Jump to content


Photo
- - - - -

Najbolja stvar


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1120 replies to this topic

#31 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 12 July 2007 - 22:21

razmisljam danima sta da napisem da je ovde dobro
jer se to 'ovde' vrlo razlikuje za drzavljanina a za stranca koji je tek drzavljanin wannabe

zemlja vidno dvostrukih arsina
(juce neki clanak u heraldu "ireland - bitter-sweet experience")

jos cu da razmislim mellow.gif

#32 Hippie

Hippie
  • Members
  • 4,385 posts

Posted 13 July 2007 - 00:13

joj, jezero Erie kak je samo veliko i divno heart.gif oduvek sam htela da zivim blizu nekog lepog mora ili jezera

zatim, ljudi brate, sareni aka multinacionalni.. fini, kulturni.. druzeljubivi... veseli i blesavi.... svi hoce da pomognu...... milina bre

i sigurnost... u veoma visestrukom smislu

otprilike sve ono sto mi je falilo u zemljici Srbijici

#33 roux senyurt

roux senyurt
  • Members
  • 127 posts

Posted 13 July 2007 - 00:28

QUOTE(Adam @ 12 Jul 2007, 22:02) <{POST_SNAPBACK}>
ako zanemarimo neke elementarne prednosti tipa tolerancija, zakonodavstvo koje radi i mogucnost izbora onda svakako pijace. ne luk i krumpir mada mi ni te nisu mrske vec razne pijace svega i svacega - buvljaci. nema sta tamo nema, od bofla do blaga, pravog blaga... ima starina, kica, stare garderobe, ploca (78ica ima kao u prici) knjiga, porcelana, namestaja... ja koji sam odrastao u uverenju da civilizacija pocinje od drugog rata (tako su nas nekako ucili) sam van sebe kad babram po viktorijanskim igrackama, zurim u stare satove, nakit, penkala, knjige, gramofone na navijanje - jos ako imaju trubu!

buvljaci su cudo. nista mi nije draze nego odraditi dan na pijaci, neki onako tmuran, jesenji, da me malo razgali guzva i sarenilo, pa se onda uvaliti u neki restorancic, naruciti klopu i bocu crnog vina i pregledati blago koje sam toga dana otkrio.

ah, svakako. kako samo zaboravih pijace i ceprkanje po prasnjavim kartonskim kutijama punim iznenadjenja.
pored toga, jedna od najdrazih aktivnosti mi je i potraga za skrivenim blagom u "danima smeca".
ovde u amsterdamu, svaki komsiluk ima odredjena dva dana u nedelji kada se iznosi smece. izneses ga predvece, ostavis na ulicu ispred ulaza da bi ga sutra ujutro pokupili drugovi iz gradske cistoce. ja se lepo spremim, psa na uzicu i u avanturu: dok ker zapisava crne plasticne vrece (uredno svezane vrpcom), ja analiziram odbacene stolove, stolice, lampe, kutije sa starim knjigama, kojekakve drangulije i druga blaga. pravo uzivanje. jos kad nadjem nesto interesantno, pa to dovucem kuci (a zena se ne naljuti)....

#34 Adam

Adam
  • Members
  • 1,472 posts

Posted 13 July 2007 - 11:54

QUOTE(roux senyurt @ 13 Jul 2007, 02:28) <{POST_SNAPBACK}>
ah, svakako. kako samo zaboravih pijace i ceprkanje po prasnjavim kartonskim kutijama punim iznenadjenja.
pored toga, jedna od najdrazih aktivnosti mi je i potraga za skrivenim blagom u "danima smeca".
ovde u amsterdamu, svaki komsiluk ima odredjena dva dana u nedelji kada se iznosi smece. izneses ga predvece, ostavis na ulicu ispred ulaza da bi ga sutra ujutro pokupili drugovi iz gradske cistoce. ja se lepo spremim, psa na uzicu i u avanturu: dok ker zapisava crne plasticne vrece (uredno svezane vrpcom), ja analiziram odbacene stolove, stolice, lampe, kutije sa starim knjigama, kojekakve drangulije i druga blaga. pravo uzivanje. jos kad nadjem nesto interesantno, pa to dovucem kuci (a zena se ne naljuti)....


ovde nazalost nema tih dana smeca ali ljudi izbacuju sve sto se moze iskoristiti pokraj kante da se narod posluzi. cak ih ima pa napisu na ceduljce u kakvom su stanju te stvari. ja sam se tako skucio kad sam dosao u london. nasao i tv i usisivac i neke police, ma svasta....

