Jump to content


Photo
- - - - -

Da li su pravoslavci vernici


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
67 replies to this topic

#31 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 14 April 2008 - 14:01

Tako da vas molim da bilo da ste ateisti ili "vernici" da se uzdržite od komentara koji mogu vređati nečija lična osečanja.


Naravno da ne treba vredjati nikoga.

Medjutim, svedoci smo da je doslo do nesmetanog sirenja vere na institucije skolstva i sledstvene masovne indoktrinacije dece--tako da nije vreme ni da se u svilenim rukavicama ophodi prema ljudima koji se pretvaraju da znaju nesto sto zapravo ne znaju--sto je epistemoloska parodija kojoj ni u jednoj sferi zivota ne propustamo da se podsmehnemo--osim kad se radi o veri.

#32 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 15 April 2008 - 00:55

Neko je postavio zanimljivo pitanje - da li se moze biti iskreni vernik van pravoslavne crkve.

Ja uzvracam pitanjem kako se moze biti iskreni vernik u crkvi?

Pitanje vere je pitanje licnog odnosa covek-Bog - gde je tu crkva? Sve mi se cini ponekad kada slusam samodefinisane pravoslavce da je najbolje pitanje za njih da li veruju u crkvu ili u Boga - jer su za mene licno do dve totalno dijametralno suprotne stvari - cak sta vise - jedna drugu negiraju.

Srbi se izjasnjavaju kao pravoslavci jer ne zele da budu "sektasi" jer je SPC svojom propagandom svaku drugu veroispovest u Srbiji tako okaraktrisala. Takodje da bi se sacuvala"tradicija" - koja u mnogome, ruku na srce, vuce korene iz paganstva i nema nista sa izvornim hriscanstvom.

Edited by decky999, 15 April 2008 - 00:56.


#33 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 15 April 2008 - 06:38

Naravno da ne treba vredjati nikoga.

Medjutim, svedoci smo da je doslo do nesmetanog sirenja vere na institucije skolstva i sledstvene masovne indoktrinacije dece--tako da nije vreme ni da se u svilenim rukavicama ophodi prema ljudima koji se pretvaraju da znaju nesto sto zapravo ne znaju--sto je epistemoloska parodija kojoj ni u jednoj sferi zivota ne propustamo da se podsmehnemo--osim kad se radi o veri.

Koliko ja znam veronauka je fakultativni predmet u školama, dakle odluka je roditelja da li će dete pohadjati ili ne. Ne znam zašto bi to nekome smetalo. Jedna stvar je tu bitija, kako ljudima kojima toliko smeta veronauka u školama, ne smetaju sekte i droga. Valjda treba na prvom mestu reći da nešto nije u redu, ali to svakako nije veronauka, droge ima još u osnovnoj školi, deca postaju mete raznih sekti i kultova, e to je ono što je zabrinjavajuće. Moj stav je da se deca od malih nogu moraju usmeravati na ispravan način života, a tu svakako, prihvatili to ili ne, veronauka može da pomogne mnogo više od bilo kod drugog predmeta. Naravno, ne osporavam pravo bilo kome da svoje dete vaspitava na onaj način na koji misli da treba, pa makar to bio i bez veronauke.

#34 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 15 April 2008 - 08:15

Neko je postavio zanimljivo pitanje - da li se moze biti iskreni vernik van pravoslavne crkve.

Ja uzvracam pitanjem kako se moze biti iskreni vernik u crkvi?

Pitanje vere je pitanje licnog odnosa covek-Bog - gde je tu crkva? Sve mi se cini ponekad kada slusam samodefinisane pravoslavce da je najbolje pitanje za njih da li veruju u crkvu ili u Boga - jer su za mene licno do dve totalno dijametralno suprotne stvari - cak sta vise - jedna drugu negiraju.

