Jump to content


Photo

draskovic : jedna srbija - dva sistema


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
364 replies to this topic

#61 harper lee

harper lee
  • Banned
  • 10,556 posts

Posted 06 November 2006 - 11:09

QUOTE(PRESHEVARI @ 6 Nov 2006, 04:39)
Kinik tvojih daleki preci poticu sa Kosova pa ne vidim rzlog zashto i ti ne bi bio gradjanin Kosova...


laugh.gif

Treba razmotriti i ono sa amebama.

#62 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 06 November 2006 - 11:31

QUOTE(PRESHEVARI @ 6 Nov 2006, 03:39)
u smislu da svaki Srbin ma gde zhiveo ima pravo da dodje na Kosovu i poseti bilo koji objekat njegovog religijskog i istorijskog interesovanja..i da ostane- srpsko istorijsko nasledje na Kosovu..

Kinik tvojih daleki preci poticu sa Kosova pa ne vidim rzlog zashto i ti ne bi bio gradjanin Kosova...



Stvarno velikodusna ponuda i za Srbe (ma gde ziveli) ali i za Kinika da postane
gradjanin Kosova.

U Nemackoj dokazujes da su ti preci iz Nemacke ako na primer zivis u
nekom Sibiru ali imas dokaze (sa sve fotografijama) da posedujes nemackog ovcarskog
psa.Kako ce ovo sa dokazivanjem (preci) funkcionisati na Kosovu? Moj deda je bio
zandar na Kosovu, pa mislim ako se i to vazi, se uclanim i ja u kosovsko drzavljanstvo?



Lep pozdrav
Teja

Edited by Teja, 06 November 2006 - 11:34.


#63 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 06 November 2006 - 11:37

QUOTE(PRESHEVARI @ 6 Nov 2006, 02:39)
3.Naravno da sam mislio na one Srbe koji zhive na Kosovu ali i one izbegle koji zbog mnogih razloga nece da se vrate na Kosovu ali imaju svoja imanja ili ih neshto drugo vezuje za Kosovo..
Kinik tvojih daleki preci poticu sa Kosova pa ne vidim rzlog zashto i ti ne bi bio gradjanin Kosova...


Vise od polovine Srba potice sa Kosova tako da ako bude vayio ovaj argument kao
u kinikovom slučaju lako može da se desi da albanci budu manjina.

#64 harper lee

harper lee
  • Banned
  • 10,556 posts

Posted 06 November 2006 - 11:56

QUOTE(PRESHEVARI @ 6 Nov 2006, 04:39)
2. Exteritorijalnost-Verski objekti to jest crkve i manastiri su srpsko kulturno nasledje...i po mom misljenju ne treba da sutra po proglashenju nezavisnosti odjednom postanu kosovsko istorijsko nasledje..tu se zaista ne slazhem sa zvanicnom politikom Prishtine oko ovog pitanja..exteritorijalnost ne podrazumeva da se ovi istorijski objekti mogu kao shto je jednom Harper predlozhio kamen po kamen prebace negde u Srbiji ili da se preko njih vrshi antikosovska i antialbanska delatnost  kao shto se sad radi..ali exteritorijalnost u smislu da svaki Srbin ma gde zhiveo ima pravo da dodje na Kosovu i poseti bilo koji objekat njegovog religijskog i istorijskog interesovanja..i da ostane- srpsko istorijsko nasledje na Kosovu..eto na to sam mislio..jer naprimer Decani ili Gracanica nije isto kao zgrada albanske ambasade u Beogradu..pa prema tome ne pricamo o istoj vrsti exteritorijalnosti...


Sto, sta fali prebacivanju. Veliki kosovski manastiri su "zivi" manastiri u kojima se vrsi sluzba, nisu samo kulturno-istorijski spomenici. Kako sada stvari stoje, osim u Gracanici u drugim manastirima svestenici sluzbuju sami za sebe posto nikoga nema ko bi tamo mogao da ode, a i oni kojih ima ne smeju. Sto se tice eksteritorijalnosti, nema tog pravnog resenja ili dokumenta koji mogu da zastite manastire u situaciji u kojoj se podmetanje eksploziva ispod istih kod vecine stanovnistva smatra vrhunskim nacionalno-herojskim remek delom. Da ima politickih i finansijskih uslova za izmestanje tih manastira ja ne bih oklevao ni trenutak. Bolje da se kamen po kamen prebace u Srbiju, nego da to isto kamenje zavrsi na albanskim njivama po Metohiji obelezavajuci medje na njima. No, kako nema ni politickih ni finansijskih uslova, manastirima se crno pise.

Takodje bih voleo da pojasnis kakva se to antialbanska i antikosovska delatnost vrsi preko kosovskih manastira. Mozda smo propustili da posaljemo telegrame podrske kosovskoj vladi i UNMIK-u zbog uspesne zastite Bogorodice Ljeviske. Ili se nismo adekvatno zahvalili Rugovi sto je rusio samo manastire i crkve koji su pravljeni nakon dolaska Milosevica na vlast, sto je jednom blagoizvoleo izjaviti Klintonu, misleci da je ovaj stvarno tolika neinformisana budala kakvom se ovde smatrao.

Edited by harper lee, 06 November 2006 - 11:59.


#65 LordLights

LordLights
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 06 November 2006 - 11:57

QUOTE(Teja @ 6 Nov 2006, 10:31)
Stvarno velikodusna ponuda i za Srbe (ma gde ziveli) ali i za Kinika da postane
gradjanin Kosova.

U Nemackoj dokazujes da su ti preci iz Nemacke ako na primer zivis u
nekom Sibiru ali imas dokaze (sa sve fotografijama) da posedujes nemackog ovcarskog
psa.Kako ce ovo sa dokazivanjem (preci) funkcionisati na Kosovu? Moj deda je bio
zandar na Kosovu, pa mislim ako se i to vazi, se uclanim i ja u kosovsko drzavljanstvo?
Lep pozdrav
Teja



O dedi, evo ti mali hint.... Ovisno od perioda u kojem je sluzio, ako je deda bio istaknut zandar, sigurno bi ostavio neki trag dolje.
Albanci su uvek nagradjivali istaknute zandare, pisuci o njima u knjigama, a oni najzasluzniji bi dobivali rolju i po epskim folklornim pesmama.
Prema tome, obrati se PMF-u u Pristini (nekim slucajem etnologija je locirana bas tamo), ili Narodnoj Biblioteci u Prishtini. Za pocetak! biggrin.gif

#66 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 06 November 2006 - 12:43

QUOTE(LordLights @ 6 Nov 2006, 11:57)
O dedi, evo ti mali hint.... Ovisno od perioda u kojem je sluzio, ako je deda bio istaknut zandar, sigurno bi ostavio neki trag dolje.
Albanci su uvek nagradjivali istaknute zandare, pisuci o njima u knjigama, a oni najzasluzniji bi dobivali rolju  i po epskim folklornim pesmama.
Prema tome, obrati se PMF-u u Pristini (nekim slucajem etnologija je locirana bas tamo), ili Narodnoj Biblioteci u Prishtini. Za pocetak! biggrin.gif



Ne znam da li se istakao u zandarmerstvu (covek poch.pa ne mogu da ga pitam),

ali bi me interesovalo da li je to vec na snazi (mislim na dodele)?

Ovaj biser da je to na PMF (ako je to prirodno-matematicki faks) sada me je

onako definitivno oborio s nogu smile.gif

Lep pozdrav

Teja

Edited by Teja, 06 November 2006 - 12:44.


#67 LordLights

LordLights
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 06 November 2006 - 13:09

QUOTE(Teja @ 6 Nov 2006, 11:43)
Ne znam da li se istakao u zandarmerstvu (covek poch.pa ne mogu da ga pitam),

ali bi me interesovalo da li je to vec na snazi (mislim na dodele)?

Ovaj biser da je to na PMF (ako je to prirodno-matematicki faks)  sada me je

onako definitivno oborio s nogu smile.gif

Lep pozdrav

Teja


Dodela Kosovskih dokumenata je pocela 2000-2001 godina. Te godine su se poceli izvadati i pasosi. Na pocetku taj pasos nije bio priznat od puno drzava, ali sad koliko znam dokument je validan svugde osim u Srbiji. Srpskim pasosem se moze bez vize u isto-toliko drzava koliko i kosovskim, tako da ne postoji nijedan validan razlog da bi kosovari uzimali srpski.

