Jump to content


Photo
* * * - - 2 votes

Sreća


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
107 replies to this topic

#1 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 01 September 2007 - 21:00

Pre neko veče (eufemizam; bilo je tri ujutru) šetam ja relativno praznim ulicama u mom kraju (na putu do bankomata - došlo mi bilo da prošetam unsure.gif ) i odjednom me preplavi neizmerni osećaj sreće i zadovoljstva. Bio je toliko intenzivan da sam zastao na nekoliko trenutaka, dok mi se od uva do uva razvlačio ogroman kez, i glasno izgovorio "Ybt., pa ja sam srećan. Srećan. Srećan." (Da me znate, znali biste da je ovo -- na mojoj skali reakcija i imajući na umu moj temperament -- prilično burna emotivna manifestacija, gotovo euforija; nešto kao doing the chicken dance za ljude koji se lakše uzbuđuju).

Pozadina ove male epizode ispunjenosti osećanjem čiste i nepatvorene sreće je da sam nekoliko dana pre toga prestao da radim svoj dotadašnji skoro-9-to-5 posao, što znači da nema više ustajanja svaki dan u 7:00, prolaženja kroz iste grozomorno dosadne korake jutarnjih brzinskih priprema za spoljašnji svet (peglanje hleba, stavljanje košulje u toster, mazanje džema na pantalone...) u jutarnjem bunilu, intravenskog uzimanja espresa, enormnog prezira za nasmejane jutarnje džogere (i mizantropskih poriva da ih sapletem) koji teko veselo i puni energije lakonogo proleću kraj mene dok se vucaram prema stanici metroa, odmahivanja rukom na svako “How are you?” koje čujem od kolega i uzvraćanje pozdravom “Good moaning” (i činjenica da ga samo kapiraju dve osobe na poslu koje su gledale 'Allo 'Allo)...

Šta hoću da kažem? Mene rutina i ponavljanje stvari iz dana u dan čine duboko nesrećnim. Isto važi i za ustajanje rano ujutru i nemogućnost da radim uveče i noću (tad sam najproduktivniji). Osećaj da neko drugi (tj. poslodavac) u tolikoj meri određuje moje vreme da moram da idem protiv prirodnog ritma svog organizma mi uliva osećaj zatočenosti, bespomoćnosti, i... ono... Weltschmerza. Kako sada stvari stoje u mom poslovnom životu, čini se da, uz malo brižljivog planiranja, nikada više neću morati da radim na taj način; moći ću u najvećoj meri sam da odlučujem kad radim (nije da ću raditi išta manje nego do sada) a kad ne i da ustajem kad poštari već s kolegama piju prvo pivo. I, iako i dalje postoje periodi od-do, u kojima ću morati da budem na tom-i-tom mestu i da radim to-i-to, ti periodi su sada pomereni na vreme kad se sav pošten svet vraća s posla, ili se upravo sprema da krene kući, a oni prokleti jutarnji džogeri već fizički i mentalno posustaju, počinju da zapliću jezikom, i zevaju. I, shvatih to veče, ove četiri 9-to-5 godine koje su se sada završile su bile najstresnije godine mog profesionalnog života i uspele su da isisaju iz mene skoro svaki trag osobe koja sam bio pre njih.

Znam da zadovoljstvo poslovnim životom čini samo jednu komponentu sreće i da je to što ja sada osećam sreću ne samo posledica otklanjanja uzroka moje pređašnje mizerije, već i činjenice da i na ostalim poljima imam život kakav želim, s ljudima kakve želim, i na mestu koje volim. Nego, eto, to je ono što ovih dana doprinosi porastu mog 'ličnog nivoa sreće'.

Pa htedoh formulisati neko ovakvo pitanjce (ako ikog zanima da o tome piše): Šta vas lično čini srećnim ili šta bi bilo potrebno da se desi da biste postali srećni(ji)? I bilo šta drugo što biste napisali na temu sreće.

Edited by den røde bussen, 01 September 2007 - 21:12.


#2 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 01 September 2007 - 22:34

Ovaj... taj tvoj osecaj ne mora da bude izazvan nekim konkretnim dogadjajem/dozivljajem, niti nejasnom svescu o njemu, ni akumulacijom "pozitivnih" trenutaka... To prosto dodje. smile.gif
Ja mogu da imam takav "kez" i kad imam samo 20 dinara u dzepu, a plata je za 3 dana... ili kad nedostaju druge stvari, osobe itd. Mogla bih tacno da navedem bar 8 (sasvim obicnih) stvari koje nedostaju do nekakve maksimalne ludacke srece biggrin.gif, ali mi je bitnije da ne gubim taj nivo "pozitivne nule". Nije to nikakvo uljuljkivanje niti zavaravanje (slatki limun), niti inertnost, naprotiv - bitno je da ovo UVEK postoji, sve ostali preko toga je OGROMAN PLUS. smile.gif I, kao sto rekoh, tu pozitivnu nulu ne moze nista da narusi, cak ni migrena (ali postoje lekovi protiv glavobolje). smile.gif Patnja bliskih i dragih ljudi, stvorenja? Ne narusava, ali ozbiljno uzdrmava (srecom, "nula" je postala vrlo elasticna). Dakle, ne optimizam u smislu da je ovde i sad NAJBOLJE, nego da i u tome moze da se uziva, a kad vec moze u tome - sta bi tek bilo da postoji nesto vise, bolje itd.! smile.gif
Sto, opet, ne znaci da idem ulicom cerekajuci se. Pre ce biti da delujem namrsteno (narocito kad boli glava), ali cim progovorim, makar i sa nepoznatima, "probija" taj tzv. pozitivan duh.
Ne mogu mi nista ni skoro profesionalni namcori koji imaju "zadatak" da sire losu volju. cool.gif
Mozda je poenta uzivanje u tzv. malim stvarima... ko zna. Ali i tu vreba opasnost da prestanes da trazis velike jer su male dostupnije, a velike traze i odricanje (uzivanje tek na kraju). Ali ko ne zna sta je radost kad npr. (lupam, zaista) operes sudove, ili ti nikne avokado, kad te pozove neko telefonom, ili citas strip sa *0+ godina tongue.gif, ili kad jedes u krevetu, prevedes neki tezak tekst u rekordnom roku, odlucis da ucis irski itd. - taj ne razume o cemu pricam. smile.gif
Bitno je, izgleda, ostati dete u dusi. Jer samo ono moze da se raduje sto npr. vidi pticicu, ili macu kako piski u pesak itd. biggrin.gif
Mozda je bitnije davanje drugima. U svakom smislu. Ali to samo pominjem, primeri izostaju - necu da ispadne da sam neka super dusa od coveka (zene) itd.

"Najveci" kez mi je kad posmatram svoje macke kad su zdrave, kad ih nista ne boli, kad su site, ciste, na toplom, mekanom, sigurnom, pa makar i da samo spavaju, da ne predu, da ih ne mazim (=uznemiravam dok spavaju). smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif smile.gif
Kad se ovo prenese na drage osobe, onda je to TO.

Prvi pravi "kez" se i meni desio u nekoj cudnoj ulici, padalo je vece i bila je zima. Videla sam macku (opet ta predivna stvorenja) kraj nekog kontejnera, obasjanu slabim svetlom svetiljke - i sve je bilo OK. (Mastoviti zlobnici bi pominjali nekakva otkrovenja, Sveti duh i ko zna kakve gluposti. lol_2.gif ) A razloga nije bilo. Jos manje takvih koje ti pominjes.
I to traje vec 11 godina.

Mozda objektivno i nisam srecna, mozda ima nekog i ko me sazaljeva itd. ali subjektivno jesam. Mozda ima i trenutaka kad bih se menjala s nekim, ali to sigurno nisu trenuci kad je na licu "kez" (kao upravo sad smile.gif ).

