Jump to content


Photo
- - - - -

Kraj Dolara!?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3824 replies to this topic

Poll: Koja je buduca svetska valuta? (535 member(s) have cast votes)

Koja je buduca svetska valuta?

  1. Dolar (95 votes [21.02%])

    Percentage of vote: 21.02%

  2. Evro (196 votes [43.36%])

    Percentage of vote: 43.36%

  3. Juan (67 votes [14.82%])

    Percentage of vote: 14.82%

  4. Nesto cetvrto (94 votes [20.80%])

    Percentage of vote: 20.80%

Vote

#3721 JimmyM

JimmyM
  • Members
  • 94 posts

Posted 14 December 2012 - 01:07

A sada malo novosti, vidim niko ih nije postavio. A još se radi o našoj braći, samo onoj drugoj. :wub:

 

Nema veze, sad ću ja postaviti. :kece:

 

DakleM, do 2015. SAD preuzima vođstvo od braće nam Rusa i šuta ih na drugo mesto u svim kategorijama, prvo kao najveći izvozilac plina, a 2017. i kao najveći proizvođač nafte.

 

 

  :kece:

 

I tako, dok čekamo propast zle Amerike ( :wicked:), ona uzima i Rusima ono jedino što imaju da stave u usta. :furious:

 

Pikakano Ameri. :rant:


Edited by JimmyM, 14 December 2012 - 01:14.


#3722 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 14 December 2012 - 10:24

Upravo suprotno. GDP im je naduvan "boom"-ovima.

 

Poslednji je bio "dot com boom" u vreme Klintona. :kece:

 

Posle svakog booma, sledi crash, pa pojava novog i tako u krug.

Oni su konstantno u nekom "bumu" zadnjih 2 decenije, prvo "dok com", pa kad je krenuo da puca "genije" Grinspen pusta bankare sa lanca i pravi finansijsko nekretninski bum, nevidjenih razmera u istoriji, pa kad im je pukao "gradjevinski bum" onda duvaju "drzavne obveznice bum". Ali posle ovog buma nema dalje, kad on krene da puca jel ti jasno sta sledi ?

 

 

To je više tvoj hint. B-)

 

Pa najviše duguju same sebi jarane:

 

http://rs.seebiz.eu/...-sebi/ar-25891/

 

A jel znas sta ce biti sa poveriocima, tj Amerima i njihovim fondovima kada krene dolar i USA obveznice da slabe usled enormnog emitovanja. Pa ti upravo pricas o tome da su naebali upravo Ameri.

Ili si ti jedan od onih koji misle da mogu neograniceno da stampaju ?

 

Uzgred, da te poducim, najveca slabost liberalnog kapitalizma je uverenje da deficit i dug mogu neograniceno da rastu, jer po njima rast moze biti neogranicen. Skoro sve ostalo u tom sistemu je OK , ali ovo je sistemska slabost, i zato mora da se menja.


Edited by brusli, 14 December 2012 - 10:25.


#3723 JimmyM

JimmyM
  • Members
  • 94 posts

Posted 14 December 2012 - 12:32

Oni su konstantno u nekom "bumu" zadnjih 2 decenije, prvo "dok com", pa kad je krenuo da puca "genije" Grinspen pusta bankare sa lanca i pravi finansijsko nekretninski bum, nevidjenih razmera u istoriji, pa kad im je pukao "gradjevinski bum" onda duvaju "drzavne obveznice bum". Ali posle ovog buma nema dalje, kad on krene da puca jel ti jasno sta sledi ?

 

Nego šta su, nego stalno u boomu. :kece:

 

Najveća su "soft power" u modernom svetu.

 

39% svih Nobelovih nagrada je njihovo.

 

8 od 10 najjačih brendova je njihovo.

 

Odakle ti to da nema dalje? :lala:

 

Batice, živimo u 21. veku, doba inovacije, nikad više inovacija nego sada. :kece:

 

Evo sada doživljavaju boom u proizvodnji energije :kece:

 

 

A pored tog booma, rade na još jednom, green energy boomu i baš su se zdali na tome, posebno u pustinjama Arizoni, gde grade najveći energetski sistem na svetu obnovljive energije. :kece:

 

A jel znas sta ce biti sa poveriocima, tj Amerima i njihovim fondovima kada krene dolar i USA obveznice da slabe usled enormnog emitovanja.

