Jump to content


Photo

Povratak :)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
261 replies to this topic

#46 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 09 October 2006 - 15:22

Srbija bas ima buducnosti, ne slazem se s onim mojim hejterom odozgo. Ona mozda nema sadasnjosti (koliko bi bilo lepo i pozeljno), ali buducnosti sigurno ima.

#47 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 09 October 2006 - 16:55

Lepo je biti optimista po pitanju buducnosti u zemljici Srbiji, samo ne vidim nikakve naznake da bi se to moglo dogoditi u neko skorije vreme............svih onih godina pakla u `90-tim su svi govorili, "bice bolje" pokusavajuci da utese sami sebe........promenila se vlast, ljudi su ocekivali preko noci da se nesto znacajnije promeni, ali od toga nije bilo nista, .......kada je dobar deo populacije , koji je ocekivao bolja vremena, shvatio da ni sa novom postavom politicara nema znacajnijih promena, bezanija iz Srbije je , na zalost, postala jos veca.

Prosto je neverovatno da posle promene rezima sve vise ljudi napusta zemlju........a u razgovoru sa prijateljima, koji su u vreme Milosevica govorili da nikada ne bi napustili Srbiju, sada razmisljaju potpuno drugacije........

Neke stvari jesu krenule na bolje, ali apatija, neizvesnost, .......i dalje devastirajuce deluje na psihu ljudi........

Svima koji misle o povratku u Srbiju, puno srece, trebace vam ......kada samo pomislim na to da bi trecina stanovnistva na sledecim izborima zaokruzila Radikale, buducnost mi deluje tako daleko..........

Edited by Klika, 09 October 2006 - 16:56.


#48 misterno

misterno
  • Members
  • 154 posts

Posted 09 October 2006 - 21:03

Fino je doći u BG za vikend recimo, u NS za EXIT, obići roditelje i prijatelje, a jnajlepše je vratiti se u zemlju u kojoj sada živiš. Odlaskom u novu zemlju čovek samo proširi svoje vidike, nauči jezik, stekne nova iskustva, a sve ostalo što je imao u zemlji iz koje je potekao ostaje, pa i stari prijatelji. Stekneš nove prijatelje u novoj zemlji, sve u svemu samo si na dobitku. Ne vidim razlog da se vraćaš u prošlost.

#49 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 09 October 2006 - 21:09

QUOTE(Indy @ 9 Oct 2006, 07:22)
Srbija bas ima buducnosti, ne slazem se s onim mojim hejterom odozgo. Ona mozda nema sadasnjosti (koliko bi bilo lepo i pozeljno), ali buducnosti sigurno ima.


Moras da kazes sa kojim tvojim hejterom se ne slazes, posto ih ima mali milion...

A inace, Srbija ima buducnost, kao i sto ti i bilo ko imate buducnost.
A da li je to sjajna ili ne-bas-sjajna buducnost, to je pitanje. Srbija u dogledno vreme nece imati sjajnu buducnost. O tome se radi.
To sto se razvija i napreduje je pozitivno. Ali ne razvija se brzo. Sporo, sve je sporo...

#50 Isis

Isis
  • Members
  • 513 posts

Posted 09 October 2006 - 23:01

QUOTE(Kum Djole @ 4 Oct 2006, 04:47)
I ajd' da pitam - ima li nekog ko vidi smisao u povratku u Srbiju?


Ja vidim smisao...bas kao sto mi ima smisla otici da zivim bilo gde u svetu gde mi mix posla i ostalog (grad, ljudi koji me okruzuju, klima, popuni dalje po zelji...) pruza prihvatljivi nivo satisfakcije.

Mislim, Srbija je samo jedno od mesta na planeti...hmmm, sa dodatnom olaksicom sto znam i jezik, ljude, okruzenje i sl. Cemu onda toliki animozitet prema tom mestu? Cinjenica je da nijedna, ali bas nijedna zemlja nije savrsena. Pitanje je samo da li su mane jedne zemlje prihvatljive za odredjenog pojedinca i da li su prednosti dovoljne da kompenzuju te mane. I sve iskljucivo sa stanovista individualnih preferencija.

Povratak bi sigurno zahtevao odredjeni period za adaptaciju (bas kao sto je i odlazak zahtevao isto). Buduci da si ti Kume otisao od kuce i na tom drugom mestu ostao vise od 5 godina, to upucuje na to da si po prirodi fleksibilna osoba i das se adaptirati na razna okruzenja...tako da po tom pitanju nemas brige verovatno.

