Jump to content


Photo
- - - - -

Budizam u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1780 replies to this topic

#46 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 27 June 2007 - 20:26

...

Edited by dare..., 28 June 2007 - 07:02.


#47 harmonija

harmonija
  • Members
  • 1,086 posts

Posted 28 June 2007 - 08:45

PUN KOFER KAMENJA

Kad god sednete i malo se smirite, krene dobro poznata priča vašeg previše kritičkog uma. "Uh, baš me boli koleno... Ovo je dosadno... Volim ovaj osećaj mirnoće... Juče sam odlično meditirao, ali danas je užasno... Meni ovo ništa ne pomaže. Nije to za mene. Nije za mene i tačka..."

Ovakva vrsta razmišljanja zaokuplja naš um i pretvara se u njegov balast. Kao da idemo i na glavi nosimo pun kofer kamenja. Prijalo bi ako bismo ga odložili. Zamislite kako bi bilo kad biste zaustavili sva ta zanovetanja i umesto toga dopustili svakom trenutku da bude ono što jeste, ne pokušavajući da ga ocenimo kao "dobar" ili "los". To bi bio istinski mir, istinska sloboda. Meditacija znači negovanje takvog stava neklasifikovanja svega onoga što se javi u umu, šta god da je to.

Jon Kabat-Zinn, Wherever You Go, There You Are

#48 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 28 June 2007 - 09:12

Uz prihvatanje najneophodnijih moralnih/civilizacijskih normi, najbolja životna filozofija je ona koja se godinama vrtela sa reklami za NIKE: "Just do it".

#49 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 28 June 2007 - 13:25

kad bi se taj zakon protiv psiholoske manipulacije i zloupotrebe primenjivao sta bi bilo sa reklamnim agencijama kojima je u opisu posla psiholoska manipulacija...
Uzmimo na primer, just do it
kupi nike patikice i osetices kako zaista mozes da cinis sve sto zelis, ovde i sada
sjajno zvuci

#50 Miralem

Miralem
  • Banned
  • 815 posts

Posted 28 June 2007 - 13:40

QUOTE(harmonija @ 28 Jun 2007, 09:45) <{POST_SNAPBACK}>
PUN KOFER KAMENJA

Kad god sednete i malo se smirite, krene dobro poznata priča vašeg previše kritičkog uma. "Uh, baš me boli koleno... Ovo je dosadno... Volim ovaj osećaj mirnoće... Juče sam odlično meditirao, ali danas je užasno... Meni ovo ništa ne pomaže. Nije to za mene. Nije za mene i tačka..."

Ovakva vrsta razmišljanja zaokuplja naš um i pretvara se u njegov balast. Kao da idemo i na glavi nosimo pun kofer kamenja. Prijalo bi ako bismo ga odložili. Zamislite kako bi bilo kad biste zaustavili sva ta zanovetanja i umesto toga dopustili svakom trenutku da bude ono što jeste, ne pokušavajući da ga ocenimo kao "dobar" ili "los". To bi bio istinski mir, istinska sloboda. Meditacija znači negovanje takvog stava neklasifikovanja svega onoga što se javi u umu, šta god da je to.

Jon Kabat-Zinn, Wherever You Go, There You Are

laugh.gif
ovo je genijalno. treba lepo da se umrtvimo. i verovatno damo neke pare jon kabat-zinnu, super mu je ime, jel umetnicko?

Edited by Miralem, 28 June 2007 - 13:41.


#51 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 28 June 2007 - 13:44

QUOTE(dare... @ 27 Jun 2007, 21:26) <{POST_SNAPBACK}>
...

potpis ti je - vrh
...

#52 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 28 June 2007 - 13:46

QUOTE(Miralem @ 28 Jun 2007, 14:40) <{POST_SNAPBACK}>
laugh.gif
ovo je genijalno. treba lepo da se umrtvimo. i verovatno damo neke pare jon kabat-zinnu, super mu je ime, jel umetnicko?

treba da ozivimo smile.gif

#53 Miralem

Miralem
  • Banned
  • 815 posts

Posted 28 June 2007 - 13:55

e izem ti ozivljavanje koje podrazumeva iskljucivanje kritickog uma dry.gif

#54 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 28 June 2007 - 14:31

QUOTE(Miralem @ 28 Jun 2007, 14:55) <{POST_SNAPBACK}>
e izem ti ozivljavanje koje podrazumeva iskljucivanje kritickog uma dry.gif


Naravno.
Treba biti ziv.

