Jump to content


Photo
- - - - -

Da li su pravoslavci vernici


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
67 replies to this topic

#61 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 28 April 2008 - 08:25

Izgleda da nisam pratio akciju pa ne shvatam cilj ovih pitanja al ajd da ogovorim:

- Ne ja ne verujem da je Marija zatrudnela ni daljinski ni blizinski sa svetim duhom. Niti je bila "devica" u sexualnom smislu - pomisli zasto bi udata zena u to doba (muske dominacije kod Jevreja) bila devica u braku. Znacenje reci devica je pogresno definisala crkva koja je sex okarakterisala kao greh. Bezgresan ne znaci nemati sex - ali o tome negde drugde.

- Ne ne verujem da je Papa zivi Hrist na zemlji - tacnije nije ni manje ni vise zivi Hrist nego sto je to bilo koji covek na zemlji. Sto se tice USD - jebiga svako radi za pare pa sto ne bi i Papa. Samo neznam da li ima fiskalnu kasu za ovaj PDV.

- Boga mi - sta?

Eto zasšto ja kažem da ovde komebntarišu ljudi koji nikada nisu pročitali Novi zavet
1) Marija nije bila u braku sa Josifom, brak je nastupio tek kasnije, da sada ne citiram Novi zavet
2) Nisam Katolik, ali znam da i Katolici ne misle da je Papa zivi Hristos na zemlji, već tvrde da je naslednik Crkve Svetog Petra, tj. da je nastavljač Sv.Petra

eto, samo to....

#62 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 28 April 2008 - 11:00

2) Nisam Katolik, ali znam da i Katolici ne misle da je Papa zivi Hristos na zemlji, već tvrde da je naslednik Crkve Svetog Petra, tj. da je nastavljač Sv.Petra
eto, samo to....


Katolici veruju da je papa nepogresiv, a i bez toga ga podizu iznad ostalih ljudi, sto je suprotno nauci Jevandjelja:

Matej:

GLAVA 23
Tada Isus rece k narodu i ucenicima svojim
23:2 Govoreci: Na Mojsijevu stolicu sedose knjizevnici i fariseji.
23:3 Sve dakle sto vam kazu da drzite, drzite i tvorite; ali sta oni cine ne cinite; jer govore a ne cine.
23:4 Nego vezu bremena teska i nezgodna za nosenje, i tovare na pleca ljudska; a prstom svojim nece da ih prihvate.
23:5 A sva dela svoja cine da ih vide ljudi: rasiruju svoje amajlije, i grade velike skute na haljinama svojim.
23:6 I traze zacelje na gozbama i prva mesta po zbornicama,
23:7 I da im se klanja po ulicama, i da ih ljudi zovu: Ravi! Ravi!
23:8 A vi se ne zovite Ravi; jer je u vas jedan Ravi Hristos, a vi ste svi braca.
23:9 I ocem ne zovite nikoga na zemlji; jer je u vas jedan Otac koji je na nebesima.
23:10 Niti se zovite Ucitelji; jer je u vas jedan ucitelj Hristos.
23:11 A najveci izmedju vas da vam bude sluga.
23:12 Jer koji se podize, ponizice se, a koji se ponizuje, podignuce se.
23:13 Tesko vama knjizevnici i fariseji, licemeri, sto zatvarate carstvo nebesko od ljudi; jer vi ne ulazite niti date da ulaze koji bi hteli.

#63 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 28 April 2008 - 20:30

E, to sam hteo da kažem... Zar u ovim rečima (a ima toga još ko hoće da pročita) ne prepoznajete današnje crkvene poglavare i sveštenstvo od Pape i Patrijarha do najobičnijeg seoskog sveštenika?
Ali, da se ogradim, nemam ništa protiv nečijeg religijskog izbora, ima protiv toga da se on gura i tamo gde mu nije mesto i da se nameće kao jedini ispravan i "nacionalno" podoban.

#64 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 28 April 2008 - 22:59

У свакој црвки се нађе понеки искрен верник. Чак и међу поповима. :rolleyes:

#65 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 29 April 2008 - 17:59

Hmmm...ja rekoh da ne citiramo Novi zavet, ali ajde nema veze. Ajde kada ste već citirali da raspravimo neke stvari. Prvo Farieseji su politčka stranka koja je postojala u jevrejskoj državi i koja se protivila sprezi između svetvone i svešteničke vlasti. Imala je podršku u nižoj i srednjoj klasi, a pošto su često su smatrani i verskim fanaticima, s obziorm da su zahtevali strogu primenu Mojsijevog zakona. U Novom zavetu se pominju kao grupa ljudi koji su samo spolja pobožni a u stvari su licemeri...Dakle kada se kaže zaseli ste na Mojsijevom tronu, misli se da se nepravdom smatraju nastavljačima božijih učenja. Recimo da bi danas mogla da se povuče paralela između njih i raznih nacističko-nacionalističkih grtupa, koji se pozivaju na sveto pismo i hriščanstvo a u suštini su prevaranti i licemeri. Ravi znači učitelji, u prevodu ne idite za njihovim učenjem jer je pravo učenje od Isusa Hrista. A ona Otac znači ne pravite Boga na zemlji jer je jedan Bog na nebu...
Dalje ide....
...Teško vama književnici fariseji, licemeri, što jedete kuće udovičke i lažno se molite dugo, zato ćete većma biti osuđeni. Teško vama književnici i fariseji, licemeri, što prohodite more i kopno da bi ste dobili jednoga sledbenika, i kada ga pridobijete, činite ga sinom pakla dvostrukom većim od sebe.
Teško vama vođi slepi koji govorite - Ako se ko kune hramom,to nije ništa, a ko se kune zlatom hramovim, kriv je. Bezumnici i slepci. Jer šta je veće, zlato ili hram koji zlato osvećuje. I ako se kune žrtvenikom, ništa je to, a koji se kune darom na njemu kriv je. Bezumnici i slepci. Jer šta je veće dar ili žrtvenik koji osvećuje. koji se dale kune žrtvenikom kune se i njim i svim što je na njemu. I koji se kune hramom kune se njim i onim koji obitava u njemu. A koji se kune nebom, kune se prestolom božijim i onim koji sedi na njemu.
Teško vama književnici i fariseji, licemeri, što dajete desetak od metvice i od kopra i od kima i ostaviste što je pretežnije u Zakonu, pravdu i milost i veru, a ovo je trebalo činiti a ne ostavljati. Vođi slepci koji cedite komarca a kamilu gutate.
Teško vama književnici i fariseji licemeri što čistite spolja čašu i zdelu a iznutra su pune grabeži i nepravde. Fariseju slepi očisti najpre iznutra čašu i zdelu da budu i spolja čiste. Tepko vama književnici i fariseji licemeri što ste kao okrečeni grobovi koji spolja izgledaju lepi a unutra su puni kostiju mrtvačkih i svake nečistote. Tako i vi spolja se pokazujete ljudima pravedni, aiznutra ste puni licemerja i bezakonja.
Teško vama književnivi i fariseji licemeri što zidate grobove prorocima i ukrašavate spomenike pravednika i govorite. Da smo mi bili u vreme otaca svojih ne bismo sa njima učestvovali u ubistvu proroka. Time sami svedočite za sebe da ste sinovi onih koji su pobili proroke. Ispunite i vi meru otava vaših.
Zmije, porodi aspindi kako ćete pobeći od osude za pakao. Zato evo ja ću vam poslati proroke i mudrace i književnike i vi ćete jedne pobiti i raspeti a druge šibati po sinanogama svojim i goniti od grada do grada da dođe do bas sva krv pravedna što je prolivena na zemlji od krvi Avelja pravednoga do krvi Zaharije sina Varahijina kojega ubiste između hrama i žrtvenika. Zaista vam kažem da će sve ovo doći na rod ovaj.....
Eto to je sve. E sada Namcor ima onaj psihološki test sa mrljama....Izgleda da svuda vidiš sveštenike i crkvu, to nije zdravo....ali zaista....Proveri to...

#66 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 30 April 2008 - 08:21

...Dakle kada se kaže zaseli ste na Mojsijevom tronu, misli se da se nepravdom smatraju nastavljačima božijih učenja. Recimo da bi danas mogla da se povuče paralela između njih i raznih nacističko-nacionalističkih grtupa, koji se pozivaju na sveto pismo i hriščanstvo a u suštini su prevaranti i licemeri....

