivta i Kotora uvijek bili malo pozeljni gosti. Vikendasi iz BG i NS su smatrali da citavo naselje pripada njima, pa i obala i lokalci su smatrani uljezima. Ovo se znacajno promijenilo posljednjih godina kada je veliki broj kuca u Krasicima prodat za po par miliona.

Skoro je neshvatljivo da se ljudi u Srbiji iscudjavaju otkud Crnogorci imaju stanove u BG i NS, a nije im nimalo cudno sto oni prodaju kuce po Svetom Stefanu i Boki za po par miliona. To je prosto necuveno i sovinizam je slaba rijec da bi opisala takav stav.

#81 Radisa

Radisa
  • Members
  • 652 posts

Posted 16 March 2008 - 11:56

@ Kandahar i Pedja307

Gde vi nalayite taxi takva vrste u NS-u... Koristite neka normalna udruženja (Novus, NAŠ TAXI, LAV...) pa vas neće pljačkati...

@Pedja307

Vidiš ti si tipičan primer onog o čemu sam ranije napisao... Nije problem u kulturnim i finim ljudima, kakav si i ti, verovatno... Takvi umeju i znaju da se ponašaju... Problem je što, samo na osnovu porekla, ti pokušavaš da braniš nekog neotesanog mamlaza... Mesto da kažeš da ima i takvih, i da nisu svi takvi kao taj, ti ga odma braniš... Tima sebe nesvesno izjednačavaš sa primitivcima... A zbog čega ? Jel imate isto poreklo... Glupost... Kako mojoj ženi nikd nije zasmetalo kad se kritikuje primitivizam takvih, a ona je iz Bosne... Čak ju je i sramota zbog njih...Ona se nikada nije prepoznala u tome... Što se ti prepoznaješ ?

#82 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 16 March 2008 - 12:22

Kad smo vec kod novosadskih taksista, zadnji put kad sam bio u NS cesto sam koristio njihove "usluge".

Ni jednom nisam naletio na nekog koji govori ijekavicom, nego su sve bili pravi Novosadjani, sa cistim akcentom. Gospoda!

Ako i upale taksimetar, onda voze 'okolo'. Ali vecina voznji se svodi na to da, kad stignem na zeljenu destinaciju, on se udara po celu "JAO, zaboravio..." pa mi zaokruzi cijenu na "svoju stetu". Sta znam ja, bosanska budala...

Nisam se bunio. Platim koliko traze. Razumijem ih, trebaju im pare. Smrdljive izbjeglice, primitivci s brda, im zauzeli radna mjesta...

:rolleyes: a shta s' pokush'o s ovom prichom? da nekog ubedish da su svi taxisti chisti blood thirsty Novosadjani? mora biti. tvoj primer sa taxistima falls short to nothing. svaki taxista ce probati da te odere i prevede te zednog preko vode. profesionalna deformacija.

Zbog toga se jako rijetko pominju nekretnine ogromne vrijednosti koje u CG drze i prodaju ljudi iz Srbije. Vecina privatnih kuca u pojasu od Sutomora do Herceg-Novog su pocetkom 90-h bile u vlasnistvu ljudi iz Srbije. U posljednjih nekoliko godina su ih ovi ljudi aktivno prodavali po cijenama od pola miliona eura i navise. Pri tome se u CG nije mnogo govorilo o tome kako su ti ljudi dosli do tih nekretnina u komunistickom sistemu i koliko su ih platili.
Skoro je neshvatljivo da se ljudi u Srbiji iscudjavaju otkud Crnogorci imaju stanove u BG i NS, a nije im nimalo cudno sto oni prodaju kuce po Svetom Stefanu i Boki za po par miliona. To je prosto necuveno i sovinizam je slaba rijec da bi opisala takav stav.

ko se ishchudjava? jesam ja rekla da se ischudjavam kako to da Crnogorci imaju stanove po Srbiji? i kakav ti je to primer sa Krashicima? je l on treba neshto da nam kaze?
ocesh da kazesh da se imovina u CG pre 20-30 godina nije kupovala budzashta? ma hajde. moglo se shopingovati ko shto je moglo i u Hrvatskoj i danas prodavati za baslosovne pare.
shta je tu chudno?
i hajde molim te, kazi kako su Srbi u CG dolazi do nekretnina. jesu se i oni bespravno useljavali u kuce iz kojih su prethodni vlasnici promptno terani u logore i izgnanstvo?

#83 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 16 March 2008 - 13:05

Kad smo vec kod novosadskih taksista, zadnji put kad sam bio u NS cesto sam koristio njihove "usluge".

Ni jednom nisam naletio na nekog koji govori ijekavicom, nego su sve bili pravi Novosadjani, sa cistim akcentom. Gospoda!