Mozda bas i nemam razloga za kez, ali ako je on vec tu - zasto ga terati? Mozda je on glavni razlog. "Ziveti od zivota"?
Mozda bas i ne umem da se radujem velikim radostima (a njih mozda i nema), ali sam naucila da dobro "plivam" kroz teskoce...

smile.gif

P.S. Zasto svako iskreno pisanje ispadne pateticno? sleep.gif Hm, da... nocas cu raditi nesto za racunarom do 3-4 ujutru... zar treba reci da ce biti DIVNO? smile.gif (Tj. rezultat ce biti divan, ali i sam proces. Hm... mozda je mudrost uzivati u PROCESU? (Ne Kafkinom. laugh.gif (Mada... sto da ne...)))

Edited by FranziskaKafka, 02 September 2007 - 04:32.


#3 Maya Order

Maya Order
  • Members
  • 518 posts

Posted 01 September 2007 - 22:37

da skratim

There's no point to any of this. It's all just a... a random lottery of meaningless tragedy and a series of near escapes. So I take pleasure in the details. You know... a quarter-pounder with cheese, those are good, the sky about ten minutes before it starts to rain, the moment where your laughter become a cackle... and I, I sit back and I smoke my Camel Straights and I ride my own melt

#4 betty

betty
  • Members
  • 1,130 posts

Posted 01 September 2007 - 23:07

Heh. Ovih dana se bas bavim istim mislima. Potpuno sam ekstaticna zbog Zivotne Promene i nista mi nije tesko i samo se kezim okolo... Ali u stvari se uglavnom radi o tome da volim promene kao takve. Imala sam razne vece promene i ranije (vise puta zivela napolju, promenila 3 osnovne i 2 srednje skole, selila se i po Beogradu...), i uvek je obrazac isti: prvo ushicenje i visak energije, onda opadanje euforije, pa neki plato, pa teska kriza kroz nekoliko (ili malo vise) meseci. Uglavnom, jer nije da bas ne volim rutinu, ali ta rutina mora da bude moja. Ona beogradska, kucna, ta je OK, nju znam, ona je prosto tu i takva kakva jeste i ne pridajem joj paznju. Ali bilo koja druga, koju ne osecam kao svoju, koja se sastoji iz gomile tudjih sitnih pravila zivljenja, baca me u tesku depresiju. Pa onda depra prodje, i polako i ta rutina postane moja, internalizovana, i idemo dalje.

Bice me dosta na forumu ove zime rolleyes.gif

Edited by betty, 01 September 2007 - 23:08.


#5 nonick

nonick
  • Members
  • 1,843 posts

Posted 01 September 2007 - 23:47

Krajem septembra kad vec nije vreme za kupanje, skochish sa stena i zaronish u hladan, tamno plavi ali providan Huron i prvo shto vidish kad izronish je sunce iznad drveca i osmeh voljenih.

#6 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 02 September 2007 - 03:57

javljam se na temu poučen sopstvenim iskustvom

generalno,imao sam razloga da uživam u svakom danu ove godine,iznenada mi je umro otac,nedavno...pa imam osećaj da je
poimanje sreće stvar trenutka i da se ne može upražnjavati na duži period,verovatno osećaj sreće osećamo na momenat i stalno težimo istom sad.gif

#7 angelfish

angelfish
  • Members
  • 186 posts

Posted 02 September 2007 - 04:07

Jeremijo, sve sto ti jos fali za aaapsooolutnu srecu je partija lastisa sa nama smile.gif
Ne, ozbiljno, savrseno znam kako se osecas, takodje znam i kako blesavo izgledam kad se cerekam ulicama malog grada.
Prosto, treba nam malo, ali pravih stvari.
Navijaaamo za avtobus. biggrin.gif

#8 FranziskaKafka

FranziskaKafka
  • Banned
  • 1,099 posts

Posted 02 September 2007 - 04:52

QUOTE(fat moe @ 2 Sep 2007, 04:57) <{POST_SNAPBACK}>
iznenada mi je umro otac,nedavno...pa imam osećaj da je
poimanje sreće stvar trenutka i da se ne može upražnjavati na duži period,verovatno osećaj sreće osećamo na momenat i stalno težimo istom sad.gif

