Jump to content


Photo

Ekonomija Kosova


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
142 replies to this topic

#91 Milanne

Milanne
  • Members
  • 133 posts

Posted 12 January 2008 - 03:27

O tom po tom.
Ali ako opet oces onako hipoteticki, sto se mene tice, uopste me ne interesuje ujedinjenje sa Albanijom mada kao sto kazes brisanje granica vremenom je neminovno. A Albanci uopste ne moraju razviti novi nacionalni identitet zar ne? Oni su Albanci, bili u Albaniji ili na Kosovu.


E, sad... Svi smo mi svesni tog neminovnog brisanja granica vremenom. Zato nam nekako to i izgleda kao velikoalbanski plan, koji uspeva, jer se to trenutno nekome na zapadu ( ne mislim samo na SAD) iz ovog ili onog razloga isplati.

Albanci ce verovatno dobiti nezavisno Kosovo. Medjutim, mene zanima da li 100% Albanaca to smatra pravednim. Politicari rade svoje, ali koji je stav naroda?

Ratni zlocini su cinjeni i nad Srbima u Bosni i Hrvatskoj. (Cinjenica je da je Srbiji i danas puna izbeglica sa svih strana.) Medjutim, Srbi nikada nisu smatrali da na ime toga treba da prosire svoju teritoriju. Mnogi ce pomenuti Republiku Srpsku i Republiku Srpsku Krajinu, ali ja ne znam nikoga ko smatra da ce te oblasti ikada biti srpske niti da trebaju biti srpske.

Ili da ne pominjemo nase prostore. Recimo Kurdi. Turci su pocinili neuporedivo veci genocid nad Kurdima i svet blagonaklono posmatra te zlocine. Ne samo da su Kurdi nezasticene zrtve, vec za razliku od Albanaca oni zapravo nemaju svoju drzavu.

Sada, iskreno pitanje. Stabi se desilo kada bi Srbi masovno poceli da se doseljavaju na Kosovo? Ili u Albaniju? Ako Albanci daju legitimitet svom secesionizmu, da li bi podrzavali iste teznje, ako bi se vremenom srpski narod ponovo naselio na Kosovu ili cak u Albaniji i uspostavio vecinu? Da li bi to pravo naroda na samoopredeljenje bilo legitimno?

#92 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 12 January 2008 - 03:31

Sada, iskreno pitanje. Stabi se desilo kada bi Srbi masovno poceli da se doseljavaju na Kosovo? Ili u Albaniju? Ako Albanci daju legitimitet svom secesionizmu, da li bi podrzavali iste teznje, ako bi se vremenom srpski narod ponovo naselio na Kosovu ili cak u Albaniji i uspostavio vecinu? Da li bi to pravo naroda na samoopredeljenje bilo legitimno?


imas fundamentalnu gresku: k-albanci se nisu doseljavali na kosovu po uspostavili vecinu; oni su vec bili vecina kad je srbija "oslobodila" kosovo 1912-e.

#93 dvx

dvx
  • Members
  • 246 posts

Posted 12 January 2008 - 03:32

Albanci ce verovatno dobiti nezavisno Kosovo. Medjutim, mene zanima da li 100% Albanaca to smatra pravednim. Politicari rade svoje, ali koji je stav naroda?


Боже, глупог ли питања. Косово је до 9. јуна 1999. године била српска колонија, тако да...

#94 Milanne

Milanne
  • Members
  • 133 posts

Posted 12 January 2008 - 03:36

to je tvoj problem.


Nema veze, ima prevod na engleskom.

ja ti dao objektivnu informaciju. ako neces da to citas, onda molim da me zaobilazis.


Hocu da citam, ali si mi dao link za stranicu sa vestima, a nigde se u naslovima ne pominje struja.

Ako imas nesto konkretnije, t.j. link ka toj vesti gde se pominje placanje struje...

#95 Milanne

Milanne
  • Members
  • 133 posts

Posted 12 January 2008 - 03:37

Боже, глупог ли питања. Косово је до 9. јуна 1999. године била српска колонија, тако да...


Mislis da je to 100% univerzalan stav?

#96 Milanne

Milanne
  • Members
  • 133 posts

Posted 12 January 2008 - 03:43

imas fundamentalnu gresku: k-albanci se nisu doseljavali na kosovu po uspostavili vecinu; oni su vec bili vecina kad je srbija "oslobodila" kosovo 1912-e.


Mene vise zanima brojno stanje pre dolaska Turaka.

A sto se doseljavanja tice, treba li da pominjemo novo kosovsko stanovnistvo, po dolasku KFOR-a. Za koliko se je umanjila populacija kosovskih Albanaca usled srpskog (pokusaja) genocida?

#97 dvx

dvx
  • Members
  • 246 posts

Posted 12 January 2008 - 03:44

Mislis da je to 100% univerzalan stav?


Па погледај у Србији. Ко сматра ово праведним? Додуше, има и таквих, али на форуму. Но, у Србији је ситуација мало другачија него на Косову. А форум је нешто што де факто не постоји. :rolleyes:

Edited by dvx, 12 January 2008 - 03:46.


#98 dvx

dvx
  • Members
  • 246 posts

Posted 12 January 2008 - 03:54

Mene vise zanima brojno stanje pre dolaska Turaka.


Сад ће опет позивање на Дарданију (:rolleyes:) са друге стране. И тако у круг, до бесконачности и назад.

Edited by dvx, 12 January 2008 - 03:55.


#99 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 12 January 2008 - 03:57

Mene vise zanima brojno stanje pre dolaska Turaka.

A sto se doseljavanja tice, treba li da pominjemo novo kosovsko stanovnistvo, po dolasku KFOR-a. Za koliko se je umanjila populacija kosovskih Albanaca usled srpskog (pokusaja) genocida?


za nekih 10,000 mrtvih i oko 2,000 kojima se ne zna trag. takodje, ima i onih koji su bili naseljeni po jamerici, kanadi, svedskoj itd koji nisu se vratili. tesko je reci tacan broj.

Ako imas nesto konkretnije, t.j. link ka toj vesti gde se pominje placanje struje...


nije vazno, burazeru, samo ti nastavi da mislis da srbija "daje" nesto kosovu. ionako nista ti nece menjati misljenje, pa ni argumenti.

#100 dvx

dvx
  • Members
  • 246 posts

Posted 12 January 2008 - 04:00

Већ смо почели и са лицитацијом мртвих? Чекај бре Анбиливеру да се скупи раја, тек је четири сата.

#101 Milanne

Milanne
  • Members
  • 133 posts

Posted 12 January 2008 - 04:42

za nekih 10,000 mrtvih i oko 2,000 kojima se ne zna trag. takodje, ima i onih koji su bili naseljeni po jamerici, kanadi, svedskoj itd koji nisu se vratili. tesko je reci tacan broj.





nije vazno, burazeru, samo ti nastavi da mislis da srbija "daje" nesto kosovu. ionako nista ti nece menjati misljenje, pa ni argumenti.


Izgleda da si me od pocetka pogresno shvatio. Nisam ja hteo da kazem da je Srbija kao sad toliko humana i prijateljski raspolozena prema Kosovu, pa daje besplatnu struju da onako susedski pomogne. I da hoce, ne bi mogla. A i da moze, sumnjam da bi htela.

Mislim da struja iz Srbije odlazi na Kosovo zbog ono preostalih Srba na Kosovu i da se nekontrolisano distribuira po Kosovu, ne samo za Albance, nego i za potrebe KFOR-a, jer sumnjam da Srbija ima neku kontrolu nad time.