Edited by Adam, 13 July 2007 - 11:58.


#35 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 13 July 2007 - 12:54

QUOTE(Adam @ 13 Jul 2007, 12:54) <{POST_SNAPBACK}>
ali ljudi izbacuju sve sto se moze iskoristiti pokraj kante da se narod posluzi.

i ovde biggrin.gif innocent.gif

a ono što preostane odnesu đubretari u nekom trenutku

Edited by Amlie, 13 July 2007 - 12:54.


#36 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 13 July 2007 - 13:38

QUOTE(Adam @ 13 Jul 2007, 11:54) <{POST_SNAPBACK}>
ovde nazalost nema tih dana smeca ali ljudi izbacuju sve sto se moze iskoristiti pokraj kante da se narod posluzi. cak ih ima pa napisu na ceduljce u kakvom su stanju te stvari. ja sam se tako skucio kad sam dosao u london. nasao i tv i usisivac i neke police, ma svasta....


Jao i mi isto smile.gif Jos uvek cuvamo sto na sklapanje koje smo u studentsko-izbeglickoj bedi pokupili pre vise od deset godina, izgulili, izlakirali i vukli s'nama kroz pet stanova i kuca. Inace je jako popularan i aktivan "freecycle" - website koji te poveze na jako lokalizovane mailgroups gde ljudi oglazavaju stvari koje im ne trebaju vise pa se javis i odes pokupis kolima (ili kamionom, kombijem etc). Tu tek ide svasta - kuhinje, kompjuteri, monitori, velike kese cipsa (ostalo od decije zurke:)), kolica za decu, plakari, kuhinje, masine za ves, ma sta hoces....Mnogo efikasnije iako ne tako zabavno kao ti marketi u Amsterdamu.

Edited by Sheridan, 13 July 2007 - 13:39.


#37 Adam

Adam
  • Members
  • 1,472 posts

Posted 13 July 2007 - 18:09

QUOTE(Sheridan @ 13 Jul 2007, 15:38) <{POST_SNAPBACK}>
Jao i mi isto smile.gif Jos uvek cuvamo sto na sklapanje koje smo u studentsko-izbeglickoj bedi pokupili pre vise od deset godina, izgulili, izlakirali i vukli s'nama kroz pet stanova i kuca. Inace je jako popularan i aktivan "freecycle" - website koji te poveze na jako lokalizovane mailgroups gde ljudi oglazavaju stvari koje im ne trebaju vise pa se javis i odes pokupis kolima (ili kamionom, kombijem etc). Tu tek ide svasta - kuhinje, kompjuteri, monitori, velike kese cipsa (ostalo od decije zurke:)), kolica za decu, plakari, kuhinje, masine za ves, ma sta hoces....Mnogo efikasnije iako ne tako zabavno kao ti marketi u Amsterdamu.


da znas da nisam do sad cuo za taj freecycle - moracu da posetim. cuj da posetim - ako se ne navucem nisam nista uradio...

#38 narandzo

narandzo
  • Members
  • 316 posts

Posted 13 July 2007 - 18:48

QUOTE(baklavica @ 5 Jul 2007, 13:19) <{POST_SNAPBACK}>
I Duvel smile.gif.

E, sad, opet na "love": obozavam ovaj grad.
Volim sto su Belgosi generalno malo primitivni, pa sam ovde sampion social skillsa biggrin.gif.
Volim to sto je rokenrol mainstream.
I Duvel biggrin.gif


imate i hermana brusselmansa za razliku od nas sa arnon grunbergom laugh.gif. jesi li kafenisala nekad sa njim u gentu? smile.gif

#39 roux senyurt

roux senyurt
  • Members
  • 127 posts

Posted 13 July 2007 - 20:32

QUOTE(Adam @ 13 Jul 2007, 12:54) <{POST_SNAPBACK}>
ovde nazalost nema tih dana smeca ali ljudi izbacuju sve sto se moze iskoristiti pokraj kante da se narod posluzi. cak ih ima pa napisu na ceduljce u kakvom su stanju te stvari. ja sam se tako skucio kad sam dosao u london. nasao i tv i usisivac i neke police, ma svasta....

da, i ovde ista stvar sa ceduljicama. ponekad, na elektricnim aparatima, otkinu gajtan, tako da znas - to se ne moze popraviti.
i moja kuca je puna dobrota sa ulice.

#40 Bustin

Bustin
  • Members
  • 4,490 posts

Posted 16 July 2007 - 21:33

ribe

#41 leone

leone
  • Members
  • 3,630 posts

Posted 16 July 2007 - 21:46

Dogadjaj iz Londona;

Vidim se juce sa komsijom kaze da vidis ovo: pokaze mi ostecenje na vratima od njegovog auta parkiranog na ulici, ali mi istovremeno pokaze i ceduljicu koju je pronasao na sofersajbni gje mu je onaj ko je stetu pocinio ostavio svoje podatke.

Civilizacija, ne moras da brines o nekim osnovnim pravilima ponasanja.

#42 Crveniautobus

Crveniautobus
  • Members
  • 4,131 posts

Posted 16 July 2007 - 21:52

QUOTE(Adam @ 13 Jul 2007, 20:09) <{POST_SNAPBACK}>
da znas da nisam do sad cuo za taj freecycle - moracu da posetim. cuj da posetim - ako se ne navucem nisam nista uradio...


Da, super je taj sajt. Ima razne grane - za Australiju, UK, Kanadu, USA...

#43 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 16 July 2007 - 22:35

QUOTE(Amélie @ 13 Jul 2007, 13:54) <{POST_SNAPBACK}>
i ovde biggrin.gif innocent.gif

a ono što preostane odnesu đubretari u nekom trenutku


Ima tacno odredjen dan u nedelji kada nose te stvari.
I ja stavljam ceduljice na elektricne uredjaje, a ostavim
i uputstvo za upotrebu.Doduse ovo vise na neku elektroniku.

Iznesem ja prosle godine neki stakleni astal i neke fotelje
(prilicno nove ali ih nesto nisam volela) . Moj muz naravno pizdi
kao i obicno. I u tom trenutku dodje Turcin i pita nas da mozda nemamo
neki manji stakleni sto , ovaj mu bio mnogo veliki. wink.gif

Lep pozdrav
Teja

#44 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 July 2007 - 15:25

QUOTE(leone @ 16 Jul 2007, 14:46) <{POST_SNAPBACK}>
Dogadjaj iz Londona;

Vidim se juce sa komsijom kaze da vidis ovo: pokaze mi ostecenje na vratima od njegovog auta parkiranog na ulici, ali mi istovremeno pokaze i ceduljicu koju je pronasao na sofersajbni gje mu je onaj ko je stetu pocinio ostavio svoje podatke.

Civilizacija, ne moras da brines o nekim osnovnim pravilima ponasanja.

Kultura jeste ali koje su kazne ako odes sa mesta udesa bez ostavljanja poruke ili zvanja policije.U Americi barem ti ne gine suspenzija dozvole i kazna u hiljadama.

#45 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 19 July 2007 - 23:32

Uglavnom se slažem sa većinom šta je KL napisao, još neka moja zapažanja:

Prag - jedan od najlepših gradova u Evropi, a ni ostali mnogo ne zaostaju, ko prati kviz pogodi grad, mogao je i da vidi
Ljudi - izuzetno srdačni i društveni, za 15 godina se ne sećam nekog incidenta
Pivo - No.1 u svetu
Skije - na 1 sat od kuće
Na 2 sata - Dresden, Regensburg
Na 3 sata - Wien, München, Berlin
Na 6 sati - Dolomiti, uopšte, izuzetan geografski položaj, sve pri ruci
Neprekidan privredni rast, dobre prilike za rad, karijeru i zaradu
Izuzetna, skoro istorijska prilika biti prisutan i učestvovati u transformaciji i brzom razvoju društva
Kultura - oko 70 muzeja, 50 pozorišta, 10 multiplexa samo u Pragu
Radno vreme - hipermarketi non stop, 24/7, shopping mall 9-21h, svaki dan
Odlična infrastruktura, zdravstvo i školstvo
Podnošljiv poreski sistem
Neverovatno raširen masovni sport i turizam, toliko obeleženih i održavanih biciklističkih i turističkih staza valjda nema nijedna zemlja u Evropi
Ogroman broj raznih spomenika, zamaka, tvrdjava i sličnih istorijskih gradjevina
Moderna i funkcionalistička predratna arhitektura

i tako dalje, setiću se ja još nečega...

edit - samo da ponovim, uticaj crkve na politički i društveni život je ravan nuli

Edited by alberto.ascari, 19 July 2007 - 23:55.