Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji


  • Please log in to reply
16002 replies to this topic

#15841 Tezej

Tezej
  • Members
  • 157 posts

Posted 08 December 2017 - 10:23

Šteta što oni koji su sumnjali u ogroman pad cena više nisu na forumu, da vide da su bili u pravu. Takvi su bili ismevani, nazivani investitorima, naivčinama, postovi su im bili Kontrol-isani...

 

Još pre x godina ih je onaj-čiji-nick-ne-sme-da-se-pomene pitao: "Ako ste toliko sigurni u veliki pad cena, zašto ne prodate svoj stan, oročite pare u banci po 5-6-7% godišnje kamate i za par godina, kad cene vrtoglavo padnu, trijumfalno kupite veći stan i još vam ostane para?" 

 

Sve moj Google Real Estate ekspert do moga...

Procitaj moj poslednji post, pa kao dopunu i ovo: - cene ce biti relativno stabilne, a mozda i rasti dok se ne promene okolnosti (miko i makro). Delom, to zavisi od poverenja investitora, koji ako pobegnu, dinar ce drasticno da padne, a to ce uticati i na trziste nekretnina (nesto slicno sto se desilo u Grckoj). Drugi scenario je da drzava krene u masovniju i jeftiniju stanogradnju, usled nedostatka ideja za podizanje/odrzavanje BDP-a na druge nacine.

 

Ja verujem da ce se desiti oba scenarija, ali ne mogu da procenim kada. Sigurno ne jos godinu-dve.


  • 0

#15842 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 7,473 posts

Posted 09 December 2017 - 15:04

Ja sam bio jedan od onih koji su prognozirali/verovali u pad cene.

Boze moj, pogresih, nista strasno.
Naravno, nisam ismevao suprotne stavove.
  • 0

#15843 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 10 December 2017 - 23:42

Još pre x godina ih je onaj-čiji-nick-ne-sme-da-se-pomene pitao: "Ako ste toliko sigurni u veliki pad cena, zašto ne prodate svoj stan, oročite pare u banci po5 -6-7% godišnje kamate i za par godina, kad cene vrtoglavo padnu, trijumfalno kupite veći stan i još vam ostane para?" 

Ne znam koji ti je taj nick, ali savet je glup, jer u kojoj banci i valuti mozes u post-2008 periodu da dobijes toliku kamatu? 


  • 1

#15844 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 11 December 2017 - 00:14

Cene i jesu pale u nekim delovima Beograda: Karaburma, Mirijevo itd tu su cene vec dugo ispod 1000 evra/m2. Ni u drugim svetskim gradovima cene nisu pale u bas svim suburbs! Postoje delovi koji ce uvek biti skupi.
Drugo, ovo je tema o nekretninama u Srbiji a ne samo u Beogradu, a u mnogim gradovima u unutrasnjosti, ukljucujuci Nis , cene su jako pale i nekretnine su relativno veoma jeftine, pogotovo cene kuca.
  • 2

#15845 ipex

ipex
  • Members
  • 77 posts

Posted 02 January 2018 - 23:14

Prosecna cena po kvadratu stana u Beogradu je od 2008. pala za 30 do 40 %, s druge strane, cena kvadrata u Budimpesti je za manje od tri godine duplo porasla.
  • 0

#15846 veljko soso

veljko soso
  • Members
  • 57 posts

Posted 03 January 2018 - 18:04

Prosecna cena po kvadratu stana u Beogradu je od 2008. pala za 30 do 40 %, s druge strane, cena kvadrata u Budimpesti je za manje od tri godine duplo porasla.

 

Boze sta sve ljudi napisu i ostanu zivi i zdravi. 

 

Koliko pisanja i price na ovom forumu i posle svega ovakvi komentari. 

 

http://www.nkosk.rs/...mbenih-kredita

 

Inace neko rece da je tema malo zamrla, sto je istina. Po mom misljenju, glavni je razlog sto vise nema kriticne mase za diskusiju, a razlog je jasan, vreme je potvrdilo da nema enormnog pada cena. Ja cak tvrdim da ima i rasta, ali da se ne ponavljam, ko hoce neka prati temu vise od zdanje strane i malo detaljnije. I u tom smislu, oni koji su, ubedjen sam, preko foruma, komentara na sajtovima i slicnim, po pom misljenju, potpuno neracionalno akcijama, pokusavali da uticu na javno mnjenje i na urusavanje cena su ostali kratkih rukava. Tj. da budem jasniji, i oni sami su kupili stanove po ovim cenama koje su takve kakve su, jer je jasno da ovaj, pa i ni jedan drugi forum nema moc da utice na cenu.  


  • 1

#15847 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 04 January 2018 - 07:31

Boze sta sve ljudi napisu i ostanu zivi i zdravi.

Koliko pisanja i price na ovom forumu i posle svega ovakvi komentari.

http://www.nkosk.rs/...mbenih-kredita

Inace neko rece da je tema malo zamrla, sto je istina. Po mom misljenju, glavni je razlog sto vise nema kriticne mase za diskusiju, a razlog je jasan, vreme je potvrdilo da nema enormnog pada cena. Ja cak tvrdim da ima i rasta, ali da se ne ponavljam, ko hoce neka prati temu vise od zdanje strane i malo detaljnije. I u tom smislu, oni koji su, ubedjen sam, preko foruma, komentara na sajtovima i slicnim, po pom misljenju, potpuno neracionalno akcijama, pokusavali da uticu na javno mnjenje i na urusavanje cena su ostali kratkih rukava. Tj. da budem jasniji, i oni sami su kupili stanove po ovim cenama koje su takve kakve su, jer je jasno da ovaj, pa i ni jedan drugi forum nema moc da utice na cenu.

