Jump to content


Photo

Tito


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3392 replies to this topic

#46 stoyo

stoyo
  • Members
  • 52 posts

Posted 21 July 2007 - 17:03

Управо прелиставам Дедијеров "Дневник". Аутор је својевремено имао статус великог врача задуженог за колективно памћење.

Одавно нисам отворио књигу написану са мање стила и више искључивости. То је једна непробављива тротомна маса пропагандног материјала. Досадно, патетично, отворено лажно...одвратно.

На жалост, Дедијер међу ондашњом армијом апологета и хагиографа, тако неталентован, сиров и острашћен, промашен , још и личи на писменог човека!

Не спорим чињеницу да је комунистички период значио општу модернизацију југословенског друштва...електрификација, индустријализација, масовно описмењавање, општи напредак и сл... Могли смо да се шепуримо и сами себе убедимо да смо важни, могли смо чак и неке друге да уверимо у то.

Ипак, преврћући остатке ове "самоуправне" литературе која је дељена бесплатно, преко синдиката, заједно са полуткама и чварцима, мислим да се не бих суздржао, а да не будем опозиција ондашњем режиму, и онаквом социјализму.

#47 April

April
  • Members
  • 1,314 posts

Posted 21 July 2007 - 17:07

Slazem se, ali ovde se ne prica o jadnom Trabantu, vec o Sumaheru koji je umeo da vozi i taj Trabant belosvetskim drumovima

#48 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 21 July 2007 - 17:19

QUOTE(siroma @ 21 Jul 2007, 17:42) <{POST_SNAPBACK}>
najnovije svetlo je da je urnisao srbe pripremajuci teren za ovo danas
a jedino interesantno je to da se njegova smrt vremenski poklapa sa zahtevom vatikana amerima da uniste jugoslaviju i srbiju

tito je bio blesa - pajac vladara iz senke
izigravao je nesto a sve zahvaljujuci tome sto je gazio srbiju



Jeste... Kud Vatikan okom, Amerika skokom... Amerika je zemlja koju su osnovali protestanti, bežeći od vatikanskog progona. I dan danas je vlast u rukama WASP-ova (White Anglo-Saxon Protestant ili, u prevodu, belac, protestant, poreklom iz Engleske, Nemačke Holandije ili uopšte severozapadne Evrope). Vole papu isto kao i on njih smile.gif . U celoj istoriji su imali par katolika za predsednike, ostalo su sve bili protestanti.

Drugo... zašto bi Vatikan uništavao bilo koju zemlju? Sve što njih zanima je da katolici svuda po svetu uredno idu u crkvu i da daju parice. Zato ruše komunističke režime, ali im uništenje zemalja nije u interesu, jer bude manje parica kad je sirotinja. Da je u Jugoslaviji pao komunizam i da je narod krenuo u crkvu, bili bi više nego zadovoljni, opstala Jugoslavija kao zemlja ili ne...

Edited by Yossarian, 21 July 2007 - 17:21.


#49 stoyo

stoyo
  • Members
  • 52 posts

Posted 21 July 2007 - 17:29

Треба рећи да нам је економија била потпуно неефикасна, држава бирократизована ван сваке мере, постојао је један вулгаран култ личности.

Неко рече како смо били "културно отворени". То је тачно, ако се наша ситуација пореди са контролисаном паранојом у Совјетском Савезу. Ако се ондашња Југославија пореди са заиста слободним друштвима западне Европе, слика је суморна.

Владала је гадна идеолошка мемла, независним ауторима су запушавана уста и то само зато што се Титу нешто није свидело, или још горе, зато што је неки од Титових полтрона помислио да се Титу то можда не би свидело.

Као седмогодишње дете морао сам у униформи да се заклињем на верност самоуправљању и "идејама за које се борио друг Тито", а да при том нисам ни знао шта реч "идеја" значи. Морао сам напамет да рецитујем како "волим Тита" и како је Тито чувао "мале курире" за време рата-и-није-дао-да-они-сами-ложе-ватру-по-киши-него-им-је-друг-тито-сам-наложио ватру-да-се-згреју итд...

Манте ме тога..... mad.gif

#50 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 21 July 2007 - 18:10

QUOTE(stoyo @ 21 Jul 2007, 18:29) <{POST_SNAPBACK}>
Треба рећи да нам је економија била потпуно неефикасна, држава бирократизована ван сваке мере, постојао је један вулгаран култ личности.

Неко рече како смо били "културно отворени". То је тачно, ако се наша ситуација пореди са контролисаном паранојом у Совјетском Савезу. Ако се ондашња Југославија пореди са заиста слободним друштвима западне Европе, слика је суморна.

Владала је гадна идеолошка мемла, независним ауторима су запушавана уста и то само зато што се Титу нешто није свидело, или још горе, зато што је неки од Титових полтрона помислио да се Титу то можда не би свидело.

Као седмогодишње дете морао сам у униформи да се заклињем на верност самоуправљању и "идејама за које се борио друг Тито", а да при том нисам ни знао шта реч "идеја" значи. Морао сам напамет да рецитујем како "волим Тита" и како је Тито чувао "мале курире" за време рата-и-није-дао-да-они-сами-ложе-ватру-по-киши-него-им-је-друг-тито-сам-наложио ватру-да-се-згреју итд...

Манте ме тога..... mad.gif



O, slažem se, i ovo treba da uđe u svaki objektivan udžbenik istorije. Ne priželjkujem povratak u te dane, povratak komunizma ili novog Tita, daleko bilo, višepartijska demokratija je najmanje loš od svih sistema, ostali su dokazano gori, uključujući i naš vajni eksperiment u Titovo vreme.

Smeta mi što se Titu i toj državi poriču sve zasluge, kojih je ipak bilo, što ga u Srbiji smatraju za srboždera, koji je radio protiv Srbije, a u Hrvatskoj najvećim izrodom, koji je svu vlast dao Beogradu, a od Hrvatske napravio koloniju blink.gif . Vreme SFRJ se opisuje maltene kao da smo bili Severna Koreja... a u drugom svetsskom ratu su nas ili oslobodili četnici ili nije ni trebalo boriti se protiva Nemaca jer su oni nama sve najbolje želeli, nego nas engleski špijuni uvukoše u rat... Svašta se danas piše i priča, i muka mi je od toga.

#51 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 21 July 2007 - 18:38

Svidjalo se to nekome ili ne, Titova Jugoslavija bila je prosperitetna zemlja, koja je isla napred. Nije Tito bio bez mana; naprotiv, bio je "mek" diktator i ortodoksni komunista, ali su stanovnici zemlje kojoj je bio na celu ziveli iz godine u godinu sve bolje.
Kao i svakoj drugoj istorijskoj licnosti, i njemu ce istorija suditi, ali to, svakako nije histericna pomama savremenih srpskih desnicara i antikomunista; a ta istorijska ocena, uz sve mane, siguran sam, nece u konacnom obracunu biti negativna.

Edited by vladan, 21 July 2007 - 18:40.


#52 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 21 July 2007 - 18:49

Izgleda da nisu svi gledali "Tito i ja"?!

#53 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 21 July 2007 - 18:58

A neko je, opet, gledao za sve nas. dry.gif

#54 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 21 July 2007 - 19:19

Ti, ocigledno, nisi...
"Da li volim druga Tita, i zasto?"
Sta bi Arlekino ti napisao na tu temu pismenog zadatka za osnovce?

#55 ArleKino

ArleKino
  • Members
  • 2,390 posts

Posted 21 July 2007 - 19:24

Ne bih napisao ništa iz prozaičnog razloga što nisam osnovac. cool.gif

#56 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 21 July 2007 - 22:34

QUOTE(COMMANDANTE @ 20 Jul 2007, 15:43) <{POST_SNAPBACK}>
Ma stari je bio pojam za sve ove novopecene politicare/lopove.

Da mi je ovo neko rekao pre dvadeset godina verovatno bih zestoko osporio ali nakon svega u poslednjih 20 godina moram da se slozim sa tvojom izjavom.

#57 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 21 July 2007 - 22:56

QUOTE(stoyo @ 21 Jul 2007, 17:29) <{POST_SNAPBACK}>
Треба рећи да нам је економија била потпуно неефикасна, држава бирократизована ван сваке мере, постојао је један вулгаран култ личности.

Неко рече како смо били "културно отворени". То је тачно, ако се наша ситуација пореди са контролисаном паранојом у Совјетском Савезу. Ако се ондашња Југославија пореди са заиста слободним друштвима западне Европе, слика је суморна.

Владала је гадна идеолошка мемла, независним ауторима су запушавана уста и то само зато што се Титу нешто није свидело, или још горе, зато што је неки од Титових полтрона помислио да се Титу то можда не би свидело.

Као седмогодишње дете морао сам у униформи да се заклињем на верност самоуправљању и "идејама за које се борио друг Тито", а да при том нисам ни знао шта реч "идеја" значи. Морао сам напамет да рецитујем како "волим Тита" и како је Тито чувао "мале курире" за време рата-и-није-дао-да-они-сами-ложе-ватру-по-киши-него-им-је-друг-тито-сам-наложио ватру-да-се-згреју итд...

Манте ме тога..... mad.gif




1.Треба рећи да нам је економија била потпуно неефикасна, држава бирократизована ван сваке мере, постојао је један вулгаран култ личности.

Mene ovo podseca na jedno nesto kasnije vreme, samo sa jednom malom razlikom: pored nefikasne ekonimije, birokratizovane drzva i kulta licnosti, stanovnici te drzave zive ogradjeni bodljikavom zicom

2.Неко рече како смо били "културно отворени". То је тачно, ако се наша ситуација пореди са контролисаном паранојом у Совјетском Савезу.

Ta kontrolisana paranoja je sada zamenjena pranojom o Amerima

3.Владала је гадна идеолошка мемла, независним ауторима су запушавана уста и то само зато што се Титу нешто није свидело, или још горе, зато што је неки од (Титових) полтрона помислио да се Титу то можда не би свидело.

Da li ovo opis stanja u Srbiji danas?

4.Као седмогодишње дете морао сам у униформи да се заклињем на верност самоуправљању и "идејама за које се борио друг Тито", а да при том нисам ни знао шта реч "идеја" значи. Морао сам напамет да рецитујем како "волим Тита" и како је Тито чувао "мале курире" за време рата-и-није-дао-да-они-сами-ложе-ватру-по-киши-него-им-је-друг-тито-сам-наложио ватру-да-се-згреју итд...

Danas se deca u Srbiji dive Arkanu i njemu slicnima...Zaista sve divni ljudi i patriote!


U svakom slucaju, generacije koje su odrasle u vreme Titovog rezima su danas relatinvno produktivni ljudi, koji su u tom rezimu imali dovoljno uslova da steknu obrazovanje na svetskom nivou, i da se ne postide svoje zemlje i skole koju su zavrsili ako ih ikada zivot odvede u neku drugu zemlju. A sta se desava danas?

Svi oni koji se iz petnih zila dokazu da se za vreme Tita lose zivelo, neka se malo okrenu oko sebe danas i prestanu da traze uzroke svog neuspeha u jednom relativno davno proslom vremenu.

#58 donbatan

donbatan
  • Members
  • 1,985 posts

Posted 21 July 2007 - 23:10

QUOTE(outcast @ 21 Jul 2007, 23:56) <{POST_SNAPBACK}>
4.Као седмогодишње дете морао сам у униформи да се заклињем на верност самоуправљању и "идејама за које се борио друг Тито", а да при том нисам ни знао шта реч "идеја" значи. Морао сам напамет да рецитујем како "волим Тита" и како је Тито чувао "мале курире" за време рата-и-није-дао-да-они-сами-ложе-ватру-по-киши-него-им-је-друг-тито-сам-наложио ватру-да-се-згреју итд...

Danas se deca u Srbiji dive Arkanu i njemu slicnima...Zaista sve divni ljudi i patriote!


А која је разлика између њих? Први је убијао за Коминтерну, други за УДБ-у.

#59 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 21 July 2007 - 23:18

QUOTE(stoyo @ 21 Jul 2007, 18:29) <{POST_SNAPBACK}>
????? ???? ?? ??? ?? ????????? ???? ??????? ??????????, ?????? ??????????????? ??? ????? ????, ???????? ?? ????? ???????? ???? ????????.

??? ???????????? ???? ????? ??? ? ???????? ?? ?? ???????? ?? ??????? ????????????? ? "??????? ?? ???? ?? ????? ???? ????", ? ?? ??? ??? ????? ?? ???? ??? ??? "?????" ?????. ????? ??? ??????? ?? ????????? ???? "????? ????" ? ???? ?? ???? ????? "???? ??????" ?? ????? ????-?-????-???-??-???-????-????-?????-??-????-????-??-??-????-????-???-??????? ?????-??-??-?????? ???...

????? ?? ????..... mad.gif

Pre nego sto te manem toga dozvoli da primetim: jos sa sedam godina se u tebi rodio antikomunisticki bunt koji jos nije kulminirao, Za razliku od druge dece ti si svoju pionirsku maramu izgazio, pocepao i spalio. Bilo je tesko u ilegali jer su sva druga deca volela dan Mladosti i druga Tita. Danas deca u javnim skolama vole Svetog Savu, moraju napamet da recituju ocenas i uce o bogu iako ni odrasli nemaju pojma sta je to.

#60 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 21 July 2007 - 23:42

QUOTE(donbatan @ 21 Jul 2007, 22:10) <{POST_SNAPBACK}>
А која је разлика између њих? Први је убијао за Коминтерну, други за УДБ-у.

Razlika je samo u tome sto je prvi bio postovan i u svetu (nikad vece postovanje jedan drzavnik sa ovih prostora nije imao) i u zemlji (koju je odlicno vodio s obzirom na cinjenicu kakve su ga bitange nadzivele) dok su drugog cekale medjunarodne poternice i volele ga samo protuve.
Samo to.