Jump to content


Photo
* * * * * 2 votes

Problemi homoseksualaca u Srbiji


  • Please log in to reply
11577 replies to this topic

#11461 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 21 April 2015 - 22:00

NE, radije bih pitao od kojeg roditelja je dete naucilo da neguje potomstvo. Nisam nešto ubedjen u tu teoriju da "se uči samo od sebe" da su to "urodjeni" instinkti kao kod recimo pčela,  ... za odgajanje potomstva (ne mislim na odgajanje potomstva kod pčela). A ne verujem nešto ni da se uči homoseksualnost.

 

Od roditelja bi trebalo da nauči da voli ljude - čoveka, bez obzira na pol,rasu, boju kože ili bilo kakvu drugu razliku a možda i to da se ne stidi ako zavoli muškarca ili ženu-istog pola, do te mere da poželi da deli bračnu posetlju sa njim. Tu bi trebalo poštovati njegovu volju.

 

To reče i uteče. ;)

A uloga majke je da neguje potomstvo a uloga oca da - radi sta tacno po pitanju potomstva?

 

Kao sto MasterNS rece, devojcica koju odgaja otac po tome nece nikad biti "zensko" a decak koga odgaja majka nece biti "musko" jer nece nauciti svoje "pravo" mesto u poretku. Ono u kome zena kuva, pere.... a muskarac izdrzava porodicu.


  • 0

#11462 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 21 April 2015 - 22:19

Bilo bi vrlo zanimljivo znati - ja nigde nisam nasao te podatke - kakvi su konacni rezultati poredjenja dece odrasle u klasicnom braku i dece odrasle u istopolnim zajednicama.

Za nalazenje podataka je bio potreban Google, i za celih 0.72 sekundi je nasao 90,5 MILIONA rezultata. 

 

Jedan od najrelevantnijih, ako cemo da verujemo ljudima koji se profesionalno time bave, je od  nekoliko organizacija, sazeto izneto ovde: http://cdn.ca9.uscou...7/amicus29.pdf. Organizacije su zajednicki podnele tzv. amicus curiae brief, iliti strucno misljenje, pre nekoliko godina u procesu pred federalnim apelacionim sudom, za zbog Kalifornije, i tzv. Prop8, tj. zakona koji je zabranjivao istopolne brakove, a recimo ovo je sazet isecak: 

 

There Is No Scientific Basis for Concluding That Gay and Lesbian Parents Are Any Less Fit or Capable Than Heterosexual Parents, or That Their Children Are Any Less Psychologically Healthy and Well Adjusted.

 

Asocijacije u pitanju su: 

THE AMERICAN PSYCHOLOGICAL ASSOCIATION

THE CALIFORNIA PSYCHOLOGICAL ASSOCIATION,

THE AMERICAN PSYCHIATRIC ASSOCIATION

THE AMERICAN ASSOCIATION FOR MARRIAGE AND FAMILY THERAPY

 

Evo jos nekoliko:

 

http://www.psycholog...-Lit-Review.pdf - The Australian Psychological Society

http://www.cpa.ca/cp...ocacy/brief.pdf - Canadian Psychological Association

http://wayback.archi...ives/200214.pdf - The American Psychiatric Association

http://www.apsa.org/..._PARENTING.aspx - American Psychoanalytic Association

 

I tako dalje i tako dalje. 


Edited by Nimrod, 21 April 2015 - 22:25.

  • 0

#11463 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 22 April 2015 - 05:00

Hvala na obavestenju.


  • 0

#11464 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 April 2015 - 05:19

NE, radije bih pitao od kojeg roditelja je dete naucilo da neguje potomstvo. Nisam nešto ubedjen u tu teoriju da "se uči samo od sebe" da su to "urodjeni" instinkti kao kod recimo pčela,  ... za odgajanje potomstva (ne mislim na odgajanje potomstva kod pčela). A ne verujem nešto ni da se uči homoseksualnost.

 

Od roditelja bi trebalo da nauči da voli ljude - čoveka, bez obzira na pol,rasu, boju kože ili bilo kakvu drugu razliku a možda i to da se ne stidi ako zavoli muškarca ili ženu-istog pola, do te mere da poželi da deli bračnu posetlju sa njim. Tu bi trebalo poštovati njegovu volju.

 

To reče i uteče. ;)

Sta sa decom u sirotistima, gde imaju samo vaspitace/vaspitacice? Homoseksualnost je niti nasledna niti se uci od roditelja. Doduse mnogi se trude da objasne da je to bolest.


  • 2

#11465 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 22 April 2015 - 17:36

 Homoseksualnost je niti nasledna niti se uci od roditelja.

Doduse mnogi se trude da objasne da je to bolest.

 

      jos i zarazna.


  • 0

#11466 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 23 April 2015 - 01:28

      jos i zarazna.

Ma genetski se prenosi preko dominantnog gena zvanog homoMe.


  • 0

#11467 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 481 posts

Posted 23 April 2015 - 09:32

Sta mislite, sta je uzrok homofobije? Iz licnog iskustva mogu potvrditi da su zene otvorenije prema homoseksualcima, nego muskarci. Ima li to veze iskljucivo sa tradicionalnom slikom muskarca i zene, te da se homoseksualac gleda kao manje vrijedan muskarac odnosno uopce ne kao muskarac, zato sto je u mnogim slucajevima van okvira muskog tradicionalnog ponasanja? Mozda su zene otvorenije, jer se ne moraju pribojavati da ce dobiti zig "slabijeg spola", obzirom da ih se i tako vec gleda kao "slabije", dok se muskarac u svojoj muskosti (sta god to bilo  :wacko:   ) osjeca ugrozen pored homoseksualca (mozda zato, jer se boji biti poistovijecen)?

 

Smatram ovo vaznim za temu, jer diskriminacija istospolnih zajednica u politickoj zbilji jeste plod homofobije.


  • 1

#11468 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 23 April 2015 - 09:58

Sta mislite, sta je uzrok homofobije? Iz licnog iskustva mogu potvrditi da su zene otvorenije prema homoseksualcima, nego muskarci. Ima li to veze iskljucivo sa tradicionalnom slikom muskarca i zene, te da se homoseksualac gleda kao manje vrijedan muskarac odnosno uopce ne kao muskarac, zato sto je u mnogim slucajevima van okvira muskog tradicionalnog ponasanja? Mozda su zene otvorenije, jer se ne moraju pribojavati da ce dobiti zig "slabijeg spola", obzirom da ih se i tako vec gleda kao "slabije", dok se muskarac u svojoj muskosti (sta god to bilo  :wacko:   ) osjeca ugrozen pored homoseksualca (mozda zato, jer se boji biti poistovijecen)?

 

Smatram ovo vaznim za temu, jer diskriminacija istospolnih zajednica u politickoj zbilji jeste plod homofobije.

 

Zanimljivu temu si načeo.

Mislim da nema pravila. Možemo samo govoriti o pojedinačnim utiscima.

 

Recimo, ono što sam ja primetio iz mog okruženja (što uopšte nije pravilo) jeste da se feminizirani (ja se izvinjavam ali ne znam za drugi, korektniji izraz) muškarci (nebitno da li se izjašnjavaju kao gay ili hetero) dobro slažu sa devojkama i ženama. Iskreno, nikada me nije zanimao razlog tome. Mogu samo da nagađam da takvim ženama prosto prija društvo nenametljivih muškaraca a takvim muškarcima razgovor na neke druge teme, ne samo na one koje preovlađuju u muškom društvu.

Drugi moj utisak vezan je za druženje hetero- i lesbian devojaka. To, recimo, nisam primetio u mom okruženju kao masovnu pojavu.   


  • 0

#11469 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 23 April 2015 - 10:16

Drugi moj utisak vezan je za druženje hetero- i lesbian devojaka. To, recimo, nisam primetio u mom okruženju kao masovnu pojavu.   

 
Ne znam koliko je masovna pojava ali moja najbolja prijateljica br. 3 je lesbian. Nedavno se verila i "svadba" je u planu. 
Vrlo je socijalna, ima ona i druge prijateljice koje nisu lesbian i to nikada nije bio nikakav problem.
 

Recimo, ono što sam ja primetio iz mog okruženja (što uopšte nije pravilo) jeste da se feminizirani (ja se izvinjavam ali ne znam za drugi, korektniji izraz) muškarci (nebitno da li se izjašnjavaju kao gay ili hetero) dobro slažu sa devojkama i ženama. Iskreno, nikada me nije zanimao razlog tome. Mogu samo da nagađam da takvim ženama prosto prija društvo nenametljivih muškaraca a takvim muškarcima razgovor na neke druge teme, ne samo na one koje preovlađuju u muškom društvu.
 

 

Ima, moze biti, neceg u ovome jer moje najbolje prijateljice br.1 i br. 2 su muskarci koji nisu feminizirani ali imaju tu neku nezniju vrstu senzibiliteta koju pominjes. No ja nisam nikada osetila potrebu da to previse analiziram.  


  • 0

#11470 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 23 April 2015 - 10:24

Ne znam koliko je masovna pojava ali moja najbolja prijateljica br. 3 je lesbian. Nedavno se verila i "svadba" je u planu. 

Vrlo je socijalna, ima ona i druge prijateljice koje nisu lesbian i to nikada nije bio nikakav problem. 

 

Svestan sam toga da sam upotrebio izraz "masovna pojava" koji je izraz za nešto čemu teži veliki broj ljudi.

Nisam na to mislio nego da sam primetio u nekom mom okruženju da se češće druže hetero žene sa gay / hetero feminiziranim muškarcima nego sa lesbian ženama.

I ovde u NOR radim sa gay- om koji prosto bira da se druži sa devojkama a ne sa kolegama iako je prihvaćen od svih na poslu a njegovo seksualno opredeljenje se ni ne spominje, niti privlači pažnju. 


Edited by melankolic, 23 April 2015 - 10:27.