Imas u perifernim delovima Beograda gde su cene pale na oko 800-900 evra po kvadratu.
Ako je i doslo do nekog rasta , to je samo u elitnim delovima i uzem centru Beograda , i u nekim delovima N.Beograda koji je "poslovna zona" grada , pa i citave Srbije. I to je sve.
U unutrasnjosti je gotovo katastrofa, posebno u , recimo Nisu, koji je ipak veliki grad, a cene su na oko 600-700 evra po kvadratu.
Plus sto je obim prodaje jako mali, prakticno u Srbiji gotovo da i ne postoji ozbiljnije trziste nekretnina.
  • 0

#15848 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 7,473 posts

Posted 04 January 2018 - 10:57

Cene u Novom Sadu su skocile i jako se dobro prodaje novogradnja.

Mnogi delovi Zvezdare su skocili.
Novi Beograd takodje.

Deluje mi da je cena pala na Mirjevu (ne svim delovima), zatim na Medaku i na kraju Konjarnika.
Altina, Ledine...to me ne zanima.

E da, mislim da je cak i u Zemunu cena skocila.
  • 0

#15849 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 05 January 2018 - 05:28

Ja jedino ne kapiram zasto neko - ako nije vucicevski bot i obozavalac Sinise malog - dozivljava rast cena kao nekakav "uspeh" ili "postignuce". U uslovima u kojima u Srbiji nema "s" od slobodnog trzista, kad na formiranje cena daleko vise utice organizovani kriminal, kultura korupcije, nepostojanje pravne drzave i bezumna ideoloska propaganda nego realan kvalitet robe i usluga, govoriti o cenama kao refleksiji realnog privrednog rasta ili realne kupovne moci gradjana je liseno smisla.


  • 4

#15850 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 7,473 posts

Posted 05 January 2018 - 07:24

Kakav crni uspeh?!
Uspeh za investitore, da.

Prosto, kontrolisanom ponudom se koriguje cena kako njima odgovara i to je to.
  • 0

#15851 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 05 January 2018 - 11:07

Kakav crni uspeh?!
Uspeh za investitore, da.

Pazi, ne moze biti uspeh ni za postene investitore, onoliko koliko ih ima koji nisu uvezani u koruptivno-naprednjacko-sps-db lanac, jer ce njih drzava ionako oguliti na stotinu drugih nacina, pa ce sav taj profit koji naprave visestruko preplatiti u vidu sto previsoih poreza, sto neophodnog podmicivanja, sto reketa udbasko-navijackim strukturama. 


  • 1

#15852 BeIgrade

BeIgrade
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 06 January 2018 - 15:14

Boze sta sve ljudi napisu i ostanu zivi i zdravi. 

 

Koliko pisanja i price na ovom forumu i posle svega ovakvi komentari. 

 

http://www.nkosk.rs/...mbenih-kredita

 

Inace neko rece da je tema malo zamrla, sto je istina. Po mom misljenju, glavni je razlog sto vise nema kriticne mase za diskusiju, a razlog je jasan, vreme je potvrdilo da nema enormnog pada cena. Ja cak tvrdim da ima i rasta, ali da se ne ponavljam, ko hoce neka prati temu vise od zdanje strane i malo detaljnije. I u tom smislu, oni koji su, ubedjen sam, preko foruma, komentara na sajtovima i slicnim, po pom misljenju, potpuno neracionalno akcijama, pokusavali da uticu na javno mnjenje i na urusavanje cena su ostali kratkih rukava. Tj. da budem jasniji, i oni sami su kupili stanove po ovim cenama koje su takve kakve su, jer je jasno da ovaj, pa i ni jedan drugi forum nema moc da utice na cenu.  

 

Link ti nije dobar.

Bold: jedan od razloga zasto ima ( prividnog) rasta je I taj sto su skoro sve oglase okupirale agencije (>99% od svih oglasa) koje vestacki podizu cene I samim tim svoje provizije ( btw, klasicna pljacka).

Savet svima koji kupuju nekretninu: zaobidjite agencije I stupite u direktan kontakt sa prodavcem, na taj nacin cete poprilicno ustedeti/smanjiti cenu nekretnine prilikom kupovine. Ima nacina kako - samo malo razmislite.


  • 0

#15853 romantik

romantik
  • Members
  • 7,759 posts

Posted 06 January 2018 - 20:33

Nazalost rast cena je realnost na terenu.

 

Dve realizacije u poslednjih 6 meseci  koje licno znam, obe u istom kraju ali razlicite zgrade (deo izmedju Ustanicke i Vojislava Ilica, u okolini hotela Srbije) prva za 1.950 (dvosoban stan, ne znam tacnu kvadraturu) a drugi je manji, oko 40 kvadrata ali posto je od istog investitora za 1.900, inace cenio 2.000.

 

Sve zmedju Dimitrija Tucovica i Bulevara je od 1.800 navise.


  • 0

#15854 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 7,473 posts

Posted 06 January 2018 - 21:39

Hmm, slazem se da su cene porasle.
Medjutim, po tvom opisu bih rekoa da se radi o lekinom brdu.
Na lekinom brdu ti je novogradnja (prosek kvalitet) oko 1600e. Eno puni oglasi. Sto od investitora, sto preko agencije.
  • 0

#15855 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 06 January 2018 - 22:21

Missim, ko to kupuje kad je prosečna plata u Srbiji jedan smartphone?
  • 0