 

Ništa, kao i do sada. :kece:

 

Evro, reninmbi, jen... sve se to štampa na veliko, tako da je dolar i dalje jedini jebač, posebno za investitore. :kece:

 

http://www.b92.net/b...3&nav_id=615263

 

Nego i dalje se baviš Baba Vanga predviđanjima šta će biti i tako to? To se u ovoj temi piše već 5 godina, pa se ništa ne događa, a da bi imao kredibilitet, moraš da se pokažeš kao pouzdan "vidovnjak".

 

Ti se nisi pokazao, jebiga.

 

Uzgred, da te poducim, najveca slabost liberalnog kapitalizma je uverenje da deficit i dug mogu neograniceno da rastu, jer po njima rast moze biti neogranicen.

 

Da te ja podučim batice - rast može da bude neograničen. :lala:

 

Evo rasli su 60 godina istom brzinom i sad se opet vraćaju na to.

 

Ionako su od osnivanja države imali usporavanje na svake 4 do 6 godina, katkad i kratku recesiju, tako da to nije ništa novo. Svesni su toga i čim ga ne menjaju već decenijama, tako im odgovara. :kece:

 

Sad što si se ti uživeo da je to nešto novo je druga stvar. :piggy:

 

Isto to se pisalo u doba Džordž Buša Starijeg i svi palamudili kako je rast ograničen, a eto zli Klinton vam zapušio usta. :wicked:

 

Kada neka država bude imala domesic tržište upola kao SAD, onda ćeš moći da ispadneš pametan.

 

Do tada će sve to što ti pišeš i dalje biti sviranje pimpeku, jer će i dalje će sve kompanije težiti da prodaju u Americi i da bi druge države osgurale svoj rast, moraće da rade kako oni sviraju.

 

Da ne pričam o tkz. "North America Union" (SAD, Kanada, Meksiko) super državi, koja i dalje stoji kao nešto što će se pre ili kasnije prirodno desiti u globalizaciji i što je pokrenuo Džordž Buš Mlađi 2005., a Obama nastavio. :kece: A ja ne bih bio Amer, ako ne bih pomislio prvo na prirodna bogatstva koje Kanada ima. B-)

 

Nema zime za njih, valjda si video to do sada. :kece:


Edited by JimmyM, 14 December 2012 - 12:48.


#3724 JimmyM

JimmyM
  • Members
  • 94 posts

Posted 14 December 2012 - 15:42

Deutsche Welle uvek pokida :krsta:

 

Šta to dolar ima, a evro ne?

Trinaest godina nakon stupanja na svetsku scenu, evro se etablirao kao druga najvažnija svetska valuta. Međutim, o evru se već neko vreme govori kao o valuti prošlosti.

U Sjedinjenim Američkim Državama trenutno se vodi žestoka borba između vodećih političkih sila, republikanaca i demokrata oko budžeta za sledeću godinu. Ukoliko dogovor ne bude postignut do kraja godine, najvećem svetskoj privredi preti recesija. Međutim, iako je dolar u jeku trenutne budžetske krize izgubio na vrednosti naspram evra, niko ne sumnja u njegovu nadmoćnost kao jedine prave svetske valute. Na nepomućenu veru u američku valutu evro može da bude samo ljubomoran jer, iako je trenutno odagnan strah u skorašnji krah zajedničke evropske valute, evro je sve samo ne „na suvom“. To potvrđuju i studije OECD-a.

Zašto je dolar „seksi“?

Šta to dolar ima, što evru nedostaje? „Mnogo toga“, kratko i jasno odgovara Ahim Vambah, direktor Instituta za ekonomsku politiku pri univerzitetu u Kelnu.
 
...

14.12.2012

http://www.dw.de/Å¡t...o-ne/a-16453284

 

:kece:

 

 



#3725 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 14 December 2012 - 23:30

Nego šta su, nego stalno u boomu. :kece:

 

Najveća su "soft power" u modernom svetu.

