Jump to content


Photo
- - - - -

Budizam u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1780 replies to this topic

#76 Hannah

Hannah
  • Members
  • 260 posts

Posted 04 July 2007 - 20:17

QUOTE(Nicol @ 4 Jul 2007, 20:26) <{POST_SNAPBACK}>
bome, od samoga čitanja ovog topika sam osjetila kako mi katriga počinje levitirat po sobi...


biggrin.gif
A tek kako liječi sve boljetice prouzrokovane prokletom južinom da ne govorimo.
Češće ću ovdi navraćat.

#77 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 04 July 2007 - 20:19

Vidim voćku - to je trešnja. Opipam je, crvena je, pojedem je. Osetim njen ukus. Njam. Znam šta je trešnja. Ne može me nijedan buda ubeditii da ne znam. Da je to iluzija. Pa nek je studiro budizam trideset godina. smile.gif

Priča s čajem mi nije jasna. A možda bi taj učitelj nama sad i ovde rekao nešto sasvim drugo. Pa bismo nešto shvatili. Jer, mi hoćemo da zapišemo, pa ukalupimo.

Koan: Ako nemaš štap uzeće ti se ako imaš daće ti se.
E, ovo sam skontala.
Samo, mora da se olabavi šaka. Da se pusti....Ne mogu ti uzeti to što nemaš ako ne popustiš stisak!! Niti ti dati to što imaš dok ne otvoriš dlan. smile.gif

Fora je u tome što imati i nemati ne znači imati i nemati u našim pojmovima. Prvo se moramo zamisliti oko toga. Otud taj prividni paradoks. Imaš samo ono što je tvoje stvarno, dakle to će ti se dati. (povratićeš sam) Nemaš ono što misliš da imaš (reč je samo o iluzijama da mi nešto posedujemo) dakle to će ti uzeti. Ako daš. Jer to ti i ne treba. Ništa ne gubiš, dobijaš sebe.

Ovako sam ja razumela taj koan, a znalci ako imaju neko stručno objašnjenje nek izvole objasniti... smile.gif

Edited by eleni, 04 July 2007 - 22:34.


#78 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 05 July 2007 - 13:23

QUOTE(Nicol @ 4 Jul 2007, 20:26) <{POST_SNAPBACK}>
bome, od samoga čitanja ovog topika sam osjetila kako mi katriga počinje levitirat po sobi...

Budizam u Srbiji deluje i u Hrvatskoj, uau! laugh.gif

#79 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 3,395 posts

Posted 05 July 2007 - 13:39

QUOTE(eleni @ 4 Jul 2007, 21:19) <{POST_SNAPBACK}>
Vidim voćku - to je trešnja. Opipam je, crvena je, pojedem je. Osetim njen ukus. Njam. Znam šta je trešnja.


eto, sve si rekla smile.gif a ove reci sam odabrao kao najlepse smile.gif a prastari ko_an (pitanje_i_odgovor) o stapu si ukacila bas kako jeste, sjajan, sjajan komentar! smile.gif i pricu o majstoru i soljama caja si ukacila sjajno sa onim A možda bi taj učitelj nama sad i ovde rekao nešto sasvim drugo jer je to tacno tako sto si ti rekla, mi hocemo da zapisemo pa da ukalupimo smile.gif mada, kalupi su ponekad dobro sredstvo, za pravljenje cipela recimo, samo je greska pokusavati umesto cipela navuci na stopala kalupe za cipele smile.gif zato ljudi i napisu nesto tokom vekova, ne da ukalupljuju i ne da mi ukalupljujemo ukalupljeno nego da se podsetimo da sami shvatimo i osetimo to nesto i da zivimo uzivajuci u ukusu tresnje kada je pojedemo smile.gif i u svemu sto dozivljamo da budemo jednostavno: zivi smile.gif

svako intelektualiziranje bi sada bilo suvisno smile.gif da je ovo realnost, sipao bih ti solju zelenog caja smile.gif ili ponudio tresnjama smile.gif kako je ovo virtuelnost samo sam rekao sta sam rekao: eto, sve si rekla smile.gif

i ne trebaju ti znalci jer ti znas smile.gif

Edited by Pontijak, 05 July 2007 - 13:49.


#80 harmonija

harmonija
  • Members
  • 1,086 posts

Posted 14 July 2007 - 18:27

Proleće ima svojih hiljadu cvetova,
jesen svoje Mesečeve mene,
leto ima svoje blage vetrove,
zima svoj sneg.
Ako ti beskorisna misao
ne pomuti um,
svaki dan je najbolji u tvome životu.

Zen učitelj Wu Men Hui Kai (1183-1260)

#81 Zmitjkoe

Zmitjkoe
  • Members
  • 4,978 posts

Posted 17 July 2007 - 11:45

Amerika i Engleska (valjda i Srbija, jednog dana) bice zemlja budisticka:

Dalaj lama u Nemačkoj popularniji od pape

Nemci više vole Dalaj lamu nego svog sunarodnika papu Benedikta XVI, pokazalo je istraživanje časopisa "Špigl". Anketa je pokazala da je tibetanski verski i politički vođa uzor za 44 odsto ispitanih, dok je papa Benedikt XVI uzor za 42 odsto ispitanika.
Dalaj lama je naročito popularan među mladima i obrazovanijima, pokazalo je istraživanje javnog mnenja, pri čemu polovina ispitanih veruje da im budistički čelnik može dati korisne savete o životu. Mnogi Nemci budizam smatraju simpatičnijom religijom od hrišćanstva, što potvrđuje činjenica da je 43 odsto ispitanih odgovorilo da je budizam najmiroljubivija religija, a 41 odsto da je to hrišćanstvo.
Tibetanski duhovni vođa, nagrađen je 1989. godine Nobelovom nagradom za mir zbog zalaganja za mirno rešenje problema Tibeta, trebao bi 19. jula da stigne u desetodnevnu posetu Nemačkoj, gde će održati niz predavanja i filozofskih razgovora na teniskom stadionu u Hamburgu i učestvovaće na međunarodnom kongresu budističkih vernika.