Sto se tice broja mrtvih, nedavno sam procitao clanak Dzona Zavalesa koji govori o broju albanskih zrtava:

http://www.inthenati...e33Zavales.html

"..In order to mobilize support for military intervention, Western political leaders deployed the word “genocide,” in a way that we now know to have been cavalier and misleading. The number of Albanians allegedly murdered in the course of Milosevic’s campaign has steadily dropped, from the hundred thousand spoken of during the war, to ten thousand in its immediate aftermath, to a final estimate of perhaps a few thousand, including many killed by ground combat and NATO bombing. Mass gravesites, claimed at the time to contain thousands of victims, were investigated and found to have been either exaggerated by orders of magnitude or entirely fictional..."

"...Da bi se obezbedila podrska za vojnu intervenciju, zapadnjacki politicki lideri plasirali su rec ,,genocid", na nacin za koji znamo da je bio ugladjen i obanjujuc. Broj Albanaca koji je navodno ubijen tokom Miloseviceve kampanje stalno je opadao, od stotina hiljada o kojima se govorilo tokom rata, do deset hiljada na samom njegovom kraju, do konacne procene od mozda nekoliko hiljada, ukljucujuci i mnoge koji su poginuli u kopnenom okrsaju i NATO bombardovanju. Masovne grobnice, za koje se je tada tvrdilo da sadrze hiljade zrtava, istrazene su i otkriveno je da su ili preterane po pitanju proporcija ili da su potpuno izmisljene..."

Zavales je inace bivsi sluzbenik Ministarstva Odbrane (1991.-2001.), a tokom kosovske krize 1999. bio je stacioniran u Albaniji u okviru humanitarne operacije Shining Hope koja je bila zaduzena za pomoc izbeglicama sa Kosova.

Tako da bih pre verovao njemu, nego albanskim ili srpskim izvorima.

#102 TONIBAL

TONIBAL
  • Members
  • 928 posts

Posted 12 January 2008 - 10:42

Па погледај у Србији. Ко сматра ово праведним? Додуше, има и таквих, али на форуму. Но, у Србији је ситуација мало другачија него на Косову. А форум је нешто што де факто не постоји. :rolleyes:

Ko smatra ovo pravednim u Srbiji? Bojim se da gresis. Mnoooogo njih smatra ovo pravednim. A forum jes da de facto ne postoji, ali njeni clanovi bogami jeste :huh:

#103 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 12 January 2008 - 12:07

Zamolio bih vas da se vratite na temu koja je portencijalno mnogo vaznija od uobicajenih tema koje se ponekad raspravljaju na ovom pdf-u. Svaki dalji trol ce biti brisan, a troleri upozoravani.

#104 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 12 January 2008 - 20:26

Zamolio bih vas da se vratite na temu koja je portencijalno mnogo vaznija od uobicajenih tema koje se ponekad raspravljaju na ovom pdf-u. Svaki dalji trol ce biti brisan, a troleri upozoravani.


Referuar raportit të studimit të bërë publik nga kompania amerikane “Gustavson”, sasia e rezervave të naftës që mund të përdoren në vendburimet e reja, sipas studimeve shkojnë në 1.4 miliardë fuçi. Raporti nuk jep sqarime në lidhje me cilësinë e naftës që mund të nxirret në këtë zonë, por edhe nëse nafta do të jetë e cilësisë jo shumë të mirë, rezervat e zbuluara nga ana e kompanisë amerikane janë shumë të rëndësishme për zhvillimet ekonomike të vendit. Nëse nafta e zbuluar në këtë zonë do të kishte një çmim minimal prej 50 USD për fuçi, atëherë rezervat e naftës në këtë zonë do të kishin një vlerë që shkonte në rreth 70 miliardë dollarë. Në një kohë që në rajon rezervat e naftës mungojnë, Shqipëria vlerësohet që të ketë një avantazh të madh krahasues me vendet e tjera të rajonit.



Ipak je to Skadarski okrug..bog ponekad zna biti milostiv prema sirotinji...svi za Albaniju.

#105 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 12 January 2008 - 20:30

Ili josh bolje Putina za pocasnog gradjanina Skadra.