Jump to content


Photo
- - - - -

Novi Sad - nekad i sad


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
346 replies to this topic

#46 Pedja307

Pedja307
  • Banned
  • 383 posts

Posted 14 March 2008 - 02:54

Svako može da se prilagodi ako hoće... Ako neće, njegov problem... Ali mora da trpi posledice toga...


Oni koji su dosli devedesetih nisu bas dolazili svojom voljom, kao sto nisu ni "starosjedioci" nekad ranije... Ali nije ni vazno...ono sto je bitno je da su, srecom, jedine posledice koje moraju da trpe tvoj 'razvuceni govor'. :rolleyes:

#47 Radisa

Radisa
  • Members
  • 652 posts

Posted 14 March 2008 - 07:41

Oni koji su dosli devedesetih nisu bas dolazili svojom voljom, kao sto nisu ni "starosjedioci" nekad ranije... Ali nije ni vazno...ono sto je bitno je da su, srecom, jedine posledice koje moraju da trpe tvoj 'razvuceni govor'. :rolleyes:


I onda su starosedeoci kultur-fašisti, a došljaci suva tolerancija...

#48 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 14 March 2008 - 10:23

Najtragičniji je što u Novom Sadu a bogami i po celoj Vojvodini najviše o došljacima 90-tih seru oni čiji su d(j)edovi došli na krilima komunizma i koji su zauzeli
tuđe kuće i imanja po celoj Vojvodini,raširili se i odomaćili pa njihovi naslednici danas dižu bunu protiv novih došljaka koji za razliku od prethodnih nikom ne uzimaju ništa silom,svaki metar stana plaćaju debelo i ćute i rade,posebno smeta ovo što rade i stvaraju jer kvare stari dobri ritam nerada i samoupravljanja.

#49 Radisa

Radisa
  • Members
  • 652 posts

Posted 14 March 2008 - 10:33

Najtragičniji je što u Novom Sadu a bogami i po celoj Vojvodini najviše o došljacima 90-tih seru oni čiji su d(j)edovi došli na krilima komunizma i koji su zauzeli
tuđe kuće i imanja po celoj Vojvodini,raširili se i odomaćili pa njihovi naslednici danas dižu bunu protiv novih došljaka koji za razliku od prethodnih nikom ne uzimaju ništa silom,svaki metar stana plaćaju debelo i ćute i rade,posebno smeta ovo što rade i stvaraju jer kvare stari dobri ritam nerada i samoupravljanja.


Da, u Vojvodini su oduvek živeli sve sami neradnici... Pa je zato ovde uvek bilo bolje nego u ostatku bivše Jugoslavije...

A sad kad su nam došli radnici i pregaoci, sad nam je odlično... Pali smo ispod proseka bivše Jugoslavije... A biće nam sve bolje i bolje...

Aj, iskreno, koliko si puta bio u NS do sada ? I koliko dugo, pa da znaš kako je ovde ...

#50 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 14 March 2008 - 10:36

New York je bio metafora...Ma cela priča je metafora... Ne mora da bude baš hoklica... Ne mora New York...
Mogao je da bude bilo koji novosadsko-vojvođanski običaj... I bilo koja druga sredina na planeti...

Ali dobro... Ne očekujem da svi shvate...


To o cemu ti pricas je sudar kultura koji se desava svugde u svetu koji se globalizuje. Te kulture su i nastale dok je svako sedeo u svom soru. Ljudi vise ne sede u svom soru vec ih ima svuda. E tu pocinje da vazi zakon o sili jaceg. Tako tipicno ljudski.

#51 Radisa

Radisa
  • Members
  • 652 posts

Posted 14 March 2008 - 10:42

To o cemu ti pricas je sudar kultura koji se desava svugde u svetu koji se globalizuje. Te kulture su i nastale dok je svako sedeo u svom soru. Ljudi vise ne sede u svom soru vec ih ima svuda. E tu pocinje da vazi zakon o sili jaceg. Tako tipicno ljudski.


Tačno o tome i pričam... I sad ja sam kultur-fašista zato što mi smeta nametanje drugačije kulture i hoću da sačuvam svoju ili čak da prihvatim delove te kulture koji su OK, ali ne da je prihvatim u celosti, a onaj koji pokušava da mi nametne njegovu kulturu u celosti, a prezire moju je OK, i ja treba da se pomirim sa tim ?

Pa neće bit baš tako...

#52 milica 04

milica 04
  • Banned
  • 279 posts

Posted 14 March 2008 - 11:41

Tačno o tome i pričam... I sad ja sam kultur-fašista zato što mi smeta nametanje drugačije kulture i hoću da sačuvam svoju ili čak da prihvatim delove te kulture koji su OK, ali ne da je prihvatim u celosti, a onaj koji pokušava da mi nametne njegovu kulturu u celosti, a prezire moju je OK, i ja treba da se pomirim sa tim ?

Pa neće bit baš tako...


Izvini, ali cini mi se da preterujes. Kako ti neko namece svoju kulturu time sto ti kaze da prestanes da otezes? Ja ne znam zasto neki ljudi u Vojvodini toliko kukaju na izbeglice- mi ih imamo dosta u centralnoj Srbiji i nema bas nikakvih problema, ogroman broj ih je i u Beogradu, licno poznajem mnogo ljudi koji su izbegli iz bosne, Hrvatske i sa Kosova i nikad nisam imala neki problem sa njima, niti primecujem neku veliku razliku. Mozda su ustv ovi sa Kosova malo primitivniji ali svi koje znam iz Bosne i Hrvatske su sasvim obicni ljudi koji ni po cemu ne odudaraju. Ti pricas kao da su u Vojvodinu dosla neka specijalno isfiltrirana grupa izbeglica biranih po agresivnosti ili sta ti vec smeta (a ni to nisi objasnio na pet strana, sem one opaske o nekom kome se nije svidelo kako pricas...).
Sta je konkretno problem u Novom Sadu?

#53 Radisa

Radisa
  • Members
  • 652 posts

Posted 14 March 2008 - 11:55

Izvini, ali cini mi se da preterujes. Kako ti neko namece svoju kulturu time sto ti kaze da prestanes da otezes? Ja ne znam zasto neki ljudi u Vojvodini toliko kukaju na izbeglice- mi ih imamo dosta u centralnoj Srbiji i nema bas nikakvih problema, ogroman broj ih je i u Beogradu, licno poznajem mnogo ljudi koji su izbegli iz bosne, Hrvatske i sa Kosova i nikad nisam imala neki problem sa njima, niti primecujem neku veliku razliku. Mozda su ustv ovi sa Kosova malo primitivniji ali svi koje znam iz Bosne i Hrvatske su sasvim obicni ljudi koji ni po cemu ne odudaraju. Ti pricas kao da su u Vojvodinu dosla neka specijalno isfiltrirana grupa izbeglica biranih po agresivnosti ili sta ti vec smeta (a ni to nisi objasnio na pet strana, sem one opaske o nekom kome se nije svidelo kako pricas...).
Sta je konkretno problem u Novom Sadu?


Vidi, ja, generalno nemam ništa protiv izbeglica... Čak, naprotiv... Žena mi je rođena Tuzlanka... Njeni su došli u srbiju '92, kad je rat počeo...

Većina izbeglica su normalni ljudi, koji, kao što reče Perkos, rade i trude se da žive... Problem je sa onim manjim delom, koji je primitivan, koji pokušava da nametne svoju kulturu (Imaš na jednom drugom topiku priču o ovcama u NS)... E onda imamo problem, kad se kaže da je neko primitivan i izbeglica, da je doneo svoju (ne)kulturu, većina onih sa početka posta krene da optužuje kako su novosađani kultur-fašisti... E vidiš, mesto da nekutura i primitivizam svima smetaju, oni se odmah, plemenski, svrstavaju na drugu stranu...

Eto, i ti smtraš da je uredu, da on meni spočitava kako ja pričam, a teko su pričali i moj otac i njegov otac i dalje unatrag, u ovoj istoj sredini... A da ja njemu kažem da izbaci ijekavicu (što inače nikad nikome nisam rekao), ja bi bio kultur-fašista... Jel tako ?

Edited by Radisa, 14 March 2008 - 11:55.


#54 milica 04

milica 04
  • Banned
  • 279 posts

Posted 14 March 2008 - 12:02

Vidi, ja, generalno nemam ništa protiv izbeglica... Čak, naprotiv... Žena mi je rođena Tuzlanka... Njeni su došli u srbiju '92, kad je rat počeo...

Većina izbeglica su normalni ljudi, koji, kao što reče Perkos, rade i trude se da žive... Problem je sa onim manjim delom, koji je primitivan, koji pokušava da nametne svoju kulturu (Imaš na jednom drugom topiku priču o ovcama u NS)... E onda imamo problem, kad se kaže da je neko primitivan i izbeglica, da je doneo svoju (ne)kulturu, većina onih sa početka posta krene da optužuje kako su novosađani kultur-fašisti... E vidiš, mesto da nekutura i primitivizam svima smetaju, oni se odmah, plemenski, svrstavaju na drugu stranu...


Ako je problem identifikujes manjina, onda problem nije manjina nego neefikasnost drzavnih organa u sprovodenju zakona (ovcama nije mest u gradu) a to je problem koji potice od (ne)delovanja vecine, a ne od par ljudi koji hoce da drze ovce u gradu, ponasaju se agresivno i sl. U tom smislu problem koji ti identifikujes kao problem izbeglica znaci nije takav problem - to bi bilo kao da ja kazem da je moj problem oko sudenja oko mede sa komsinicom poreklom sa Kosova problem njenog zaostalog ponasanja, a problem je ustv u drzavi kojoj treba 1000 godina da izade na teren, izmeri dokle je cije i donese odluku.

Eto, i ti smtraš da je uredu, da on meni spočitava kako ja pričam, a teko su pričali i moj otac i njegov otac i dalje unatrag, u ovoj istoj sredini... A da ja njemu kažem da izbaci ijekavicu (što inače nikad nikome nisam rekao), ja bi bio kultur-fašista... Jel tako ?


Gde kazem da je u redu... mislim da si malo paranoican. A da ti njemu isto to kazes bio bi samo sirovina kao i taj ko je to tebi rekao.

#55 Radisa

Radisa
  • Members
  • 652 posts

Posted 14 March 2008 - 12:36

Ako je problem identifikujes manjina, onda problem nije manjina nego neefikasnost drzavnih organa u sprovodenju zakona (ovcama nije mest u gradu) a to je problem koji potice od (ne)delovanja vecine, a ne od par ljudi koji hoce da drze ovce u gradu, ponasaju se agresivno i sl. U tom smislu problem koji ti identifikujes kao problem izbeglica znaci nije takav problem - to bi bilo kao da ja kazem da je moj problem oko sudenja oko mede sa komsinicom poreklom sa Kosova problem njenog zaostalog ponasanja, a problem je ustv u drzavi kojoj treba 1000 godina da izade na teren, izmeri dokle je cije i donese odluku.


E, to si u pravu... A jel znaš što je država ne efikasna ? Zato što su ne položajima u NS, baš takvi, kojima je nečije poreklo najvažnija stvar prilikom reagovanja... A većina ima isto poreklo kao i prkršioci...

Gde kazem da je u redu... mislim da si malo paranoican. A da ti njemu isto to kazes bio bi samo sirovina kao i taj ko je to tebi rekao.

Kako ti neko namece svoju kulturu time sto ti kaze da prestanes da otezes?


Meni se ovočini kao pravdanje nametača kulture.... Ako sam pogrešno protumačio, izvini...

A da ti njemu isto to kazes bio bi samo sirovina kao i taj ko je to tebi rekao.


