Jump to content

Photo
* * * * * 1 votes

Nekretnine u Srbiji

• Please log in to reply
15946 replies to this topic

#15856 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 459 posts

Posted 06 January 2018 - 23:53

Posudis od tetke iz Kanade 200k i kupis stan, nema veze kolika ti je plata...

Pomalo ocigledno jelte, uglavnom kupuju oni koji imaju novca (politicari, cinovnici, 'bizmismeni', krimosi, dijaspora, i poneki sportista ili IT-ijevac), uz nesto nesrecnika koji ce da vuku ciglu oko vrata nekih 20-tak godina ako budu imali srece...
  • 0

#15857 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 07 January 2018 - 18:49

Kupuju takodje i oni idioti koji veruju u skoru propast banaka, krah dolara, svetsku recesiju nezamislivih razmera i sve ono sto katastroficari, uklj. brojne sa ovog foruma, predvidjaju vec godinama. Konkretno, na ovom pdf-u barem od 2012.

Ono, da sam budaletina koja veruje u propast banaka i krah (neo)liberalizma, bilo bi jedino racionalno i logicno da se maksimalno zaduzim i uzmem sve moguce kredite, ne hajuci za uslove, zar ne?

• 4

#15858 sacramento

sacramento
  • Members
  • 20 posts

Posted 04 February 2018 - 11:41

Ja koliko vidim sve sto se izgradi u Beogradu i Novom Sadu bude prodato i pre nego sto se izgradi.

Pre neki mesec pitao za cenu u zgradi u Strazilovskoj ulici u N.Sadu bilo ostalo jos 4 manja stana tj. garsonjere od 25kvm kazu oni 1800 evra kvadrat reko nema sanse da to neko kupi pogledao neki dan i to sve prodato.

Ko to ljudi sve kupuje po tim cenama,mislim ono 90% ljudi kuka da nema leba da jede a kafici trzni centri puni stanovi se prodaju kao alva...

• 0

#15859 veljko soso

veljko soso
  • Members
  • 57 posts

Posted 05 February 2018 - 09:16

Sto bi rekli "realizacija".
Drugarica uzela stan. Zemun, Jelovac, starije zgrade (50te ili 60te) iza trznog centra, ok naselje, poslednji 4 ili 5 sprat, bez lifta, standardna stara gradnja, uvucen sprat, hodnik, kuhinja sa trpezarijicom, kupatilo (renovirano), dnevna i spavaca soba, 46m2 + velika lepa panoramska terasa od oko 15m2. Solidan ali stariji stan, nece trebati puno za renoviranje, cena 50 tisuca...
  • 0

#15860 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 6,769 posts

Posted 06 February 2018 - 21:27

Ja koliko vidim sve sto se izgradi u Beogradu i Novom Sadu bude prodato i pre nego sto se izgradi.

Pre neki mesec pitao za cenu u zgradi u Strazilovskoj ulici u N.Sadu bilo ostalo jos 4 manja stana tj. garsonjere od 25kvm kazu oni 1800 evra kvadrat reko nema sanse da to neko kupi pogledao neki dan i to sve prodato.
Ko to ljudi sve kupuje po tim cenama,mislim ono 90% ljudi kuka da nema leba da jede a kafici trzni centri puni stanovi se prodaju kao alva...

Ako mislimo na istu zgradu (bela, nova, na uglu M. Gorkog i Strazovske), onda gresis.
Tu ima jos stanova i to 40-55 kvadrata - cena 1800e mkv.
  • 0

#15861 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,098 posts

Posted 17 March 2018 - 03:52

Ocekuje li se "anytime soon" gradjevinski bum u Beogradu? Ono, mozda Kinezi dodju i krenu da grade nebodere, da grade "Shanghai" na obalama Save i Dunava?
  • 0

#15862 a001

a001
  • Members
  • 24 posts

Posted 19 March 2018 - 22:39

Jedno pitanje - kako se racuna kvadratura lodje / terase za stanove iz stare gradnje?

Pogotovo ako je lodja pripojena stanu, ali to (koliko znam) nije ukljizeno.

• 0

#15863 Alessia

Alessia
  • Members
  • 10 posts

Posted 22 March 2018 - 18:18

Pozdrav svima,

Nedavno smo kupovali stan u Novom Sadu, a pre par godina u Beogradu. Rast cena je vidljiv cak i golim okom, agencije tvrde da i jeste zaista tako. E sad sta se konkretno desava nikome nije jasno. Jer je ponuda velika, sto bi trebalo da znaci da cena mora da ide na dole, medjutim nije tako. Buduci da smo se vratili sa Zapada, gde su ljude vec odavno ubedili da im stan u posedu ne treba, cini mi se da i mi sve vise idemo ka tome. Konkretno u Minhenu, manji stanovi, na solidnijim lokacijama idu i do 10k po m2, sto je i za njihove prilike mnogo. 

Kad sam ovde da odgovorim i na pitanje: Sto se tice kvadratura lodje/terase se racunala na razne nacine, u nekim zgradama nije ulazil uopste u kvadraturu, negde je 1/3 terase ulazila a ngde 1/2. Najbolje ti je da premeris stan i terasu pa uporedis sa kvadraturom iz katastra. Konkretno kod nas u Novom Sadu, zgrada iz '58, u centru. 1/3 terase je usla u kvadraturu.

• 0

#15864 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 6,769 posts

Posted 22 March 2018 - 18:29

Skocile su cene, naravno.

Rentati ili kupovati je cela jedna filozofija, cak moze biti i posebna tema.