Pa moze bar malo... ako na vreme shvatis da treba "drugacije", da treba "uzivati" dok mozes. Ko ima (ili je imao) nekog najblizeg na hemoterapiji - taj zna o cemu pricam... I onda je svaki dan uzivanje (koliko mozes), svaki dan bukvalno kao poslednji.
"Srecno macje detinjstvo..." (pa makar macka imala i 7 godina biggrin.gif) - mislim da to "ugadanje" zaista treba preneti na neke ljude... It feels sooooooooo good. smile.gif
Hm... kad bolje razmislim... znam da ima ljudi (mada jesu retki) koji nemaju ni novca, ni posao (ni sansu da ce ih imati), ni partnera, ni izgled, ni prijatelja (osim 1-2), cak ni sopstveni dom, zdravlje... pa ipak "guraju". Zive bolje od vecine najvise zbog toga sto ne padaju u depresiju. I sto se smeju i bez alkohola, droge ili mentalnih bolesti - a i sta ce drugo, keep smiling/laughing. smile.gif

"No need to run and hide, it's wonderful, wonderful life". smile.gif

#9 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 02 September 2007 - 06:36

QUOTE(FranziskaKafka @ 2 Sep 2007, 00:34) <{POST_SNAPBACK}>
Mozda je poenta uzivanje u tzv. malim stvarima... ko zna. Ali i tu vreba opasnost da prestanes da trazis velike jer su male dostupnije, a velike traze i odricanje (uzivanje tek na kraju). Ali ko ne zna sta je radost kad npr. (lupam, zaista) operes sudove, ili ti nikne avokado, kad te pozove neko telefonom, ili citas strip sa *0+ godina tongue.gif, ili kad jedes u krevetu, prevedes neki tezak tekst u rekordnom roku, odlucis da ucis irski itd. - taj ne razume o cemu pricam. smile.gif
Bitno je, izgleda, ostati dete u dusi. Jer samo ono moze da se raduje sto npr. vidi pticicu, ili macu kako piski u pesak itd. biggrin.gif
Mozda je bitnije davanje drugima. U svakom smislu. Ali to samo pominjem, primeri izostaju - necu da ispadne da sam neka super dusa od coveka (zene) itd.


Za ovo sa detetom u duši si sasvim u pravu. U prethodne četiri godine sam gledao kako komad po komad, zrnce po zrnce, to dete nestaje i kako ga zamenjuje nešto mehaničko i mnogo dosadno; robot koji svakog dana u isto vreme radi istu stvar. Al' šta ćeš... prve godine nakon imigracije; valja krenuti od nule i izboriti se za svoje mesto pod suncem; svakoj šuši (i velikim delom sebi) svašta izdokazivati. No, sad kad sam se prilično dobro izborio za to mesto (a i dalje iz meseca u mesec postaje sve bolje i sigurnije), vidim da je došao trenutak da do'vatim defibrillator i malo zap-nem šta god je ostalo od tog unutrašnjeg deteta. Preozbiljan sam postao; vreme je da za deozbiljizaciju©#

...

I još, što se tiče malih stvari: ne znam koliko je moguće u njima uživati dok su ti velike stvari nerešene... ja to svakako nisam umeo dok su mi egzistencijalna pitanja visila o koncu. Ali, eto, rešila se nekako (jedno po jedno, tokom poslednjih nekoliko godina), a onda je bilo ostalo pitanje nalaženja posla koji neće silovati moj bioritam. Pa se i to rešilo.

