Jump to content


Photo
- - - - -

Novi Sad - nekad i sad


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
346 replies to this topic

#61 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 15 March 2008 - 18:27

Naravno, posljednjih 20 godina su bile ruzne za citavu Srbiju, pa i za Novi Sad.
Posljednji put kad sam bio u Novom Sadu, iznenadile su me lokalne TV stanice, na kojima po citav dan idu licka kola i bosansko-krajiske pjesme.

No, treba se prisjetiti istorije Novog Sada da bismo shvatili sta se dogadja. Novi Sad po prvi put u svojoj istoriji postaje veliki grad. I ima prilicno dobru buducnost.

Citava Vojvodina je izgledala mnogo drugacije prije '45, a gradici oko Novog Sada su do '18 imali imena koja Srbi nisu mogli da izgovore. To njemacko stanovnistvo bi bilo tesko vratiti natrag u Vojvodinu. Novi Sad je bio samo jedan od malih vojvodjanskih gradova.
Novi Sad je u posljednjih 20 godina propao mnogo manje od Beograda.

Dakle, ovdje se radi o rastu grada. Meni su posebno smijesni neki Beogradjani, koji bi htjeli da BG bude prestonica, milionski grad, a pri tome ne bi htjeli da im se neko tu naseljava. T.j. bilo bi dobro da im se ne naseljavaju provincijalci, seljaci, nego, recimo, stanovnistvo iz evropskih velegradova.

Evo, npr, Sremski Karlovci su se malo promijenili. Pa jos mnogo gradova u Vojvodini. A Novi Sad se stvarno promijenio. I jos ce se dosta mijenjati.

#62 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 15 March 2008 - 19:37

Novi Sad se mnogo promenio zato što je sad mnogo veći, a samim tim ima i mnogo više ljudi koji nemaju isti kulturni identitet sa Novosađanima. Eto. Pre 30 godina nije postojala "TV Duga" koja sada, hteli mi to ili ne, značajno utiče na identitet grada. Duga je, naravno, metafora...

Vrlo mi je žao starog Novog Sada i Novosađana (i Vojvođana, šire), verujem da se nekadašnja paradigma više nikada ne može vaspostaviti. Ostaje nam samo da se borimo za očuvanje sopstvenog lokal-identiteta, ali da to "dođoši" ne shvate kao poziv na istrebljenje.

#63 Zoran021

Zoran021
  • Banned
  • 1,079 posts

Posted 15 March 2008 - 20:10

Problem je što se NS pranapučen , a da se i ne širi po okolini nego svi hoće u centru da žive.Ne možeš čuti ni mađarski na ulici kao nekad nego neki čudan dijalekt , sve je manje zelenila ,a sve više parkinga. Jedom rečju urbana džungla bez ikakvoga reda , a i dođoši se pozapošljavali , a za nas domaće nema posla.
Trebalo bi prvo nas NSađane pozapošljavati pa tek onda dođoše.

#64 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 March 2008 - 20:19

Trebalo bi prvo nas NSađane pozapošljavati pa tek onda dođoše.


Ovo je veoma opasno i nehumano rezonovanje. I ne samo to, zakonom je zabranjeno.

#65 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 15 March 2008 - 20:27

E tu se već slažem...

#66 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 March 2008 - 20:35

Ja razumem princip ogorcenosti. Pomenula sam ranije sudar kultura i emocionalnu dimenziju u tome. Ali postoji jedna granica koju je opasno preci. Mozemo da kazemo da su nekulturni (cisto primera radi) i eto rekli smo nesto o njima. Ali kad krenemo da pravimo selekcije koje rezultiraju u diskriminaciju onda smo aktivirali nesto opasno u nama. Mnogo gore nego puko nevarenje necije (ne)kulture.

#67 April

April
  • Members
  • 1,314 posts

Posted 15 March 2008 - 21:53

Novi Sad - previse Srema, premalo Backe...dodjite u Sobotku, stara dama se jos ne da

Ali, gledano iz Beograda, i NS je super.

#68 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 March 2008 - 22:08

naravno, samo shto se u Novom Sadu (a sumnjam da je jedini) javlja upravo suprotno. na bitnim pozicijama ustolicheni ti koji su doshli sredinom 90-ih pa onda prodju daju nekom "iz zavichaja" samo zbog zavichaja, a ne zbog kvalifikacija. to vishe nije izuzetak vec pravilo. i njima se to nikad ne spochitava, a nama se spochitava xenofobija i fashizam. e bash vam fala!
ne mislim ja da ljudi koji su doshli treba da zaborave na svoju kulturu (kakva god ona bila tamo odakle su doshli) ali ja da izbegnem u Sarajevo, pa majku mu njegovu, valjda bih u svoje ponashanje inkorporirala i neshto sarajevsko, obichaje, zargon whatevah. ovo ovde... tvrdo ko sabijeni titanijum.


Drage moje Lale

Novi Sad je (bio) jako fin grad. Onako sa merom. Kako vidim desava vam se ono sto se nama u Beogradu desavalo odvajkada. Sudbina (dovoljno) velikih gradova. I ja rezonujem da bih se inkorporirala u nekoj drugoj sredini. Zapravo i jesam. Medjutim u nas zavicajno ponasanje na boga ne misli. U Beogradu je tako bilo oduvek. Kad je generalni iz Male Dube onda je i pola zaposlenih odatle :rolleyes: Steta kazem, steta ... al´ nista (im) ne mozete. To su oni sto kesu sa djubretom bace sa sestog sprata a vama ako zasmeta ne preostaje vam nista drugo nego da pocistite. I rezite kroz zube.

inache, da ne bude da je NS ocrnjen samo zbog izbeglica... Crnogorci su posebna sorta. oni nisu ni izbeglice. ne mozesh reci: shta mogu ljudi, nisu imali gde. to shto gmize ovde a doshlo je iz Crne Gore je bagra kakva se retko gde javlja. svi puni nacionalnog ponosa, a ne daj boze da se makar promil vrati u njihovu vajnu nezavisnu zemlju (koju je Srbija, ah!, tolko gushila i sputavala im progres). No way José


Pa jos pre 30-tak godina u Beogradu kad ti neko na primer kaze da je Persin zet direktor a ti odma´ pitas jel´ Crnogorac :huh:

Ima toga i u svetu, samo kod nas deluje mnogo brutalnije (a mozda i jeste?)

#69 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 15 March 2008 - 22:11

Problem je što se NS pranapučen , a da se i ne širi po okolini nego svi hoće u centru da žive.Ne možeš čuti ni mađarski na ulici kao nekad nego neki čudan dijalekt , sve je manje zelenila ,a sve više parkinga. Jedom rečju urbana džungla bez ikakvoga reda , a i dođoši se pozapošljavali , a za nas domaće nema posla.
Trebalo bi prvo nas NSađane pozapošljavati pa tek onda dođoše.


Sacuvaj me Boze ovakvih "civilizovanih starosedelaca"! :rolleyes: Ali interesantno, iako je i Canak "dodjos" on ti ne smeta?! Kako to, molicu fino?
I onda se cudite sto LSDV ima 2-3% glasaca...

#70 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 15 March 2008 - 22:54

Čanak nije "dođoš". Dođoši su nevojvođani koji nameću svoj obrazac ponašanja.

#71 Pedja307

Pedja307
  • Banned
  • 383 posts

Posted 15 March 2008 - 23:16

Ovo je veoma opasno i nehumano rezonovanje. I ne samo to, zakonom je zabranjeno.


Upravo o tome sam i pricao u prethodnom postu.

E, to je fasizam. A, ne ona budaletina Davidovic sa onom grupom napaljenih klinaca...

#72 Zoran021

Zoran021
  • Banned
  • 1,079 posts

Posted 15 March 2008 - 23:25

Ovo je veoma opasno i nehumano rezonovanje. I ne samo to, zakonom je zabranjeno.

Po kojem zakonu je to zabranjeno ?Koji stav , kojeg zakona ?
Zakona o radu ?Hoćeš li me sankcionisati zbog misli ?Od vas takvih se trebamo odvojiti , mnogo ste fini.
Za nezavisnu Vojvodinu !

#73 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 15 March 2008 - 23:43

To gari!

#74 Pedja307

Pedja307
  • Banned
  • 383 posts

Posted 16 March 2008 - 01:03

Po kojem zakonu je to zabranjeno ?Koji stav , kojeg zakona ?
Zakona o radu ?Hoćeš li me sankcionisati zbog misli ?Od vas takvih se trebamo odvojiti , mnogo ste fini.
Za nezavisnu Vojvodinu !


Mozda je mislio na ovu tacku zakona:
Ko izaziva ili raspiruje nacionalnu, rasnu ili versku mržnju, ili netrpeljivost među narodima ili etničkim zajednicama koje žive u Srbiji,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.


Vojvodina Vojvodjanima? Sto me to na nesto asocira... :rolleyes:

#75 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 16 March 2008 - 01:19

Ja razumem princip ogorcenosti. Pomenula sam ranije sudar kultura i emocionalnu dimenziju u tome. Ali postoji jedna granica koju je opasno preci. Mozemo da kazemo da su nekulturni (cisto primera radi) i eto rekli smo nesto o njima. Ali kad krenemo da pravimo selekcije koje rezultiraju u diskriminaciju onda smo aktivirali nesto opasno u nama. Mnogo gore nego puko nevarenje necije (ne)kulture.

Stvar je u tome sto drzava 90tih a i danas forsira jednu od "kultura".Apsolutno sam protiv bilo kakvog nametanja ali se ovde radi o zelji pojedinaca da sredina u koju su dosli izgleda kao ona iz koje su dosli a tu imaju podrsku drzave

Ali, gledano iz Beograda, i NS je super.

Zato sto Beograd danas izgleda kao Prnjavor

Edited by MAGRIPA65, 16 March 2008 - 01:21.