 

39% svih Nobelovih nagrada je njihovo.

 

8 od 10 najjačih brendova je njihovo.

 

Odakle ti to da nema dalje? :lala:

 

Batice, živimo u 21. veku, doba inovacije, nikad više inovacija nego sada. :kece:

 

Evo sada doživljavaju boom u proizvodnji energije :kece:

 

 

A pored tog booma, rade na još jednom, green energy boomu i baš su se zdali na tome, posebno u pustinjama Arizoni, gde grade najveći energetski sistem na svetu obnovljive energije. :kece:

Ajde majke ti navedi koja to inovacija ce da im vrati dug od 15 iljada milijardi ?

 

A ovo za zelenu energiju je tek cirkus, samo debili misle da ce to da pogura svetsku ekonomiju. To je prijatelju znak da se klasicni i jeftini energenti polako iscrpljuju i da postaju sve skuplji, pa se onda koriste ovi "ekoloski" koji uopste nisu ekonomski isplativi, nego mora drzava da ih dotira, citaj jos veci deficit i dug.

 

Inace, svaki iole ozbiljan ekomista smatra da je buducnost u Aziji, a ti kako hoces i dalje sanjaj "vlazne snove" o USi , Kanadi i Mexiku.



#3726 JimmyM

JimmyM
  • Members
  • 94 posts

Posted 15 December 2012 - 00:08

Ajde majke ti navedi koja to inovacija ce da im vrati dug od 15 iljada milijardi ?

 
Brate, stvarno živiš u kamenom dobu.

Isto to su govorili tvoji pandeni pre 20, 50, 100 godina o internetu, računarima, satelitima, avionima... E sada bi se živi zakopali zemljom, da nisu već mrtvi pod njom, naravno. :kece:

Kad budem postao inovator i pronađem patent, sigurno ga neću tebi reći, već ću ga negde unovčiti za par milijardi.


A ti do tada nastavi da gledaš u pasulj, možda jednom i ubodeš. :wicked:

 

Ima boomova koliko hoćeš :kece:

 

 

E sad, trenutno uzimaju tržište Rusiji, pa će onda verovatno neki sličan boom ovom i tako.


SAD ovako funckioniše već sto godina, svake decenije iz deficita u suficit, iz duga u surplus i tako u krug. Eno imala isti dug tridesetih godina i to dugovala celoj Evropi, a izašla kao najveća supersila i najveća ekonomija sveta. :kece:
 
Da je taj dug nešto ozbiljno, ne bi povećavali vojni budžet, koji je ionako veći nego od celog sveta zajedno, već bi ga prekrajali. :lala:

 

A možda ti bolje znaš od predsednika države. :kece:

 
Ipak si ti SrBenda. :wicked:
 

A ovo za zelenu energiju je tek cirkus, samo debili misle da ce to da pogura svetsku ekonomiju. To je prijatelju znak da se klasicni i jeftini energenti polako iscrpljuju i da postaju sve skuplji, pa se onda koriste ovi "ekoloski" koji uopste nisu ekonomski isplativi, nego mora drzava da ih dotira, citaj jos veci deficit i dug.

 
Ma nemoj da pričaš? :wicked:
 
Šta će onda raditi Kina sa milijardu i po stanovnika ili Evropa? :wicked: Gde će pronaći energiju za toliko ljudi? :kece:
 
Gde je to iscrpljena? U Rusiji? Druškane, nisu svi ko Rusi, pa da izmuzu sve svoje zalihe. Evo Kanada je puna energenata, jako malo trošila i čitav sever Kanade je praktično netaknut. :kece:

Pustare u Južnozapadnoj Kaliforniji, Nevadi, Novom Meksiku, Arizoni, Severnom Teksasu, batice, temperature preko 50 stepeni, mogu da akumuliraju više sunčeve energije nego Evropa i Azija zajedno. :kece:

 

Inace, svaki iole ozbiljan ekomista smatra da je buducnost u Aziji, a ti kako hoces i dalje sanjaj "vlazne snove" o USi , Kanadi i Mexiku.

 
A svaka normalna budala zna kada je vreme da ućuti:


Sad ti sigurno znaš bolje od lika koji ulaže evo sad će već 50 godina u Kinu, je l' da? :kece:
 
Ekonomisti koji zarađuju par hiljada (čitaj propadajući u bednoj kancelariji) ili likovi koji zarađuju par miliona (čitaj ladeći kokose).

Velika dilema, nema šta. :kece:

Ekonomisti su se pokazali kao nepouzdani štreberi, premda sam i sam diplomirani, ne padam na jeftine fore iz II 2.
 
Već su omanuli jednom, evo kako je to izgledao u periodu između 80 - 99, kada su se majmunčići ovako javljali za Japan:
 
 

 
“By the year 2000 Japan may well be enjoying the highest standard of living of any industrialized country.”

—Economics textbook, 1987
 

 
 
http://www.fee.org/t.../#axzz2F4Obh9dG

A toliko ekonomista je zaradilo na tome da ni oni sami ne znaju.
 
 

What can Japan teach us?
Japan as Number one: Lessons for America
February 11, 1980

 
http://www.csmonitor...211/021150.html

I puče u Japanu bubble, isti ovakav kakav Kina sada puni, i do današnjeg dana se ne iščupaše iz njega.
 
Ispadaš sinko. :kece:

 


Edited by JimmyM, 15 December 2012 - 01:57.


#3727 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 15 December 2012 - 01:04

SAD ovako funckioniše već sto godina, svake decenije iz deficita u suficiti, iz duga u surplus i tako u krug. Eno imala isti dug tridesetih godina i to dugovala celoj Evropi, a izašla kao najveća supersila i najveća ekonomija sveta.

Sad si lupio za medalju, dug 30-ih je bio mnoooogo manji nego danas, danasnji dug moze da se meri samo sa onim iz drugog svetskog rata 40-ih.

 

Evo ti malo da razmisljas: Kako USA moze da ostvari suficit (ili makar da znacajno smanji deficit) i da smanji dug ?

Ajd probaj da se napregnes, ionako kazes da si ekonomista...



#3728 JimmyM

JimmyM
  • Members
  • 94 posts

Posted 15 December 2012 - 01:16

Sad si lupio za medalju, dug 30-ih je bio mnoooogo manji nego danas, danasnji dug moze da se meri samo sa onim iz drugog svetskog rata 40-ih.

 

Ma šta mi napriča.  :lala:

 

Nije bio manji, jer je vrednost dolara bila mnogo veća. :wicked:  

 

Prirodna inflacija u poslednjih 80 godina. :kece:

 

ReinhartFig4.gif

 

30sratio.PNG

 

 

30slevel.PNG

 

 

http://krugman.blogs...ebt-in-the-30s/

 

US_DEBT1209.jpg

 

 

 

Evo ti malo da razmisljas: Kako USA moze da ostvari suficit (ili makar da znacajno smanji deficit) i da smanji dug ?

Ajd probaj da se napregnes, ionako kazes da si ekonomista...

 

 

Što bih se ja naprezao, kad uživam. :kece:

 

Prirodno obrađujem, bez naprezanja. :wicked:

 

Isto kao što je ostvarila i u doba Klintona. B-)

 

FederalDeficit(1).jpg

 

FedBudget1.png

 

  B-)


Edited by JimmyM, 15 December 2012 - 02:03.


#3729 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 15 December 2012 - 12:11

Ne znam gde nalazis ove grafike, ali prouci malo ovaj sajt http://www.usgovernm...debt_chart.html

Odavde se vide 2 stavri:

 

- od 2008 do 2013 drzavni dug je explodirao sa 10 na 17 triliona (iliti za 70%, malo li je)

- takodje po tvojim graficima ispada da se tokom 2. svetskog rata USA public debt smanjivao ????, a odavde se lepo vidi da je tada eksplozivno rastao kao i danas, sto je i potpuno logicno

 

A ovaj mali suficit sto su ostvarili za vreme Klintona, pa to je prijatelju bio dot com bublle :)

 

Al mrzi me vise da se natezem sa tobom, evo za kraj otkricu ti "malu tajnu", zasto USA ima veliki problem danas:

Da bi presli u suficit ili smanjili deficit moraju da postanu konkurentni pre svega sa Azijom. Da bi to postigli moraju da smanje troskove, pogadjas preko smanjivanja plata. Ako plate idu dole i potrosnja ide dole. Posto je njihovo potrosacko drustvo normalno zasnovano na potrosnji (70% GDP) i GDP ide dole. To se danas vec i dogadja, mislim ovaj prvi deo, naravno ne formalnim snanjenjem plata, vec kroz inflaciju. Ovaj drugi deo sa potrosnjom odrzavaju daljnjom kreditnom expanzijom, raznim "kvantitavnim labavljenjima" (ovo mi je prijatelju omiljeni izraz :rotflmao: , ko ga smislio treba da dobije Nobelovu nagradu).

Medjutim, to pogadjas ne moze da traje u beskonacnost. Kada investitori (tu ne ukljuceujem FED jer on moze da se "kvantitativno labavi" do sudnjeg dana) shvate da ima sve vise papirica na trzistu pocece i vrednost da im pada. Pa Kinezi vec sada kupuju ko pomahnitali po svetu sta stignu za svoje papirice. Pametni ljudi, bolje rudnici nego papirici kojima "kvantitativno labavi" Ben garantuje vrednost.



#3730 JimmyM

JimmyM
  • Members
  • 94 posts

Posted 15 December 2012 - 17:22

Ne znam da li si išao u školu, izgleda nisi, ali federal debt nije isto što i total debt. Tvoji grafikoni pokazuju samo federalni dug, a ne totalni dug. Spinuješ ko baba na pijaci. Ne ide ti batice.


Ispadaš musav, a ne logičan. :kece:

total-us-debt-vs-gdp.png

 

 

A ovaj mali suficit sto su ostvarili za vreme Klintona, pa to je prijatelju bio dot com bublle

 


Piše se bubble, kapiram da hoćeš da budeš IN sa mnom, ali bar nauči da pišeš. :wub:
 

 

evo za kraj otkricu ti "malu tajnu
Da bi presli u suficit ili smanjili deficit moraju da postanu konkurentni pre svega sa Azijom.

 


Otkriću ti veliku tajnu, koju sam ti ono već otkrio, ali nisi imao kokose da na nju odgovoriš:


Od 1970 godine tvoja tajna se prevrće sa jedne azijske zemlje na drugu. I svaka ga je na kraju poduvala i zavila se u crno, srBski rečeno. :kece:

Batice, istorija te demantuje, jebiga. :wicked:

A i nije ti naš neka tajna, svi majmunčići to vrte od japanske ekspanzije. Nemoj da prepisuješ, izašao si valjda iz II 2. B-)

 

 

Da bi to postigli moraju da smanje troskove, pogadjas preko smanjivanja plata.

 

A u Aziji plate sve veće, dakle platni troškovi svugde rastu.


Ali otkriću ti ja i malu tajnu, koju si promašio: da bi izašao na kraj sa trenutno jeftinom radnom snagom, prosto lupaš baznoslovne carine kao Nemci na njihove proizvode, isto kao što je radio Clinton devedesetih i stvorio suficit. ^_^

 

Posto je njihovo potrosacko drustvo normalno zasnovano na potrosnji (70% GDP) i GDP ide dole.

 


E ne da loše spinuješ, nego ubijaš jarane. :thumbs:

To bi trebalo ovako da izgleda:

A pošto se kineski GDP najviše zasniva na izvozu prema SAD-u, manja potrošnja znači i mnogo manji GDP za Kinu.

Vidiš kako odmah lepše izgleda. :wub:

A pošto je Azija samo jedan običan bubble, on će ponovo eksplodirati. Pukao je Japanu, kada je razlika bila samo $2m i zakopala Japan za vek vekova (patriJotski rečeno). :kece:


E vidiš tako će isto proći Kina kada njen pukne, pošto je Kina sva od balona. Istog japanskog, samo još većeg.

SAD već 40 godina sine upada u deficit i očigledno im to nije problem, jer funkcionišu normalno. Ništa to nije novo, ali ti to ne kapiraš, jer živiš u poslednjih 5 godina. Sve je to već viđeno i prežvakano... ustvari pregaženo. B-)

 

 

Ako plate idu dole

 


Noup, noup, noup batice. :rant:

Meni plata skroz u skladu sa inflacijom, nisam izgubio ni cent.

Vanga se okreće u grobu zbog tebe. -_-


 

Al mrzi me vise da se natezem sa tobom

 


Kapiram ja da te mrzi, vidim da si skoro sve preskočio, pa ponavljaš jedno te isto. :kece:

 

 

Kada investitori (tu ne ukljuceujem FED jer on moze da se "kvantitativno labavi" do sudnjeg dana) shvate da ima sve vise papirica na trzistu pocece i vrednost da im pada.

 


Urnebesno. :hail: :hail: :hail:


Batice, to se u ovoj temi ponavlja već 5 godina i patka se konstantno prima zbog toga. Mislim, imaj dostojanstva, kažem ti zbog tebe, mene bi blam bio da ga toliko primam. :angry:


I jedino što su videli jeste da šutnu evro i promene ga za dolar. To je sve što su videli. :s_w:


Dakle, pošto nisi bio u pravu, znači nećeš biti ni sada u pravu. Greške se skupo plaćaju jarane, nema popravnog, jebiga. :blush:

Otkaz. :)

E sad, kao što rekoh, dokle god dižu vojni budžet (koji je veći nego kombinovan ostatak sveta), ti možeš samo da hladiš usta i sanjaš o propasti. Kada je kriza i neizlazna situacija, kakvom je ti predstavljaš, budžeti se smanjuju, a ne povećavaju. A pošto ti znaš bolje od Bele Kuće, onda ono, možda ćeš ti dobiti tu Nobelovu nagradu za ekonomiju. :wicked: Moraš da častiš. ^_^

Možda za jedno 100 godina ga i ubodeš... Kao i ovi pod zemljom iz moje preprošle poruke, naravno. :thumbs:


Edited by JimmyM, 15 December 2012 - 18:27.


#3731 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 16 December 2012 - 15:37

Prijatelju, pa ja sam i govorio o drzavnom dugu, ali nema veze, lepo od tebe sto si stavio taj grafik za Total debt, sam si sebe pokopao.

 

Pa danasnji dug je cak i veci od duga iz Velike depresije i nema nikakvih znakova da ce da se zaustavi. Znaci danasnji Total debt im je najveci u istoriji, ali to je za tebe "sitnica"...

 

Jel sam ja dobro razumeo ili ti govoris da ce carine da spasu USA od deficita ?

 

E pa prijatelju tu ima jedan sitan problemcic : cene u USA idu gore, znaci inflacija, znaci "pad dolara" i standarda.

Da ne govorim da ce USA morati da se odrekne liberalne ideologije i pljune sama sebi u lice itd. Zatim ce i ostale zemlje da uvedu carine i eto ti protekcionizma.

 

I ne vidim kakve veze imaju krize iz 70-ih i 80-ih sa ovom. Jel shvatas prijatelju da je propast Lehman Borthersa 2008. jedan od onih dogadjaja koji ulazi u istoriju, i da se istorija racuna do tog i od tog datuma? Nesto kao Krah berze u oktobru 1929 ili atentat u Sarajevu 1914.

 

I jos jedna stvar KINA<>JAPAN. Ajde ovo procitaj 100 puta, mozda i ukapiras.

 

I jos nesto da te poducim, nije samo Kina u pitanju, mada je ona najbitnija, tu je i skoro cela jugoistocna Azija.

Ajd sad malo navali da nam objasnjavas kako oni pisaju na ulici itd, jedva cekam tvoje "Vickaste" kometare. Pa i nek pisaju po ulici, bitno je da su konkurentni na svetskom trzistu, to je jedino sto je bitno u kapitalizmu.


Edited by brusli, 16 December 2012 - 15:57.


#3732 JimmyM

JimmyM
  • Members
  • 94 posts

Posted 16 December 2012 - 17:20

Prijatelju, pa ja sam i govorio o drzavnom dugu, ali nema veze, lepo od tebe sto si stavio taj grafik za Total debt, sam si sebe pokopao.

Pa danasnji dug je cak i veci od duga iz Velike depresije i nema nikakvih znakova da ce da se zaustavi. Znaci danasnji Total debt im je najveci u istoriji, ali to je za tebe "sitnica"...


Batice, je l ovo ti mene zahebavaš? :mellow:

Pa valjda se vidi lepo po svim mojim grafikonima, mislim, glumiš Džejms Bonda, jer nemaš argumente, pa kao sad pročitaš grafikon i ispadneš pametan? :wub:

Drugo, ako nisi znao, tadašnji GDP im je bio bednih $91.2 billiona, a danas je $15.094 triliona. :kece: Tako da nemoj da laješ u zvezde, već računaj. ^_^

gdp-1929-2004.png


Dakle, da reviziramo, dug je bio veći u tridesetim nego u četrdesetim i ja sam bio u pravu, a ti nisi. :thumbs:

 

 

Jel sam ja dobro razumeo ili ti govoris da ce carine da spasu USA od deficita ?


Teško da razumeš, ti to samo pokušavaš, ima razlike. B-)

Nego šta, Nemačka tako ima suficit, a Klinton ga je ostvario na isti način devedesetih, dok ih Buš nije ponovo smanjio.

 

 

E pa prijatelju tu ima jedan sitan problemcic : cene u USA idu gore, znaci inflacija, znaci "pad dolara" i standarda.

Da ne govorim da ce USA morati da se odrekne liberalne ideologije i pljune sama sebi u lice itd. Zatim ce i ostale zemlje da uvedu carine i eto ti protekcionizma.

 


Ima, al za tebe. ^_^

Nema veze, nije meni teško da ti ponovim.

Dakle, SAD je najveće tržište sveta, veće nego sledećih pet, Japana, Nemačke, Kine, UK i Italije zajedno. :furious:

 

Zna se ko će ga duvati, a ko će ga puniti. :kece:
Čemu nervoza jarane, puno si neurotičan. :lala:

Sa većim carinama, kompanije mnogo teže prodaju na najvećem tržištu sveta i prirodno vraćaju proizvodnju nazad. Osim ako neće da ga dućkaju, naravno. :wicked:

E sad, u SAD-u je sve jeftinije upravo zbog statusa dolara batice, koji nikako da propadne, evo 5 godina već tupiš i ne uspevaš. Mislim ono, blam je je u tvoje ime, uvek sam parlamentaran kao što vidiš.  :wicked:  Evo naprimer, pošto ne kupujem kineske džidžabadže, to ostavljam tebi, al mala analogija, ako je shvatiš, pošto jako teško ide, al da pokušamo, kupio mecu ML prošle godine, bila jeftinija za $6,000 nego u Nemačkoj.

Džordž Soroš je sve to lepo objasnio za pametne ljude, za glupe to teže ide, al uglavnom, bez carina sa dolarom kao reserve currency, SAD će se uvek šlepati sa deficitom.

I kad će to više pasti, meni za 20 godina nikako da padne, smorio sam se fest.

Ja čekam, čekam, al ništa.

Po ovoj temi, ja bih već trebao da sam pod mostom. B-)

 

Trebaš samo da shvatiš jednu sitnicu; likovi koji jednom omaše gube kredibilitet. :kece:

 

I ne vidim kakve veze imaju krize iz 70-ih i 80-ih sa ovom. Jel shvatas prijatelju da je propast Lehman Borthersa 2008. jedan od onih dogadjaja koji ulazi u istoriju, i da se istorija racuna do tog i od tog datuma? Nesto kao Krah berze u oktobru 1929 ili atentat u Sarajevu 1914.


Ko uopšte priča ovde o krizama? :kece:

Ono, ja ne znam je l si završio osnovnu, ali nisam upoznao tromijeg lika, izvini druže, ali slabije kapiraš nego moja rotika. :blush:

Dakle, SAD su za proteklih 50 godina bili samo 5 godina u surplusu i to za vreme Niksona, Klintona i polovinu Bušovog prvog mandata. :lala:

deficit(7-11-07).gif
 

budget_deficit_or_surplus.gif

 

 

I šta je tu novo, u svom najboljem dobu su bili u deficitu.

