Jump to content


Photo

Ekonomija Kosova


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
142 replies to this topic

#1 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 08 January 2008 - 02:45

Imam nekoliko pitanja o odnosu EU i Zapada uopste prema Kosovu i Balkanu uopste.

1. Da li se moze reci da Kosovo ekonomski gore stoji cak i od svih svojih siromasnih susjeda (uza Srbija, CG, Makedonija, Albanija)?
2. Da li se moze reci da se ukupna ekonomska situacija nije mnogo popravila u poredjenju sa onom iz 90-h?

Ako su odgovori na ova dva pitanja (djelimicno) potvrdni, onda dolazimo na pitanje o odgovornosti Evrope. Ako izuzmemo sve probleme koje Kosovo ima (naslijedjeno siromastvo, posljedice rata, balkanski mentalitet, pokidane veze sa susjedima), ipak je zacudjujuce da Zapad nije vise uradio na ekonomskoj obnovi Kosova. Od 1999. Kosovo nije pod upravom Srbije, ono je neka vrsta medjunarodnog protektorata zapadnih zemalja.

Mi znamo da je Srbija mala, siromasna zemlja, koja se uz to nije mnogo trudila da se Kosovo izvuce iz zaostalosti. Ali, od 99. Kosovo je pod upravom velikih, prebogatih sila sa mocnim ekonomijama. Zar nije bilo za ocekivati da oni za 8 godina vise urade na obnovi Kosova, razvoju infrastrukture, prosto receno da se makar malo otvore? Ovako ispada da se u ekonomskom pogledu Kosovo u posljednjih 8 godina razvija jednako uspjesno kao i u doba 10-k godina vladavine Milosevica na Kosovu. Mislim da bi bilo u interesu citavog Balkana kada bi Kosovo imalo neki auto-put, modernije zeljeznice, kada bi imalo viskove struje. Ali, ako sam dobro informisan, na svemu tome se nije nista uradilo.

Dakle, pitanja su da li je sve ovo tacno? Uz opasku da bi se i problem statusa Kosova lakse rjesavao uz manje rizika od nasilja, da se na Kosovu za posljednjih 8 godina vise uradilo na ekonomskoj stabilizaciji.

#2 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 08 January 2008 - 08:58

pa ti govoris kao da znas sve o tome i nije ti normalno da kosovo "nema neki auto-put" i "viskove struje." sto pitas onda, kad sve znas?

#3 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 08 January 2008 - 15:27

1. Da li se moze reci da Kosovo ekonomski gore stoji cak i od svih svojih siromasnih susjeda (uza Srbija, CG, Makedonija, Albanija)?
2. Da li se moze reci da se ukupna ekonomska situacija nije mnogo popravila u poredjenju sa onom iz 90-h?

1. da
2. da

#4 gemini

gemini
  • Members
  • 2,701 posts

Posted 08 January 2008 - 16:08

Ne znam gdje je ovo uža Srbija! Takva država ne postoji. Postoji republika Srbija koju čine centralna Srbija, grad Beograd, AP Vojvodina i zvanično još uvijek AP Kosovo i Metohija.


Što se tiče ekonomije na Kosovu teško da takvo nešto uopšte postoji s obzirom da se na Kosovu samo uvozi a ništa se ne izvozi. Ustvari jedini proizvod koji se sa Kosova izvozi su narkotici.

Mod edit: Upozoricu poslednji put da suzdrzite od ovakvih i slicnih provokacija/trolova koje ne doprinose kvalitetu diskusije. Sledeci put prebacujem na ogranicen rezim postovanja.

Edited by Anduril, 08 January 2008 - 16:54.


#5 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 08 January 2008 - 18:36

1. da
2. da


evo, citaj, pa i nauci ponesto.

http://euinkosovo.or...u/docu.php?id=3

#6 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 08 January 2008 - 20:24

evo, citaj, pa i nauci ponesto.

<a href="http://euinkosovo.org/uk/docu/docu.php?id=3" target="_blank">http://euinkosovo.org/uk/docu/docu.php?id=3</a>

ne trpaj se u stvari o kojima ne znas nista.

tek jedna ilustracija - sredinom 90-tih, smrtnost novorodjencadi na Kosovu je bila oko 23/1000.

UNICEF 2007: Other indicators suggest that Kosovo has the region’s highest child mortality. The infant mortality rate is between 35 and 49 per 1,000 live births, while the mortality rate for children under five is estimated at 69 per 1,000 live births. These rates are 3 to 10 times higher than those of neighbouring countries.