A zar ti zaista u ovome i u onim haljinama sa širokim skutima i sl. ne prepoznaješ današnje sveštenike? Pitao sam već jednom, ali hajde i drugi put: kako se ispravnim tumačenjem Jevanđelja dođe do toga da se grade grandiozne crkve, da sveštenici nose krune i raskošne odore (sa kojima više podsećaju na kraljeve a ne sluge) i da su zaduženi da se brinu za Kosovo ili biološki opstanak srpskog naroda?

edit: samo da ne bude zabune (mada mislim da sam i to rekao) ja ne sporim pravo pripadnicima određene religije/crkve da slede to u šta veruju, niti da rade to što rade (sem kada je protivzakonito), samo pokušavam da objasnim šta mi konkretno smeta i zašto ja ne mogu da bezrezervno prihvatim takvo učenje i takvu praksu. Nisam ja neki anarho-ateista koji ide okolo i ruši crkve, omalovažava i maltretira vernike, prekida verske skupove (to je danas praksa "hrišćanske tradicionalističke nacionalno osvešćene" omladine), samo ne mogu da klimam glavom i pravim se da verujem u nešto što je po svakoj logici pogrešno.

Edited by namcor, 30 April 2008 - 08:38.


#67 Lurker

Lurker
  • Members
  • 594 posts

Posted 30 April 2008 - 08:57

... Sto se tice USD - jebiga svako radi za pare pa sto ne bi i Papa. Samo neznam da li ima fiskalnu kasu za ovaj PDV.


nemo' se brines za njihovu fiskalnu kasu, organizacija ime je tip-top na nivou prave globalne korporacije. svojevremeno smo ja i kolega islu u vatikan city da im odradimo veliki upgrade erp sistema (btw isti ima recimo shell). sve povezano, samousluge koje imaju po vatikanu, prodavanje dzidza-bidza vernicima, racunovodstvo, finansije, zalihe, benzinske pumpe po rimu - sve. smejali smo se danima da je to definitivno najbolja lista materijala koju smo videli - na vrhu 'zlatno jaje' - najbolje prodavana dzidza te godine. fantasticno. nego ozbiljno, oni takodje podlezu finansijskoj kontroli iako su tokom istorije kopali i rukama i nogama da budu odvojeni od drzave (cak osnovali sopstvenu) da bi skrivali svoje finansijske mahinacije. ovo je jako ozbiljan problem spc. apsolutno nikakva finansijska revizija, muljanje, korupcija i sl.

nego da ne trollujem, da me ne bi opominjali moderatori... moje misljenje je da spc u togu svog visevekovnog postojanja, slabo sta cini da popularizuje hriscanske vrednosti i ucenja. recimo, osnovne stvari - zasto se koristi izumrli jezik - kao da se namerno trude da ih niko ne razume? zasto kidnapuju slavu koja nema veze sa hriscanstvom nego je jedan lep paganski obicaj starih slovena?

#68 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 30 April 2008 - 13:17

nemo' se brines za njihovu fiskalnu kasu, organizacija ime je tip-top na nivou prave globalne korporacije. svojevremeno smo ja i kolega islu u vatikan city da im odradimo veliki upgrade erp sistema (btw isti ima recimo shell). sve povezano, samousluge koje imaju po vatikanu, prodavanje dzidza-bidza vernicima, racunovodstvo, finansije, zalihe, benzinske pumpe po rimu - sve. smejali smo se danima da je to definitivno najbolja lista materijala koju smo videli - na vrhu 'zlatno jaje' - najbolje prodavana dzidza te godine. fantasticno. nego ozbiljno, oni takodje podlezu finansijskoj kontroli iako su tokom istorije kopali i rukama i nogama da budu odvojeni od drzave (cak osnovali sopstvenu) da bi skrivali svoje finansijske mahinacije. ovo je jako ozbiljan problem spc. apsolutno nikakva finansijska revizija, muljanje, korupcija i sl.

nego da ne trollujem, da me ne bi opominjali moderatori... moje misljenje je da spc u togu svog visevekovnog postojanja, slabo sta cini da popularizuje hriscanske vrednosti i ucenja. recimo, osnovne stvari - zasto se koristi izumrli jezik - kao da se namerno trude da ih niko ne razume? zasto kidnapuju slavu koja nema veze sa hriscanstvom nego je jedan lep paganski obicaj starih slovena?



E moj prijatelju - koliko sam ja tatstatura potrosio chukajuci po diskusijama o tome - al lepo je cuti iskustva iz prve ruke.

Inace to sto je Hrist porucivao Farisejima u Novom Zavetu moze veoma lepo da posluzi isto kao opomena sadanjim crkvenjacima svih hriscanskih crkava a specijalno katolickoj i pravoslavnoj. Veoma lepo stoji kao primer.