Jump to content


Photo
- - - - -

Najbolja stvar


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1120 replies to this topic

#46 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 20 July 2007 - 09:11

I ja se slažem sa svim što su moji sugradjani KL i AA napisali.
Ono što i mene stvarno oduševljava je tako razvijena kultura (i navika) sporta, rekreacije i boravka u prirodi.
Ne mislim time na profesionalni sport, nego na normalan društveni i porodični život. Hodanje, penjanje, vožnja biciklom... sve je tako uobičajeno i dostupno.
Cele porodice se pokupe i idu na celodnevne izlete, ne džedže kod kuce po ceo dan.
Ja nisam neki sportski tip i često me lenjost zadrži da ostanem kod kuce i "ne radim ništa", ali ovde ljudi imaju naviku i potrebu da aktivno koriste svoje slobodno vreme.

Ono što je u svemu ovome jako bitno je i to po čemu se jako razlikuju od "nas" - čuvanje i postovanje javne i zajedničke imovine.
Klupe i igračke u parkovima su očuvane, ne razbijaju se vitrine na tramvajskim i autobuskim stanicama, ne lome klupe i ostali mobilijar.
U rekreacionoj oblasti Ladronka (jedan od mnogobrojnih parkova u pragu) je jedna od najdužih staza za rolere, a uz nju stoje sprave za fitness (to su naravno mehanicke sprave kao sto je klupa sa oprugama za veslanje ili sa federima za bicepse i slično) ali te sprave tamo stoje i niko ih ne uništava.
Označene staze za hodanje, penjanje, bicikle ili brzo hodanje na skijama koje je pomenuo Alberto, jesu najduže u Evropi, i ne samo da su najduže, redovno se održavaju, ljudi sami prefarbavaju znakove na drvecu kad izblede, popravljaju table i oznake.

(i ja cu se sigurno setiti jos nekih najboljih stvari pa cu dopisati smile.gif)

#47 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 20 July 2007 - 11:19

uz svo duzno postovanje vasim gradovima, zemljama i kontinentima - moje selo najbolje s_d.gif
godinama na vrhu najsigurnij gradova na svetu, godinam na vrhu najbogatijih zemalja na svetu uz 75% sarenolike imigracije, najveca koncentracija nagradjenih restorana na svetu, najveca koncentracija umetnickih dela na otvorenom i eto od pre par dana: dzaba internet po celom gradu smile.gif

#48 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 20 July 2007 - 16:12

QUOTE(msmodesty @ 20 Jul 2007, 12:19) <{POST_SNAPBACK}>
uz svo duzno postovanje vasim gradovima, zemljama i kontinentima - moje selo najbolje s_d.gif
godinama na vrhu najsigurnij gradova na svetu, godinam na vrhu najbogatijih zemalja na svetu uz 75% sarenolike imigracije, najveca koncentracija nagradjenih restorana na svetu, najveca koncentracija umetnickih dela na otvorenom i eto od pre par dana: dzaba internet po celom gradu smile.gif


Uz to i psi svuda dobrodosli rolleyes.gif

Ovo za free internet je super..

Lep pozdrav
Teja

#49 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 20 July 2007 - 18:48

Dunav pod nosom, ni Tisa nije daleko, a jos uvek cveta. Fruska friska a ljudi duhoviti. Mostovi ruseni pa gradjeni... mesta za pecanje koliko zelis.
Hrana ukusna i mnogo, druzenje obavezno uz vrelu riblju corbu i ladne spricere, a ko voli pivo ima i toga raznih fela... I nije nista skupo!
Tempo zivota taman, ni prebrz ni prespor - svuda stignes, ako si kreno na vreme.
Gradjani kulturni, molicu fino...
Zdravo volem Novi Sad!

Attached Files



#50 roux senyurt

roux senyurt
  • Members
  • 127 posts

Posted 21 July 2007 - 00:25

QUOTE(msmodesty @ 20 Jul 2007, 12:19) <{POST_SNAPBACK}>
uz svo duzno postovanje vasim gradovima, zemljama i kontinentima - moje selo najbolje s_d.gif
godinama na vrhu najsigurnij gradova na svetu, godinam na vrhu najbogatijih zemalja na svetu uz 75% sarenolike imigracije, najveca koncentracija nagradjenih restorana na svetu, najveca koncentracija umetnickih dela na otvorenom i eto od pre par dana: dzaba internet po celom gradu smile.gif

i jeftin benzin.

#51 Isis

Isis
  • Members
  • 513 posts

Posted 21 July 2007 - 00:51

QUOTE(roux senyurt @ 20 Jul 2007, 19:25) <{POST_SNAPBACK}>
i jeftin benzin.


i tax haven biggrin.gif tongue.gif

#52 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 21 July 2007 - 04:24

QUOTE(FjodorD @ 20 Jul 2007, 20:48) <{POST_SNAPBACK}>
Gradjani kulturni, molicu fino...


Mora da im se Maja Gojkovic samo omakla. laugh.gif

#53 Trofej

Trofej
  • Members
  • 4,307 posts

Posted 21 July 2007 - 09:37

QUOTE(den røde bussen @ 21 Jul 2007, 05:24) <{POST_SNAPBACK}>
Mora da im se Maja Gojkovic samo omakla. laugh.gif


Klikni pa vidi!
www.salas84.co.yu

#54 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 21 July 2007 - 18:40

QUOTE(FjodorD @ 21 Jul 2007, 11:37) <{POST_SNAPBACK}>
Klikni pa vidi!
www.salas84.co.yu


Lep restoran, al' to ne znaci da i madam la gradonacelnica tamo ponekad ne svrati da se ozdere.

wink.gif

#55 likota39

likota39
  • Members
  • 456 posts

Posted 21 July 2007 - 19:32

QUOTE(wegga @ 20 Jul 2007, 04:11) <{POST_SNAPBACK}>
Ono što i mene stvarno oduševljava je tako razvijena kultura (i navika) sporta, rekreacije i boravka u prirodi.
Ne mislim time na profesionalni sport, nego na normalan društveni i porodični život. Hodanje, penjanje, vožnja biciklom... sve je tako uobičajeno i dostupno.
Cele porodice se pokupe i idu na celodnevne izlete, ne džedže kod kuce po ceo dan.

Podsjeti me na doba poslije onog pravog (II. svjetskog) rata kada sam kao dijete svake subote ili nedjelje isao sa majkom na izlete na planinu (Trebevic) ili u okolinu kraj vode. Za vrijeme skolskog raspusta, mi klinci bi sami isli na planinu sa oko 2.5 sata po pravcu. Druzili se, izmjenjivali djecija iskustva, kovali prijateljstva...

QUOTE
Ono što je u svemu ovome jako bitno je i to po čemu se jako razlikuju od "nas" - čuvanje i postovanje javne i zajedničke imovine.
Klupe i igračke u parkovima su očuvane, ne razbijaju se vitrine na tramvajskim i autobuskim stanicama, ne lome klupe i ostali mobilijar.

Cudnog li naroda... pa sto ne bih razbio kada nije moje?!?

QUOTE
.... ljudi sami prefarbavaju znakove na drvecu kad izblede, popravljaju table i oznake.

E, ovo je vec kao kod nas... svrljaj sprej farbom gdje god stignes. Kada je nestane, gledaj da skines poklopac sa sahta ili nesto razvalis... sad.gif

#56 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 726 posts

Posted 22 July 2007 - 08:53

QUOTE(leone @ 17 Jul 2007, 06:46) <{POST_SNAPBACK}>
Dogadjaj iz Londona;

Vidim se juce sa komsijom kaze da vidis ovo: pokaze mi ostecenje na vratima od njegovog auta parkiranog na ulici, ali mi istovremeno pokaze i ceduljicu koju je pronasao na sofersajbni gje mu je onaj ko je stetu pocinio ostavio svoje podatke.

Civilizacija, ne moras da brines o nekim osnovnim pravilima ponasanja.


Identican dogadjaj iz Sydney-a... Kako znam? Pa ja sam osoba koja je ostavila podatke smile.gif

Zurila sam jedno jutro na posao i udarila sam auto parkiran nedaleko od moje garaze (doduse nepropisno - ZATO je tu i zabranjeno parkiranje). Sta sam mogla da radim? Ne bih volela da mene neko udari i da pobegne, pa nisam ni ja to uradila. Ostavila sam mu broj telefona da me nazove. Osiguranje je pokrilo deo troskova, ali moje osiguranje ima onaj obavezni fee od $600 kad god ih cimnes za polisu.

Covek naravno nije ocekivao...

#57 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 22 July 2007 - 12:20

QUOTE(Tresko @ 5 Jul 2007, 13:11) <{POST_SNAPBACK}>
Najbolja stvar: kreativnost, hrana, sklonost ljudi da lepo žive.

Loše: javašluk i haos, koji se nekad graniči sa onim u Srbiji.


otprilike je to to.

#58 neetzach

neetzach
  • Members
  • 9 posts

Posted 25 July 2007 - 11:05

Jos jedan komentar vezan za Prag: odlicno resen gradski prevoz i prijatnija klima leti.

Jedino se ne bih slozio sa Albertom vezano za srdacnost i drustvenost Ceha, makar ne kada su stranci u pitanju. Ostalo je sve na mestu, osim sto valja napomenuti da su sva obliznja mesta podjednako daleko iz Ceske kao i iz Srbije ako se nema viza smile.gif

#59 delacroix

delacroix
  • Members
  • 51 posts

Posted 26 July 2007 - 09:53

QUOTE(msmodesty @ 20 Jul 2007, 12:19) <{POST_SNAPBACK}>
uz svo duzno postovanje vasim gradovima, zemljama i kontinentima - moje selo najbolje s_d.gif
godinama na vrhu najsigurnij gradova na svetu, godinam na vrhu najbogatijih zemalja na svetu uz 75% sarenolike imigracije, najveca koncentracija nagradjenih restorana na svetu, najveca koncentracija umetnickih dela na otvorenom i eto od pre par dana: dzaba internet po celom gradu smile.gif


Pa tom tvom selu i nije bas tesko biti najbolji ako se pogleda koliko ste povrsinski zastupljeni cool.gif


Bio sam par puta u tvom selu,poslednji put pre par sedmica. Ranije i nisam bas obracao paznju na taj "sarenoliki" sastav stanovnistva kako ti rece, sve do moje zadnje posete. Iskren da budem ja uopste nisam video neku veliku multikulturalnu zastupljenost.

Stekao sam utisak da tamo zive vecinom bogati a ono malo srednjeg staleza je tu samo da bi posluzivalo ove bogate. U razgovoru sa nekim lokalcima oni su vecinom moje sumnje potvrdjivali. Da je drzava/grad lep to je tacno. Isto tako je tacno da su banke na svakom koraku pa imas osecaj kao da si na berzi.


A jezik je tek prica za sebe. Da li oni pricaju francuski ili nemacki? Ili neki miks ta dva? Meni je sve to licilo na ovu drugu opciju. Moram da kazem da vecina prica dobro engleski sto je olaksavajuca okolnost.


E sad dogadjaj sa zadnjeg putovanja. Drugar i ja, vec pri kraju dana odlucimo da podjemo na veceru. Videli smo jedan lep restoran dole kod reke (kad se spustis onim liftom) medjutim onako umorni i pomalo malaksali od sunca smo totalno zaboravili kako da dodjemo tamo. I naravno nama ne bude mrsko da pitamo "odredjen" broj ljudi kako tamo da dodjemo. E sad da li zbog toga sto ja vucem vise mediteranskom izgledu ili to sto moj drugar vise lici ba Billy Idola, tek kod treceg pokusaja smo uspeli da saznamo gde je taj restoran.

Prva dva pokusaja su propala jer su nas jednostavno iskulirali bez razloga. Treci pokusaj.E to je tek prica za sebe.

Par na klupi. Ona njemu sedi na krilu. Armani, Versaci, Dolce Sabana mogu da se primete na kilometar. Vole ljudi modu.

Drugar pita: Da li pricate engleski? Ona: Malo. On :Ne.

Onda ja: Pa, malo ili ne? Ona: pa sta vi hocete? I onda ja objasnim sta hocemo. Onda ona nama fino kaze kako mi to da nadjemo i to sve sa nekim podozrenjem. Na kraju, ja joj se fino zahvalim i pitam ih zasto su rekli da ne pricaju engleski kada oboje pricaju jako solidno na sta ce mlada dama: Pa mislila sam da ce te da trazite pare od nas??? I tu mi je pritisak skocio na 220. Drugar me je bukvalno morao smirivati pricama iz zivota, i kako se sve to desava i moze svakome desiti smile.gif


Samo da naglasim da smo sasvim pristojno izgledali u starkama i dzinsu.


Pozdrav

#60 msmodesty

msmodesty
  • Banned
  • 1,348 posts

Posted 26 July 2007 - 13:23

QUOTE(delacroix @ 26 Jul 2007, 09:53) <{POST_SNAPBACK}>
Pa tom tvom selu i nije bas tesko biti najbolji ako se pogleda koliko ste povrsinski zastupljeni cool.gif
Pozdrav

jesmo mali ali tehnicari smile.gif
a sledeci put se javi da dolazis
meni se bas to NEinstitiranje na realnoj multikulturalnosti bas i svidja. Nisi primetio africke/arapske/portugalske/italijanske/exYU kvartove jer ih skoro uopste ni nema.
Lepo je gledati spisak stanara zgrade gde ni jedna nacija nije u vecini
Zatvoreni - jesu. Priznajem. Meni je trebalo nekoliko godina da probijem tu barijeru.
Problem je samo da kad jednom krenu da pricaju - ne zatvaraju laugh.gif