Jump to content


Photo

Povratak :)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
261 replies to this topic

#61 Kum Djole

Kum Djole
  • Members
  • 78 posts

Posted 10 October 2006 - 21:33

QUOTE(Klika @ 10 Oct 2006, 14:14)
...........pa kako se onda oni toliko razlikuju od te iste Rusije.........



Radi se o kulturoloskim razlikama, mozda i o genetskim wink.gif Tekovine zapadne civilizacije su istorijski (cinjenicno) neprimenjive na ostatak planete, ako nista drugo onda zbog prednosti koju je zapadna civilizacija vec ostvarila nad ostatkom sveta (iz vise razloga). Da bismo sustigli onaj nivo razvijenosti koji postoji na zapadu, taman isli onom brzinom koja nama odgovara, zapad bi jednostavno trebalo da se zaustavi, da njegov mehanizam stane u potpunosti. Svedoci smo da mehanizam radi li radi wink.gif

Mozda je jednostavnije razmisljati o tome sta u Srbiji moze da se uradi, a ne sta ne moze. Niko nema tapiju na Srbiju, i mene konkretno zanima da ucestvujem u uklanjanju onih "vrednosti" koje Srbiju drze utamnicenu vec godinama, a medju njima su i apatija, letargija, fatalizam i primitivizam.

Neko rece, "nas narod sve najbolje zna" - s tim zakljuckom sam se upravo i vratio ovde, nekako imam utisak da se u Srbiji danas ne prasta ni uspeh ni neuspeh, i da svi sve najbolje znaju, pa i to kako do uspeha - ispada da neko ko nikada nije bio van Srbije ume bolje da proceni sta sam ja to lose uradio za pet godina u Kanadi pa mi "nije uspelo". Medjutim, nerealno je da ti znalci svoj recept uspeha primene u Srbiji jer tu vlada bezakonje, korupcija, nepotizam, kriminal, drugim recima uvek ima izgovora zasto nesto ne moze. I uvek je neko drugi kriv.

Ni drugi narodi i drustva nisu bolji od nas, ali bar vecinom znaju ko su i sta su, pa umeju i da se dogovore - dok kod nas kriza identiteta traje ako ne od 1389. onda barem od 1804.

#62 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 10 October 2006 - 21:56

Kume, vidim da si obrazovan covek, pametno zboris...........ali zasto onda povratak u Srbiju kada si svestan svih ovih problema, nedaca, ..........koje si nabrojao i koje smo vec ovde pominjali...........

Iz licnog iskustva govorim, zanosio sam se mozda u samom pocetku `93-94 da ce svaki pojedinac, pa i ja, nesto moci da promeni, ali to je cisto gubljenje vremena a ponajvise zivaca.........ne mogu ih tako lako promeniti kada se istrose, cuvam ih za neke kasne godine, zatrebace,.......... godine prolaze, ne zelim da gubim vreme izigravajuci nekog Don Kihota u Srboji............

Srbija se nece tako lako promeniti a pogotovu ne preko noci, pogledajmo iz iskustva sta nam se desilo u zadnjih 15-tak godina, da ne idem dalje u istoriju..........mi jos nismo dostigli ni polaznu tacku jedne Madjarske, Ceske, Slovenije,............iz `91.

Problem je u glavama obicnih ljudi, u Srbiji vekovima ljudi nisu znali racionalno i pragmaricno da razmisljaju, zasto bi se to odjednom desilo ...........ja ne kazem da nememo potencijal u bilo kom domenu, ali nikada nismo, niti cemo znati da ga iskoristimo .........na zalost..........

Kazes nisi uspeo u Kanadi? U kom pogledu, ako nije tajna? Da li neko meri uspeh u materijalnom smislu, nije zaradio $$$ milion , ne vozi kola od $30-40K, nema kucu od $300-400K , ili sta............?

Zivim u Kanadi i najsrecniji sam "beskucnik" na planeti, nemam svoj stan/kucu, radim i renatm jednosoban apartman, nemam auto (mozda to nekome zvuci cudno) a i ako ga budem kupio uzecu 4 tocka za ne vise od $2-3K...........imam posao sa kojim sam jako zadovoljan, ne zaradjuem velike cifre, $20 na sat...........nista mi ne fali, srecan sam covek...........

I zasto bih se vracao u Srbiju i ponovo slusao ona kukumavcenja, infantilno-idiotske razgovore u kafani, prepirke oko politike,.........u zemlji gde se jos uvek ljudi dele na patriote i izdajnike.........ne treba mi to..........ovde mi je mozak na godisnjem odmoru od Srbije.........

Kako hoces Kume, ali razmisli dobro, ........nadam se da si uzeo pasos i da si pripremio odstupnicu..........

#63 ruskabajka

ruskabajka
  • Members
  • 473 posts

Posted 10 October 2006 - 23:54

QUOTE(zazie @ 9 Oct 2006, 10:11)
vec kako diskutuje mi se svidja. da to kao nachin razgovora prenese na pet domorodaca, pa da mu dizemo spomenik.


samo napred kume djole....[ ili nazad ? ]...ne boj se, neces zavrsiti u kazanu...

#64 Kum Djole

Kum Djole
  • Members
  • 78 posts

Posted 10 October 2006 - 23:57

QUOTE(Klika @ 10 Oct 2006, 16:56)
Kume, vidim da si obrazovan covek, pametno zboris...........ali zasto onda povratak u Srbiju kada si svestan svih ovih problema, nedaca, ..........koje si nabrojao i koje smo vec ovde pominjali...........



Povratak u Srbiju, zato sto sam u naponu snage, imam cemu da se vratim i imam energije da pokrenem velike ideje, ucestvujem u necemu sto moze da se nazove 'normalizacijom' drustva. Posto sam vec napomenuo da polazim od sebe, meni je materijalna dobit i platezna moc nisko plasirana na lestvici zivotnih vrednosti, a u ovoj sredini ne mogu da apliciram svoje ideale i namere bez samoizolacionizma u getoizirani jugonostalgicni korpus razocaranih pobegulja, onda je stvar sasvim jasna. Odstupnicu sam pripremio i nece mi biti tesko da se vratim ovde, ili da probam negde drugde, ali bih bio izuzetno nezadovoljan da 2011. shvatim kako nisam imao hrabrosti da se usidrim tamo odakle sam i porinuo. Tad ce vec biti kasno. Mislim da takav izazov pre svega dugujem sebi, jer lako je trtiti se za 60k u CSIS ili RCMP, kupiti family van, letovati na Floridi i gajiti ipod-decu s lepim zubima, sedeti cetvrtkom i gledati 'Survivor' - ali nije lako pruziti celog sebe necemu cemu iskonski pripadas, biti pravi survivor i animirati druge da se bore, makar to bilo vodjeno utopijskim tendecijama najgore vrste. Kao sto rece Lt.Col. Frank Slade, "I always knew what the right path was, but I never took it. It was too damn hard."
*
Godine 2003. u januaru pukim slucajem upoznao sam tadasnjeg ambasadora SRJ u Otavi, Miodraga Perisica. Ja onako stao prekoputa ambasade da uslikam majku koja mi je bila u poseti, kad evo ga ambasador. Tu se mi malo ispricamo, o Kanadi, o Srbiji, pitamo ga kako vam je ovde u Kanadi, on kaze "Meni je ovde kao da sluzim vojsku!" (tu se onako skroz pronadjem) smile.gif ...i covek u razgovoru s mojom majkom izusti jednu recenicu koju cu pamtiti dok sam ziv, da parafraziram: "Nasa najveca nesreca je sto nasi mladi ljudi (pokaze na mene) ono sto nauce u inostranstvu ne zele da primene u Srbiji". Svega par meseci kasnije ubijen je Djindjic, a par meseci posle toga preminuo je i ambasador Perisic. Ja sam ga docekao u city morgue gde sam tada radio, i od tada, a narocito u poslednjih godinu dana ove moje dileme poprimaju daleko ozbiljniji karakter.

#65 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 October 2006 - 00:04

Good on you, Kume Djole. Sto se ono kaze, imas moju moralnu podrsku.

#66 ruskabajka

ruskabajka
  • Members
  • 473 posts

Posted 11 October 2006 - 00:07

a i ti indy najavi povratak ?....
zadnji od svih odavde od kojih bi` to ocekivao

#67 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 11 October 2006 - 00:10

maj es kume đole

ti si ona faca koja se loži na francuski model kao u priči o crvenkapici
za neupućene * vidi drugi topik
ovaj je muški primerak sarahh ništa više

smešno da nije žalosno ph34r.gif

#68 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 October 2006 - 00:10

QUOTE
a i ti indy najavi povratak ?