Ja ne bih mogao dobiti kosovsko drzavljanstvo, zato sto ne postoji ijedan razlog da mi isti bude dodelljen .... al' mi deda nije bio zandar. biggrin.gif


P.s. INace je etnologija locirana na PMFu u nekoliko univerziteta u ex-yu, zato sto su ratari-poljoprivrednici-cum-univerzitetski profesorcici ranijih generacija pogresno shvatili da je to deo geografije. Ostali su je svrstavali u filologiju (to su bili malo pametniji profesorcici, valjda poreklom iz malo vecih sela) biggrin.gif

#68 likota39

likota39
  • Members
  • 456 posts

Posted 06 November 2006 - 14:22

Rjesenje Kosovskog problema koje bi svakoga zadovoljilo nazalost ne postoji. To je cinjenica.

Nekakva federacija nezavisnog Kosova sa Srbijom je jedina opcija s tim da je EU taj koji zavodi red unutar tog regiona.

Mislim da bi Srbija trebala konacno da se oslobodi raznoraznih istorijskih predrasuda vezanih za Kosovo koje su—nazalost—prouzrokovale do danas vise problema nego dobroga. A mozda je doslo vrijeme je da se ponos i dostojanstvo nacije pocnu graditi na dostignucima iz danasnjice a ne samo na praznim pricama iz proslosti i pogresno interpretiranim tradicijama.

Da li ce to donijeti trajni mir u tom dijelu, ne znam. Tacnije, ne vjerujem. Ali, ne vidim nista bolje.

#69 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 06 November 2006 - 15:14

QUOTE(perkos @ 6 Nov 2006, 10:37)
Vise od polovine Srba potice sa Kosova tako da ako bude vayio ovaj argument kao
u kinikovom slučaju lako može da se desi da albanci budu manjina.


Pazi boga ti ..a ja neznalica sam do sada mislio da vecina Srba potice sa nekog drugog mesta.
Sredinom 90-ih sam na albanskom udzbeniku u Dolini bio procitao "Nashi preci su juzhni Sloveni...bilo namenjeno naravno malim Albancima ali nigde nije pisalo da vecina juzhnih Slovena potice sa Kosova..ovo je za mene zaista novina Perkose

#70 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 06 November 2006 - 15:17

QUOTE(Teja @ 6 Nov 2006, 10:31)
Stvarno velikodusna ponuda i za Srbe (ma gde ziveli) ali i za Kinika da postane
gradjanin Kosova.

U Nemackoj dokazujes da su ti preci iz Nemacke ako na primer zivis u
nekom Sibiru ali imas dokaze (sa sve fotografijama) da posedujes nemackog ovcarskog
psa.Kako ce ovo sa dokazivanjem (preci) funkcionisati na Kosovu? Moj deda je bio
zandar na Kosovu, pa mislim ako se i to vazi, se uclanim i ja u kosovsko drzavljanstvo?
Lep pozdrav
Teja

Pa ne znam gospodjo shta bi po vama bilo realno a ne "velikodushno"...

#71 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 06 November 2006 - 15:31

QUOTE(harper lee @ 6 Nov 2006, 10:56)
Sto, sta fali prebacivanju. Veliki kosovski manastiri su "zivi" manastiri u kojima se vrsi sluzba, nisu samo kulturno-istorijski spomenici. Kako sada stvari stoje, osim u Gracanici u drugim manastirima svestenici sluzbuju sami za sebe posto nikoga nema ko bi tamo mogao da ode, a i oni kojih ima ne smeju. Sto se tice eksteritorijalnosti, nema tog pravnog resenja ili dokumenta koji mogu da zastite manastire u situaciji u kojoj se podmetanje eksploziva ispod istih kod vecine stanovnistva smatra vrhunskim nacionalno-herojskim remek delom. Da ima politickih i finansijskih uslova za izmestanje tih manastira ja ne bih oklevao ni trenutak. Bolje da se kamen po kamen prebace u Srbiju, nego da to isto kamenje zavrsi na albanskim njivama po Metohiji obelezavajuci medje na njima. No, kako nema ni politickih ni finansijskih uslova, manastirima se crno pise.