• 0

#15865 Alessia

Alessia
  • Members
  • 10 posts

Posted 22 March 2018 - 18:36

Ja nikako ne mogu da zamislim opciju rentanja kao bolju, ako vec imas priliku da kupis stan. Ali to je verovatno opsta atmosfera u Srbiji, da svi manijakalno tezimo ka tome jer je to u ovoj nestabilnoj zemlji jedino sigurno sto imas, pa kad ostanes bez posla, neces biti na ulici. Na Zapadu sada ozbiljno profitiraju ljudi koji imaju vise nekretnina u posedu jer je renta izuzetno visoka.

• 0

#15866 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 6,769 posts

Posted 22 March 2018 - 20:04

Zavisi od mnogo faktora.

Broj godina, mesecna primanja, sa porodicom ili bez, tip posla... i od jos mnogo promenljivih.

Ovo je za mene vise filozofsko pitanje, mada ne sporim da moze biti i ekonomsko.

• 0

#15867 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,098 posts

Posted 22 March 2018 - 23:31

Ja nikako ne mogu da zamislim opciju rentanja kao bolju, ako vec imas priliku da kupis stan. Ali to je verovatno opsta atmosfera u Srbiji, da svi manijakalno tezimo ka tome jer je to u ovoj nestabilnoj zemlji jedino sigurno sto imas, pa kad ostanes bez posla, neces biti na ulici. Na Zapadu sada ozbiljno profitiraju ljudi koji imaju vise nekretnina u posedu jer je renta izuzetno visoka.

Cene nekretnina  su takve da otplata traje po 20-30 godina. Ako se cesto selis ( posao i sl.)onda se ne isplati kupovati,

Drugo pitanje je - nekretnine kao investicija? Dugo sam to pratio i zakljucio sam da se ne isplati bas mnogo, izuzev ako dodje do iznenadnih i naglih skokova cena. Ali za to  treba biti I pomalo "lucky" - tj. biti u pravom trenutku i na pravom mestu. Jer , kada je boom ocigledan onda je vec kasno.

Zato sam gore i postavio ono hipoteticko pitanje: Beograd ima sanse, da dozivi taj boom ako bi, hipoteticki, doslo do naglog i iznenadnog dolaska stranih investitora ( Kinezi ili neko drugi) koji bi zapoceli sa izgradnjom velikog broja stanova. To je vec vidjeno u svetu, i u tim momentima cesto dolazi i do spekulativnog rasta cena. Kad-tad taj balon prsne, ali u medjuvremenu moze da se dobro zaradi ( ko zna sta da radi..)

• 0

#15868 Alessia

Alessia
  • Members
  • 10 posts

Posted 23 March 2018 - 15:09

Da, razumem o cemu govoris, ali gledam to i iz druge perspektive. Ako se budemo oslanjali na penzioni sistem, mislim da se necemo dobro provesti, u smislu da ce  penzije biti male i nedovoljne za zivot. Nekretnina je odredjen vid sigurnosti, bar za mene. I zaista mislim da ce cene rasti dok ne dostignu neki istocnoevropski nivo (Poljska, Ceska recimo), bar u Beogradu i Novom Sadu. Sad imamo ekspanziju IT industrije i sve vise mladih strucnjaka je u stanju da kupi nekretninu od 100k+ eura.

• 0

#15869 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 23 March 2018 - 17:46

Da, razumem o cemu govoris, ali gledam to i iz druge perspektive. Ako se budemo oslanjali na penzioni sistem, mislim da se necemo dobro provesti, u smislu da ce  penzije biti male i nedovoljne za zivot. Nekretnina je odredjen vid sigurnosti, bar za mene. I zaista mislim da ce cene rasti dok ne dostignu neki istocnoevropski nivo (Poljska, Ceska recimo), bar u Beogradu i Novom Sadu. Sad imamo ekspanziju IT industrije i sve vise mladih strucnjaka je u stanju da kupi nekretninu od 100k+ eura.

Na koju patrijotsku foru se tvrdi da je u BG jeftinije nego u Poljskoj? Koliko mene pamcenje sluzi, nekretnine u Varsavi su generalno jeftinije nego u BG, naravno, ne u Jana Sobjeskog ili na Plac Zbawiciela, ali ako zanemarimo tu "elitu" kakve ima i u BG, prosek je ili slican ili nizi. Druga je stvar sto u Poljskoj bar postoje neke osnove slobodnog trzista, a u Srbiji ih nema ni u tragovima, nego trzistem upravlja mafija...

• 1

#15870 Jonnhy Clash

Jonnhy Clash
  • Banned
  • 311 posts

Posted 23 March 2018 - 18:31

Kupuju takodje i oni idioti koji veruju u skoru propast banaka, krah dolara, svetsku recesiju nezamislivih razmera i sve ono sto katastroficari, uklj. brojne sa ovog foruma, predvidjaju vec godinama. Konkretno, na ovom pdf-u barem od 2012.

Ono, da sam budaletina koja veruje u propast banaka i krah (neo)liberalizma, bilo bi jedino racionalno i logicno da se maksimalno zaduzim i uzmem sve moguce kredite, ne hajuci za uslove, zar ne?

https://m.youtube.co...h?v=n44IkE7UZJE

A ima na youtube-u i intervju sa profesorom Stiglicom o predstojecem krahu i recesiji. Neoliberalizam je propao, trenutno recesiju i katastrofu odlaze samo predsednik Tramp pametnom, intervencionistickom, ekonomskom politikom. Problem je samo sto nema dovoljno ovlascenja i sto mu se Kongres u sve mesa. Treba kupovati zlato, nekretnine ali pre svega zemlju. Eventualno svajcarski franak. Svajcarci se uvek izvuku iz kriza pa ce i sad.

Edited by alexnikolic, 25 March 2018 - 01:50.
Postoji tema "Uopsteno o Ekonomiji"

• 0