Jump to content


Photo

IZBORI 21. Januara


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3610 replies to this topic

#46 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 10 November 2006 - 13:01

QUOTE(CTPAX @ 10 Nov 2006, 02:27)
Zašto DS pravi apstinente ako postoji LDP? Ako se neki demokratski glasač razočara u DS, bar ima LDP da glasa za njih.
To je jedina korist tog nesretnog sukoba.


Ne, nisam odlepio pa pričam sam sa sobom, nego je Diskutant... ovaj... opravdano odsutan do 13, pa mi poslo' odgovor na moj gore citirani post:

QUOTE
diskutant (na službenom putu  tongue.gif ):

valjda je savrseno jasno da ja necu glasati za ds, ali se uopste ne zavaravam da je srbiji potrbna slaba ds da bi "cedina" koalicija bila jaka. naprotiv, srbiji je potrebna jaka ds.

odliv iz ds-a se nikome ne isplati, pa ni novoj koaliciji.

Edited by CTPAX, 10 November 2006 - 13:02.


#47 kingmaker

kingmaker
  • Members
  • 4,535 posts

Posted 10 November 2006 - 13:09

QUOTE(CTPAX @ 10 Nov 2006, 13:01)
Ne, nisam odlepio pa pričam sam sa sobom, nego je Diskutant... ovaj... opravdano odsutan do 13, pa mi poslo' odgovor na moj gore citirani post:

aha. tako cu i ja od sad da radim. kao, evo sta mi je neko napisao, pa cu ovde da odgo vorim. tongue.gif

elem.
jeste da ldpu tadic lopatom prebacuje glasove svakim svojim Potezom rolleyes.gif, i da u tom smislu ldp profitira, ali svakako da nikom ne odgovara ovo urusavanje ds-a, a meni bogami nije ni drago. mislim, ne cudi me sto im se to desava (ima ono o tikvama, djavolu, sadjenju...).

#48 srdjann

srdjann
  • Members
  • 2,977 posts

Posted 10 November 2006 - 13:19

Ne kapiram - kako neko i može da zamisli da je bilo kome sa naše strane drago zbog urušavanja DS-a? blink.gif

#49 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 10 November 2006 - 13:38

Pretvorićemo još jedan topic u DS-LDP priču... dry.gif

Da su pametni, kao što nisu (i jedni i drugi), napravili bi dogovor o međusobnom nenapušavanju i principijelnom podržavanju kad nekome zagusti. DS mora da kohabitira, jer još nije viđen predsednik koji blokira državu, ruši ustav i/ili ne komunicira sa najjačaom opozicionom partijom.

Zato imaš LDP da pokupi sve one koji su nezadovoljni "kohabitacijom" i svim stvarima koje ona nosi...

Potpuno je glupa strategija terati DS da se promeni na način na koji ne može da se promeni, dok god ima predsednika države.

#50 zoricag

zoricag
  • Members
  • 443 posts

Posted 10 November 2006 - 13:38

QUOTE(lule @ 10 Nov 2006, 09:33)
A da li bi vi mogli konkretno da napisete kako bi zabranili rad SRS-u? Ovo o izvinjenjima, odgovornosti, traumama i zabranama lepo zvuci, ali kako bi to u praksi izgledalo?


Za ukidanje radikala, a i drgih koji su manje ili vise prikriveno isti, nije potrebno administrativno ukidanje.

Oni ce se samoukinuti kad u narodu pocnu da preovladjuju neke druge vrednosti, kao sto su briga za sopstvenu sigurnost, bezbednost i napredak u svakom pogledu. Ali briga uz iskrenu obuku kako do toga stici, a ne od koga dobiti.

Dokle god vecina naroda misli da NEKO treba da mu obezbedi bolji zivot (a veliki broj ni ne zna u cemu bi se taj bolji zivot sastojao, pa tu ubrajaju i ispisivanje granica, i pisanje lepse proslosti) bice i onih koji ce iz raznoraznih razloga misliti da je to mozda Toma, Seselj ili Vucic (o kako se oni uspesno nose sa Kostunicom, Tadicem, Mladjom - misle mnogi) radikali ce imati glasace. Ko uspe da nauci narod da im samo NESTO a ne NEKO moze promeniti zivot, ukinuce i radikale (ovakve kakvi su sada)