Takodje bih voleo da pojasnis kakva se to antialbanska i antikosovska delatnost vrsi preko kosovskih manastira. Mozda smo propustili da posaljemo telegrame podrske kosovskoj vladi i UNMIK-u zbog uspesne zastite Bogorodice Ljeviske. Ili se nismo adekvatno zahvalili Rugovi sto je rusio samo manastire i crkve koji su pravljeni nakon dolaska Milosevica na vlast, sto je jednom blagoizvoleo izjaviti Klintonu, misleci da je ovaj stvarno tolika neinformisana budala kakvom se ovde smatrao.

Stvarno si ga preterao Harperu..znachi vecina vas Srba je podrzhavalo unishtenje 212 dzamija na Kosovu...ili bog zna koliko u BiH..jel to hocesh da kazhesh?
Da se sa tih objekata vodi nakaradna politika Srbije prema Kosovu je poznato svima i nema shta ja da tebi dokazujem ali ne brini i tome ce doci kraj veoma uskoro...

#72 PRESHEVARI

PRESHEVARI
  • Members
  • 6,122 posts

Posted 06 November 2006 - 15:34

QUOTE(likota39 @ 6 Nov 2006, 13:22)
Rjesenje Kosovskog problema koje bi svakoga zadovoljilo nazalost ne postoji. To je cinjenica.

Nekakva federacija nezavisnog Kosova sa Srbijom je jedina opcija s tim da je EU taj koji zavodi red unutar tog regiona.

Mislim da bi Srbija trebala konacno da se oslobodi raznoraznih istorijskih predrasuda vezanih za Kosovo koje su—nazalost—prouzrokovale do danas vise problema nego dobroga. A mozda je doslo vrijeme je da se ponos i dostojanstvo nacije pocnu graditi na dostignucima iz danasnjice a ne samo na praznim pricama iz proslosti i pogresno interpretiranim tradicijama.

Da li ce to donijeti trajni mir u tom dijelu, ne znam. Tacnije, ne vjerujem. Ali, ne vidim nista bolje.

Reshenje kosovskog problema i ne treba da svakog zadovolji..a shta mislish da zadovolji vecinu naroda koji tamo zhivi ...za pocetak?

#73 LordLights

LordLights
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 06 November 2006 - 15:46

QUOTE(perkos @ 6 Nov 2006, 10:37)
Vise od polovine Srba potice sa Kosova tako da ako bude vayio ovaj argument kao
u kinikovom slučaju lako može da se desi da albanci budu manjina.


.
Vecina Liberijaca su bili bivsi robovi u SAD, pa su ih ameri " oslobodili i vratili" u toj zemlji.... dok vecina gradjana Vojvodine su bili madjari. Vecina gradjana Leskovca su bili Albanci, vecina Soluna je bila jevrejska, a stambola - grcka - a 100% gradjana 14-og veka amerike su bili domorodci. I sad?

Evo sta ti ja predlazem: Svi srbi u Szentendre-u, u blizini Budimpeste poticu iz Kosova. Onamo se preselili kad su bile seobe, pre jedno 3-4 veka. Malo ih organiziraj, i eto ti fino-lepo nove jogurt-revolucija

#74 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 06 November 2006 - 15:48

QUOTE(PRESHEVARI @ 6 Nov 2006, 15:17)
Pa ne znam gospodjo shta bi po vama bilo realno a ne "velikodushno"...



Po "nama" bi dragi gospodine bilo realno , da ne kazem normalno,da te niko

ne pita da li si Srbin ili Tunguzijac ako zelis da ides u Decane,Pec i da posecujes

neke objekte.Otju retji,da bi barem to trebalo onako da bude samo po sebi

razumljivo bez dodatnog naglasavanja da ce i Srbi (cak i ako su iz neke pm)

imati shanse da posete pecku patrijarsiju..



Lep pozdrav
Teja

#75 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 06 November 2006 - 15:54

QUOTE(LordLights @ 6 Nov 2006, 15:46)
.



Evo sta ti ja predlazem: Svi srbi u Szentendre-u, u blizini Budimpeste poticu iz Kosova. Onamo se preselili kad su bile seobe, pre jedno  3-4 veka.  Malo ih organiziraj,  i eto ti fino-lepo nove jogurt-revolucija



Nema potrebe za organizovanjem istih obzirom da im niko
ne pali bogomolje i ne objasnjava im da su uljezi..

Lep pozdrav
Teja