Ovih poslednjih nekoliko 9-to-5 meseci sam proveo u nekoj vrsti magnovenja, sve čekajući septembar i konačni prelazak na režim koji mi odgovara. Na jutarnjem poslu uključivao 2% mozga (koliko mi je potrebno za prosečan dan u ESL učionici), čitao neke svoje psihoneurolingvističke knjižurine kad god bi oni (učenici) nešto radili, i provodio se lepo s kolegama na svakom odmoru i posle posla. A život je počinjao posle posla. Pošto celog leta nisam imao neke posebne obaveze na fakultetu, a ovo drugo što predajem predavao tek po neko veče nedeljno, bio sam se posvetio uživanju u svim stvarima koje ovaj grad ima da ponudi tokom leta: restorani, kafići, parkovi, jezero, vucaranje po raznim delovima grada... Al' ne lezi magarče. Stalno mi je nad glavom visilo to da moram da se sprovedem u krpe kako znam i umem oko ponoći (bez 7 sati sna sam... ne pitaj), i da ujutru opet moram da se nacrtam na određenom mestu u određeno vreme. I po kvadrilijarditi put ponovim neke (ili sve) od ukupno 315 automatizovanih učioničkih rutina. dry.gif (E, pomislio bi čovek da sam imao najgori posao na svetu, a nije... nego mene, kao što rekoh gore, rutina i odsustvo potrebe da mislim u.b.i.j.a.; nije problem u predavanju - kad predajem neke druge stvari, itekako moram da imam uključen mozak na 100% kapaciteta 100% vremena).

...

QUOTE(fat moe @ 2 Sep 2007, 05:57) <{POST_SNAPBACK}>
javljam se na temu poučen sopstvenim iskustvom

generalno,imao sam razloga da uživam u svakom danu ove godine,iznenada mi je umro otac,nedavno...pa imam osećaj da je
poimanje sreće stvar trenutka i da se ne može upražnjavati na duži period,verovatno osećaj sreće osećamo na momenat i stalno težimo istom sad.gif


Prvo, moje saučešće.

Drugo, iako se delimično slažem sa time da je sreća pitanje trenutka, postoji i nekakav generalniji osećaj sreće i zadovoljstva svojim životom... neki prosek tokom dužeg vremenskog perioda... kad živiš u skladu sa svojim potrebama i porivima i imaš toliki-i-toliki-deo onoga što (misliš da) ti treba. Ono kao kad u novinama objave liste zemalja gde su ljudi generalno srećni i onih gde su manje srećni... E, taj moj generalni indeks sreće je nesumnjivo porastao za dosta veliki broj srećopoena, kezbodova, ili kako god se već zvala merna jedinica za sreću i zadovoljstvo, što tokom poslednjih pet godina, što ovom najsvežijom promenom.

Edited by den røde bussen, 02 September 2007 - 18:50.


#10 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 02 September 2007 - 06:51

QUOTE(betty @ 2 Sep 2007, 01:07) <{POST_SNAPBACK}>
Heh. Ovih dana se bas bavim istim mislima. Potpuno sam ekstaticna zbog Zivotne Promene i nista mi nije tesko i samo se kezim okolo... Ali u stvari se uglavnom radi o tome da volim promene kao takve. Imala sam razne vece promene i ranije (vise puta zivela napolju, promenila 3 osnovne i 2 srednje skole, selila se i po Beogradu...), i uvek je obrazac isti: prvo ushicenje i visak energije, onda opadanje euforije, pa neki plato, pa teska kriza kroz nekoliko (ili malo vise) meseci. Uglavnom, jer nije da bas ne volim rutinu, ali ta rutina mora da bude moja. Ona beogradska, kucna, ta je OK, nju znam, ona je prosto tu i takva kakva jeste i ne pridajem joj paznju. Ali bilo koja druga, koju ne osecam kao svoju, koja se sastoji iz gomile tudjih sitnih pravila zivljenja, baca me u tesku depresiju. Pa onda depra prodje, i polako i ta rutina postane moja, internalizovana, i idemo dalje.

Bice me dosta na forumu ove zime rolleyes.gif


Da, dobra je ovo formulacija, moja rutina, ne tuđa.

...

Obrazac o koji si pomenula je upravo tipičan za vrstu Životne Promene o kojoj govoriš u svom postu. I nesumnjivo si sada u onome što zovu the honeymoon stage. Uživaj dok traje. Kezi se svima. Grli bandere... whatever.

A kad pritisne kriza, visi na forumu, zovi drage ljude telefonom, radi stvari koje ti pružaju zadovoljstvo, ali ne zaboravi dve stvari: nemoj ni tada da se povlačiš u sebe i minimalizuješ interakciju s okolinom i seti se da je tvoja reakcija sasvim prirodna i da svi koji se presele kroz nju prođu na ovaj ili onaj način.

A znaš šta? Znam i nekoliko ljudi kojima kriza nikad ni nije nastupila, i evo ih u honeymoon fazi i posle više godina. (Ili to ili se baš ono žestoko foliraju unsure.gif ).

Edited by den røde bussen, 02 September 2007 - 06:52.


#11 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 02 September 2007 - 06:58

QUOTE(angelfish @ 2 Sep 2007, 06:07) <{POST_SNAPBACK}>
Jeremijo, sve sto ti jos fali za aaapsooolutnu srecu je partija lastisa sa nama smile.gif


Već sam počeo kondicione pripreme. laugh.gif

#12 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 02 September 2007 - 08:12

QUOTE(betty @ 2 Sep 2007, 00:07) <{POST_SNAPBACK}>
Ali u stvari se uglavnom radi o tome da volim promene kao takve...

... jer nije da bas ne volim rutinu, ali ta rutina mora da bude moja!

... i idemo dalje!


Što jes, jes... Stvarno nemam šta da dodam.

Betty je sve rekla... thumbsup.gif

Edited by dare..., 02 September 2007 - 08:14.


#13 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 02 September 2007 - 08:55

Sreca je individualna percepcija... Interesantno je, zar ne, da su neki ljudi srecni (kad se odgore gleda) ni sa cim, a neki nisu srecni a cini se da imaju svet pod nogama (primer onog plavog nosatog glumca koji je pokusao samoubistvo nedavno).

Najinteresantnije pitanje je sta je minimum da bi se bio srecan i da li covek ZAISTA treba da ima ono sto je zacrtao da bi bio srecan?

Moj moto je: ako ne mozes da budes srecan SADA sa svime onime sto imas (i nemas), neces biti srecan ni da imas sve sto ti se cini da ti fali do srece. Sindrom "sirote male bogatasice" upravo dokazuje ovu moju teoriju. Ne mozes od spolja da imas nista sto ce da te ucini srecnim iznutra. Sreca dolazi within.

NAJBITNIJA komponenta da bi se bio srecan je licna ODLUKA ili resenost da, bez obzira na trenutno stanje, zasluzujemo srecu. Znaci, bez obzira sto sam spavala celo jutro a trebala sam da odradim gomilu stvari, bez obzira na dzapanje sa muzem/zenom, na posao, na sve ono sto bi voleli da je drugacije a nije - nasom ili tudjom krivicom, SADA je pravo vreme za srecu. Bez obzira sto nisam radila sto sam rekla da hocu, sto nisam drzala rec, sto nisam slusala ovo ili ono, sto nisam odolela iskusenjima, zasluzujem srecu sad i odmah.

Na taj nacin sreca preraste iz euforicnog sad-pa-ko-zna-kad dozivljaja u stalni osecaj ispunjenosti & blazenstva.

Edited by Viloticka, 02 September 2007 - 08:57.


#14 djeneralche

djeneralche
  • Members
  • 1,135 posts

Posted 02 September 2007 - 10:13

Posle
Akron-Family - Love Is Simple (2007)3 - Don't Be Afraid, You're Already Dead.mp3
osmeh na lice uz
Akron-Family - Love Is Simple (2007)6 - There's So Many Colors.mp3
smile.gif

#15 angelfish

angelfish
  • Members
  • 186 posts

Posted 02 September 2007 - 13:14

QUOTE(den røde bussen @ 2 Sep 2007, 07:58) <{POST_SNAPBACK}>
Već sam počeo kondicione pripreme. laugh.gif


Ne mogu da odolim, moram da ti kazem kako je tvoje raspolozenje i opis istog prosto zarazan.
Cesto smo okruzeni depresivcima, mracnim licima i prezaposlenim neopustenim osobama.'
Ponekad se osecam kad sam tako beskrajno i bezuslovno srecna, kao neko ko je neodgovoran, blesav, nezreo -pored tih mracnjaka, a znam da nije tako.
U svakom slucaju, odlican topic i jos bolje preneseno raspolozenje na okolinu.

P.S. ovo za lastis sam najozbiljnije mislila biggrin.gif