Kao sto se kampanjom mogu izvesti biraci na biralista, tako se moze raditi i kampanja za moralne vrednosti, za raspoznavanje lazi od istine, za raspoznavanje sta je uspesnost, a sta galama. Moze se kradja uvek nazvati kradjom, a ne zlupotrebom polozaja, i ne kaciti je pricom da neki drugi isto kradu ili su krali. Moze se ubistvo, uvek nazivati ubistvom, a ne kaciti uz ubistvo pricu da i neki drugi ubijaju. Zgranjavati se, gaditi se javno na svaku vrstu nepristojnog ponasanja i nepristojnog govora a narocito u institucijama i sa pozicija vrsilaca javne funkcije. Nauciti ljude da razlikuju nepristojno govorenje od govora mrznje, da se o nepristojnom govoru moze diskutovati, a nekad ga (kod umetnika na primer) i tolerisati, ali da se govor meznje ne moze nikakvim razlozima opravdati. Sve to, a i mnogo sire od toga moze se uraditi pozitivnom kampanjom.

Nakon pozitivne kampanje, o vrednostima i moralu, radikali ce predstavljati malu grupu onih koji nisu hteli ili nisu umeli da raspoznaju sta je moralno.

Znaci, kada se stvori koncenzus, sabornost u tom smislu nece biti ni radikala vise od 5%. Postizanje takve sabornosti ne mogu ni da iniciraju ni da predvode (organizuju) prikriveni radikali. Tako da nas problem nisu radikali u SRS, a ponajmanje njihovi biraci. Problem su prikriveni radikali mimikrirani u demokratski blok i njihovi biraci koji ne cuju, ne vide, ne j.....

#51 lule

lule
  • Members
  • 119 posts

Posted 10 November 2006 - 13:56

Bez ljutnje gospodjo, ali to sto ste napisali je samo "wishful thinking".
QUOTE
Nakon pozitivne kampanje, o vrednostima i moralu, radikali ce predstavljati malu grupu onih koji nisu hteli ili nisu umeli da raspoznaju sta je moralno

Ko bi trebalo da vodi tu kampanju, ko je osoba koja poseduje takav autoritet i koja ce zabludele radikalske glasace prevesti na "drugu stranu"?
Poslednja sansa za ukidanje SRS-a je bila posle republickih izbora 2001, i tada je propustena prilika. I sada se moramo navici na cinjenicu da su bitan politicki faktor u Srbiji i da imaju stabilnu glasacku bazu koja ih nece tako lako napustiti.

#52 zoricag

zoricag
  • Members
  • 443 posts

Posted 10 November 2006 - 13:57

Posto ukidanje radikala nije ovde tema, a sama sam vinovnik jer je jedna moja recenica izazvala tu polemiku, ja bih da iniciram vracanje temi.

Da li ja dobro razumem nasu sadasnju situaciju haosa ako mi izgleda da necemo imati buzet usvojen u zakonskom roku ili u normalnom roku, neophodnom za normalno funkcionisanje drzave i drustva.

Da li su izbori u Dec bili trazeni da bi se videlo ko je jaci ili zbog toga sto mozda vladu necemo imati do maja, a parlament do februara? Da li su oni koji su trazili izbore u Dec imali to u vidu? Ako jesu, da li su bili dovoljno jasni i dovoljno glasni da se cuju i razumeju?

Da li imamo ustavni sud? da li cemo ga imati do maja? koju instituciju imamo? Imamo Predsednika i koga jos?

#53 zoricag

zoricag
  • Members
  • 443 posts

Posted 10 November 2006 - 14:07

QUOTE(lule @ 10 Nov 2006, 13:56)
Bez ljutnje gospodjo, ali to sto ste napisali je samo "wishful thinking".


Poslednja sansa za ukidanje SRS-a je bila posle republickih izbora 2001, i tada je propustena prilika. I sada se moramo navici na cinjenicu da su bitan politicki faktor u Srbiji i da imaju stabilnu glasacku bazu koja ih nece tako lako napustiti.


#54 Ledja

Ledja
  • Members
  • 933 posts

Posted 10 November 2006 - 14:27

Na sastanku Kontakt Grupe i Ahtisarija odluceno je da resenje za Kosovo bude doneseno posle izbora u Srbiji.

Koliko god da sami sebi odmazemo, EZ i dalje pokusava da nas dozove pameti i pomaze da buducu vladu formiraju stranke demokratske orjentacije, sada je na nama da ne dozvolimo crveno-crnu koaliciju!