#55 Gwydion

Gwydion
  • Members
  • 1,336 posts

Posted 28 June 2007 - 16:12

QUOTE(eleni @ 28 Jun 2007, 14:25) <{POST_SNAPBACK}>
kad bi se taj zakon protiv psiholoske manipulacije i zloupotrebe primenjivao sta bi bilo sa reklamnim agencijama kojima je u opisu posla psiholoska manipulacija...
Uzmimo na primer, just do it
kupi nike patikice i osetices kako zaista mozes da cinis sve sto zelis, ovde i sada
sjajno zvuci


Sam termin je poceo da se upotrebljava u Americi u okviri propagande protiv komunisticke Kine. Kada sada citamo te tekstove, mozemo videti da su kasnije price o "manipulaciji kultova nad svojim clanovima" zapravo maltene od reci do reci prepisani ovi predjasnji tekstovi, pri cemu su naravno imena aktera izmenjena. U isto vreme Amerika tada nije bila bas nesto demokraticna, setimo se samo progona ljudi pod optuzbom da su komunisti, otpustanja sa posla, ubistva Rozenbergovih...
Naravoucenije je to da sto je drustvo totalitarnije i zatvorenije, to su mu potrebniji unutrasnji neprijatelji na koje ce ukazati prstom. Pri tome oni koji najvise vicu da neko nekim manipulise imaju tendenciju da bas oni najvise manipulisu ljudima i to strahom koji se trude da izazovu kod njih. To je radila inkvizicija, to su radili nacisti, to su radili Sovjeti.Sa druge strane, ljudi prave greske jer su nesavrseni. Joga i religije kao budizam, pak, sistematski ciste um od raznih utisaka, zivotnih, prenatalnih i kolektivnih. Na taj nacin osoba koja je tako procisnena postaje manje podlozna necijoj manipulaciji. Da se razumemo, ja time ne stavlja mto iznad neke druge religije. To sto sam ja sreo neke pristojne i smirene budiste ne znaci da pristojni i smireni ljudi nisu i u mnogim pravoslavnim manastirima. Ili katolickim. Ili nekim trecim. To samo znaci da svaka religija, kult ili sekta (pri cemu ja reci sekta ne dajem pezorativno znacenje), koji realno imaju kapacitet da ljudima omoguce neko duhovno iskustvo, po pravilu moraju da imaju na iste te ljude takav efekat da oni postaju bolje osobe. Biti bolja osoba je dobro i po tu osobu i po drustvo. Sa druge strane, svi smo razliciti i ne odgovara sve svakome. I svako jedino sam za sebe moze da odluci sta je to sto m uodgovara. A "dusebriznici" koji vuku ljude za rukav i govore im da znaju sta je za njih dobro su u najmanju ruku u kategoriji ljudi koji su nedopustivo nepristojni. Just my two shekels ...

#56 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 28 June 2007 - 17:37

Shvatam koncept. Jedino da se ne pobrkaju pojmovi. 'Bolja osoba' (u pravom smislu, u kom ti mislis) za drustvo nije i 'bolja osoba' za sistem. Sistemima trebaju 'dobri konzumenti'.

#57 eleni

eleni
  • Members
  • 212 posts

Posted 28 June 2007 - 17:40

Sistemima ne trebaju zivi ljudi.
A treba biti ziv. smile.gif

#58 harmonija

harmonija
  • Members
  • 1,086 posts

Posted 29 June 2007 - 22:22

QUOTE(Miralem @ 28 Jun 2007, 14:40) <{POST_SNAPBACK}>
laugh.gif
ovo je genijalno. treba lepo da se umrtvimo. i verovatno damo neke pare jon kabat-zinnu, super mu je ime, jel umetnicko?

Miraleme, ovde je reč o onom večnom "komentatoru" u našoj glavi koji sve što uradimo mi ili drugi odmah komentariše. Zašto tako, zašto ne onako, moram sad ovo, e baš neću ovo i tako bez kraja i konca. Ima toga i ovde na forumu, jelda? rolleyes.gif

E sad, ako malo stišamo taj glas, to ne znači da ćemo da se "umrtvimo", već da ćemo imati neophodan mir da zaista vidimo to što je pred nama, da ga nećemo gledati kroz te kritičarske naočare.
A šta ti je problem sa imenom? Malo ti je čudno? Podozrevam da bi i njemu bila čudna naša imena.
Inače čovek je lekar, predaje na Univerzitetu države Masačusets i zanima se za medicinske efekte meditacije, naročito kod ljudi koji pate od hroničnih bolova.
Eto, sad sve znaš smile.gif

#59 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 03 July 2007 - 09:42

mislim da je ovo prava tema da se okaci.... ovo

#60 zazie

zazie
  • Members
  • 1,669 posts

Posted 03 July 2007 - 10:07

ko se boji bude josh, tri za grosh, tri za grosh... smile.gif