Naravno... Meni to ne smeta... Dokle god se čovek ponaša normalno, način na koji priča nije važan... Bitno da se razumemo, kao ljudi...

#56 slavke1976

slavke1976
  • Members
  • 60 posts

Posted 15 March 2008 - 14:22

Radisa, ne vredi se raspravljati sa ljudima koji nisu Vojvodjani, oni to ne mogu da svate.

I jos da dopisem.
Npr u Svajcarsku, tj Zenevu, pre 15 tak godina se nije moglo uci iz Francuske (pisem za Francusku jer za druge drzave ne znam a u zenevu se jedino moze uci iz Francuske, ne racunajuci svajcarsku) sa prljavim automobilom, ili se moralo pokazati na granici da imate odredjenu svotu novca. Danas to nije slucaj, grad je sve prljaviji, a to sve jer se doselilo mnogo ljudi iz Azije, Afrike, Ex Jugoslavije,.... I sad se donose zakoni da se hapse prosjaci sa ulica, izbacuju sviraci iz gratskih tramvaja, jer starosedeoci Zeneve ne mogu da podnesu vise kako im grad sad izgleda.
Svajcarska je priznala Kosovo i iz razloga da bi isti ti Kosovari bili deportovani u svoju novu drzavu.

Edited by slavke1976, 15 March 2008 - 14:32.


#57 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 15 March 2008 - 14:54

moj matori je pre 30 god. radio i ziveo u ns-u i kaze kada je ns imao 200000 soma ljudi bio je grad sad kada ima 400000 soma ljudi selendra je

upravo to.

Ako stari Novosadjani nisu htjeli da ih preplave te divlje izbjeglice iz Knina, Sarajeva, Mostara, Pristine, Peci... onda su trebali da im pomognu da ih ne istjeraju iz tih gradova ili da stave kapiju i zabrane ulaz ljudima iz tih krajeva, a pitome da pustaju ili sta vec hoce...
U stvari u cemu je problem ?

problem je shto ovaj forum ne zada svakom novom forumashu IQ test pre nego shto mu odobri chlanstvo.

Kad je poslije 7-8 godina potucanja uspjela da proda svoj stan u Mostaru, stari Novosadjani se nisu libili da uzmu njen novac i prodaju joj neki stancic.

a shta je trebalo? da joj poklone stan?


Leba ti, ajd probaj kupi stan u Novom Sadu! Nema, skupi, preskupi... a nikad se toliko nije gradilo. Siri se, raste... i menja, naravno - postaje velegrad. Otud zal za uspavanom sporom varosi. Nekad tamburasi, danas Exzit.

:rolleyes:
pa taj EXIT je Novi Sad stavio na svetske mape i ako neshto od svih novina u NS-u ima pozitivan uticaj to je upravo taj festival. kako 4 dana festivala moze da smeta tamburashima?
trebalo je da napishesh: nekad tamburashi, danas narodnjaci.

Najtragičniji je što u Novom Sadu a bogami i po celoj Vojvodini najviše o došljacima 90-tih seru oni čiji su d(j)edovi došli na krilima komunizma i koji su zauzeli
tuđe kuće i imanja po celoj Vojvodini,raširili se i odomaćili pa njihovi naslednici danas dižu bunu protiv novih došljaka koji za razliku od prethodnih nikom ne uzimaju ništa silom,svaki metar stana plaćaju debelo i ćute i rade,posebno smeta ovo što rade i stvaraju jer kvare stari dobri ritam nerada i samoupravljanja.

ma jeste. ovi shto su doshli sve Radnik do Udarnika. nije nego.

