Jump to content


Photo

Ekonomija Kosova


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
142 replies to this topic

#106 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 12 January 2008 - 22:17

Nëse nafta e zbuluar në këtë zonë do të kishte një çmim minimal prej 50 USD për fuçi, atëherë rezervat e naftës në këtë zonë do të kishin një vlerë që shkonte në rreth 70 miliardë dollarë. Në një kohë që në rajon rezervat e naftës mungojnë, Shqipëria vlerësohet që të ketë një avantazh të madh krahasues me vendet e tjera të rajonit.


ja sam srecan za albaniju i njen severni deo koji je ekonomski zaostaliji, i mislim da ce ovo doprineti ekonomiji i jacanju drzave. ali 70 milijardi dolara je maksimum maksimuma; u to se ne racuna cena izgradnje industrije nafte, inicijalni troskovi, transport, itd. ali cak i kad bi trebali izgraditi sve jovo nanovo, ipak je to znacajna nafta za albaniju.

#107 Pristevac

Pristevac
  • Members
  • 11,229 posts

Posted 12 January 2008 - 23:00

Ili josh bolje Putina za pocasnog gradjanina Skadra.

More sada ce Rusi da batale NIS,jer je to sitnish za ovo u okolini Skadra.Samo da se ne jave "Djetici" i traze svoj istorijski deo,i da ne pocnu pretrazivati pod zidinama Skadra neku svetkovinu :rolleyes:
Ionako im se do juce svaka svadba zavrsavala pohodom na Skadar :huh:

#108 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 13 January 2008 - 00:48

More sada ce Rusi da batale NIS,jer je to sitnish za ovo u okolini Skadra.Samo da se ne jave "Djetici" i traze svoj istorijski deo,i da ne pocnu pretrazivati pod zidinama Skadra neku svetkovinu :rolleyes:
Ionako im se do juce svaka svadba zavrsavala pohodom na Skadar :huh:


More sve mi se cini da je sve ovo klopka za generala..naravno mislim na Putina...

#109 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 13 January 2008 - 01:10

More sve mi se cini da je sve ovo klopka za generala..naravno mislim na Putina...


Opa, bato, al' ti brzo i velikodušno unapredi pukovnika u rezervi (aktivan je bio kao potpukovnik). :rolleyes:

#110 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 13 January 2008 - 19:06

Moram da priznam da je diskusija prilicno neozbiljna. Ovome posebno doprinose srpski ekonomski eksperti (sa tezama tipa: "Kosovo je ekonomsko i civiliacijsko dno, nepopravljivo, i dalje zive od narkotika i srpske velikodusnosti").

Jedini stvarno ozbiljan po meni je Gandalf sa potvrdnim odgovorima na moja pitanja i jakim argumentom oko prevelike stope mortaliteta novrodjencandi. Takodje, donekle su interesantni postovi Presha i Lorenza, koji opisuju svoj utisak da na Kosovu nije gore nego u okolini. Ostali su neinteresantni.

Moje pitanje je: zar EU nije mogla/trebala uciniti vise na ekonomskoj stabilizaciji Kosova, ipak je to mala siromasna teritorija sa nekih 2 mln. stanovnika. Prosto je cudno da Kosovo pod upravom EU ekonomski ne napreduje bolje nogo dok je bilo pod upravom Beograda.
Takodje, ne mislim da nerijesen status bitno ometa ekonomski oporavak, za to imam dva primjera:
1. CG, koja je prije godinu i po potpuno rijesila svoj status, pa se nista nije popravilo.
2. Tajvan, koji, evo, decenijama zivi bez rijesenog statusa, pa im to nije nista smetalo da naprave ekonomsko cudo.

#111 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 13 January 2008 - 20:38

Moje pitanje je: zar EU nije mogla/trebala uciniti vise na ekonomskoj stabilizaciji Kosova, ipak je to mala siromasna teritorija sa nekih 2 mln. stanovnika. Prosto je cudno da Kosovo pod upravom EU ekonomski ne napreduje bolje nogo dok je bilo pod upravom Beograda.
Takodje, ne mislim da nerijesen status bitno ometa ekonomski oporavak, za to imam dva primjera:
1. CG, koja je prije godinu i po potpuno rijesila svoj status, pa se nista nije popravilo.
2. Tajvan, koji, evo, decenijama zivi bez rijesenog statusa, pa im to nije nista smetalo da naprave ekonomsko cudo.