Gde sam ja to najavio?

Edited by Indy, 11 October 2006 - 00:11.


#69 ruskabajka

ruskabajka
  • Members
  • 473 posts

Posted 11 October 2006 - 00:16

"Ja sam doduse vec 10 godina napolju i ne mogu da sa sigurnoscu potvrdim ni ovo sto je citirano.

Inace, i ja mislim da je ovaj poslednji savet zlata vredan, stavise i sam cu ga primeniti na sebi za koju godinu."
ovo je na 2.oj strani ovog topica
mozda si se salio doduse....

#70 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 October 2006 - 00:22

QUOTE(ruskabajka @ 11 Oct 2006, 09:16)
"Ja sam doduse vec 10 godina napolju i ne mogu da sa sigurnoscu potvrdim ni ovo sto je citirano.

Inace, i ja mislim da je ovaj poslednji savet zlata vredan, stavise i sam cu ga primeniti na sebi za koju godinu."
ovo je na 2.oj strani ovog topica
mozda si se salio doduse....

Savet je bio da se u Srbiju ode na, ako se ne varam, 6-8 meseci da se vidi kako je tamo, da se ispita situacija (recimo, uslovi za neki biznis, i sl). To cu i da uradim u narednih par godina, zasto da ne - kad mi posao to vec omogucava, a imam i gde da "odsednem".

Uopste, mislim da je pozitivno to sto Kum Djole hoce, pogotovo ako je pritom dobro ispitao situaciju, sto bi rekli, sproveo istrazivanje. Pa i ovaj topik mu je verovatno deo tog istrazivanja, doduse nista ne moze da zameni licino mesto.

#71 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 11 October 2006 - 00:36

supermen

crni utorak

neverovatno kako neki likovi tripuju da su bogom dani,sa'će se preseliti iz hebene Kanade studirajući & radeći istovremeno u nekom javnom sektoru(nisam boldovao) i svojom "ogromnom"energijom ,nama budalama će prodavati model socijalne pravde po francuskom modelu deluje naivno

trpaj nešto brate ne prodavaj ovde gluposti barem ne na ovom forumu...

#72 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 11 October 2006 - 00:38

A gde je Kum Djole spomenuo taj tvoj "francuski model" (sta god da je to, no ocito je nesto lose, zvuci kao da si napisao "iransko-severnokorejski model")?

#73 ruskabajka

ruskabajka
  • Members
  • 473 posts

Posted 11 October 2006 - 00:45

2 indy - pa jes`, to ispitivanje na 6-8 meseci, da se ispita sitOVacija za povratak....mene je samo zacudilo da bi ti ista ispitivao....oduvek mi je izgledalo da si najsrecniji covek na z. sharu sto zivis/radis kod ozija, i da su preispitivanja te vrste kod tebe unapred iskljucena... zapravo je mozda i neukusno ovo analiziranje na ovom mestu, sori....
trol off...
kum djole je zapravo RESIO da se vrati...[ videti podnaslov topica ], a nije trazio savet da li to da ucini...jedino misljenja u vezi sa tim, a nije da nema razlike...
dakle, kume DJ, najispravnjija moguca odlika...u CAN nemas brige da li ces preziveti, ali s obzirom da delujes poprilicno ambiciozno, verovatno mnogo vecu perspektivu imas u SER

Edited by ruskabajka, 11 October 2006 - 00:46.


#74 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 11 October 2006 - 00:47

QUOTE(Indy @ 11 Oct 2006, 01:38)
A gde je Kum Djole spomenuo taj tvoj "francuski model" (sta god da je to, no ocito je nesto lose, zvuci kao da si napisao "iransko-severnokorejski model")?

pročitaj drugi linak ako imaš vremena

fryair bi jeo 'leba bez motike k'o što su ih i šveđani jeli do nedavno

#75 kurdi

kurdi
  • Members
  • 3,206 posts

Posted 11 October 2006 - 00:54

i ja planiram sledece godine na jedno 3 meseca (ovo cisto da nesto kazem)