Srbi se izjasnjavaju kao pravoslavci jer ne zele da budu "sektasi" jer je SPC svojom propagandom svaku drugu veroispovest u Srbiji tako okaraktrisala. Takodje da bi se sacuvala"tradicija" - koja u mnogome, ruku na srce, vuce korene iz paganstva i nema nista sa izvornim hriscanstvom.

Čitao sam ovaj post i nisam znao gde tačno da počnem. Razlika između vere, verovanja, religije, crkve, države.....Sve ima svoje i zašto se veruje i kako se veruje, i zašto crkva. Iskreni vernik se može biti na bilo kom mestu, crkvi, samoposluzi, ulici, itd. Nije dovoljna samo verovanje i slepa poslušnost, potrebno je i ispuniti još neke ciljeve, a to su pre svaga odnos pojednica prema svom neposrednom okruženjui kao i prema moralnim vrednostima.
E sada da bi skupio svoje vernike i da bi ih obrazovao, da bi se molio umestno njih, postoji sveštenik, a iza njega i organziacija koja se zove Crkva. Uloga Crvke je u stvari da približi vernike ka božijim učenjima i to je to. Ne vidim da je tvoje pitanje na mestu, da li se može biti iskreni vernik u crkvi? Pravo pitanje je da li možeš nešto iskreno da radiš ma gde bio i ma šta radio, ne moraš da budeš iskren vernik ako ideš u crkvu, ali ne moraš da budeš ni neiskren ako ne ideš (iz nekog razloga). Iskenost je individualna stvar i zavisi samo od individue, to više nije ni veza individue sa Bogom iili svetom koji ga okružuje, nego odnos individue sa samim sobom. Ne postoji samodefinisani pravsolavac. Pravoslavac se postaje krštenjem u pravoslavnoj crkvi, tačka. Da li je neko manje iskren u tom svom veroavnju, to je opet da ponovim individualna stvar. Ali obajsni mi zašto misliš da je dijametralna razlika izmešu crkve i Boga. Ili možda ti imaš neku svoju definiciju Boga i neku svoju religiju, pa ne bih da te osporavam. Ako si čitao Bibliju, zanćeš da je tamo napisano da Ono što važi na nebu važi će na zemlji, ono što važi na zemlji važiće na nebu. Da uprostim, ono što se donese kao crkveno učenje je i božansko učenje i obrnuto
Po tebi sam zaključio da je SPC uvela strah u kosti Srbima, tako da Srbi iz tog straha da ih neko ne proglasi sektašima izjašvanjaju kao pravoslavci. Neverovatno. Zaista je ovo teza bez presedana. Manimo sve ostalo. Dakle po tebi Crvka koja je 50 godina ugnjetavana ,gažena, zabranjivana, proterivana, čiji su sveštenici i vernici žigosani i odbacivani od društva, preko noći dobija toliku snagu da utera strah u kosti Srbima i to samo zato da ih neko slučajno ne bi prozvao sektašima. Pazi molim te...propaganda SPC :rolleyes:. SPC je jedina veća crkva koja nema svoj medij sa nacionalnom pokrivenošću, jedina propaganda može se vršiti u crkvama zar ne, a u te iste crkve veruj mi Srbi jako retko idu. Gde si samo video propagandu SPC-a, to mi nije jasno......Srpska tradicija vuče dosta iz prareligije Slovena, to je tačno. ali...voleo bih od tebe da čujem šta je to. Ja ću ti pomoći, stari Sloveni su proslavljali zaštitnike kuća, pa odatle i Srbi slave Krsne slave. Samo zaboravljaš da dodaš još nešto, Srbi ne proslavljaju paganske svece, nego Hrišćanske, zar ne. Tako da se to ne kosi sa Hrišćanstvom. Slično čak imaju i Katolici, ali oni raznik zanimanjima daju posebnog sveca zaštitnika, itd, itd.
Još jednom da ponovim ono što sam rekao ranije, svako po svojoj savesti.