Ako i upale taksimetar, onda voze 'okolo'. Ali vecina voznji se svodi na to da, kad stignem na zeljenu destinaciju, on se udara po celu "JAO, zaboravio..." pa mi zaokruzi cijenu na "svoju stetu". Sta znam ja, bosanska budala...

Nisam se bunio. Platim koliko traze. Razumijem ih, trebaju im pare. Smrdljive izbjeglice, primitivci s brda, im zauzeli radna mjesta...


mislim da to nema veze sa novim sadom, vec sa taxistima uopste.

ja kad dodjem u rodni mi beograd takodje cesto koristim taxi usluge i cesto mi se desavalo da vidim da hoce da me zeznu, a takodje govore cistim akcentom beogradksim. i onda kad vide da i ja govorim istim se opuste i krenu uvek, ali bas uvek sa pricama " u sta nam se grad pretvorio, vidi sve same izbeglice i crnogorci. jedva cujes beogradski akcenat"... sto se tice toga, sedim i cutim, ipak treba ziva da stignem.

ali sto se tice teznje da me prevare, nikad im nije uspelo jer tu ne cutim.
- ako vidim da nije ukljucio taximetar, kulturno ga opomenem odmah
- ako vidim da vozi okolo, diskretno ga upozorim
najzesci mi je bio jedan koji mi je na kraju voznje, kad sam krenula da platim "krupnom" novcanicom rekao "nemam sitno". "nemam ni ja", kazem. "pa sta cemo sad", kaze on, "pa probacete da usitnitnite", kazem ja. i besno izadje iz kola, ode do trafike i vrati se sa sitnim novcem. hvala, dovidjenja.

dakle nije problem ni u novom sadu, pa ni u taxistima, nego u tebi sto se ne bunis i das kolko traze.

#84 Zoran021

Zoran021
  • Banned
  • 1,079 posts

Posted 16 March 2008 - 13:12

@ Kandahar i Pedja307

Gde vi nalayite taxi takva vrste u NS-u... Koristite neka normalna udruženja (Novus, NAŠ TAXI, LAV...) pa vas neće pljačkati...

@Pedja307

Vidiš ti si tipičan primer onog o čemu sam ranije napisao... Nije problem u kulturnim i finim ljudima, kakav si i ti, verovatno... Takvi umeju i znaju da se ponašaju... Problem je što, samo na osnovu porekla, ti pokušavaš da braniš nekog neotesanog mamlaza... Mesto da kažeš da ima i takvih, i da nisu svi takvi kao taj, ti ga odma braniš... Tima sebe nesvesno izjednačavaš sa primitivcima... A zbog čega ? Jel imate isto poreklo... Glupost... Kako mojoj ženi nikd nije zasmetalo kad se kritikuje primitivizam takvih, a ona je iz Bosne... Čak ju je i sramota zbog njih...Ona se nikada nije prepoznala u tome... Što se ti prepoznaješ ?

Novus spominješ , pa njihovi taksisti i ne poznaju Novi Sad uopšte i malo -malo pročitam taksista Novusa napravio neki prekršaj.Jedini pravi uslov za taksiste je poznavanje grada, a ne nekakva dozvola ili kurs.U ZG je situacija sasvim drukčija , tamo samo Zagrepčani mogu da voze taksi.

#85 Good Morning Srdjan

Good Morning Srdjan
  • Banned
  • 688 posts

Posted 16 March 2008 - 13:29

ne mislim ja da ljudi koji su doshli treba da zaborave na svoju kulturu (kakva god ona bila tamo odakle su doshli) ali ja da izbegnem u Sarajevo, pa majku mu njegovu, valjda bih u svoje ponashanje inkorporirala i neshto sarajevsko, obichaje, zargon whatevah...

E to bi volio da vidim, "sha je ba jarane" novosadski razvuceno :rolleyes:

Dzaba vam je kukat, ne vraca se staro vrijeme, za jedno 15-20 godina to ce se izmiksat, govor malo promijeniti i neko ce da kuka za 2008-om...

#86 Pedja307

Pedja307
  • Banned
  • 383 posts

Posted 16 March 2008 - 15:23

:rolleyes: a shta s' pokush'o s ovom prichom? da nekog ubedish da su svi taxisti chisti blood thirsty Novosadjani? mora biti. tvoj primer sa taxistima falls short to nothing. svaki taxista ce probati da te odere i prevede te zednog preko vode. profesionalna deformacija.


Upravo to i pokusavam da kazem. :huh:
Smaraju pricom, smrde, gledaju da oderu...nema puno veze s porijeklom, cini mi se...