  • 0

#11471 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 23 April 2015 - 10:37

 Ima, moze biti, neceg u ovome jer moje najbolje prijateljice br.1 i br. 2 su muskarci koji nisu feminizirani ali imaju tu neku nezniju vrstu senzibiliteta koju pominjes. No ja nisam nikada osetila potrebu da to previse analiziram.  

 

Analiziram iz razloga što se u muškom društvu govori o "nežnijim" muškarcima na, blago rečeno, nekorektan način. Ovde u NOR ne ali u Srbiji je to bilo itekako prisutno.

Moguće da (i) iz tog razloga zaziru od nekog većeg muškog društva ali ja, recimo, nikada nisam imao problem u komunikaciji sa njima pa iz tog ugla me zanima to pitanje.


  • 0

#11472 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 23 April 2015 - 10:40

Svestan sam toga da sam upotrebio izraz "masovna pojava" koji je izraz za nešto čemu teži veliki broj ljudi.
Nisam na to mislio nego da sam primetio u nekom mom okruženju da se češće druže hetero žene sa gay / hetero feminiziranim muškarcima nego sa lesbian ženama.
I ovde u NOR radim sa gay- om koji prosto bira da se druži sa devojkama a ne sa kolegama iako je prihvaćen od svih na poslu a njegovo seksualno opredeljenje se ni ne spominje, niti privlači pažnju. 

 
A mozda covek (verovatno nesvesno) bira ljude po karakteristikama a ne prema polu. 
To se meni jako svidja. Verovatno zato sto ja sama instiktivno ne vidim ljude kroz pol nego kroz nacin na koji jesu ili nisu. 

E sad, kad se tvom kolegi njegov izbor polno sracuna onda ispadne da se vise druzi sa zenama.

A to zapravo uopste nije vazno i kad kao ljudi (generalno) budemo uspeli da se oslobodimo (cesto nesvesne) rodne zarobljenosti mislim da cemo bolje funkcionisati kao drustvo. 
 


  • 4

#11473 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 481 posts

Posted 23 April 2015 - 10:52

Homoseksualni muskarci ne moraju biti nuzno femnizirani da bi bili najbolji prijatelji curama. Ali da, zene su po tom pitanju puno otvorenije. Reci cu provokantno naprednije :rolleyes:


  • 0

#11474 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 23 April 2015 - 10:52

Analiziram iz razloga što se u muškom društvu govori o "nežnijim" muškarcima na, blago rečeno, nekorektan način. Ovde u NOR ne ali u Srbiji je to bilo itekako prisutno.

Moguće da (i) iz tog razloga zaziru od nekog većeg muškog društva ali ja, recimo, nikada nisam imao problem u komunikaciji sa njima pa iz tog ugla me zanima to pitanje.

 

Tamo je - generalno gledano - sve to sa medjuljudskim odnosima i sexualnoscu vrlo iscaseno i disfunkcionalno. 

Moj utisak je da su vrlo zarobljeni u predrasudama i svako iskakanje iz te retrogradne matrice se docekuje na noz. 

Najveci problem je sto ta kriticna masa neslobodnih i zakucanih u primitivnim rodnim rovovima vrlo brutalno ne dozvoljama drugima koji su drugaciji da budu slobodni.


  • 0

#11475 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 23 April 2015 - 10:52

 
A mozda covek (verovatno nesvesno) bira ljude po karakteristikama a ne prema polu. 
To se meni jako svidja. Verovatno zato sto ja sama instiktivno ne vidim ljude kroz pol nego kroz nacin na koji jesu ili nisu. 

E sad, kad se tvom kolegi njegov izbor polno sracuna onda ispadne da se vise druzi sa zenama.

A to zapravo uopste nije vazno i kad kao ljudi (generalno) budemo uspeli da se oslobodimo (cesto nesvesne) rodne zarobljenosti mislim da cemo bolje funkcionisati kao drustvo. 
 

 

Ne mislim da govorim o "rodnoj zarobljenosti" nego samo analiziram ovu pojavu (koja, eto, nije masovna nego sam je samo ja registrovao u nekom mom okruženju).

Izbor prijatelja ili društva je zasnovan na dobrovoljnoj bazi, normalno. Koje su to karakteristike tih ljudi koje nekoga usmeravaju samo ka njima (ženama)?

Nisam primetio da je meni ikada bilo bitnije da delim stavove na "muške" i "ženske" i da me to opredeljuje da prijatelje delim po polu i potrebi (recimo, ako mi treba savet vezan za neke tehničke stvari, konsultovaću se sa muškarcima a savet vezan za emotivne probleme potražiću kod žena). Mogu da kažem da i ostale moje muške kolege imaju isti stav kao i ja i da nismo machisti nego da komuniciramo na istoj osnovi kako sa ženama tako i međusobno.

Hteo bih da naglasim da taj gay- kolega niukom slučaju nije neka uobražena / ignorantska persona. Samo pokušavam da razumem zašto bira isključivo društvo žena.   


Edited by melankolic, 23 April 2015 - 10:54.

  • 0