Ja licno ostajem ovde gde sam jos neko vreme, posle toga idem za NYC i nakon toga se vracam u Bgd.

Mada, svako, ali bas svako jutro negde oko 8.30, u do besvesti krcatom tube-u, cvrsto obecam sebi da cu se koliko vec SUTRA iseliti iz ovog grada mad.gif ...al' brzo me prodje biggrin.gif

#51 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 09 October 2006 - 23:14

QUOTE(Recycle Bin @ 10 Oct 2006, 06:09)
Moras da kazes sa kojim tvojim hejterom se ne slazes, posto ih ima mali milion...

Pa sa onim koji me je stavio u potpis, ofkors. biggrin.gif Zna se ko je predsednik od mojih hejtera.

Srbija ima dobar potencijal, a da li ce buducnost biti adekvatno dobra, pretpostavljam da najvise zavisi od onoga kako oni koji tamo zive rade sada. Zato je naravno dobra stvar da se obrazovani ljudi vracaju u zemlju, jer je nedostatak obrazovanih jedan od dva najveca problema te zemlje. (Drugi su putevi).

Edited by Indy, 09 October 2006 - 23:16.


#52 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 10 October 2006 - 00:14

QUOTE(Indy @ 9 Oct 2006, 15:14)
Pa sa onim koji me je stavio u potpis, ofkors. biggrin.gif Zna se ko je predsednik od mojih hejtera.


Mojne da si bRezobrazan... nisam ja hejter. rolleyes.gif

Postujem ja tebe, verovatno si nadprosecno inteligentan (a ovde smo svi tak'i, jelte biggrin.gif ), ali si cesto uzasno agresivan i bezobrazan. To ti je veliki minus.



QUOTE(Indy @ 9 Oct 2006, 15:14)
Srbija ima dobar potencijal, a da li ce buducnost biti adekvatno dobra, pretpostavljam da najvise zavisi od onoga kako oni koji tamo zive rade sada. Zato je naravno dobra stvar da se obrazovani ljudi vracaju u zemlju, jer je nedostatak obrazovanih jedan od dva najveca problema te zemlje. (Drugi su putevi).



Inace, da, slazem se da ima dobar potencijal.
Medjutim, i zemlja sa najvecim potencijalom moze da omane...

Pogledaj Rusiju. Ta zemlja ima predispozicije da bude PRVA u SVEMU. A nije. Ne moze da se kaze ni da nema inteligentne i pametne ljude. I to ima. Pa ipak, opet nije uspesna zemlja. Zasto? Misterija. Ja ne znam. A ko zna - dobije bombonu.

I Srbija je slicna. Ima potencijala, ali potencijal nije dovoljan da se to pretvoti u uspeh. Cak ni ljudi nisu dovoljni. Potrebno je mnogo vise. A toga sto nedostaje (misterija) - nema.

#53 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 10 October 2006 - 00:24

QUOTE(Indy @ 9 Oct 2006, 16:14)
Pa sa onim koji me je stavio u potpis, ofkors. biggrin.gif Zna se ko je predsednik od mojih hejtera.

Srbija ima dobar potencijal, a da li ce buducnost biti adekvatno dobra, pretpostavljam da najvise zavisi od onoga kako oni koji tamo zive rade sada. Zato je naravno dobra stvar da se obrazovani ljudi vracaju u zemlju, jer je nedostatak obrazovanih jedan od dva najveca problema te zemlje. (Drugi su putevi).



Pa obrazovani ljudi ne bi pobegli iz zemlje da imamo obrazovane politicare koji je vode..........
Dok se pravila igre ne promene, a pogotovu svest ljudi, nema tih doktora nauka/magistara/ovih-onih koji ce Srbiju pokrenuti na bolje.............a problem je sto se svest ne menja za godinu-dve, deceniju ili dve, to je proces...........isuvise dug.......

Srbija je imala potencijal vekovima, ali nije znala da ga iskoristi, zasto.........pa to je valjda jasna stvar..........da ne ulazim u tu pricu...........

#54 dahija

dahija
  • Members
  • 618 posts

Posted 10 October 2006 - 00:36

QUOTE(Recycle Bin @ 10 Oct 2006, 01:14)
Pogledaj Rusiju. Ta zemlja ima predispozicije da bude PRVA u SVEMU. A nije. Ne moze da se kaze ni da nema inteligentne i pametne ljude. I to ima. Pa ipak, opet nije uspesna zemlja. Zasto? Misterija...