Izvini Marko znam da ti se pokrao lapsus.
Kosovom josh uvek upravlja UN...a u tom UN svega i svacega..i ja se iskreno nadam da posle pruzimanja uprave od EU pod uslovom da nam ne poshalju neke Balkance(opet) stvari ce da krenu nabolje...

#112 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 13 January 2008 - 21:53

Hmmm.Pitam se samo kada ujka sam bude izgubio interesovanje za ########e(ipak nisu oni Izrael),ostace im balkanci(Pravoslavni Grci,Pravoslavni Makedonci,Pravoslavni Crnogorci,Pravoslavni Srbi) kojih se oni(########i)gade!Licno mislim da u buducnosti(blizoj ili daljoj) ########i bas i nemaju neku perspektivu na balkanu.Verovatno ce nasi praunuci citati u istoriskim citankama da su na tim prostorima zivela nekakva plemena,i to ce biti sve!


U svetu proslavljeni izraelski pijanista i dirigent Daniel Barenboim uzeo je palestinsko državljanstvo, naglasivši da bi mogao posluži kao primer za ugled radi promovisanja mira između dva naroda.

Berenboim je posle jučerašnjeg koncerta u Ramali, na Zapadnoj obali, rekao da mu je ukazana velika čast ponudom pasoša i da ju je prihvatio jer veruje da su sudbine "izraelskog i palestinskog naroda neraskidivo povezane".

On već duži niz godina promoviše kontakte između izraelskih i arapskih mužičara i jedan je od osnivača Zapadno- istočnog orkestra Divan.

"Mi smo blagosloveni ili prokleti da živimo jedni s drugima. Meni se lično više sviđa ovo prvo. Činjenica da jedan izraelski građanin može biti nagrađen palestinskim pasošem može biti znak da je to zapravo moguće", rekao je Barenboim (65), inače rodom iz Argentine.

On je već izazvao ljutnju mnogih Izraelaca jer je promovisao muziku Riharda Vagnera, omiljenog kompozitora iz 19. veka Adolfa Hitlera i protivljenjem politici Izraela na palestinskim teritorijama.

Zahvaljujći na pasošu, Barenboim je doveo u sumnju uverenje američkog predsednika Džordža Buša da se mir između Izraelaca i Palestinaca može sklopiti do kraja njegvog predsedmičkog mandata, u januaru 2009. godine. "Bilo bi apsolutno užasno ako sada s dobrim namerama budu podstaknuta očekivanja koja se ne mogu ispuniti. Tada ćemo potonuti još u veću depresiju", upozorio je Barenboim, nekadašnji direktor Čikaškog simfonijskog orkestra.

#113 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 13 January 2008 - 22:04

U svetu proslavljeni izraelski pijanista i dirigent Daniel Barenboim uzeo je palestinsko državljanstvo...

... nekadašnji direktor Čikaškog simfonijskog orkestra.

*Edit. Dupli post.

Edited by Gjergji, 13 January 2008 - 22:06.


#114 zid

zid
  • Banned
  • 4 posts

Posted 13 January 2008 - 22:10

Imash neshto da kazhesh o ekonomiji Kosova?


Ekonomski ste vezani za mrske balkance(putevi,zeleznica,energija),pa cak izlaz u jevropu ide preko mrskoga vam balkana.Imali ste kakvu takvu ekonomiju dok je Srbija upravljala Kosovom i Metohijom,sada nemate nista,i verovatno ce tako i ostati do daljnjeg.

#115 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 13 January 2008 - 22:13

Ekonomski ste vezani za mrske balkance(putevi,zeleznica,energija),pa cak izlaz u jevropu ide preko mrskoga vam balkana.Imali ste kakvu takvu ekonomiju dok je Srbija upravljala Kosovom i Metohijom,sada nemate nista,i verovatno ce tako i ostati do daljnjeg.


zaista ti je ekonomska analiza reprezentativna...

#116 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 14 January 2008 - 02:27

zaista ti je ekonomska analiza reprezentativna...


pa i jeste reprezentativna javnog mnenja u srbiji.