#55 zoricag

zoricag
  • Members
  • 443 posts

Posted 10 November 2006 - 14:34

QUOTE(lule @ 10 Nov 2006, 13:56)
"wishful thinking".
Poslednja sansa
I sada se moramo navici na cinjenicu da su bitan politicki faktor u Srbiji i da imaju stabilnu glasacku bazu koja ih nece tako lako napustiti.


Ne slazem se, i ne mogu deliti tu vrstu pesimizma. Nema poslednjih sansi. Ima samo propustenih prilika i odlaganja. Naravno sa svim posledicama, jer zivot prolazi.

Nije problem SRS kao stranka, jer oni nisu javni nosioci funkcija vlasti. Problem je pogled na zivot, na drzavu i naciju, na buducnost i proslost koji sa SRS-om dele i drugi nekad javno, a nekad prikriveno. Ti DRUGI su problem. Nekad ih zovemo Trojanci - kad ih raspoznamo (sto je dobro), a nekad ih velicamo kao deo demokratskog bloka i pravimo se da ne vidimo da deluju nelegalno, da lazu, da su apsolutisti, da su arogantni samodovoljni, bezobrazni i besprizorni.

E, te demokrate koji su u demokratskom bloku samo zato sto su bili protiv Milosevica ili Tita treba razdvojiti od demokrata. I to je nova sansa koju ja vidim. (jedina koju ja vidim).

Naravno, kako se za propustene sanse placa cena, mozda cak ni na ovim izborima demokratija ne dodje na vlast, ali ce se bar znati ko je tu i ko to razume za pocetak. Tradicionalisti, populisti, narodnjaci radikali neka se nazovu pravim imenom, neka se oglase i svrstaju tamo gde prirodno pripadaju po shvatanjima, stavoima i delovanju.

Svi oni koji inima daju legitimitet pripadnosti demokratskom bloku treba da se zamisle kuda to vodi, i da naprave zaokret ako im je vizija demokratije u fokusu za buducnost. Jer, vratili smo se ispod nule. Demokratiju moramo graditi od pocetka, ma koliko to grubo zvucalo, moramo se za nju boriti pamecu.

Napor ce biti i veci nego proslog puta jer je u medjuvremenu delovanjem trojanaca ideja demokratije (predstava o njoj u narodu) uprljana.

Ne mozemo to radiditi sa klipovima u tockovima timareci konja trojanca.

#56 Anduril

Anduril
  • Members
  • 5,593 posts

Posted 10 November 2006 - 14:41

QUOTE(Ledja @ 10 Nov 2006, 14:27)
Na sastanku Kontakt Grupe i Ahtisarija odluceno je da resenje za Kosovo bude doneseno posle izbora u Srbiji.

Koliko god da sami sebi odmazemo, EZ i dalje pokusava da nas dozove pameti i pomaze da buducu vladu formiraju stranke demokratske orjentacije, sada je na nama da ne dozvolimo crveno-crnu koaliciju!


Mislim da DSS ne moramo da ubrajamo u stranke demokratske orijentacije. Vreme je da se napravi jasna distinkcija izmedju stranaka bliskim srpskim sluzbama bezbednosti (SRS, DSS, SPS) i ostalim strankama. Ne sme su upasti u zamku pravljenja razlike izmedju nacionalistickih, socijalistickih, demokratskih ili konzervativnih blokova. Ovo nije pitanje ideologije vec pitanje interestne grupe. Ideologija je samo maska. Gradjanima Srbije se mora jasno postaviti pitanje da li se njihovi interesi poklapaju sa interesima kriminalno-bezbednostne mafije.

#57 CTPAX

CTPAX
  • Members
  • 10,503 posts

Posted 10 November 2006 - 14:46

QUOTE(Anduril @ 10 Nov 2006, 14:41)
Mislim da DSS ne moramo da ubrajamo u stranke demokratske orijentacije. Vreme je da se napravi jasna distinkcija izmedju stranaka bliskim srpskim sluzbama bezbednosti (SRS, DSS, SPS) i ostalim strankama. Ne sme su upasti u zamku pravljenja razlike izmedju nacionalistickih, socijalistickih, demokratskih ili konzervativnih blokova. Ovo nije pitanje ideologije vec pitanje interestne grupe. Ideologija je samo maska. Gradjanima Srbije se mora jasno postaviti pitanje da li se njihovi interesi poklapaju sa interesima kriminalno-bezbednostne mafije.


Priznavali mi to ili ne, DSS jeste stranka demokratske opcije. Zašto? Zato što ima međunarodni legitimitet kao takva. Članica je narodnjačke internacionale, zajedno sa nemačkim CDU, Širakom, torijevcima, švedskim moderatima, HDZ-om...

Meni su nabojani ideološki protivnici, ali - to je deo političkog spektra koji se u civilizovanom svetu priznaje kao demokratski i prihvatljiv.

Sepsovci i smradikali taj legitimitet nemaju.

#58 zoricag

zoricag
  • Members
  • 443 posts

Posted 10 November 2006 - 15:19

QUOTE(CTPAX @ 10 Nov 2006, 14:46)
Priznavali mi to ili ne, DSS jeste stranka demokratske opcije. Zašto? Zato što ima međunarodni legitimitet kao takva. Članica je narodnjačke internacionale, zajedno sa nemačkim CDU, Širakom, torijevcima, švedskim moderatima, HDZ-om...

Meni su nabojani ideološki protivnici, ali - to je deo političkog spektra koji se u civilizovanom svetu priznaje kao demokratski i prihvatljiv.

Sepsovci i smradikali taj legitimitet nemaju.


Naravno da je demokratski prihvatljivo da narodnjaci, republikanci, tradicionalisti i sl (naravno ne fasisti) osvoje vlast, ako imaju uporiste u birackom telu.

Ja to ne sporim. Ono sto meni smeta sto je to kod nas sve svrstano u demokratski blok i stvara konfuziju kod ljudi. Mislim da su ovde ljudi u totalnim haosu u vezi poimanja demokratije i da je to posledica mesanja ideologija u jednoim bloku. Kako ovde neki analiticar moze da predvidi neka buduca kretanja na osnovu toga da li su vlast osvojile stranke "demokratskog bloka" ili onog drugog (SRS, SPS) koji nikako ni ne zovemo (ponekad: bivsi rezim). Kako mi mozemo da predvidimo? Kako da covek glasa ako ne moze da predvidi neka kretanja u najsirem smislu znacenja.

Imali smo dve vlade (ne racunam kratku Zivkovicevu) demokratskog bloka sa totalno razlicitim ideologijama. Kod ove poslednje ima svacega na marginama (koje ovde zivot znace), ali osnovna ideologija je totalno razlicita od Djindjiceve. Imali smo trasiranje puta ka evropi uz napore da se priblizimo tako sto cemo rasti i menjati se i imali smo trasiranje puta ka evropi tako sto cemo ocekivati da evropa konacno prizna da smo mi razliciti od drugih i pomiogne nam da ostanemo nepromenjeni.

U Americi imamo Republikance i Demokrate i oni nisu u jednom bloku iako je civiliovanio i demokratski da republikanci budu na vlasti kad dobiju izbore.

Kod nas nije liderski problem ko ce predvoditi demokratski blok. Problem je u tome ko ce predvoditi onaj drugi jer trenutno lici da je to Toma samo zato sto ostale stranke koje su u tom bloku nisu javno i jasno tamo. Kada bi bilo drugacije, prirodno, rekla bih, u tom bloku bi se onda odgradili od fasizma lako i brzo, ako bi zeleli da zadrze civilizacijsku prihvatljivost za osvajanje vlasti.

Biraci bi imali jasniju sliku i ne bi se vise vezivali za lidere, nego za ideologije, pa bi bar ziveli u granicama ideologije koju podrzava (nosi) vecina i to je onda demokratski.

Ovako nije ni demokratski i nedemokratski. Lazljivo je sve i manipulatorski. A ne udubljuju se ljudi toliko u detalje da bi raspoznali scenu. Mora im biti jasnija.

Edited by zoricag, 10 November 2006 - 15:22.


#59 MP40

MP40
  • Members
  • 1,075 posts

Posted 10 November 2006 - 15:33

QUOTE(srdjann @ 10 Nov 2006, 13:19)
Ne kapiram - kako neko i može da zamisli da je bilo kome sa naše strane drago zbog urušavanja DS-a?  blink.gif


Meni jeste. Beskicmenjaci. Zasluzuju i gore.

#60 Diskutant

Diskutant
  • Members
  • 8,262 posts

Posted 10 November 2006 - 15:57

QUOTE(CTPAX @ 10 Nov 2006, 13:01)
Ne, nisam odlepio pa pričam sam sa sobom, nego je Diskutant... ovaj... opravdano odsutan do 13, pa mi poslo' odgovor na moj gore citirani post:

...samo da se zahvalim neznanom junaku -- lisice u medjuvremenu skinute biggrin.gif