Izvini, ali cini mi se da preterujes. Kako ti neko namece svoju kulturu time sto ti kaze da prestanes da otezes? Ja ne znam zasto neki ljudi u Vojvodini toliko kukaju na izbeglice- mi ih imamo dosta u centralnoj Srbiji i nema bas nikakvih problema, ogroman broj ih je i u Beogradu, licno poznajem mnogo ljudi koji su izbegli iz bosne, Hrvatske i sa Kosova i nikad nisam imala neki problem sa njima, niti primecujem neku veliku razliku. Mozda su ustv ovi sa Kosova malo primitivniji ali svi koje znam iz Bosne i Hrvatske su sasvim obicni ljudi koji ni po cemu ne odudaraju. Ti pricas kao da su u Vojvodinu dosla neka specijalno isfiltrirana grupa izbeglica biranih po agresivnosti ili sta ti vec smeta (a ni to nisi objasnio na pet strana, sem one opaske o nekom kome se nije svidelo kako pricas...).
Sta je konkretno problem u Novom Sadu?

kao prvo, vi u centralnoj Srbiji nemate ni blizu toliko izbeglica koliko mi u Vojvodini.
drugo: izvini, ali mentalitet u Vojvodini i mentalitet u uzoj Srbiji nemaju veze jedan sa drugim. kad slichno dodje u slichno razlike se manje primete.
i nije problem u izbeglicama per se, kao i uvek, vecina ljudi cuti i radi, dok se manjina bezobrazno lakta, rabi nepotizam i srodnichke veze kako stigne, otvara kafice u stambenim zgradama gde pushta narodnjake do 2 ujutro, parkirava svoje dzipove na zelenim povrshinama, skrnavi na svaki moguci nachin.

Novi Sad je postao jednom rechju ogavan. uvek sam obozavala svoj grad jer je bio na sredini izmedju palanke i velegrada.
+ je uvek bio zelen zelen. drvece na sve strane. sad je toliko grozan da je to za plakanje.

doshli divlji i isterali pitome, chekam samo kad ce Insajder da odradi emisiju o gradjevinskoj mafiji. ako cemo o njoj, onda je NS ono shto je Chikago bio nekad.
neke delove grada vishe ne mogu da prepoznam. Grbavica koja je vazda bila zelena sa niskim kucama vec godinama podseca na Sajgon, sve je porusheno, svako jebeno drvo posecheno, podignute zgrade koje nemaju gram arhitektonskog ukusa, onaj pojas ruskih pisaca (Gogolj, Pushkin, Tolstoj) koji je bio jedan od lepshih delova grada je sad bezlichna masa ogavnih zgrada, asfalt i beton bez trunke biljaka. uzasni uzas.

Cara Dushana ulica je "proshirena" tako da su drvored od 40 godina starog drveca posekli da bi napravili josh jednu voznu traku, jebem ih u usta! sve kuce u toj ulici porushene, takodje dignute zgrade.

svaki pedalj zelene povrshine se krchi i prave se zgrade. nema vishe livade koja nije zaplanirana za izgradnju nekog novog stambenog komplexa.
na Telepu uveliko rade istu stvar kao sa Grbavicom.
stare kuce i stare zgrade iz jezgra grada se rushe umesto da dobiju zashtitu grada i renoviraju se.

uzas uzas uzas.

#58 Pedja307

Pedja307
  • Banned
  • 383 posts

Posted 15 March 2008 - 15:08

Ma, uvijek su krivi oni koji su "dosli" i uzeli ono sto je "nase". Tolerantni Vojvodjani po fasistickim metodama vrse kategorizaciju svojih sugradjana i dijele ih na "starosjedioce" o "dodjose".

Sva sreca da su ovi konzervativci toliko jaki da im je jedina opcija da pate za "starim dobrim vremenima". :rolleyes:

#59 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 15 March 2008 - 15:19

ma da. Vojvodjani poznati fashisti i xenofobichari.
valjda treba da se ode medj bosanski krsh i crnogorsku golet da se vidi shta je kultura i live and let live filozofija.

#60 Pedja307

Pedja307
  • Banned
  • 383 posts

Posted 15 March 2008 - 15:35

ma da. Vojvodjani poznati fashisti i xenofobichari.
valjda treba da se ode medj bosanski krsh i crnogorsku golet da se vidi shta je kultura i live and let live filozofija.



Samo nastavi...