#117 Milanne

Milanne
  • Members
  • 133 posts

Posted 14 January 2008 - 09:12

Hmmm.Pitam se samo kada ujka sam bude izgubio interesovanje za ########e(ipak nisu oni Izrael),ostace im balkanci(Pravoslavni Grci,Pravoslavni Makedonci,Pravoslavni Crnogorci,Pravoslavni Srbi) kojih se oni(########i)gade!Licno mislim da u buducnosti(blizoj ili daljoj) ########i bas i nemaju neku perspektivu na balkanu.Verovatno ce nasi praunuci citati u istoriskim citankama da su na tim prostorima zivela nekakva plemena,i to ce biti sve!


Ima istine u tome sto pricas, ali ne bih bas rekao da su Srbi u nesto boljem polozaju. Ko sto ce njih izmusti Ujka Sem, tako ce i nasa vekovna braca nas.

Daleko od toga da je to nesto novo i originalno u svetu.

#118 Milanne

Milanne
  • Members
  • 133 posts

Posted 14 January 2008 - 09:15

U svetu proslavljeni izraelski pijanista i dirigent Daniel Barenboim uzeo je palestinsko državljanstvo, naglasivši da bi mogao posluži kao primer za ugled radi promovisanja mira između dva naroda.

Berenboim je posle jučerašnjeg koncerta u Ramali, na Zapadnoj obali, rekao da mu je ukazana velika čast ponudom pasoša i da ju je prihvatio jer veruje da su sudbine "izraelskog i palestinskog naroda neraskidivo povezane".

On već duži niz godina promoviše kontakte između izraelskih i arapskih mužičara i jedan je od osnivača Zapadno- istočnog orkestra Divan.

"Mi smo blagosloveni ili prokleti da živimo jedni s drugima. Meni se lično više sviđa ovo prvo. Činjenica da jedan izraelski građanin može biti nagrađen palestinskim pasošem može biti znak da je to zapravo moguće", rekao je Barenboim (65), inače rodom iz Argentine.

On je već izazvao ljutnju mnogih Izraelaca jer je promovisao muziku Riharda Vagnera, omiljenog kompozitora iz 19. veka Adolfa Hitlera i protivljenjem politici Izraela na palestinskim teritorijama.

Zahvaljujći na pasošu, Barenboim je doveo u sumnju uverenje američkog predsednika Džordža Buša da se mir između Izraelaca i Palestinaca može sklopiti do kraja njegvog predsedmičkog mandata, u januaru 2009. godine. "Bilo bi apsolutno užasno ako sada s dobrim namerama budu podstaknuta očekivanja koja se ne mogu ispuniti. Tada ćemo potonuti još u veću depresiju", upozorio je Barenboim, nekadašnji direktor Čikaškog simfonijskog orkestra.


Kamo srece da je Kusta ucinio bilo sta slicno u pravcu pomirenja Bosne i Srbije.

#119 Jr

Jr
  • Banned
  • 4,557 posts

Posted 14 January 2008 - 09:17

Hmmm.Pitam se samo kada ujka sam bude izgubio interesovanje za ########e(ipak nisu oni Izrael),ostace im balkanci(Pravoslavni Grci,Pravoslavni Makedonci,Pravoslavni Crnogorci,Pravoslavni Srbi) kojih se oni(########i)gade!Licno mislim da u buducnosti(blizoj ili daljoj) ########i bas i nemaju neku perspektivu na balkanu.Verovatno ce nasi praunuci citati u istoriskim citankama da su na tim prostorima zivela nekakva plemena,i to ce biti sve!


Mogu da se kladim da je neki rimljanin svom komsiji rekao nesto slicno prije malo sise od 2 hiljade godina... Pa znamo ko je zavrsio u citankama


Kamo srece da je Kusta ucinio bilo sta slicno u pravcu pomirenja Bosne i Srbije.


Jeste
Uzeo covjek nas pasos...


Sorry for trol...
Sto se tice politike, ovima starima ovdje ne moram da objasnjavam stav...

A sto se tice ekonomije - stvarno zelim ali bas sve najljepse... od toga svi mozemo samo koristi da imamo.

Edited by Jr, 14 January 2008 - 09:23.


#120 Milanne

Milanne
  • Members
  • 133 posts

Posted 14 January 2008 - 09:21

Jeste
Uzeo covjek nas pasos...


LOL Ciji? Slovenacki? :rolleyes: