Jump to content


Photo
* * * * * 2 votes

Problemi homoseksualaca u Srbiji


  • Please log in to reply
11577 replies to this topic

#11476 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 481 posts

Posted 23 April 2015 - 10:52

 
A mozda covek (verovatno nesvesno) bira ljude po karakteristikama a ne prema polu. 
To se meni jako svidja. Verovatno zato sto ja sama instiktivno ne vidim ljude kroz pol nego kroz nacin na koji jesu ili nisu. 

E sad, kad se tvom kolegi njegov izbor polno sracuna onda ispadne da se vise druzi sa zenama.

A to zapravo uopste nije vazno i kad kao ljudi (generalno) budemo uspeli da se oslobodimo (cesto nesvesne) rodne zarobljenosti mislim da cemo bolje funkcionisati kao drustvo. 
 

 

Jako interesantno posmatranje. Svidja mi se!


  • 0

#11477 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 481 posts

Posted 23 April 2015 - 10:59

(recimo, ako mi treba savet vezan za neke tehničke stvari, konsultovaću se sa muškarcima a savet vezan za emotivne probleme potražiću kod žena).

 

Mozda radi toga, sto muskarci, pretezno nasi iz Balkanlanda, nisu naucili govoriti o emocijama, jer je to "slabost", to su "zenska posla", odnosno "nije muski".


  • 0

#11478 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 23 April 2015 - 11:09

Mozda radi toga, sto muskarci, pretezno nasi iz Balkanlanda, nisu naucili govoriti o emocijama, jer je to "slabost", to su "zenska posla", odnosno "nije muski".

 

Verujem da je tako. Ali, rekla bih i da mnoge zene to zdusno podrzavaju svojim ponasanjem ma sta pricale. 

Ipak je to ples za dvoje te dok god takvo musko ponasanje bude prihvaceno ono ce se nastavljati. 

Na kraju krajeva, ne treba zaboraviti da su te i takve balkanske muskarce vaspitavale neke balkanske majke.  

Na Balkanu je cesto odgajanje dece "zenski posao". 

 

I takvo jedno drustvo koje jos nije razmrsilo ni elementarne hetero konce uopste nije kadro i zrelo da se ljudski odnosi prema homo koncima. 


  • 6

#11479 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 25 April 2015 - 21:48

A uloga majke je da neguje potomstvo a uloga oca da - radi sta tacno po pitanju potomstva?

 

Kao sto MasterNS rece, devojcica koju odgaja otac po tome nece nikad biti "zensko" a decak koga odgaja majka nece biti "musko" jer nece nauciti svoje "pravo" mesto u poretku. Ono u kome zena kuva, pere.... a muskarac izdrzava porodicu.

Isto što i majke, samo ne da radja nego da učestvuje u stvaranju i negovanju potomstva. Ne radi se o zameni uloga niti o klasičnom stereotipu o podeli poslova, već deca koju odgaja samo majka ili samo otac sigurno nemaju podjednaku "emotivnu i socijalnu" podršku u razvoju kao što to imaju deca u kompletnim porodica, gde su oba roditelja i prisutna i spremna na podršku.


Edited by Janne240, 25 April 2015 - 21:49.

  • 0

#11480 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 25 April 2015 - 22:14

Isto što i majke, samo ne da radja nego da učestvuje u stvaranju i negovanju potomstva. Ne radi se o zameni uloga niti o klasičnom stereotipu o podeli poslova, već deca koju odgaja samo majka ili samo otac sigurno nemaju podjednaku "emotivnu i socijalnu" podršku u razvoju kao što to imaju deca u kompletnim porodica, gde su oba roditelja i prisutna i spremna na podršku.

 

U cemu je onda problem ako samohrani otac ili majka nadju sebi partnera/ku istog pola, i eto detetu kompletne porodice? Nece biti "zakinuto za emotivnu i socijalnu" podrsku kao deca koja rastu samo s jednim roditeljem.

Da ne pominjem sve one koji se razvedu, pa kasnije opet udju u vezu s nekim, tako da deca imaju po dve mame i dva tate. Po tebi bi se tek oni morali smatrati privilegovanim.

Ne ide ti bas ova argumentacija s emotivnom i socijalnom podrskom. Probaj s necim drugim.


Edited by vilhelmina, 25 April 2015 - 22:14.

  • 2

#11481 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 25 April 2015 - 22:54

Isto što i majke, samo ne da radja nego da učestvuje u stvaranju i negovanju potomstva. Ne radi se o zameni uloga niti o klasičnom stereotipu o podeli poslova, već deca koju odgaja samo majka ili samo otac sigurno nemaju podjednaku "emotivnu i socijalnu" podršku u razvoju kao što to imaju deca u kompletnim porodica, gde su oba roditelja i prisutna i spremna na podršku.

Cini mi se da sam te vec pitao, sta sa decom bez roditelja koja rastu u sirotistu. Ko tu igra ulogu majke i oca? Da li mislis da ce dete u istopolnom braku da se losije razvija od deteta u sirotistu? Ko je tu zadovoljnije dete, dete u homo braku, ili dete u sirotistu?


  • 1

#11482 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 26 April 2015 - 11:35

Isto što i majke, samo ne da radja nego da učestvuje u stvaranju i negovanju potomstva. Ne radi se o zameni uloga niti o klasičnom stereotipu o podeli poslova, već deca koju odgaja samo majka ili samo otac sigurno nemaju podjednaku "emotivnu i socijalnu" podršku u razvoju kao što to imaju deca u kompletnim porodica, gde su oba roditelja i prisutna i spremna na podršku.

Znaci i od jednog roditelja moze da se nauci negovanje potomstva, pa mi nije jasno kakve sad veze ima emotivna i socijalna podrska sa tvojom pricom o ulozi majke i oca, jedno uci dete da bude zensko a drugo salje novac  :) ili to smatras da nije stereotip.

Ti rece da ne znas od koga ce devojcica da nauci da se poradja i neguje potomstvo a sad i muskarac neguje potomstvo. Poradjanje se ne uci - mislim ako nisi znao radi se o biologiji.


  • 0

#11483 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 26 April 2015 - 15:04

Naravno da neguje i otac, kao otac, ne može da doji kao majka,npr. može da povija i kupa, ne može da radja...itd, zatim može da ih uči govoru, hodanju, hranjenju i funkcionalnom i vaspitnom ponašanju, prema uzrastu itd..Ovo što si me posle pitao - o zadovoljstvu te dece i da to uporedim,stvarno ne znam da ti odgovorim nisam čitao studije a i nemam iskustva o tome.

Pazi nisam znao :lol+: !
Naravno da nisam mislio bukvalno.Ne uci se poradjanje ali devojka jednog dana mora da postane majka ako to želi, bitno je da s obzirom na godine, iskustvo keksualno, i zrelost donese odluku o radjanju- da ima dete , čak i ako živi u homoseksualnom braku ili heteroseksualnom, dakle misli se na odluku o radjanju-trudnoći koju svesna žena može treba da nauči od majke -šta znači biti trudna i kako se sa trudnoćom nositi a zatim i kako odgajati bebu itd. Verovatno da joj tata neće prenositi to iskustvo, ako nema majke sigurno je da će "o ženskim stvarima" saznati od drugarica ili tetki. ;)

Deca koja rastu u sirotištu rastu u okruženju druge dece, uče od vaspitača (ne uče seksualne uloge na direktan način) a i saznaju sami nešto, normalno je da mogu biti i homoseksualne i heterkeksualne spoznaje kada im se to "desi", ne uče od vaspitača svoju polnu ulogu uglavnom otkrivaju sami, doživljavaju je manje više spontano i tu nema razlike u odnosu na decu u "normalnim porodicama" ali socijalna i emotivna podrška se odnosi na mogućnosti da imaju "hendikep" u osloncu na nekog ko ne može toliko da im se posveti, da individualizuje i personalizuje njihove karaktere, kako bi razvili svoju ličnost, identitet od roditelja koji direktnije prenose svoj autoritet (naravno zavisi i od odgovornosti roditelja, koji decu mogu itekako da zapuste). Dete se oslanja na oca ili majku u svojim odlukama lakše nego na vaspitača...i obrnuto dete pod ulogom vaspitača ili dete koje raste bez roditelja često je prinudjenije da se samo stara o sebi i ranije sazreva i donosi samostalnije odluke.


Edited by Janne240, 26 April 2015 - 15:08.

  • 0

#11484 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 26 April 2015 - 15:12

U cemu je onda problem ako samohrani otac ili majka nadju sebi partnera/ku istog pola, i eto detetu kompletne porodice? Nece biti "zakinuto za emotivnu i socijalnu" podrsku kao deca koja rastu samo s jednim roditeljem.

Da ne pominjem sve one koji se razvedu, pa kasnije opet udju u vezu s nekim, tako da deca imaju po dve mame i dva tate. Po tebi bi se tek oni morali smatrati privilegovanim.

Ne ide ti bas ova argumentacija s emotivnom i socijalnom podrskom. Probaj s necim drugim.

 

Pa nadju sebi, a da li je detetu dobro, ne znam,,,, ni u klasičnoj varijanti očuh ili maćeha nisu sretan izbor-može biti, ne zna se ali ako nadje sebi istopolnog partnera, detetu tek neće biti jasno šta se tu dešava kad zaviri u sobicu a drma se dunja na ormaru a ukršten par dlakavih ili neka teta s mamom...doduše biće mu jasno zavisno od godina ako duže posmatra ili kasnije, kad bude znao zašto mu je lepo da bude s istopolnim. Možda bi Nikola Kojo bolje odgovorio na ovo pitanje :lol+:


Edited by Janne240, 26 April 2015 - 15:16.

  • 0

#11485 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 26 April 2015 - 15:57

Pa nadju sebi, a da li je detetu dobro, ne znam,,,, ni u klasičnoj varijanti očuh ili maćeha nisu sretan izbor-može biti, ne zna se ali ako nadje sebi istopolnog partnera, detetu tek neće biti jasno šta se tu dešava kad zaviri u sobicu a drma se dunja na ormaru a ukršten par dlakavih ili neka teta s mamom...doduše biće mu jasno zavisno od godina ako duže posmatra ili kasnije, kad bude znao zašto mu je lepo da bude s istopolnim. Možda bi Nikola Kojo bolje odgovorio na ovo pitanje :lol+:

 

Mislim da konacno pocinjem da shvatam sta zelis da kazes. Po tebi, deca uce svoje rodne uloge tako sto zaviruju u spavacu sobu svojih roditelja, pa ako tamo ne zateknu ono sto ti mislis da treba, onda zlo i naopako. Pogresno ce nauciti zivotnu lekciju i lose ce proci u zivotu. Dobro, ako tako mislis. Pretpostavljam onda da svojoj deci dajes dovoljan uvid u nastavno gradivo, jer bi sve drugo bilo vrlo neprincipijelno s tvoje strane.

 

Nego, nisi se jos izjasnio o samohranim roditeljima. Mislis li stvarno da su njihova deca zakinuta za ljubav, podrsku i sve ostalo, jer to dobijaju samo od jednog, a ne od dva ili cetiri roditelja? Gde njih postavljas na ovoj tvojoj skali od dece koja imaju nekakvu sansu da se razviju u zdrave i normalne osobe, do onih unapred "hendikepiranih" i u svemu zakinutih (ustanove za nezbrinutu decu), koje si opisao u prethodnom postu.


Edited by vilhelmina, 26 April 2015 - 15:58.

  • 0

#11486 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 26 April 2015 - 16:18

Naravno da neguje i otac, kao otac, ne može da doji kao majka,npr. može da povija i kupa, ne može da radja...itd, zatim može da ih uči govoru, hodanju, hranjenju i funkcionalnom i vaspitnom ponašanju, prema uzrastu itd..Ovo što si me posle pitao - o zadovoljstvu te dece i da to uporedim,stvarno ne znam da ti odgovorim nisam čitao studije a i nemam iskustva o tome.

Pazi nisam znao :lol+: !

Argumenti koje ti ovde provlacis, meni a verujem i drugima bude sumnju u razumevanje razovja/rasta coveka. 

1) Sta sa majkama koje ne doje, ili nemaju mleka?

2) Vidim protiv istopolne zajednice imas mnogo reci, a o deci koja rastu u sirotistu i nemaju iskustvo ni jedne tvoje stavke, kazes da ne znas. Kako onda znas po pitanjima istopolnih zajednica?


Naravno da nisam mislio bukvalno.Ne uci se poradjanje ali devojka jednog dana mora da postane majka ako to želi, bitno je da s obzirom na godine, iskustvo keksualno, i zrelost donese odluku o radjanju- da ima dete , čak i ako živi u homoseksualnom braku ili heteroseksualnom, dakle misli se na odluku o radjanju-trudnoći koju svesna žena može treba da nauči od majke -šta znači biti trudna i kako se sa trudnoćom nositi a zatim i kako odgajati bebu itd. Verovatno da joj tata neće prenositi to iskustvo, ako nema majke sigurno je da će "o ženskim stvarima" saznati od drugarica ili tetki. ;)

 

Opet krivo, ako nisi znao danas postoje organizacije koje pomazu mladim ljudima i uce ih upravo da ne bi ucili od tetaka i poradjale se u potoku da ih niko ne vidi.



Deca koja rastu u sirotištu rastu u okruženju druge dece, uče od vaspitača (ne uče seksualne uloge na direktan način) a i saznaju sami nešto, normalno je da mogu biti i homoseksualne i heterkeksualne spoznaje kada im se to "desi", ne uče od vaspitača svoju polnu ulogu uglavnom otkrivaju sami, doživljavaju je manje više spontano i tu nema razlike u odnosu na decu u "normalnim porodicama" ali socijalna i emotivna podrška se odnosi na mogućnosti da imaju "hendikep" u osloncu na nekog ko ne može toliko da im se posveti, da individualizuje i personalizuje njihove karaktere, kako bi razvili svoju ličnost, identitet od roditelja koji direktnije prenose svoj autoritet (naravno zavisi i od odgovornosti roditelja, koji decu mogu itekako da zapuste). Dete se oslanja na oca ili majku u svojim odlukama lakše nego na vaspitača...i obrnuto dete pod ulogom vaspitača ili dete koje raste bez roditelja često je prinudjenije da se samo stara o sebi i ranije sazreva i donosi samostalnije odluke.

Da ti odgovoroim na jos ovu notornu "cinjenicu", trudim se da budem nezan, deca ne uce sex time sto gledaju roditelje kako to rade. Sta vise za dobar razvoj deteta nije preporucljivo da gleda tatu i  mamu kako drmaju "DUNJU".

Molim da mi se definise sta je to normalna porodica, evo i par opcija da ne bude zabune:

1) Otac "glava porodice" zena sedi kuci kuva rucak i kuka kako nema vremena ni za sta.

2) Muskarac radi, zena radi zena vodi racuna o kuci, muskarac popravlja po kuci.

3) Partner1 radi, partner2  radi  podjednako vode racuna o kuci.

Da rascistimo "kuca" u ovom kontekstu predstavlja "porodicu"

 

DAj da vidimo koji od ova 3 izbora predstavlja najispravniji logicki izbor?


  • 0

#11487 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 26 April 2015 - 17:43

Naravno da neguje i otac, kao otac, ne može da doji kao majka,npr. može da povija i kupa, ne može da radja...itd, zatim može da ih uči govoru, hodanju, hranjenju i funkcionalnom i vaspitnom ponašanju, prema uzrastu itd..Ovo što si me posle pitao - o zadovoljstvu te dece i da to uporedim,stvarno ne znam da ti odgovorim nisam čitao studije a i nemam iskustva o tome.

Pazi nisam znao :lol+: !
Naravno da nisam mislio bukvalno.Ne uci se poradjanje ali devojka jednog dana mora da postane majka ako to želi, bitno je da s obzirom na godine, iskustvo keksualno, i zrelost donese odluku o radjanju- da ima dete , čak i ako živi u homoseksualnom braku ili heteroseksualnom, dakle misli se na odluku o radjanju-trudnoći koju svesna žena može treba da nauči od majke -šta znači biti trudna i kako se sa trudnoćom nositi a zatim i kako odgajati bebu itd. Verovatno da joj tata neće prenositi to iskustvo, ako nema majke sigurno je da će "o ženskim stvarima" saznati od drugarica ili tetki. ;)

Deca koja rastu u sirotištu rastu u okruženju druge dece, uče od vaspitača (ne uče seksualne uloge na direktan način) a i saznaju sami nešto, normalno je da mogu biti i homoseksualne i heterkeksualne spoznaje kada im se to "desi", ne uče od vaspitača svoju polnu ulogu uglavnom otkrivaju sami, doživljavaju je manje više spontano i tu nema razlike u odnosu na decu u "normalnim porodicama" ali socijalna i emotivna podrška se odnosi na mogućnosti da imaju "hendikep" u osloncu na nekog ko ne može toliko da im se posveti, da individualizuje i personalizuje njihove karaktere, kako bi razvili svoju ličnost, identitet od roditelja koji direktnije prenose svoj autoritet (naravno zavisi i od odgovornosti roditelja, koji decu mogu itekako da zapuste). Dete se oslanja na oca ili majku u svojim odlukama lakše nego na vaspitača...i obrnuto dete pod ulogom vaspitača ili dete koje raste bez roditelja često je prinudjenije da se samo stara o sebi i ranije sazreva i donosi samostalnije odluke.

Aha znaci roditelj suprotnog pola - u ovom slucaju otac, ne moze da nauci cerku kako da donosi svesnu odluku o trudnoci?  :huh: Zato sto nije bio trudan.

 

Valjda to znaci da ja kao majka ne mogu da naucim sina o stetnosti droge jer je nisam probala? A verovatno ne mogu ni da ga naucim o sexu, pa ce da ode kod ujaka od drugara.

 

Samo se pitam kako to deca uce sexualne uloge na direktan nacin - koje uloge.


  • 0

#11488 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 26 April 2015 - 20:12

Pa vi eksplicirajte kako god vam drago...nigde ja ne isticem stavove protiv istopolne zajednice, samo ne vidim nacin kako je to jednako, a mogu da se slozim da treba da bude ravnopravno. Majke koje ne doje ili nemaju mleka, reše to kupovinom bebilaka ili drugih preparata...

 

Nisam rastao u porodici gde se  o sexu ucilo na kucnim predavanjima, a jesam kod drugara gledao filmice, a kod komsinice prve sisiće :D Kamo sreće da sam imao prilike da doživim taj popularni" švedski mit"o liberalnoj porodici tipa idemo na nudističku plažu...pre je bilo kao u Varljivom letu.

 

Može otac da kaže da pazi s kim i kako ne verujem da može ili hoće da priča puno o neželjenoj trudnoći, oplodnji, menstrualnom ciklusu, prevenciji. Moderne devojke znaju dosta iz medicine ali istraživanja pokazuju da se frapantno malo obaziru na to a takodje i mladići. Nemojte me pitati koja i kada ali tako e. Odgovornosti uče i otac i majka, ali majka dakako može da posavetuje ćerku primerenije, prisnije,  bliže i da pomogne što opet zavisi i od otvorenosti u porodici kada su te teme u pitanju, otac ne treba da je isključen,da čita novine, sedi u papučama i gleda tekme a uveče "nezadovoljan" šalta kanale.

 

Pa ti si favorizovala "partnere jedan i dva" kao da su muškarac i žena u tim stereotipima koje si navela automatski neodgovorni ako su klasičnoj patrijarhalnoj varijanti...Ko kaže da partner jedan i partner dva hoće da vode podjedanko računa o kući, šta kao oni nemaju svojih navika i problema, možda su nezaposleni, možda su baš zato zajedno što jedan ne voli da radi..a voli da prima, pare.

 

Definicija normalne porodice nije to što si ti dala u opcijama ili stereotipima. "Normalnost" u porodici je harmoničnost i balans emotivnih i psihosocijalnih odnosa i ne zavisi i ne tiče se samo broja ili polova članova već i kompletnosti unutrašnjih odnosa šire društvene zajednice i vrednovanja porodičnih odnosa i vrednosti vaspitanja. Naravno da neću davati definicije postoji silna udžbenička literatura i osnove ali svakako da je to vrlo osetljiva i ranjiva kategorija u današnje vreme i da su mnoge porodice upravo u hroničnim emotivnih i socijalnih krizama izazvanim problemima u ekonomskoj i kulturnoj sferi društva.


Edited by Janne240, 26 April 2015 - 20:14.

  • 0

#11489 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 26 April 2015 - 20:40

Pa vi eksplicirajte kako god vam drago...nigde ja ne isticem stavove protiv istopolne zajednice, samo ne vidim nacin kako je to jednako, a mogu da se slozim da treba da bude ravnopravno.

 

Ne postoje dve jednake porodice ni u onoj kategoriji koju ti nazivas "kompletnim" porodicama. Nisu valjda jednake ona u kojoj jedan par zivi u harmonicnim odnosima, zajedno podizu decu, oboje donose u kucu izvesne prihode, zajedno rade kucne poslove... i ona u kojoj muz prebija zenu namrtvo, a kad mu i to malo, obrusi se na decu, a sve to nakon sto je propio platu u kafani i polupao auto na putu kuci. I naravno, ujutro svi hodaju na prstima jer njega boli glava.

 

Ako nisam nesto pogresno razumela, po tebi ove dve porodice ulaze u istu kategoriju, jednake su, ali u toj kategoriji nema mesta za one gde su oba roditelja istog pola. O porodicama sa samo jednim roditeljem se jos nisi izjasnio. Bas da vidim do kada ces da izbegavas. Ko u njima uci devojcice da se poradjaju, a decake sve ostalo?

 

Btw, zasto mislis da decaci ne treba da steknu znanja o trudnoci i porodjaju? Ako nisu bas neki macho buzdovani, i oni ce aktivno ucestvovati u oba ta procesa. U SWE je npr vrlo uobicajeno da muskarac u nekom drustvu saopsti "mi smo trudni" misleci pri tome i na svoju partnerku. Mislim da tebi treba jedan dobar update po pitanju "normalnosti" i "kompletnosti" porodice.


  • 0

#11490 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 26 April 2015 - 23:17

 

Može otac da kaže da pazi s kim i kako ne verujem da može ili hoće da priča puno o neželjenoj trudnoći, oplodnji, menstrualnom ciklusu, prevenciji. Moderne devojke znaju dosta iz medicine ali istraživanja pokazuju da se frapantno malo obaziru na to a takodje i mladići. Nemojte me pitati koja i kada ali tako e. Odgovornosti uče i otac i majka, ali majka dakako može da posavetuje ćerku primerenije, prisnije,  bliže i da pomogne što opet zavisi i od otvorenosti u porodici kada su te teme u pitanju, otac ne treba da je isključen,da čita novine, sedi u papučama i gleda tekme a uveče "nezadovoljan" šalta kanale.

 

Ja sa mojim sinom pricam i o tome gde mu rastu dlake, i kako da tretira devojke sa postovanjem, i o njegovim drugarima koji "sleep around". 

Moj otac nije imao problem da mi objasni o njegovim devojkama, i kako da nosim minic, u stvari bio je najbolji ucitelj, bio je u fazonu ako nemas problem da se sagnes u suknji ispred mene, mozes da je nosis.Uglavnom, deluje kao da imas mnogo stereotipa o porodici. 

 

Za dete je bitno da ima puno podrske, da li su to mame, tate (istog ili razlicitog pola), ujaci, tetke, ucitelji....nije previse bitno. Dosta roditelja koji usvajaju decu su daleko bolji roditelji nego neki koji ih rode ili "naprave".

 

Imao si dosta iskristalisan stav koji sad pokusavas da prikrijes. 

 

Jos nisam dobila odgovor kako to u tradicionalnoj porodici deca uce sexualne "uloge" direktno?


  • 1