Smrdljivi taksista ijekavicom rekao da "pedere treba pobiti". Ijekavica je tu presudna...?


Vidiš ti si tipičan primer onog o čemu sam ranije napisao... Nije problem u kulturnim i finim ljudima, kakav si i ti, verovatno... Takvi umeju i znaju da se ponašaju... Problem je što, samo na osnovu porekla, ti pokušavaš da braniš nekog neotesanog mamlaza... Mesto da kažeš da ima i takvih, i da nisu svi takvi kao taj, ti ga odma braniš... Tima sebe nesvesno izjednačavaš sa primitivcima... A zbog čega ? Jel imate isto poreklo... Glupost... Kako mojoj ženi nikd nije zasmetalo kad se kritikuje primitivizam takvih, a ona je iz Bosne... Čak ju je i sramota zbog njih...Ona se nikada nije prepoznala u tome... Što se ti prepoznaješ ?


Ne smeta meni kritika primitivaca, ali mi smeta generalizacija i sovinizam koji citam na ovoj temi.

"Dosli divlji i otjerali pitome".

A, da li sam ja fin i kulturan...pa, osim sto volim da usmrknem i pljunem na trotoar; ceskajuci se po jajima proderem:"Vid' onog pedera, mora da je iz Novog Sada", i nemam nekih mana...

:)

#87 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 16 March 2008 - 16:11

@ 307:
Malo smo se udaljili od teme, početak topika beše pitanje zašto se i da li se Novi Sad promenio. Konstatacija nekih, među kojima sam i ja, jeste da ima mnogo više dođoša. I to je to. Znači - ima mnogo više ljudi, među kojima ima mnogo onih koji ne dele kulturni identitet sa Novosađanima (čitaj: dođoši) i da je zbog toga (najvećim, ali ne i jedinim, delom) grad drastično izmenjen. Sad ti meni reci, šta tu nije tačno.

E sad, to što sam ja naveo primer taxiste ne znači da ti treba da se prozivaš. Htedoh time da kažem da pre x godina u Novom Sadu nije bilo ljudi (ili ne u tolikoj meri) koji su izgledali i ponašalli se tako. Fakat. To što sam njegovom identitetu dodao negativan predznak u odnosu na "urođenički", stvar je ličnih preferencija. Ko šta više voli. Ako voliš da pljuješ, sereš čučeći iz kioska, štagod, tvoja je stvar. Ne smatram to nečim inherentnim starom novosadskom mentalitetu. Da podvučem nešto što bi možda moglo ostati nejasno - nisam time ustvrdio ni u jednom trenutku da trebaš da se iseliš, da te treba istrebiti ili šta god slično. Pričamo o razlozima "drugačijosti" Novog Sada i to je to. Vrlo jasno znam granicu... A ti ako ne deliš osobine sa taxistom, razlog manje da se poistovetiš sa njim.

#88 Radisa

Radisa
  • Members
  • 652 posts

Posted 16 March 2008 - 16:45

Novus spominješ , pa njihovi taksisti i ne poznaju Novi Sad uopšte i malo -malo pročitam taksista Novusa napravio neki prekršaj.Jedini pravi uslov za taksiste je poznavanje grada, a ne nekakva dozvola ili kurs.U ZG je situacija sasvim drukčija , tamo samo Zagrepčani mogu da voze taksi.


Jeste, to si u pravu, na poznaju NS... Svaki put ih navodim tamo gde idem... Ali je bar vozilo OK... A i ne puše u kolima... A sad ako baš moram da ih navodim, nije strašno... Moše da bude i gore...

#89 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,990 posts

Posted 17 March 2008 - 07:47

Sećam se jedne scene iz '98...Božić, izmedju Telepa i Adamovićevog naselja prolazim pokraj grupe ljudi koja je zapalila traktorsku gumu bukvalno na sred puta, svi pijani i pevaju neke pesme o Krajini...ako mi neko objasni s kojom to tradicijom ima veze bio bih mu zahvalan...

#90 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 17 March 2008 - 08:24

ocesh da kazesh da se imovina u CG pre 20-30 godina nije kupovala budzashta? ma hajde. moglo se shopingovati ko shto je moglo i u Hrvatskoj i danas prodavati za baslosovne pare.
shta je tu chudno?
i hajde molim te, kazi kako su Srbi u CG dolazi do nekretnina. jesu se i oni bespravno useljavali u kuce iz kojih su prethodni vlasnici promptno terani u logore i izgnanstvo?

...a u srbiji su se i "pre 20-30 godina" crnogorci "bespravno useljavali u kuce iz kojih su prethodni vlasnici promptno terani u logore i izgnanstvo?"

...koji zanos, koja ljubaf.