#35 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 15 April 2008 - 08:29

Koliko ja znam veronauka je fakultativni predmet u školama, dakle odluka je roditelja da li će dete pohadjati ili ne. Ne znam zašto bi to nekome smetalo.


Pa ja nisam ni rekao da to samo skole indoktrinisu decu--indoktrinisu ih na prvom mestu njihovi sopstveni roditelji, a skola i drzava su u tome saucesnici--umesto da se tome odupiru.

Ako je dete malo da mu se namecu politicki stavovi roditelja--malo je i da mu se namecu religijski.

Svi bismo se s pravom zgrazavali da neko kaze da bi zeleo da uclani svoje dete u ovu ili onu politicku partiju i da zahteva od drzave da se to omoguci.

Zbog cega treba da nam je normalno ako neko zeli da uclani svoje dete u ovu ili onu religijsku partiju?


Moj stav je da se deca od malih nogu moraju usmeravati na ispravan način života, a tu svakako, prihvatili to ili ne, veronauka može da pomogne mnogo više od bilo kod drugog predmeta.


Naravno da ne prihvatam da je najbolji nacin da se dete izvede na zivotni put da mu se ispira mozak idejama koje se kose sa svim savremenim naucno-filozofskim saznanjima.

Umesto da dete zamajavamo pricama o bezgresnom zacecu i pretvaranju vode u vino, daleko ga bolje izvodi na put da uci fiziologiju i hemiju.

Naravno, jasno je da se ovde cilja na neka tamo visa moralna znanja koja toboze samo religija moze da pruzi.

Koliko je takvo glediste osnovano jasno i glasno svedoci podatak da su drustva sa najnizim stopama kriminala upravo drustva sa najnizim stepenom religioznosti.

Nikakvo cudo.

Ako cemo da tvrdimo da je moguce biti moralan samo ako se veruje da na nebu postoji neko ko nas neprestano gleda i kome stoga treba da ugadjamo svojom dobrotom--onda je to veoma zabrinjavajuce 'second-hand' poimanje morala.

To je kao da dete ucimo da u prodavnici ne treba da krade samo zato sto postoje kamere.

#36 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 15 April 2008 - 08:58

Pa ja nisam ni rekao da to samo skole indoktrinisu decu--indoktrinisu ih na prvom mestu njihovi sopstveni roditelji, a skola i drzava su u tome saucesnici--umesto da se tome odupiru.

Ako je dete malo da mu se namecu politicki stavovi roditelja--malo je i da mu se namecu religijski.

Svi bismo se s pravom zgrazavali da neko kaze da bi zeleo da uclani svoje dete u ovu ili onu politicku partiju i da zahteva od drzave da se to omoguci.

Zbog cega treba da nam je normalno ako neko zeli da uclani svoje dete u ovu ili onu religijsku partiju?




Naravno da ne prihvatam da je najbolji nacin da se dete izvede na zivotni put da mu se ispira mozak idejama koje se kose sa svim savremenim naucno-filozofskim saznanjima.

Umesto da dete zamajavamo pricama o bezgresnom zacecu i pretvaranju vode u vino, daleko ga bolje izvodi na put da uci fiziologiju i hemiju.

Naravno, jasno je da se ovde cilja na neka tamo visa moralna znanja koja toboze samo religija moze da pruzi.

Koliko je takvo glediste osnovano jasno i glasno svedoci podatak da su drustva sa najnizim stopama kriminala upravo drustva sa najnizim stepenom religioznosti.

Nikakvo cudo.

Ako cemo da tvrdimo da je moguce biti moralan samo ako se veruje da na nebu postoji neko ko nas neprestano gleda i kome stoga treba da ugadjamo svojom dobrotom--onda je to veoma zabrinjavajuce 'second-hand' poimanje morala.

To je kao da dete ucimo da u prodavnici ne treba da krade samo zato sto postoje kamere.

Hmmm...Religijeske partije, zanimljivo. Kao prvo vapitavaj svoju daecu na onaj način na koji ti misliš da je ispravan, a ne osudjuj druge kako vaspitavaju svoju decu. Izmešu politike i religije ne postoji paralela, odnostno tu paralelu vide samo oni koji u svemu vide samo materijalno. Ne postoje religijski stavovi, postoje religijska učenja, to je nešto oko čega postoji razlika. Kao što prenose društvena pravila ponašanja i moralna pravila ponašanja, roditelji na svoju decu prenose i svoju veru, šta je tu loše. Nije stvar o ispiranju mozgova, nego usmeravanju deteta ka moralnim pravilima. Savremena naučno-filozofsa shvatanja su evo lagano dovela ovaj svet do brzog kraja. Kako se razvijala tzv. nauka, tako se je i ova planeta odumirala, da li postoji veza...mmoguće.
Još nešto društvo koje je siromašno ima veću stopu kriminala, a ne ono religiozno.

#37 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 15 April 2008 - 11:37

Između politike i religije ne postoji paralela, nego su one isprepletane na hiljade načina (da se ogradim, pod religijom ovde ne podrazumevam nečije religijsko ubeđenje i verovanje, nego tzv. organizovane religije kao institucije). Ako se pogleda istorija jasno je da je i crkva uticala na države (i državnike) i države tj. vlast na crkve, njihovo ustrojstvo, izbor poglavara itd.
Drugo, religijski stavovi postoje. Obično su se formirali tako što se skupe ugledni teolozi i crkveni poglavari i dogovore se oko "zvanično prihvaćenog tumačenja" nekog pojma, Biblijske poruke, učenja iz Jevanđelja itd. Možemo mi to zvati ovako ili onako, ali u suštini je to stav. Isto tako, crkve imaju "zvanične" stavove i oko mnogih "svetovnih" pitanja, od načina života i umetničkih vrednosti ovog ili onog dela do pitanja prava na abortus...
Treće, moral i religioznost nemaju previše veze. O tome je bilo reči više puta, pa nema potrebe da se i na ovoj temi posebno elaborira. Samo ću reći da, kada se porede pogledi na svet i način života koji propagiraju konzervativno-desničarsko-hrišćanske organizacije u našoj državi i "ateistički" levičarski borci za ljudska prava, demokratiju itd. svakako je ovaj drugi (bez obzira na mnoge mane) mnogo moralniji u svakom pogledu.

#38 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 15 April 2008 - 18:40

Namćor, ne mogu se tako stvari gledati crno belo. Već sam rekao da je pre svega stvar vere i stvar morala individualna stvar i ne zavisi kojoj religiji pripadaš. Takođe, na žalost i naše partije se mogu gledati kao individua jel tako i deluju. Malo je na našim prostorima primera da se neko izdignuo iznad svoje političke partije i imao hrabrost da kriitikuje neki politički stav svog političkog lidera ma koliko on bio vidno loš. Primer partija je takođe loš iz prostog razloga što recimo ne tako davno levičarko-komunistički blok je bio nedemokratski., nazadan, a o proganjanju ljudi i ubijanju slobodnh ideja da ne primačamo, a bio je vidno ateistički. Partije na žalost iz svega žele da uzmu korist pa i iz religije i vere.

#39 karaoka

karaoka
  • Members
  • 13 posts

Posted 15 April 2008 - 19:40

Svaka masovna organizacija koja zeli da se ostvari kao dominanta mora u sebi da nosi odredjeni vid propagande, a sa tim u vezi, zeli da nametni i odredjeni vid moralnosti.
Ne postoji nista slucajno, a odlicani primeri za nametanje lazne moralnosti, i sinergije crkve i partija su poslednji molebani za spas Kosova. Odjedanput cujemo za neke nove vidove pastoralne solidarnosti. Ipak, da nije mas medija, verujem da bi taj vid kolektivizma bio daleko manji. Znaci, prema mom misljenju, vernici smo u kolicini i na nacin koji to odgovara trenutnim potrebama, i krajnim ciljevima versko/politickog pokreta.

