Jump to content


Photo
- - - - -

Spomenik nemačkim vojnicima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
210 replies to this topic

#91 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 08 December 2007 - 23:36

Dakle, ipak nisu sve stvari iste, zar ne?



jesu!

jer se radi o - respektu



kazu : Cijeni se i drugi ce te cijeniti

#92 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 08 December 2007 - 23:37

Sem tog jednog krsta nema nikakvog kolektivnog spomen obeležja.

gwydione, taj jedan krst je kolektivno spomen-obeležje

#93 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 08 December 2007 - 23:38

ne mrsomudi.
kakva crna "odavanja pocasti porodici koja je u konacnici nasla - mjesto"?
radi se o civilizacijskom stavljanju tacke na sranja iz proslosti...
...a ti samo sto jos nisi i bracno savjetovaliste uveo...



murate nemoj ...


ti to ne razumijes ... radi se o porodicama i o njihovom pravu da doznaju

prema tome moras imati - respekt bas kao i prema ukopu

jer ako to nemas .. nisi za taj oblik civilizacije (ka kojem to'boze tezis)

#94 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 08 December 2007 - 23:40

jesu!

jer se radi o - respektu



kazu : Cijeni se i drugi ce te cijeniti


Znači sad treba da respektujemo, jer kolektivno spomen znamenje baš to znači, vojsku kao kolektivitet koja je odgovorna za ratne zločine protiv civila uključujući i genocid? Ta vojska je bila ta koja nije cenila one koje je ubijala. Dizati onda spomen ploču vojsci, a to znači ne pojedinačnim mrtvima već celoj grupi kao vojnicima jedne vojske, koja je činila te zločine jeste čin apsolutnog odsustva samopoštovanja.

#95 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 08 December 2007 - 23:44

Dizati onda spomen ploču vojsci


i tebi ka' i murasu


nema potrebe pojasnjavati


mozda samo jedno : tako ti je kako ti je i zbog nacina na koji razmisljas o mrtvima i njihovim bliznjima

(da nisam daleko od istine pokazao je i rat prije d15/12 godina izmedju Hrvata, Srba i Bosnjaka)

poz

#96 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 08 December 2007 - 23:45

murate nemoj ...


ti to ne razumijes ... radi se o porodicama i o njihovom pravu da doznaju

prema tome moras imati - respekt bas kao i prema ukopu

jer ako to nemas .. nisi za taj oblik civilizacije (ka kojem to'boze tezis)

dobro da je tebe mrsomude dobra vila poslala na ovaj forum da muratu sve razjasnis.
zaseres svaki topik koga se dohvatis...as usual

#97 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 08 December 2007 - 23:45

radi se o porodicama i o njihovom pravu da doznaju

prema tome moras imati - respekt bas kao i prema ukopu

kad okače jučerašnju emisiju, preporučujem slušanje peščanika, svedočenje preživelih i porodica žrtava iz suve reke (kosovo, masakr 40+ civila)

#98 Slaven

Slaven
  • Banned
  • 18,018 posts

Posted 08 December 2007 - 23:52

kad okače jučerašnju emisiju, preporučujem slušanje peščanika, svedočenje preživelih i porodica žrtava iz suve reke (kosovo, masakr 40+ civila)


hvala na preporuci Mioba

potrudit' cu se poslusati


al' nije suva reka samo problem .. koliko se jos trazi nestalih (a ubijenih) Bosnjaka, Hrvata, Srba .. pored cifre od 150.000 ubijenih (zvanicno)


to je strasno, MI smo zbilja jedna necivilizirana - Bagra, kojoj nista nije sveto ... no to je kako si i sama rekla - neka druga tema. ili mozda nije?

#99 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 08 December 2007 - 23:54

Pitam se da li bi se gradjani Kragujevca slozili da se u njihovom gradu podigne spomen obelezje hrabrim ratnicima Velikog Rajha. Nije problem u obelezavanju individualnih grobnica vec je problem u nacinu na koji ce to biti shvaceno u Srbiji 21 veka. Pojedinacno oznacavanje grobova nece biti shvaceno kao nekakav civilizacijski cin, udovoljavanje porodicama poginulih, vec kao odavanje pocasti nemackim vojnicima. Mali je korak do proglasenja istih za zrtve "crvenog terora"....
Mislim da je to luksuz koji ovo drustvo ne moze i ne sme sebi priustiti...

#100 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 08 December 2007 - 23:55

2 buha non-stop seracica

kako ja/mi to razmisljamo "o mrtvima i njihovim bliznjima" falsifikatore najljigaviji?
odvaljujes neke gluposti pa kada ti se na njih ukaze onda podmeces drugima da nemaju "respekt prema ukopu" etc...

#101 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 08 December 2007 - 23:57

gwydione, taj jedan krst je kolektivno spomen-obeležje


Ne bih se složio. To jednostavno nije funkcija krsta na grobu. A ovde imamo slučaj da su grobovi obeleženi imenima, a nekih par stotina vojnika kojima se imena nisu znala su sahranjeni zajedno i nad njima stoji jedan malo veći krst. Ali to i dalje nije u spomeničkoj funkciji. već verskoj pri čem usu svi grupisani pod jedan krst iz nekog razloga koji je meni nepoznat. Tu ipak postoji neka razlika. Spomen znamenje znači da se nešto naročito obeleži kako bi se onima koji tu dolaze dodatno naglasila važnost onih koji su tu sahranjeni. Groblja su samo groblja. Mesta na kojima počivaju pokojnici i na koja dolaze oni kojima su bili dragi da ih oplakuju.

#102 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 08 December 2007 - 23:58

Glede respekta, oduvek mi je bilo smesno sto se o nekome koje bio govno za zivota prica sve najlepse kad rikne.......
To su probali pojedini kad je rahmetli Slobo otso kod Lucifera na kavu, al' se nije primilo u narodu..

#103 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 08 December 2007 - 23:58

neka druga tema. ili mozda nije?

priča svedok kako su ubili ljude, onda ih zatrpali u masovnu grobnicu, onda ih preneli u hladnjaču, onda ih gurnuli u dunav, onda ih zatrpali u batajnicu
jedno ubistvo a pet zločina

#104 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 09 December 2007 - 00:01

Glede respekta, oduvek mi je bilo smesno sto se o nekome koje bio govno za zivota prica sve najlepse kad rikne...

meni to nije bilo smijesno nego, onako, odvratno...hebem li ga neki hriscanski kao obicaj...
meni su jednom probali da uvale takvu spiku za neko djubre kad je odapelo.
sve sam strpljivo saslusao i odvratio: "govno bio, govno osto. sto posto".
i okrenu im tur...

#105 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 09 December 2007 - 00:11

i tebi ka' i murasu


nema potrebe pojasnjavati


mozda samo jedno : tako ti je kako ti je i zbog nacina na koji razmisljas o mrtvima i njihovim bliznjima

(da nisam daleko od istine pokazao je i rat prije d15/12 godina izmedju Hrvata, Srba i Bosnjaka)

poz


Da li nema potrebe ili ti ne umeš da mi pojasniš zašto je nedovoljno da se samo svaki grob uredi i pojedinačno obeleži imenom? Ili da mi objasniš zašto se na ovim običnim grobljima kojih, jelte, ima u svakom naseljenom mestu, ne iskazuje poštovanje prema mrtvima i njihovim bližnjima? Ja evo ne znam da pored individualnih grobova na grobljima postoji i jedno centalno spomen obeležje za sve sahranjene na domaćim, a i stranim grobljima? hajde da krenemo po grobljima pa mi pokaži gde to postoji? Kad pogledam unazad meni je dobar deo porodice sahranjen na Novom groblju u Beogradu. ja kad odem tamo, položim cveće i zapalim sveće na grobovima mog dede, moje babe, moje prababe... i ne vidim da uprava groblja pokazuje neko nepoštovanje prema njima jer ne postoji neko zajedničko spomen znamenje za sve sahranjene na tom groblju. No, sasvim sam siguran da ćeš ti to meni sad objasniti :rolleyes: