Jump to content


Photo
* * * - - 2 votes

Sreća


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
107 replies to this topic

#31 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 05 September 2007 - 21:07

QUOTE(den r&oslash;de bussen @ 2 Sep 2007, 07:36) <{POST_SNAPBACK}>
I još, što se tiče malih stvari: ne znam koliko je moguće u njima uživati dok su ti velike stvari nerešene... ja to svakako nisam umeo dok su mi egzistencijalna pitanja visila o koncu.

Pa ne znam... samo se secam prizora koji mi je neko jednom opisao: Romce od 6-7 godina ulazi u gradski prevoz u Beogradu, pozna jesen je, pada kisa, ono samo u nekom tankom dzempericu, a iz raspuknutih cipela se vide prsti (bez carape). unsure.gif A onda je poceo da veje sneg... A njegove oci - PREradosne. smile.gif Nosic pritisnut uz staklo, i ne skida pogled sa pahuljica. Ne mogu da garantujem da mu je bilo prijatno, ali nije delovalo nesrecno. (Sto ne znaci da ne zasluzuju bolje, sto ne znaci da mogu sve da istrpe, sto ne znaci da su sanjari koji nemaju veze sa stvarnoscu... ranting.gif to je bilo samo dete. smile.gif )

Edited by FranziskaKafka, 05 September 2007 - 21:11.


#32 banderash

banderash
  • Members
  • 1,571 posts

Posted 07 September 2007 - 10:31

QUOTE(den røde bussen @ 2 Sep 2007, 07:36) <{POST_SNAPBACK}>
I još, što se tiče malih stvari: ne znam koliko je moguće u njima uživati dok su ti velike stvari nerešene... ja to svakako nisam umeo dok su mi egzistencijalna pitanja visila o koncu.

U tome se u POTPUNOSTI slazem s tobom !!
Osecam se malo glupo, ali....sta mislis zasto se meni nisu "javljali vrapci", bas iz tih razloga, kad su neke vazne stvari ne resene onda male ni ne primecujes.

#33 Guest_vinska musica_*

Guest_vinska musica_*
  • Guests

Posted 07 September 2007 - 14:09

A meni je jutros za srecu bilo potrebno samo jedno najskromnije tranzistorche... koje, nazalost, nisam imala, pa sam morala da propustim Pescanik.
Jos uvek grizem nokte od besa na moje strujadzije, koje su bas danas nasle da hebavaju ale na trafou. ph34r.gif

#34 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 07 September 2007 - 14:53

Kad vidim kako deca slobodno razmisljaju i delaju koliko god ih roditelji/ odrasli sputavali u tome. smile.gif

#35 Nicol

Nicol
  • Members
  • 751 posts

Posted 08 September 2007 - 10:22

QUOTE(melankolic @ 7 Sep 2007, 15:53) <{POST_SNAPBACK}>
Kad vidim kako deca slobodno razmisljaju i delaju koliko god ih roditelji/ odrasli sputavali u tome. smile.gif

prekrasno, kao i odrasli koji se i dalje znaju igrat wub.gif
osobno znam osjetit nešto slično redbusovom opisu u trenucim dokolice, kada u nekoj neobaveznoj aktivnosti osjetim strast i i uživanje kao u djetinjstvu.
iako, moram priznat, kako moram uložit ne baš beznačajan napor da sačuvam takvu naviku.

koju put mi se čini kako žene puno češće i temeljitije od muškaraca zaključaju zaigranu djevojčicu u sebi, dajući "važnijim i životnijim stvarima" prednost pred igranjem.
ali, unatoč poslu/učenju/dici/peglanju/želja za igrom očito ipak nađe načina da preživi- barem se iz laštik topika tako čini smile.gif

#36 Maya Order

Maya Order
  • Members
  • 518 posts

Posted 08 September 2007 - 10:35

QUOTE(Hippie @ 4 Sep 2007, 04:47) <{POST_SNAPBACK}>
kad me oduva dobra mjuza


poDpis

#37 April

April
  • Members
  • 1,314 posts

Posted 08 September 2007 - 11:18

Za mene je sreca kad o sreci ne razmisljam, vec jednostavno disem i zivim za svaki sekund u sadasnjosti.

Tek kad ti trenuci prodju, onda znam da je to bilo to.

#38 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 08 September 2007 - 17:08

@ den røde bussen

Ne brini, proci ce te. Mislim, taj osjecaj srece i zadovoljstva. S tim sto ce zadovoljstvo vjerojatno trajati nesto duze. (Srecu i Zadovoljstvo ne smatram sinonimima zato jer je sreca u doslovnom smislu bar po meni, tvoj iznenadni i na prvi pogled «nicim izazvan» dozivljaj kojeg bih prije svrstala u euforiju, a sto mi je blize pojmu «sreca».) Uskoro ces poceti primjecivati stvari koje ti se ne svidjaju, nisu ti po mjeri, ukusu. Mozda kolege, ili nesto u sistemu, nebitno. Lako je moguce da ces na kraju biti prilicno razocaran, sve ovisi o tome do koje mjere sad idealiziras.
Inace mi je logicno sto si zadovoljan i sretan. Zadovoljstvo je raditi posao koji volis, za to biti adekvatno placen i slobodan da u materijalnom, pa i duhovnom smislu, svoj zivot kreiras po zelji. Mnogi ljudi nemaju tu privilegiju, pa opet ponekad dozive taj trenutak srece iako su u principu nezadovoljni, premalo placeni, usamljeni. Mozda je taj osjecaj ispunjenosti i srece zapravo cista kemijska reakcija u organizmu - sad lupam, ali je cinjenica da se ne dogadja samo zadovoljnim ljudima. Bojim se da nisam dovoljno jasna, anyway, nadam se da shvacas o cemu pricam. Otprilike prica sa mega zvijezdama koje su zadovoljne s postignucem, ali istovremeno iz nekog razloga ne uspijevaju biti sretne. Sreca je trenutak, uvijek je na dohvat ruke, a stalno izmice – mozda zapravo neki vrlo bitan evolucijski poriv (i zelja) koja nas tjera vise i dalje. (osim kad se ne pretvori u destrukciju tipa droge i sl.) Onaj tko nema nista, zeli bar malo i misli da bi bio sretan. Onaj tko ima malo vise, zeli imati ono sto imaju oni koji imaju vise od njega, a onaj koji ima najvise, zeli samo biti sretan. Usudjujem se reci da na svijetu ne postoji konstantno sretan covjek. Kad bismo stalno bili u tom stanju, vise ne bismo bili sretni, to bi nam postala rutina. Inace rutina sama po sebi nije toliko losa, mnogi ljudi vole nametnutu/svoju, a velika je mudrost nametnutu rutinu posvojiti i s njom biti zadovoljan, jer to znaci sigurnost, a sigurnost je jako bitna. Bar donekle, svima, nagonski – zato smo budni danju, a spavamo nocu. Rutina je i dom, krevet, jutarnja kava, dorucak, listanje novina, setnja, poznata lica, nasmijani prodavac, bar jedno poznato lice – to nam je potrebno i kad to nemamo, trudimo se steci. Mnogi ljudi upravo zbog rutine/sigurnosti koja je jako losa, ali poznata, odbacuju izazove i rizike koji bi mogli donijeti vise, bolje, lakse. Boje se izgubiti to sto imaju. A strah je mocan. Ali sve je ok dok postoji mogucnost izbora. Najgore sto se ljudskom bicu moze dogoditi je silno zeljeti promjenu, a nemati mogucnost izbora. S druge strane, drasticno nam se snize kriteriji kad se tesko razbolimo i ostanemo vezani uz krevet. Onda najednom postanemo svjesni koliko smo bili «sretni» i dali bismo sve na svijetu samo da dobijemo natrag svoju rutinu koliko god losa bila, uz svecano obecanje da cemo ubuduce biti zadovoljni onim sto imamo.
I jos, ne slazem se u potpunosti da srecu ne mozemo sami krojiti. Srecu, bar u spomenutom kontekstu ne, ali zadovoljstvo da. To su one otrcane fraze u koje nitko ne vjeruje, ali rade po sistemu placebo efekta; ako si dovoljno uporan da uvjeris mozak da ces za tri minute popiti kavu iako ces u kipucu vodu staviti vocni caj, razbudit ces se – ovo je znanstveno dokazano.
I jos nesto sto je po meni bitno - ljudi skromni duhom i inteligencijom (kao i oni najmudriji, a zato jer su naucili od ovih prvih) u smislu da ne traze previse, jer ne ocekuju previse i ne opterecuju se previse onim sto je bilo jucer i sto ce biti sutra, zapravo jesu najsretniji ljudi na svijetu. I zato je onaj bosonogi malac bio sretan sto pada snijeg.
Inace, a mrzi me sad da kopam, imam negdje intervju u arhivi, ali je tonski zapis, pa bi mi ionako trebalo vremena da ga prevedem i napisem, (a uostalom tu je betty), ali nedavno je u Splitu u organizaciji MEDILS-a, (Radman) gostovao americki psiholog koji je istaknuo enormne brojke slucajeva depresije koja je u stalnom i zabrinjavajucem porastu. Spominjem ovo jer je netko spomenuo depresiju, a nisam sigurna koliko ona i ima li direktne veze sa srecom. Nekako mi se intuitivno cini da najvise ima veze s nemogucnoscu izbora, tj. odustajanjem. Oni izgube nadu, a to je daleko gore nego nikad ne iskusiti srecu.

#39 djordje geprat

djordje geprat
  • Members
  • 1,455 posts

Posted 10 September 2007 - 17:07

Ne tako davno, početkom ove godine, desilo mi se isto što i našem prijatelju iz Toronta. Prestao sam da radim, da srećem iste ljude u isto vreme na istom mestu, da sam u obavezi da pišem, slušam, pričam. I, osetio sam zadovoljstvo. Imao sam svo vreme ovog sveta. Mogao sam sam sebi da nametnem obavezu i da ona traje koliko ja želim.
E, sad, u toj dokolici počeh da vraćam film i, zaključak je bio da sam rođen i živeo pod srećnom zvzdom, da sam proveo ceo ovoliki život bez ijednog ozbiljnijeg problema, da su me stresne, incidentne i problematične situacije obilazile.

Mislim da su sve to razlozi da se osećam srećnim.

PS: Još da nije ovog Velje Selje i ostalih kabadahija, sreća bi bila apsolutna. No, to je druga tema.

Sve najbolje.

#40 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 14 September 2007 - 10:31

nije nikad apsolutna, sreca.
sto se mene tice, generalno sam uvek srecna (hm...zadovljna :rolleyes: ) u pojedinim segmentima zivota. nikad potpuno, a za sada mi se jos nije desilo ni da se nadjem u stanju potpunog ocaja. ali i to zavisi od vrste licnosti. bojim se da mesam termine sreca/zadovljstvo, ali defintivno postoje ljudi koji se lakse zadovoljavaju pa samim tim i lakse, cesce, duze imaju trenutke srece.
a ono sto je redbus pomenuo u uvodnom postu, da je pozadina njegovog osecaja srece mozda to sto je prestao da radi 9 to 5 job...eh, kako ga razumem!
i ja [ne jos dugo, nadam se] moram da budem na poslu oko 9 (nije bas toliko rigidno ali to je to; jos kad bih izlazila u 17 bilo bi super ali nema sanse, suvise bi bilo rano ;) ). i jako me to iritira, ne duzina radnog vremena vec bas taj neki ustaljeni ritam. a posebno ustajanje :huh:, to mi je nocna mora, ne znam kako se zovem do 11 ujutru otpr, nekako se po inerciji valjda dogegam do tusa, metroa itede. a posebno me iritiraju one face koje po metrou u 8.45 ujutru veselo caskaju skroz budni :) [specijalno zbog njih nabijem mp3 u usi da ne slusam]. e sad, kazem to me sve iritira jako, i jedva cekam (da ne ureknem) da se vratim svom prirodnom ritmu koji definitvno nije rano ustajanje. samo ne mislim da bi mi to donelo osecaj srece, vise neki osecaj olaksanja i vece opustenosti...doduse, i to bi uticalo na moje opste psihicko stanje, samo ne znam dal bi mi donelo srecu.
zanimljiva tema inace.

#41 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 21 October 2007 - 09:56

Prva stvar koja mi već duže vreme pada na pamet kao sinonim za sreću je miran i bezbrižan život u nekoj "normalnoj" zemlji, kultura, ljubaznost, neopterećenost, putovanja van zemlje bar jednom godišnje.

Za sada dosta... :rolleyes:

#42 DOoshko

DOoshko
  • Members
  • 5 posts

Posted 22 October 2007 - 16:40

Po meni tajna sreće je u bezuslovnoj, čistoj i iskrenoj ljubavi. Ljubavi prema sebi i drugima. Zvuči jednostavno, ali u praksi nam treba mnogo vremena da to shvatimo i sprovedemo u delo (mnogima od nas ni ceo život nije dovoljan).Elem, problem je u tome što ljubav prema sebi uslovljavamo uspehom u poslu, vezama itd...Paradoks je u tome da, baš onda kada počnete da volite sebe neprestano i bezuslovno, tada neizbežno dolazi i uspeh, tj. društveno priznanje, а kada uspeh konačno zakuca na vrata, više vam i nije toliko bitan, jer ste srećni i bez njega :rolleyes: ). Ljubav prema drugima je takođe bitna, jer voleći druge vi u stvari volite sebe, jer svi smo mi bili, jesmo i uvek ćemo biti jedno. Sada i uvek i u vekove vekova Amin brate :huh: . Volite se. Vodite ljubav, a ne rat. Ajd vozdra, odo da radim nešto korisno.

#43 DOoshko

DOoshko
  • Members
  • 5 posts

Posted 25 October 2007 - 00:27

Kad bolje razmislim, mislim da sam promašio temu. Ovo o čemu pričam je zapravo blagostanje. Jedinstvo uma, tela i duše.
Kad dobiješ na bingu, položiš ispit bez učenja ili povališ cicu na prvom sastanku, e, to je sreća :rolleyes:

#44 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 25 October 2007 - 00:30

položiš ispit bez učenja ili povališ cicu na prvom sastanku, e, to je sreća :rolleyes:


Ne, to je umece... Sreca je kad ti diploma sama upadne u ruke ili tebe povali cica na prvom sastanku :huh:

#45 muras

muras
  • Members
  • 11,247 posts

Posted 25 October 2007 - 01:58

mislim da je mopasan nedje rekao da se sreca na kraju uvjek svede na odsustvo problema sa varenjem...