Kažem ti sine, zelen si ti da bi pričao o Americi.

Nego, ti to ponovo pokušavaš da spinuješ? :wicked:

Možemo mi i tako, nemaš frke, i šta se desilo posle tog istorijskog kraha iz '29?

Napiši nam, jako me interesuje. :blush: B-)

Evo ja ću ti reći, ništa, SAD su postale još jače. B-)

Vidiš kako ti kopaš sam sebe transparentno i otvoreno. :kece:

 

 

I jos jedna stvar KINA<>JAPAN. Ajde ovo procitaj 100 puta, mozda i ukapiras.


Batice, ali ti to ne kapiraš, pa pokušavaš da provučeš školske fore kao suplement. :rotflmao:

Baš ti nešto smeta Japan, nikako da prokomentarišeš zbog čega pokušavaš da ga izvučeš iz diskusije, ono skapirao ti ili ne, Kina je novi Japan iz devedesetih godina. :wub: A sve zemlje u usponu zavise od potrošnje Zapada, što znači da se razvijaju degenerično. Ruke im rastu tamo gde bi trebalo da su noge. :wub:

A to da. Ponavlja se scenario "Velike depresije", ponavlja se scenario budućih bivših "hebača", sve se ponavlja, to je jedino što si ub'o. :kece:

 

 

 

Ajd sad malo navali da nam objasnjavas kako oni pisaju na ulici itd, jedva cekam tvoje "Vickaste" kometare. Pa i nek pisaju po ulici, bitno je da su konkurentni na svetskom trzistu, to je jedino sto je bitno u kapitalizmu.


Vidiš kako ništa ne znaš. :rant:

No, no, no. :wicked:

Oni ne pišaju po ulici, pišaju u balonu, a to je jedino bitno u kapitalizmu. :kece:

A iz priloženog, ti si ekspert za pišanje po ulici. :s_d:

Ako, ako, patriJotski, moramo da pomognemo toj izgoreloj pšenici, pa makar i sopstvenim "robnim" zalihama. ^_^


Edited by JimmyM, 16 December 2012 - 17:54.


#3733 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 16 December 2012 - 20:18

Koliki post, mrzi me da citam, vidim samo da se kliberis, poceo sam ali sam morao da odustanem od kolicine gluposti i infantilnosti.

 

Pretpostavljam da nisi odgovorio kako ce da smanje deficit, ajd bar da si rekao inflacijom, pomislio bi da si ozbiljan sagovornik, ali ovako vise nema smisla.

 

Takodje ne verujem da si se osvrnuo na istorijske extreme kamatnih stopa, pored duga i deficita, vec jelte tvoj odgovor je :rotflmao: .

Pa vidis, evo ti odgovor u tvom stilu :krsta: ...



#3734 JimmyM

JimmyM
  • Members
  • 94 posts

Posted 16 December 2012 - 21:12

Pročitao si ga ti batice dobro, samo nemaš šta da odgovoriš. :kece: Što je još strašnije, ti ni ne znaš kako, osim da se praviš ćorav. :kece:

 

"Izvinite učiteljice, bilo je puno stranica, nisam mogao da naučim. Je l možete ponovo da mi objasnite, pošto pretpostavljam da mi to niste objasnili" :thumbs:

 

Kažem ja, fore iz II 2 su do jaja. :s_w:

 

Razbucao sam te sa prethodnim odgovorom na koji ti ne pretpostavljaš, već znaš kako sam te patosirao sa istim, pa si se ušonjao i bežiš kod učiteljice! :blush:  Ispao si iz igre kolega... GAME OVER :wub:


Edited by JimmyM, 16 December 2012 - 22:27.


#3735 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 17 December 2012 - 11:40

Sinko, nisi svestan koliko ne znas, ti i dalje mislis da je ovo ciklicna kriza a ne sistemska, valjda znas koja je razlika.

 

Blagosloven ti nama u neznanju bio...

 

A ove tvoje nebuloze stvarno nemam nameru da citam, ajd bar da su kratke pa i da prokomentarisem...