#82 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 17 July 2007 - 19:49

naidjoh nedavno slucajno na Dalai Lamu na MySpace-u :-D
simpatican lik.
negde sam procitala da ne svrstava sebe u vegetarijance (iako je to najveci broj dana u godini)
jer kada odlazi u posetu nekoj drugoj zemlji/kulturi itd, jede ono sto se pred njega iznese.

ne znam da li mi se to dopalo al mi bilo interesantno.

#83 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 17 July 2007 - 20:20

QUOTE(Lavinia Amaldi @ 17 Jul 2007, 20:49) <{POST_SNAPBACK}>
ne znam da li mi se to dopalo .


Ne znam da li ovo razumijem, ali mi je zanimljivo.

#84 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 17 July 2007 - 20:30

QUOTE(king louie @ 17 Jul 2007, 21:20) <{POST_SNAPBACK}>
Ne znam da li ovo razumijem, ali mi je zanimljivo.


Ti si lepo vaspitan pa umesto reci "besmisleno" koristis "zanimljivo"..
Ali taki si, jednom dzentlmen,uvek dzentlmen..

Pozdravlja te "klub anonimnih obozavateljki" wink.gif

Mozda je i singular, al hebi ga, zivot pise romane, ljubav sve pobedjuje..

#85 Lavinia Amaldi

Lavinia Amaldi
  • Members
  • 2,362 posts

Posted 17 July 2007 - 20:33

QUOTE(king louie @ 17 Jul 2007, 20:20) <{POST_SNAPBACK}>
Ne znam da li ovo razumijem, ali mi je zanimljivo.

:-d
Spoiler! --Click here to view--


#86 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 17 July 2007 - 20:44

Ajoj Teja, nesmotrena obozavateljko, banovat ce me zena, pa kud cu onda? I kakav crni singular, to vec postaje masovna histerija. Moram izlazit maskiran na forum.

#87 Aion

Aion
  • Members
  • 856 posts

Posted 18 July 2007 - 15:47

Besmisleno je izjednacavati budizam sa zenom. Cak i u najuzem znacenju, zen je samo jedna od budistickih sekti (bez negativne konotacije koje termin "sekta" ima kod nas).

Jedna od stvari na kojima zen insistira je dostizanje stanja potpune budnosti (svesnosti). Zar u tom smisli, nudjenje solje caja posetiocu nije ugladjen nacin da mu se kaze da je potrebno da se probudi.

#88 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 18 July 2007 - 15:50

QUOTE(Aion @ 18 Jul 2007, 16:47) <{POST_SNAPBACK}>
Besmisleno je izjednacavati budizam sa zenom. Cak i u najuzem znacenju, zen je samo jedna od budistickih sekti (bez negativne konotacije koje termin "sekta" ima kod nas).

Jedna od stvari na kojima zen insistira je dostizanje stanja potpune budnosti (svesnosti). Zar u tom smisli, nudjenje solje caja posetiocu nije ugladjen nacin da mu se kaze da je potrebno da se probudi.


To je jako lep obicaj kod budista,ali kada ti ponude taj caj sa uzeglim buterom( a kakav drugi i da ti nude),
onda je malo frka. Ali samo malo.

Lep pozdrav
Teja

#89 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 18 July 2007 - 17:39

QUOTE(Aion @ 18 Jul 2007, 16:47) <{POST_SNAPBACK}>
Besmisleno je izjednacavati budizam sa zenom. Cak i u najuzem znacenju, zen je samo jedna od budistickih sekti (bez negativne konotacije koje termin "sekta" ima kod nas).

Jedna od stvari na kojima zen insistira je dostizanje stanja potpune budnosti (svesnosti). Zar u tom smisli, nudjenje solje caja posetiocu nije ugladjen nacin da mu se kaze da je potrebno da se probudi.


Ima i neuglađenijih načina.
U jednoj zen prici zen učitelj zaranja glavu učeniku u kofu pune vode, pa kad ovaj pocne da se davi, ucitelj popusti stisak. E, kad budes žudeo za odgovorom kao što si maločas za vazduhom onda ceš shvatiti. Nek mi ne zamere znalci smile.gif na ovom citatu koje je moje sećanje možda malo modifikovalo.
smile.gif

#90 Aion

Aion
  • Members
  • 856 posts

Posted 18 July 2007 - 19:00

QUOTE(Teja @ 18 Jul 2007, 16:50) <{POST_SNAPBACK}>
To je jako lep obicaj kod budista,ali kada ti ponude taj caj sa uzeglim buterom( a kakav drugi i da ti nude),
onda je malo frka. Ali samo malo.

Lep pozdrav
Teja


Upravo o tome pricam, jednu zen pricu pokusavas da stavis u okvir kome ona nikako ne pripada. Zen to je Kina i Japan (mada cak ni u ovim zemljama nikada nije bio najzastupljeniji oblik budizma), caj sa "uzeglim" buterom, to je Tibet. Tibetanski budizam i zen su dva suprotna pola mahajane. Ova prica nema nikakvog smisla na Tibetu i u Indiji, odnosno ima ga mozda i manje nego kod nas. U Japanu ona ima smisla i van konteksta budizma. Pripadnicima religija koje nisu tolerantne prema drugim opredeljenjima je tesko da shvate kako jako razlicite verske doktrine i prakse mogu da bez sukobljavanja opstaju u okviru iste religije.