Jump to content


Photo
- - - - -

Zatvor i omladina


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
71 replies to this topic

#1 Night Warioc

Night Warioc
  • Members
  • 223 posts

Posted 14 November 2007 - 23:30

Sve ovo sto cete procitati u nastavku je potpuna istina, ma kako cudno zvucalo. Za sve tvrdnje koje cu ovde izneti posedujem I pisane dokaze.

“Cinjenica je da Vi niste zapoceli ovaj incident I da ste Vi napadnuti. Takodje je cinjenica da ne postoji ni jedan materijalni dokaz protiv Vas u ovom delu. Niko nije video da ste Vi izvrsili ovo delo. Ali! Osudjujem Vas na sest meseci zatvora kao opomenu …
Recenica nije dovrsena do kraja, ali predstavlja citat presude koju je izgovorila sudija prvog opstinskog suda u Beogradu, Violeta Jovanovic, pri izricanju presude mom sinu dana 12.11. 2007g. Neizgovoreno je ostalo sledece: svakom ko se bude branio kad ga drugi napadnu!
Da pocnem iz pocetka: Dana 16.08. ove godine moj sin posao je na sada zloglasni “Birfest” da se nadje sa dva drugara I slusa koncert “Yu grupe”.Drugari koji su na kalemegdan stigle pre njega naleteli su na grupu narkomana “odranije poznatih organima gonjenja” (kako se to popularno zove u nas), koje su znali iz vidjenja I cesto ih sretali na ovakvim dogadjajima. Narkomani su im prisli I pitali gde se nalazi moj sin, govoreci pri tome da su dosli na birfest da ga prebiju I izbodu jer je navodno zlostavljao neku curicu koja im se pozalila. Pozvali su ga telefonom istog momenta da mu kazu da bezi, ali zbog buke razumeo ih je da treba da se nadju na unapred dogovorenom mestu. Pozurio je I upao pravo u zasedu… Opkolilo ga je desetak momaka prilicno drogiranih I pijanih. Posle prve recenice krenuli su da ga biju. Uspeo je nakon nekih 20-30 sekundi da izadje iz obruca I pobegne. U toku je vec bila masovna tuca jer su se umesali I ljudi sa strane kao da su jedva cekali tako nesto… Uspeva da se sretne sa dva drugara koji ga stavljaju u taksi I dovode kuci svog plavog po glavi od batina.
Istog jutra sledi poziv za saslusanje u policijskoj stanici “Stari grad” kojoj teritorijalno pripada kalemegdan. Otisao sam sa sinom gde nas je policajac obavestio da je neki momak uboden nozem, ali da je u pitanju neka laka povreda za koju su narkomani optuzili mog sina. Tu daje izjavu I biva pusten kuci. Dok smo se vratili u kuci smo zatekli gomilu policije kako vrsi pretres stana. Zena inspektorka nas obavesti da su izbodena trojica od kojih je jedan verovatno umro sad dok mi pricamo, drugi je tesko povrdjen I na aparatima je, a treci je lakse povrdjen. Na osnovu te price oni hapse mog sina I odvode ga policijski pritvor. Policija nam ostavlja rok od otprilike sat vremena da nadjemo advokata. U zivotu nismo kao porodica imali posla niti sa policijom niti advokatima, recima ne mogu da opisem taj sat dok smo pokusavali da nadjemo advokata…
U ekspresnom roku izveden je pred istraznog sudiju koji mu odredjuje pritvor do saslusanja svedoka. Postoje ljudi kojima je ovakvo stanje normalno ili barem poznato ali kad se ovo desi nekome ko nikad u zivotu nije imao posla sa zakonom ne umem da opisem osecaje koji ophrle coveka. Moj sin ima 19 godina I redovam je ucenik srednje skole. U zivotu nije mrava zgazio. Oblaci se kao I vecina njegovih vrsnjaka, brije glavu I nosi mindjusu. To su mu do sada bili jedini “zlocini” koje je pocinio.
Od 18.08. moj sin postaje stanovnik okruznog zatvora u Beogradu.Tada pocinju I cudni dogadjaji koji da se nisu nama desili, ne bih poverovao da se mogu desiti. Okrecemo nebo I zemlju da bismo sinu nasli advokata I izvukli ga iz zatvora sto je moguce pre. Obijamo vrata svih institucija I pomalo nailazimo insajdere koji nam govore porazavajuce stvari.
U medjuvremenu nam policija vraca oduzete stvari jer nije pronadjen ni jedan materijalni dokaz na njima, nema krvi na garderobi. Tada drugi put saznajemo da ce sin jako lose da prodje I da ce svakako biti osudjen bez obzira na sve. Cak iz istraznog suda nam kazu da bi za njega bilo bolje da je bio pijan ili drogiran te veceri. On niti pije, niti je pusio a najmanje se nije drogirao.Tada nam je skrenuta paznja na tu grupu narkomana I receno nam je da su oni “zametak” novog zemunskog klana I da ce nas sin svakako lose proci pored njihovih veza u tuzilastvu, policiji I narocito sudu. Ovo nismo uzeli za ozbiljno… E da: sve se dogadjalo na nekih desetak metara od jedinice za intervencije ili kako li se vec zove. Kad smo pitali policajce koji su nam pretresali stan zasto se nisu umesali dobilismo sledeci odgovor: “ Pa ne mislite valjda da cemo mi svuda da se mesamo?
Svi svedoci tuzilastva saslusani su 03.09. Svi do jednog izjavili su da su na kalemegdan dosli s namerom da napadnu moga sina. Ni jedan nije video da moj sin ima noz ili bilo sta slicno, ali oni “su sigurni” da je on to uradio. Dezurni sudija produzava pritvor mome sinu na njihovu casnu rec. Nas advokat pise zalbu na produzenje pritvora ali dzabe. Konacno kompletan predmet dobija sudija Violeta Jovanovic i to 05. ili 06.09. Tad nastaje prvi veoma cudan slucaj: predmet nestaje! U naredne dve nedelje nas advokat ne moze da dobije dozvolu da poseti svog branjenika jer predmeta nema. Mi kao bez duse obilazimo sud i pokusavamo da saznamo gde je predmet. Kao sto je volsebno nestao tako se nakon dve nedelje pojavio, doduse bez nekih papira al ajd da ne sitnicarimo...
Mi smo takodje uredno trazili dozvolu za posetu pritvoreniku. Po zakonu pritvoreno lice sme posetiti najuza porodica ili do tri clana. Mi se savrseno uklapamo u to jer sem zene i mene tu je i nas stariji sin. Dok je bio pod istragom bez problema nam je izdavana dozvola za sve troje. Kad je podignuta optuznica i to se menja ali na koji nacin? Secate li se filma “Sofijin izbor”? Radi podsecanja: zeni sa dvoje dece u logoru Ausvic ss. oficir daje da bira: jedno dete u gasnu komoru a drugo ostaje zivo barem jos neko vreme. Zasto? Jer mu se moze! Cemu sad ovo neumesno poredjenje? Na nas zahtev za posetu sluzbenica na salteru kaze da ne mozemo svi nego samo dvoje. Kako? Naredila sudija. Zasto? Tad dobijamo najcudniji odgovor koji me inspirisao za ovo poredjenje: Jer mi se moze! Na moje pitanje da li u Srbiji vaze zakoni Adolfa Hitlera o razdvajanju porodice nisam dobio odgovor. Vaze. Stavili smo im na pult tri licne karte i zamolili da izaberu oni.
Po kuloarima palate pravde mogu se prikupiti takvi biseri koji bi vise interesovali nekog izdavaca za “verovali ili ne” ali nazalost oni su nasa stvarnost. Sinu je produzivan pritvor na osnovu necega sto ni u jednom normalnom pravosudju ne bi proslo. Saznali smo kako i zasto ljudi ostaju u pritvoru. Dosla je u sud neka preporuka ili nesto slicno iz ministarstva pravde o tome da pritvore ne treba olako ukidati. da se ne bi desavali slucajevi “trgovackog putnika”. To je shvaceno toliko bizarno da u pritvorima drze em godinama, em i bez dokaza ako treba. Sve da bi “udovoljili” ministarstvu.
Da bi opravdali zadrzavanje u pritvoru pribegavaju se i “strucnim”metodama: obaveznim psihijatriskim vestacenjem okrivljenog.Za to u sudu postoji provereni “ekspert”, izvesna Mr sc. med. Dr Svetlana Niksic specijalista za psihijatriju. Njen prvi izvestaj koji je i uzrokovao produzenje pritvora glasi otprilike ovako: osumnjiceni je u stanju povisene emotivne napetosti.Te njena preporuka glasi: ponasati se prema njemu kao prema Hanibalu Lektoru. Tj. okovanog u lancima drzati ga u teskoj izolaciji podruma zatvora. (Nekim cudom pomenuta dr mr fr itd.. previdela je cinjenicu da se radi o 19 godisnjaku koji prvi put dozivljava sve ovo).A do ovog zakljucka dosla je na osnovu sledecih pitanja u razgovoru koji je trajao oko 3 minuta: Kako ti se zovu otac i majka, sta su po zanimanju i gde rade? Na svu srecu sud je nalozio komisijsko ponovno vestacenje, sto ih naravno nije sprecilo da produze pritvor. U zatvorskim kuloarima ime ove fr.mr je veoma cuveno po zlu.
Mesec dana kasnije isti vestak obavlja ponovno vestacenje ali ovaj put u prisustvu komisije od tri clana. I gle cuda! Ovaj izvestaj u totalnoj suprotnosti sa prethodnim (imamo ih oba) govori o jednom fino vaspitanom maldom coveku, koji se ponasa u skladu sa svojim godinama.Kao da se radi o dve razlicite osobe. Bitno je da im je mesec dana pritvora opravdan za njih.
Konacno prvo rociste. Dana 30.10. 2007 godine. Sudnica. Sudija Violeta sirokog osmeha. Svedoci. Okrivljeni. Pocinje saslusanjem svedoka tuzilastva iliti pomenutom grupom narkomana. Polovina ih je “naduvana” i u samoj sudnici. Prvi detalj koji mi je zapao za oko i uvo je da se sudija svakom od njih obracala licnim imenom. Kada su ponavljali pricu sa prvog saslusanja ona je umesto njih preuzimala ulogu govornika i prosto im stavljala svoje reci u usta: “To treba da kazes ovako”.Osteceni prilikom suocavanja saopstava optuzenom nesto sto nas je ostavilo bez daha. Da ga je optuzeni ubo 30 puta (trideset!) za tih tridesetak sekundi koliko je po njemu sukob trajao.A pritom nista nije video niti je ista osetio dok optuzeni nije otisao...( ovu izjavu dobro upamtite) Kada bi nas advokat imao pitanje prekidala bi ga recima: “to nije bitno i nemojte ih zbunjivati”. Kada je predmet dodeljen ovoj sudiji neko od insajdera mi je rekao da se tolko radovala da je trupkala nogama od srece sto moze unistiti jos jedan mladi zivot. Za ovo sam mislio da je cista glupost.Posle pauze od nepunog minuta vracamo se u sudnicu i na svoje oci dozivljavam sledece: sudija prvog opstinskog suda u Beogradu Violeta Jovanovic, sa osmehom i velikom radoscu ( neprimerenom nama ostalima za mesto na kom se nalazi i nekako nespojivo sa funkcijom koju obavlja) izjavljuje da produzava pritvor okrivljenome, bez obrazlozenja. Setio sam se onih reci o nogicama. Sledece rociste zakazuje za 12.11.2007 godine.
Novo rociste. Dana 12.11.2007g. Slicna scena:Sudnica.Sudija Violeta jos sireg osmeha. Ostecenog doveli mama i tata (iako je punoletan) vidnog dejstva droge. Pocinje izjavu vestak sudsko medicinske struke. Ne bih prepricavao sve detalja ali sustina je u sledecem: radi se o takozvanoj apstraktnoj rani ( postoje i realne) , koja ne zahteva hirursku intervenciju jer zarasta sama po sebi. Rana je posekotina velicine DO 1cm! To je rana na grudima. Na ruci postoje dve mrlje velicine psenicnog zrna koje su mogle nastati bilo kada jer su po prijemu ostecenog na njima vec bile kraste. Moj sin robija ogrebotinu! Tuzlilac izjavljuje da se nece protiviti zahtevu odbrane za pustanjem na slobodu. (Covek deluje kao da ga je sramota) Izlazimo na pola sata da vece sroci presudu. u hodniku se vec radujemo sto ce dete konacno kuci, spremni smo i da zaboravimo sve muke.Vracamo se u sudnicu. Stojimo. Sudija cita presudu. Onu sa pocetka teksta. Mi sedamo u totalnom soku. Po citanju presude s lica joj nestaje osmeh. Pokazujuci kaziprstom u pravcu moje zene, starijeg sina i mene izgovara sledece reci:” Pazite dobro svi ovde prisutni! Ukoliko ovom divnom mladicu ili njegovim drugovima zafali dlaka s glave, licno cu se postarati da okrivljeni NIKAD!ne izadje iz zatvora i da mu se VI pridruzite. “Posto smo ovo doziveli kao direktnu pretnju drzavnog organa a poznato je da “vrana vrani oci ne vadi” mi kao porodica nemamo kome da se obratimo za zastitu. Zato ovim putem upucujem apel gradjanima Srbije: Molim Vas ljudi, da ako vas napadnu narkomani u sledecih par meseci NEMOJTE da se branite! Desice vam se ovo sto i nama.
Iako je i tuzilac rekao da se ne protivi ukidanju pritvora Violeta mu produzava pritvor do pravosnaznosti. U prevodu: do kraja presude ili svih 6 meseci.Jos jedna sitnica: posle oba rocista sudija je ostavljala optuzenog posle izlaska njegovog advokata i pokusavala da ga ubedi u prvom rocistu da prizna krivicu a u drugom da prihvati presudu (sto je isto sto i priznanje). Prvi put je to cinila otvorenom pretnjom a drugi pokusajem prevare oko toga kako ce mu zivot u zatvoru postati udobniji, moci ce na godisnji odmor, vikende itd...
Po okoncavanju ove nocne more pokusacemo da pomognemo sinu da ode iz ove zemlje jer smatramo da je daleko casnije da pere sudove negde u Rumuniji, Bugarskoj ili Madjarskoj nego da zivi u Srbiji gde je sudija Violeta Jovanovic.

#2 ml01172

ml01172
  • Members
  • 194 posts

Posted 15 November 2007 - 22:04

Jako mi je žao što se sve odigralo tako kako jeste, iako nisam roditelj i ne mogu da razumijem pravu količinu bijesa.

Moram da priznam, međutim, da u vašim riječima ima mnogo toga što vjerovatno proizvode dvije stvari - afekat i ljubav prema sinu.

Jer, način na koji vi predstavljate priču i interpretirate pojedine gestove, izjave, ponašanja a ne spominjete da ste načuli da joj je oštećeni neki rod isl. priča meni izgleda ovako

* gomila zlikovaca smišlja plan kako da uništi nekoga ko im ništa nije skrivio ni njihovim bližnjima
* rade to jednostavno zato što su narkomani
* on jedva sačuva živu glavu, ali onda njega, koji je ustvari nevina žrtva, hapsi policija
* u sudnici vas dočekuje sudinica koja svaki dan čeka kako da uništi nečiji nevini mladi život
* vašeg sina analizira psihologica koja, bez obzira na njeno iskustvo, doktorat, itd. takođe ima očiglednu
namjeru da, bez ikakvog posebnog razloga osim njene obične zlobe, takođe uništi čim može jedan
mlad i nevin život
* spomenuti narkomani ne samo da su smislili zločinački plan nego se i danima i nedeljama poslije toga
drže tog plana i dolaze da svjedoče, i na vaše oči otvoreno lažu sve do zadnje riječi, u čemu im
svesrdno pomaže sudinica.
* kad ništa ne uspiju dokazati, zločinačka banda narkomana na čelu sa državnim sudijom, opet
bez posebnog razloga osim sopstvenog nekontrolisanog zla u sebi, osuđuje vaše dijete na pola
godine zatvora.

Bez uvrede, molim vas, samo pokušavam da vam predstavim kako sam ja shvatio stvari iz vaše priče.
Da gledam film u kome se to dešava, ja bih to ovako analizirao:
1. Vaš sin je "ukrao" djevojku nekog od njih, nakon čega su ga napali, ali on se odbranio. Neko od
njih ima veze u sudstvu i potplatio je sudinicu ili nekog njoj bliskog i sve se iskalilo na vašem sinu i,
naravno, vama. U ovom slučaju, vaš sin je od vas prikrio razlog njihovog napada.
2. Vaš sin pripada "suparničkoj bandi" tih narkomana. Ostatak priče kao u dijelu 1.
3. U ovom slučaju, bilo koji od prva dva navedena razloga, sa razlikom da je vaš sin dobro razumio
telefonsku poruku i "obezbijedio se" ponijevši neki oštar ili poluoštar predmet da se odbrani. Iako
vi to ne vidite, vašeg sina mogu bolje i objektivnije procijeniti stručnjaci koji to rade cio život, jer vi
ne možete da ne budete subjektivni, što je uglavnom dobro jer pokazuje vašu ljubav prema njemu. Sve
scene "izlivanja zla" su posljedica vašeg bijesa jer mislite da vaš sin nije ništa uradio a ovi mu
čisto namjerno sve to rade jer su neljudi a "ovo je Srbija".
4. Sve ono kako sam ja razumio priču (izloženo gore na početku), što je po meni malo moguće.
5. Bilo šta drugo što ne uključuje "čistu zlobu bez ikakvog razloga" od strane svih učesnika osim vaše
porodice.

Svako poštovanje, stvarno ne mislim ni da uvrijedim ni da tvrdim da je tačno tako kako ja mislim, čisto
analiziram i vadim ono što meni ne djeluje moguće.

Darko

#3 Night Warioc

Night Warioc
  • Members
  • 223 posts

Posted 15 November 2007 - 23:45

Da se nije desilo mojoj porodici i mom sinu neznam da li bih i ja poverovao.

#4 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 16 November 2007 - 14:06

Promenite advokata i uložite žalbu. Kada se nekome čini da je sudija pristrasan može da traži izuzeće sudije, pa mi nije jasno zašto to niste uradili (tj. advokat).

#5 Night Warioc

Night Warioc
  • Members
  • 223 posts

Posted 16 November 2007 - 20:37

Promenite advokata i uložite žalbu. Kada se nekome čini da je sudija pristrasan može da traži izuzeće sudije, pa mi nije jasno zašto to niste uradili (tj. advokat).

Nas advokat je sasvim dobar. Da smo trazili izuzece sudije u ovim okolnostima proveo bi u pritvoru barem jos godinu dana, obzirom koliko su sudovi azurni. Danas su odbili da prime (ovi sto strajkuju) zalbu na produzenje pritvora. Mi smo mislii da i pored ove sudije to zavrsimo sto je moguce pre jer je advokat uveren da ce joj oboriti svaku presudu. Na zalost ovo je jos uvek Srbija i sve ide tako traljavo.

#6 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 22 November 2007 - 07:10

Nas advokat je sasvim dobar. Da smo trazili izuzece sudije u ovim okolnostima proveo bi u pritvoru barem jos godinu dana, obzirom koliko su sudovi azurni. Danas su odbili da prime (ovi sto strajkuju) zalbu na produzenje pritvora. Mi smo mislii da i pored ove sudije to zavrsimo sto je moguce pre jer je advokat uveren da ce joj oboriti svaku presudu. Na zalost ovo je jos uvek Srbija i sve ide tako traljavo.



Kada krene mašinerija pravosuđa, ona se ne zaustavlja dok ne stigne do bilo kakvog “rešenja” slučaja, tj. do bilo koga koga može označiti kao krivca i zaključiti slučaj. Pričama o težini i opasnosti slučaja su vas od početka preparirali da ponudite nekome novac za spas sina. Izgleda da vi tu poruku niste shvatili, a neko drugi jeste i na vreme je kupio sudiju, koja je vašeg sina izabrala za žrtvenog jarca. Nestanak predmeta i papira iz njega veoma je indikativan – da li znate koje vrste spisi su nestali iz predmeta? Izjave svedoka ili izveštaj policije? Verovatno je nestalo nešto što bi moglo sudinici da smeta u donošenju takve presude i to bi moglo da se ustanovi šta konkretno pomoću popisa spisa – prvih listova u predmetu. Angažujte još nekog borbenijeg advokata – jadan vam je taj koga sudinica može da spreči da ispituje svedoka i da krši sve norme zakona o postupku pred njim.

Za vreme štrajka bili su obavezni da rade pritvorske predmete.

#7 Night Warioc

Night Warioc
  • Members
  • 223 posts

Posted 22 November 2007 - 08:34

Da krenem od strajka: znamo da su bili obavezni da rade zatvorske predmete ali na salterima na cetvrtom spratu (krivicnog veca) nije bilo nikoga dana 16.11.2007. u periodu od 08h do 12.30h. Koliko smo saznali iako je predmet poslat iz poste najpreporucenije i najbrze sto posta to moze, jos uvek nije stigao do veca koje odlucuje o produzenju pritvora. papiri koji su "ispali" iz predmeta su uglavnom zalbe naseg advokata i mislim prvo vestacenje neuropsihijatra ( ono gde je navela da je moj klinac kao Hanibal Lektor). Sto se tice naseg advokata i trazenja izuzeca sudije: svako trazenje izuzeca sudije prolongira boravak optuzenog u pritvoru. U Srbija lendu to moze trajati godinama. Zasto se advokat nije hteo zamerati sudiji: upravo zbog toga i ona je to znala. Nama cak i ova idiotska presuda mnogo znaci jer cemo pre izaci na vrhovni sud koji ce je potvrditi pa cemo konacno moci da izadjemo na medjunarodni sud i tek tamo potrazimo pravdu koja odavno ne zivi u Srbiji. Tih 3000 evra za kupovinu uslovne presude mi nismo imali.

#8 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 22 November 2007 - 17:11

Da krenem od strajka: znamo da su bili obavezni da rade zatvorske predmete ali na salterima na cetvrtom spratu (krivicnog veca) nije bilo nikoga dana 16.11.2007. u periodu od 08h do 12.30h. Koliko smo saznali iako je predmet poslat iz poste najpreporucenije i najbrze sto posta to moze, jos uvek nije stigao do veca koje odlucuje o produzenju pritvora. papiri koji su "ispali" iz predmeta su uglavnom zalbe naseg advokata i mislim prvo vestacenje neuropsihijatra ( ono gde je navela da je moj klinac kao Hanibal Lektor). Sto se tice naseg advokata i trazenja izuzeca sudije: svako trazenje izuzeca sudije prolongira boravak optuzenog u pritvoru. U Srbija lendu to moze trajati godinama. Zasto se advokat nije hteo zamerati sudiji: upravo zbog toga i ona je to znala. Nama cak i ova idiotska presuda mnogo znaci jer cemo pre izaci na vrhovni sud koji ce je potvrditi pa cemo konacno moci da izadjemo na medjunarodni sud i tek tamo potrazimo pravdu koja odavno ne zivi u Srbiji. Tih 3000 evra za kupovinu uslovne presude mi nismo imali.


Hmmm... nešto tu ne štima. Odakle vam to da zahtev za izuzeće sudećeg sudije može i godinama da prolongira pritvor u takvom predmetu? Neko vas tu baš žestoko loži. O tom zahtevu odlučuje predsednik istog suda - u pritvorskim predmetima već istog dana, a ponekad već i istog sata kada je podnešen. Jadan je advokat koji neće da se zamera sudiji do mere koju ste opisali. Odakle vam to da će drugostepeni sud biti Vrhovni sud, ako je prvostepeno suđenje bilo pred opštinskim sudom. Takođe od advokata? Ako je od njega, onda je vreme da se zapitate da li je taj čovek zaista advokat i diplomirani pravnik. U krivičnim predmetima, po pravilu, odugovlačenje procesa ide na ruku odbrani - naročito ako ona ima dobre adute i neprijateljski nastrojenog sudiju. U ovoj fazi postupka, ukoliko je istina sve što ste do sada napisali, najbolje je da prikupite dokumentaciju i nađete nekog novinara koji bi o tome napisao objektivan članak. Pomoći će mnogo više nego tekst na net forumu. I obavezno konsultujte još nekog advokata od poverenja.

Edited by Kastor, 22 November 2007 - 17:12.


#9 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 23 November 2007 - 18:28

Meni ovo liči kao nekritičko prihvatanje priče jednog 19-godišnjaka od strane roditelja,po principu "ja fin i nevin,a svi protiv mene".Malo je nerealno da su svi protiv jednog momka,i tužilaštvo i sud i
veštak i svedoci,iz neke čiste pakosti.
Korupcije i raznih vezica ima u našim sudovima,ali da grupica besprizornih narkomana može staviti
sud pod svoj uticaj,to je malo nerealno,jer oni nisu ni tajkuni ni neke političke ličnosti.

Narkomani obično ne napadaju lica koja nemaju veze sa njima,nego uglavnom pripadnike svojeg društvenog miljea,znači uglavnom druge narkomane.

Među advokatima imaju 2 kategorije.Jedni koji obavljaju svoj posao i zaista brane okrivljenog i drugi koji ugglavnom služe kao formalno pokriće sudu i tužilaštvu da okrivljeni ima branioca,ali koji de facto neće ništa preduzeti,već samo statirati u postupku.Ovu drugu kategoriju u nekim sudovima po defaultu stavljaju za branioce po službenoj dužnosti i privremene zastupnike,jer se zna da "neće praviti probeme",odnosno da neće zadavati glavobolju tužilaštvu(branilac) ili će priznati tužbeni zahtev(privremeni zastupnik u parnici).Zbog svoje "lojalnosti" i "aktivnosti" takvi advokati dobijaju beneficije(više predmeta po službenoj dužnosti),ali ne smeju i neće da se zamere sudiji i javnom tužiocu da ne bi izgubili te beneficije.Često takvi među laicima,slove kao "uspešni","odlični" advokati ali ih se treba čuvati.

Edited by istvan001, 23 November 2007 - 18:38.


#10 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 23 November 2007 - 18:47

Hmmm... nešto tu ne štima. Odakle vam to da zahtev za izuzeće sudećeg sudije može i godinama da prolongira pritvor u takvom predmetu? Neko vas tu baš žestoko loži. O tom zahtevu odlučuje predsednik istog suda - u pritvorskim predmetima već istog dana, a ponekad već i istog sata kada je podnešen. Jadan je advokat koji neće da se zamera sudiji do mere koju ste opisali. Odakle vam to da će drugostepeni sud biti Vrhovni sud, ako je prvostepeno suđenje bilo pred opštinskim sudom. Takođe od advokata? Ako je od njega, onda je vreme da se zapitate da li je taj čovek zaista advokat i diplomirani pravnik. U krivičnim predmetima, po pravilu, odugovlačenje procesa ide na ruku odbrani - naročito ako ona ima dobre adute i neprijateljski nastrojenog sudiju. U ovoj fazi postupka, ukoliko je istina sve što ste do sada napisali, najbolje je da prikupite dokumentaciju i nađete nekog novinara koji bi o tome napisao objektivan članak. Pomoći će mnogo više nego tekst na net forumu. I obavezno konsultujte još nekog advokata od poverenja.

Koliko sam ja razumeo,sada je predmet u fazi odlučivanja po žalbi.U samoj žalbi se može tražiti izuzeće sudije i često drugostepeni sud ukine presudu i predmet vrati na suđenje drugom sudiji(veću).Znači ako je do sada postojao strah od prolongiranja pritvora i nije se tražilo izuzeće,onda se zahtev za izuzeće može staviti u okviru žalbe.

Inače nije tačno da zahtev za izuzeće može prolongirati pritvor.Pritvor traje oonoliko koliko sud odredi,i ako još nije odlučeno o zahtevu za izuzeće,onda sud neće moći da produži pritvor pa će pritvor isteći i okrivljeni biti pušten na slobodu.

#11 Night Warioc

Night Warioc
  • Members
  • 223 posts

Posted 23 November 2007 - 20:47

O zalbi na pritvor odlucuje okruzni sud a ne opstinski koji je doneo resenje. Prekjuce kad sam isao da trazim dozvole za posetu (opet ih nismo dobili svi), svratio sam kod mojih insajdera u palati pravde. Pocastili su me sokom jer je jedna sudija koja nam je do tada uredno odbijala zalbu premestena u specijalni sud. Zalbe advokata se citaju kad je za njih zakacena novcanica od 500 evra.Zalbu smo inace poslali 16.11. i jos neznam da li je stigla u sud. Nikakvog odgovora jos nemamo. O tome da se pritvorski predmeti rade ubrzano najbolje smo videli kad je optuznica putovala osam dana dva sprata.
Ako neko nije dobro procitao ono sto sam napisao o narkomanima ponovicu: u pitanju je grupa narkomana i narkodilera koji rade za policiju. Veze u sudu svakako nisu njihove iako ih je sudija oslovljavala po licnom imenu sto je dokaz da ih jako dobro poznaje. U obrazlozenju za produzenje pritvora napisala je da joj je u vremenu pisanja presude u kancelariju dosao jedan od narkomana (sto je inace zakonom zabranjeno,jer on je bio duzan da se obrati tuzilastvu ili policiji a ne njoj) i pozalio joj se da su mu "pretili" drugovi moga sina. Na njegovo "majke mi" opet mu je produzila pritvor iako je i tuzilac bio saglasan da mu se ukine pritvor i uzmu u obzir sve olaksavajuce okolnosti.
Naravno da smo se obratili medijima, ali retki su oni koje zanima ova prica.

#12 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 24 November 2007 - 01:04

O zalbi na pritvor odlucuje okruzni sud a ne opstinski koji je doneo resenje.

O pritvoru mogu odlučivati istražni sudija,vanraspravno veće(3 sudije Opštinskog suda),veće koje vodi glavni pretres,zavisno od faze postupka.
Koliko sam ja razumeo,doneta je prvostepena presuda i produžen pritvor,tako da u toj situaciji zaista odlučuje Okružni sud,mada možda nisam dobro razumeo vaš tekst.
Niste naveli za koje kr.delo se vodi postupak(učešće u tuči,teška telesna povreda,ugrožavanja opasnim oružjem/oruđem pri svađi)

svratio sam kod mojih insajdera u palati pravde.
Zalbe advokata se citaju kad je za njih zakacena novcanica od 500 evra.

Ti "insajderi" su možda najveći vaš problem.To za 500 evra su vam verovatno oni rekli,da bi sebi digli cenu,i da bi predstavili da su vam nešto grdno pomogli,a vidite sami da vam nisu ništa pomogli već da vam je sin u zatvoru.Reč je verovatno o nekim mastiljarama iz pisarnice,koje varaju stranke da im mogu "završiti posao",što je poseban vid korupcije,i zloupotrebe ljudi koji se nalaze u teškoj situaciji(kao vi).
Nađite dobrog advokata koji poznaje materiju,Beograd je veliki,tu je 50% svih advokata u Srbiji(oko 5000),i nemoguće je da ne možete naći nekog ko može korektno odraditi posao.
Taj vaš sadašnji advokat nije nešto naročito čim je pustio stranku da nešto sama petlja sa "insajderima" u sudu,i da malo drži do sebe odmah bi vam otkazao punomoćje.Odbranu treba da vrši advokat a ne vi i razni "insajderi".

Zalbu smo inace poslali 16.11. i jos neznam da li je stigla u sud. Nikakvog odgovora jos nemamo.

Vi kao roditelj možete izjaviti žalbu u korist okrivljenog.Da li je stigla u sud,to se može proveriti uvidom u spise.Ako ste je poslali poštom preporučeno,onda se kao momenat podnošenja žalbe računa momenat predaje pošti.Ako je poslato običnom pošiljkom onda se računa kao momenat predaje žalbe kada stigne u sud,znači može proći rok za žalbu ako pošta ne dostavi na vreme sudu pošiljku.
Pretpostavljam da je žalba predata neposredno sudu i imate primerak žalbe sa prijemnim pečatom kao dokaz da ste predali žalbu određenog datuma,pošto ste pominjali da su neka pismena ispadala iz predmeta,pa ako neko izgubi ili namerno izbaci žaalbu iz spisa,vi imate dokaz.

Ako neko nije dobro procitao ono sto sam napisao o narkomanima ponovicu: u pitanju je grupa narkomana i narkodilera koji rade za policiju. Veze u sudu svakako nisu njihove iako ih je sudija oslovljavala po licnom imenu sto je dokaz da ih jako dobro poznaje. U obrazlozenju za produzenje pritvora napisala je da joj je u vremenu pisanja presude u kancelariju dosao jedan od narkomana (sto je inace zakonom zabranjeno,jer on je bio duzan da se obrati tuzilastvu ili policiji a ne njoj) i pozalio joj se da su mu "pretili" drugovi moga sina. Na njegovo "majke mi" opet mu je produzila pritvor iako je i tuzilac bio saglasan da mu se ukine pritvor i uzmu u obzir sve olaksavajuce okolnosti.
Naravno da smo se obratili medijima, ali retki su oni koje zanima ova prica.

Treba da budete malo paranoični i da baš sve ne verujete sinu.Ima sukob sa narkomanima i dilerima,što ukazuje na neku kauzalnu vezu sa njima(moguće konzumiranje narkotika).
Tu sumnju treba da ispitate,a ako to nije istina onda nikom ništa,a ako tu ima nečega ima lakše da sagledate situaciju i pripremite odbranu(u drugom stepenu).
Malo je to nategnuta priča,sud,tužilaštvo,policija,narko-mafija,svi su se udružili da bi napakostili vašem sinu,zbog neke tuče.Takav korupcionaški mehanizam i sprega nije nemoguć,ali uvek se aktivira kada je u pitanju neki veliki novac ili uticaj,a čega nema u vašem slučaju.
Ovo je Srbija,i uglavnom se krivci izvuku od zatvora,a izuzetno retko neko nevin dobije robiju.

#13 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 24 November 2007 - 06:31

Ti "insajderi" su možda najveći vaš problem.To za 500 evra su vam verovatno oni rekli,da bi sebi digli cenu,i da bi predstavili da su vam nešto grdno pomogli,a vidite sami da vam nisu ništa pomogli već da vam je sin u zatvoru.Reč je verovatno o nekim mastiljarama iz pisarnice,koje varaju stranke da im mogu "završiti posao",što je poseban vid korupcije,i zloupotrebe ljudi koji se nalaze u teškoj situaciji(kao vi).
Nađite dobrog advokata koji poznaje materiju,Beograd je veliki,tu je 50% svih advokata u Srbiji(oko 5000),i nemoguće je da ne možete naći nekog ko može korektno odraditi posao.
Taj vaš sadašnji advokat nije nešto naročito čim je pustio stranku da nešto sama petlja sa "insajderima" u sudu,i da malo drži do sebe odmah bi vam otkazao punomoćje.Odbranu treba da vrši advokat a ne vi i razni "insajderi".


Upravo tako i svratio sam da napišem skoro isto, ali me Ištvan pretekao. Preporučio bih vam da prihvatite sve njegove savete, a naročito u pogledu advokata i naročito ako vam i advokat priča tu priču o 500 eura prikačenih uz žalbu. Taj čovek vam je već toliko toga naopakog servirao (produženje pritvora zbog zahteva za izuzeće i nezameranje sudkinji) da treba da spašavate svoje dete upravo od njega. Ne verujem mu da nije mogao predati žalbu za pritvor, a ako je nije poslao preporučenom poštom, onda vam preostaje još samo daga prijavite advokatskoj komori za sabotiranje odbrane i da tražite produženje roka za žalbu zbog štrajka i pišete ponovo žalbu sa pravim advokatom. A insajderi su vam "samo takvi" ako vam pričaju takve pričice i ako vam nisu pomogli ni žalbu.

#14 Night Warioc

Night Warioc
  • Members
  • 223 posts

Posted 24 November 2007 - 08:28

Moze li ovako jer me ocigledno pogreno shvatate ili ne citate ono sto pise: Kao prvo nesmem bas o svemu otvoreno da pisem jer je on jos uvek u zatvoru. Verovatno ni podatak da je trebalo da tamo "padne" niz stepenice jedno 18-19 puta nekima ovde ne bi znacio nista. Ponovo bi ste rekli da imamo loseg advokata i da me insajderi loze? Mnogo toga jos nisam rekao, sto ne znaci da necu. To o cemu cu tek pricati daleko je gore od svega sto sam do sada napisao. Pokusacu da opet ponovim pa ko prihvati ok, a ko ne sta cu mu: moj sin nikada nije pio, pusio niti se drogirao. Na srecu o tome imam jake medicinske dokaze.
Ajd opet o datumima i brzini: presuda doneta 12 novembra sa sve odlukom o produzenju pritvora. Mi je dobili 16. Zbog strajka mastiljara kako ste ih nazvali poslata ekspres preporuceno sa povratnicom (treba li da vam je skeniram?)u 13h. Danas je 24.11.2007 i mi nikakav odgovor nismo dobili!!!!
I jos o samom delu: teske telesne povrede su u optuznici iako je sudsko medicinski vestak na sudjenju rekao nesto sasvim drugo.
Nas advokat i priprema odbranu za drugostepeni sud iako nam je receno da ni tamo nista ne ocekujemo.Tj. da ce verovatno potvrditi ovu odluku. Upravo sto nam je advokat takav kakav je nismo platili kupovinu uslovne presude! I necemo platiti drugostepenu odluku, jer verujemo da ce biti oborena makar u Strazburu i to uz pomoc nekih medjunarodnih organizacija kojima smo se obratili i koje prate slucaj( a u samom pocetku nisu ni oni verovali). U Srbiji ne postoje NVO koje se bave srbima. Barem tako su mi neke od onih kojima sam se obratio odgovorile. Vecina nam nista nije ni odgovorila.

#15 Mioba

Mioba
  • Sleepers
  • 4,859 posts

Posted 24 November 2007 - 08:53

nevolja sa ličnim ispovestima na forumu je što svaki slučajni prolaznik uzme pravo da malo čačne po priči koja je za pokretača bolna
Night Warioc, nadam se da će se problem rešiti uskoro

edit, u beogradu postoje nvo koje se bave ljudskim pravima, a sigurna sam da je kršenje prava i u ovom slučaju važnije od nacionalnosti žrtve

Edited by Mioba, 24 November 2007 - 08:57.