Edited by Gandalf, 08 January 2008 - 20:25.


#7 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 08 January 2008 - 20:51

ne trpaj se u stvari o kojima ne znas nista.

tek jedna ilustracija - sredinom 90-tih, smrtnost novorodjencadi na Kosovu je bila oko 23/1000.


UNICEF 2007: Other indicators suggest that Kosovo has the region’s highest child mortality. The infant mortality rate is between 35 and 49 per 1,000 live births, while the mortality rate for children under five is estimated at 69 per 1,000 live births. These rates are 3 to 10 times higher than those of neighbouring countries.

Za koju je odgovorna bila drzava Srbija i njen orijentir - Cubrilovic. Sta je tu cudno?

Gandalf, hvala na iskrenosti.

#8 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 08 January 2008 - 21:20

ne trpaj se u stvari o kojima ne znas nista.

tek jedna ilustracija - sredinom 90-tih, smrtnost novorodjencadi na Kosovu je bila oko 23/1000.

UNICEF 2007: Other indicators suggest that Kosovo has the region’s highest child mortality. The infant mortality rate is between 35 and 49 per 1,000 live births, while the mortality rate for children under five is estimated at 69 per 1,000 live births. These rates are 3 to 10 times higher than those of neighbouring countries.



Marko pita o ekonomiji, autoputevima, proizvodnji struje, itd. A ti "zapusujes" usta Unbelieveru smrtnoscu dece. U redu, i to je indikator zaostajanja ali uzimas li u obzir sta sve cini drzava Srbija, navodno demokratska, da podmece klipove pod tockove bilokakvog razvoja Kosova?
Samo blokiranje statusa Kosova, u sadejstvu sa Rusijom, je najveca kocnica razvoja Kosova!

#9 Hayvan Palamud - Hapa

Hayvan Palamud - Hapa
  • Banned
  • 145 posts

Posted 08 January 2008 - 21:28

Posted Image - e to ti je ta "ekonomija"!!!

Ko , ja vam garantujem da nije Srbije, ma idi bre , Kosovo bi nezadrživo srljalo u prosperitet!!!!

#10 Lorenz

Lorenz
  • Banned
  • 5,827 posts

Posted 08 January 2008 - 21:33

Posted Image - e to ti je ta "ekonomija"!!!

Ko , ja vam garantujem da nije Srbije, ma idi bre , Kosovo bi nezadrživo srljalo u prosperitet!!!!


A da nema tih ogromnih izdvajanja za prosperitet Kosova Srbija bi davno bila u klubu G8. Ovako mora da se samozadovoljava sa G17 (plus Dinkic).

#11 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 08 January 2008 - 21:34

Marko pita o ekonomiji, autoputevima, proizvodnji struje, itd. A ti "zapusujes" usta Unbelieveru smrtnoscu dece. U redu, i to je indikator zaostajanja ali uzimas li u obzir sta sve cini drzava Srbija, navodno demokratska, da podmece klipove pod tockove bilokakvog razvoja Kosova?

Samo blokiranje statusa Kosova, u sadejstvu sa Rusijom, je najveca kocnica razvoja Kosova!

to je nesto drugo. ja nisam pisao o tome ko je "kriv."

#12 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 08 January 2008 - 21:44

to je nesto drugo. ja nisam pisao o tome ko je "kriv."

Biser.

#13 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 08 January 2008 - 21:50

u perodu 87-99 Srbija je intenzivno ulagala na Kosovu u razvoj policijskog aparata.Bas je cudno da nakon tako intenzivnog ulaganja Kosovo zaostaje za nekim zemljama regiona.Cak i one "poreske olaksice" gde se porez placao pandurima licno nisu dovele do procvata ekonomije.Zaista cudno.

#14 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 08 January 2008 - 22:18

1. da
2. da


Sasvim netacan odgovor...zashto? evo zashto... iz moje perspektive....

Uzimajuci u obzir sve shto je Kosovo pretrpelo od 1989 do 1999 i uzimajuci u obzir staus Kosova ovih zadnjih 8 godina Kosovo uopshte ne zaostaje iza Albanije, Crne Gore, Makedonije i juzhne Srbije(gde je uostalom ekonomska situacija katastrofalna sa stpopom nezposlenosti i do 90%-Preshevo i Medvedja i oko 70% Bujanovac i neki ostali delovi juzhne Srbije)) iako ove drzhave nisu pretrpele ratna razaranja...i pljacke.

1990 je stopa nezaposlenosti albanske populacije na Kosovu je iznosio 90% a Albansci su cinili apsolutnu vecinu u pokrajini...znaci ukupna stopa nezaposlenosti je bila oko 75 do 80%.
Danashnja stopa nezaposlenosti je otprilike 40% zvanicno ili 60% nezvanicno..
Infrastruktura: Ne mogu da dam nikakve podatke o ostalim mestima gde nisam bio ali ako je svuda isto kao u Kosovo Polje onda se uopshte ne mozhe uporediti stanje infastrukture iz 90-ih sa sadashnjim stanjem..sve su ulice asfaltirane i proshirene sa sredjenom kanalizacijom...Kosovo Polje se toliko promenilo da verujte kada sam tamo bio pre dve godine skoro da sam zalutao i nisam mogao iz prve da pronadjem moju ulicu.
Vecina ljudi koje ja znam u Kosovo Polje rade...a 90-ih niko ili skoro niko nije imao posao..nego su diplomirani ekonomisti, pravnici, lekari itd prodavali cigare kod raskrsnice..e koliko sam puta osecao grizhnju savesti kad sam prolazio pored njih ..
Plate:U firmama gde sam ja radio 90-ih plate su iznosile oko 50 maraka prosecno i to u najboljim godinama 90-ih..sada je prosek oko 180 Eura a ja da sam na mom radnom mestu bi imao platu u iznosu od 500 eura...

To su samo neki indikatori za koje znam da su 100% tacni ...i koji vazhe samo za region Prishtine i Kosovo Polje ali ako je situacija priblizhno ista i u drugim krajevima Kosova onda je napredak Kosova ocigledan...
.

#15 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 08 January 2008 - 22:27

...

Uvek me je pomalo cudila jedna stvar.
Ne toliko zbog konotacije (jasna je do prepoznatljivosti), - vec jednog izrugivackog nipodastavanja, a u sustini lazljivog prenemaganja.

Kao, Kosovo je neka "cloaca mundi" - sa svojim stanovnistvom, svojom istorijom, "zenama koje su masine za radjanje", neutemeljenim pretenzijama, teroristima, krimosima, narkodilerima, nepismenima, bolesnima, mal' ne - "second hand" po svim civilizacijskim parametrima.

Pa opet, - Srbija ga zarko zeli ko' milo chedo!

Ako je bas toliko najgore - pa sto ga zeli? Ako ga bas toliko zeli, - pa bice da i nije najgore?

Ili se Srbija samo u mashti cenjka, obara cenu, pokusavajuci da ukajshari?
Bice da je to. Tako, srBski, - providno.

No ako uzmemo Srpsku / Albansku she / he person, sa dve ruke i noge i citavom glavom, nekim srednje_statistickim obrazovanjem i jos ovim / onim - ja tu ne vidim nikakvu civilizacijsku razliku.

Samo im treba dopustiti da se nesmetano razvijaju.

Svaka srBska neutemeljena pretenzija da odlucuje o sudbini Kosova, da namece svoje zaoshinute istorijsake / politicke/ drustvene / civilizacijske principe bi dovela do poraznih rezultata po Kosovo, a i po Srbiju. Vise po Srbiju, posto je to drzava koja blago odumire zbog starosnog sastava stanovnistva, dok Kosovo tek ocekuje jedna ekspanzija razvoja.


2 Gandalf
--------------

Pre nego nesto lupis o stvarima o kojima ne znas nista, - pogledaj neke strucne radove.

Ljudi ne radjaju poveci broj potomaka zato sto su prosti / nerazvijeni / glupi / da nekom naude / napakoste / otmu teritoriju, vec zato sto su zestoko siromasni, - a zivotni, higijenski, medicinski uslovi losi / bedni. Cim se ti uslovi poprave - oni radjaju 1-2 potomka.

Znaci, - smrtnost odojcadi u periodu o kome govoris je posledica losih uslova, a ne preteranog radjanja.

Sa druge strane, to je porazavajuca slika jedne drzave u kojoj su ziveli Albanci a koja nije bila u stanju da im, ajde da kazemo od '45. godine, obezbedi - posao, uslove stanovanja, obrazovanja, vodu, kanalizaciju, struju, telefon, puteve, medicinsku pomoc ... etc, etc.
Ni ne cudi me sto su joj Albanci okrenuli ledja.

A srBsko ridanje nad sudbinom buduce ekonomije Kosova je vise nego lazno / neiskreno i neutemeljeno.
To su samo krokodilske suze po nedostiznim teritorijama.

Tja.

...