#40 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 15 April 2008 - 22:11

Karaoka, ja sam rekao da crkva nema toliku propagandu moć kao što se pripisuje na ovom forumu. Ona je minorna u odnosu na propagandu koju mi svakodnevno čujemo i vidimo na ekranima od raznih portija, partija, etc. Crkva ne može da nameće pravila morala jer su ona zapisana u Novom zavetu, koga Crkva mora da se pridržava i to bez nekih tumačenja. Reci mi koja to moralna načela propagira vera (ovde ne govorim samo o pravoslavnoj), a da su suprotna sa savremenim moralnim shvatanjima društva.
Što se tiče molebana, to je nešto što ja podržavam. Iz jednog prostog razloga. Svako ima pravo da pokaže protest na ovaj ili na onaj način, sve dok to ne pređe u nasilje. Sam čin molebana je znak da si se ti tok nasilja odrekao kao sredstvo borbe. Da li je to zloupotrebljeno- na žalost jeste, ali to je tako. Crkva ne može da iskoristi državu, ali država može crkvu za ostvarenje svojih ciljeva, tako je bilo i tako će nažalost i biti.

#41 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 15 April 2008 - 22:55

Namćor, ne mogu se tako stvari gledati crno belo. Već sam rekao da je pre svega stvar vere i stvar morala individualna stvar i ne zavisi kojoj religiji pripadaš. Takođe, na žalost i naše partije se mogu gledati kao individua jel tako i deluju. Malo je na našim prostorima primera da se neko izdignuo iznad svoje političke partije i imao hrabrost da kriitikuje neki politički stav svog političkog lidera ma koliko on bio vidno loš. Primer partija je takođe loš iz prostog razloga što recimo ne tako davno levičarko-komunistički blok je bio nedemokratski., nazadan, a o proganjanju ljudi i ubijanju slobodnh ideja da ne primačamo, a bio je vidno ateistički. Partije na žalost iz svega žele da uzmu korist pa i iz religije i vere.

Sa prvim delom se slažem, ali sa drugim ne. Levica i desnica imaju svoja "totalitarna" krila tj. komuniste i fašiste. Nikako ne treba izjednačavati pojam levice i komunizma, kao ni desnice i fašizma. Ono na šta sam ja mislio pod "levičarima" su socijal-demokratske partije i razni NGO pokreti (kojih ima i kod nas) leve orijentacije koji su najzaslužniji za koncept ljudskih prava koji je danas prihvaćen u svim demokratskim državama i koji je ako ne "čisto ateistički" ipak često bio u sukobu sa crkvama i religijskim dogmama, a pod konzervativno-desničarsko-hrišćanskim organizacijama kod nas mislim na organizacije poput "Dveri", "Obraza" i sličnih kojima su puna usta hrišćanskih vrednosti i morala, imaju (makar neformalnu) podršku dobrog dela crkvenih velikodostojnika, a u praksi su totalitarni, nasilni, netolerantni, puni mržnje...

#42 decky999

decky999
  • Members
  • 410 posts

Posted 16 April 2008 - 02:06

@Don Huan

Ukratko - na pocetku tvog posta (odgovora meni) si izrekao nekoliko pojmova onako apriori aksiomski prihvacenih koji u mojoj "religiji" zahtevaju veoma duboko razmisljanje i definisanje. Iz tog definisanja proizilazi moja kritika SPC kao i ostalih hristo-centricnih crkava jer ne pravim veliku razliku izmedju njih.

1. Moral - i sirenje istog - ko definise taj moral - ko sebi daje za pravo da definise sta je dobro a sta lose i za koga. Bog - tesko - crkva - da ali sa kojim autoritetom. Onim sto je sama sebi definisala na Nikejskom saboru? Hmmmm - ne bas ubedljivo moras priznati. Definisati moral za sve i svakoga koji je proizasao i manje vise jednostranog tumacenja rano-hriscanskih spisa i posle godina politickih i frakciojskih borbi i trvenja. Hvala ali takav moral za mene licno nema nikakav kredibilitet.

2. Bozije ucenja - crkva podrazumeva (bez prava na to) da je reprezent jedinog i pravog Bozijeg ucenja. U tim naporima anatemise i odbacuje svakoga ko se ne slaze sa njom idefinise ga kao lazno Bozije ucenje. Opet pitam - sa kojim pravom. "Bozija ucenja" nisu bozija nego ucenj crkve - ali ih crkva predtavlja kao "bozija" da bi sebi dala politicki kredibilitet. Bog govori svakome od nas pojedinacno sta treba a sta ne treba da radi - dovoljno je samo slusati. Slusati sta crkva govori znaci zatvoriti sopstvenu komunikaciju sa Bogom. Kontraproduktivno - moras priznati. Ljudi se okrecu crkvi i njenom ucenju jer nisu spremni (zbog raznih razloga) da se suoce direktno sa zivim Bogom u sebi - da ga cuju i razumeju. Crkva to zdusno koristi za spstvene ciljeve manipulacije, kontrole i osvajanja moci. Bog nije u crkvi on je u ljudima. Crkva to cesto zeli da zaboravi.

Sve u svemu - odgovor da li imam svoju religiju - ne - verovanju u Boga nije potrebna religija, nisu potrebni svestenici, nisu potrebne "svete knjige"/ Verovanju u Boga je potrebno otvoreno srce, ljubav u tom srcu i zivot. Nista manje i nista vise. Molitva je svaka sekunda i svaki udah vazduha. Liturgija je svaki dan a ne samo nedeljom. Bog je sa nama non stop u svakom trenutku u kome smo mi svesni njega, ne samo kada odemo u crkvu. Svest je kljuc - ne crkva i ne svestenici.

#43 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 16 April 2008 - 19:36

Izmešu politike i religije ne postoji paralela, odnostno tu paralelu vide samo oni koji u svemu vide samo materijalno.


Nisam povlacio paralelu izmedju religije i politike--nego izmedju sposobnosti deteta da rasudjuje o svom ucescu u tim dvema sferama zivota.

Ne postoje religijski stavovi, postoje religijska učenja, to je nešto oko čega postoji razlika. Kao što prenose društvena pravila ponašanja i moralna pravila ponašanja, roditelji na svoju decu prenose i svoju veru, šta je tu loše. Nije stvar o ispiranju mozgova, nego usmeravanju deteta ka moralnim pravilima.



Ukoliko bi neko kojim slucajem izlagao svoje dete "ucenju" da na tamnoj strani Meseca postoji uredjaj koji neprestano snima nase misli na osnovu kojih ce vanzemaljci da odlucuju da li da nas sprze laserskim zracima ili ne--to naravno ne bi bilo razumno 'usmeravanje deteta ka moralnim pravilima', vec stepen sumanutosti dovoljan da se u svakoj normalnoj drzavi izgubi pravo starateljstva.

Zivo me zanima na osnovu cega to treba prihvatiti da je "ucenje" koje izmedju ostalog tvrdi da na nebu postoji svemoguce bice koje nas neprestano posmatra i cita nam misli da bi nas ukoliko smo gresni bacilo u veciti plamen--manje sumanuto od toga pa da ga smatramo za razumno 'usmeravanje deteta ka moralnim pravilima'.

Savremena naučno-filozofsa shvatanja su evo lagano dovela ovaj svet do brzog kraja. Kako se razvijala tzv. nauka, tako se je i ova planeta odumirala, da li postoji veza...mmoguće.


Cuj, ukoliko bih usvojio tu nakaradnu premisu da je znanje krivo za sve i meni bi se veronauka cinila blagotvornom, buduci da nemam mnogo sumnje da je vrlo efikasna u suzbijanju istog.

Još nešto društvo koje je siromašno ima veću stopu kriminala, a ne ono religiozno.

Attached Files


Edited by Upekkha, 16 April 2008 - 19:42.


#44 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 21 April 2008 - 16:02

Nisam povlacio paralelu izmedju religije i politike--nego izmedju sposobnosti deteta da rasudjuje o svom ucescu u tim dvema sferama zivota.



Ukoliko bi neko kojim slucajem izlagao svoje dete "ucenju" da na tamnoj strani Meseca postoji uredjaj koji neprestano snima nase misli na osnovu kojih ce vanzemaljci da odlucuju da li da nas sprze laserskim zracima ili ne--to naravno ne bi bilo razumno 'usmeravanje deteta ka moralnim pravilima', vec stepen sumanutosti dovoljan da se u svakoj normalnoj drzavi izgubi pravo starateljstva.

Zivo me zanima na osnovu cega to treba prihvatiti da je "ucenje" koje izmedju ostalog tvrdi da na nebu postoji svemoguce bice koje nas neprestano posmatra i cita nam misli da bi nas ukoliko smo gresni bacilo u veciti plamen--manje sumanuto od toga pa da ga smatramo za razumno 'usmeravanje deteta ka moralnim pravilima'.



Cuj, ukoliko bih usvojio tu nakaradnu premisu da je znanje krivo za sve i meni bi se veronauka cinila blagotvornom, buduci da nemam mnogo sumnje da je vrlo efikasna u suzbijanju istog.

Pa lepo iz tvojega grafikona se vidi da su zemlje u kojima je demokratija na najvišem nivou imaju najvišu stopu kriminala. Lepo.

#45 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 22 April 2008 - 06:59

Karaoka, ja sam rekao da crkva nema toliku propagandu moć kao što se pripisuje na ovom forumu. Ona je minorna u odnosu na propagandu koju mi svakodnevno čujemo i vidimo na ekranima od raznih portija, partija, etc.


Crkva je odgovorna da ljude osvedoci o sve one slabosti koje ako oni ne pobede, jesu objekat manipulacije i zloupotrebe od strane raznih stranaka, ideologija, kvazi religija. Medjutim, ona je nemocna da to ucini zato sto je njen uticaj na narod utemeljen na manipulaciji tim istim slabostima.

Crkva ne može da nameće pravila morala jer su ona zapisana u Novom zavetu, koga Crkva mora da se pridržava i to bez nekih tumačenja. Reci mi koja to moralna načela propagira vera (ovde ne govorim samo o pravoslavnoj), a da su suprotna sa savremenim moralnim shvatanjima društva.


Sta vredi sto crkva deklarativno zastupa vrednosti Novog zaveta, a raznim svojim dodacima podrazava mentalitet paganstva? Drugim recima - sta vredi sto crkva deklarativno zastupa ljubav i toleranciju kada istovremeno kod vernka pobudjuje sujetu, krivicu pa ponekad i sebicni sentiment kao pokretacke motive iz kojih ljudi usvajajaju ljubav i toleranciju kao kakvu kulturnu vrednost? U vreme stresa pobudjeni motivi sujete, krivice itd, prevataraju se u najvece zlo, jer onaj ko je pre stresa dobar iz sujete, iz te iste sujete da biti sklon da ubije drugoga koji ne podrazava njegove uverenja. Isto vazi i za krivicu i za sebicni sentiment. Pravo Jevandjelje je borba protiv tih slabosti karaktera, a ne pobudjivanje tih slabosti karaktera da bi se tako manipulisalo ljudima, sto na zalost, radi pravoslavna crkva. Crkva je nasa narod ucinila slabim i sklonim da potpadne pod komunisticku i bilo koju drugu idoelosku manipulaciju jer je kod njega formirala autoritaran nacin razmisljanja i nesposobnosti da se razlikuje prava ljubav od fanatizma (od greha sujete).