Ako sagledaš ovo:

1) Nema dovoljno ljudi, nedovoljno veliko tržisšte.
2) Još se nije navršilo 100 godina kako je izašla iz teškog feudalizma
3) U WWII izginulo 20 mil., više nego u svim drugim zemljama ZAJEDNO
4) Staljin pobio nedefinisanu cifru, (verovatno) preko 10 mil. i to (verovatno) najboljih

misterija je što je tamo gde jeste, a ne to što nije uspešnija.

#55 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 10 October 2006 - 00:42

Pa, dobro, pre nego sto dodjemo do misterioznih sastojaka u srpskoj (klin) corbi, valjalo bi da pocnemo od onih sasvim jasnih i razumljivih, a to su obrazovano stanovnistvo, dobra putna mreza, kao i pragmaticni i ideologijom-neoptereceni politicari. Za ovo poslednje priznajem da ga ni ne nazirem na obzorju.

#56 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 10 October 2006 - 01:05

QUOTE(dahija @ 9 Oct 2006, 17:36)
Ako sagledaš ovo:

1) Nema dovoljno ljudi, nedovoljno veliko tržisšte.
2) Još se nije navršilo 100 godina kako je izašla iz teškog feudalizma
3) U WWII izginulo 20 mil., više nego u svim drugim zemljama ZAJEDNO
4) Staljin pobio nedefinisanu cifru, (verovatno) preko 10 mil. i to (verovatno) najboljih

misterija je što je tamo gde jeste, a ne to što nije uspešnija.



Ni sve ovo sto je navedeno nije toliki problem koliko svest u glavama obicnih ljudi.........

Kanada je druga po velicini zemlja na planeti, a ima samo 32 miliona ljudi, i pravi vise od 1000 milijardi dolara GDP na godinu ($30K + po glavi) ..........znaci broj ljudi na velicinu zemlje ne igra veliku ulogu........

Pa i ovde u provinciji Alberta nije tako davno bilo kako su ljudi vezivali konje ispred kafane.........skoro pa feudalizam..........ali opet to ih ne sprecava da se bave stocarstvom i da vade naftu koje ovde ima , pa cini mi se kao u Sibiru........zasto Kanada ima suficit u 2005. godini od 13 milijardi dolara (na 32 mil) a Rusija sa takodje mnogo nafte ne moze da prehrani svoje ljude..........

Pre bih rekao , iskvareni/korumpirani politicari ..........i opet ponavljam, veoma bitna stvar, svest obicnog coveka...........koja se kod nekih naroda jednostavno ne menja vekovima..........

Uzmi primer jedne Ceske i Madjarske,.........isto kao i mi su bili 50-tak godina pod komunizmom, ali za razliku od nas, veliki deo populacije ga je prezivljavao kao neku silom nametnutu stvar, cim je komunizam pao , ljudi su jednostavno zaboravili da ga je i bilo i krenuli napred, sa novim progresivnim idejama........

Iako se ne kockam, ali spreman sam da stavim $$$ hjiljadarku na to da bi u Srbiji sada minimum 50% ljudi vratilo prosla komunisticka vremena , kada bi samo mogli.........e tu je recimo razlika izmedju nas i istih tih Madjara ili Ceha.........

Iz tih razloga ja ne vidim svetlu buducnost u Srbiji u nekom narednom periodu.........

Edited by Klika, 10 October 2006 - 01:08.


#57 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 10 October 2006 - 01:40

Bravo Klika. Apsolutno, tacno tako.
Potpisujem sve sto si napisao/la. (posto ne znam sta si... cool.gif )

#58 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 10 October 2006 - 01:58

QUOTE(Recycle Bin @ 9 Oct 2006, 18:40)
Bravo Klika. Apsolutno, tacno tako.
Potpisujem sve sto si napisao/la.    (posto ne znam sta si...  cool.gif  )



Pozdrav RB, cool.gif .........M

#59 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 10 October 2006 - 16:42

QUOTE
Pa i ovde u provinciji Alberta nije tako davno bilo kako su ljudi vezivali konje ispred kafane.........skoro pa feudalizam..........


Dakle, feudalizam u Kanadi nije nikada postojao, cak ni kada su vezivali konje ispred kafane. Feudalizam je u Rusiji postojao sto u vreme Ruskog carstva gde je 80% stanovnistva bukvalno pripadalo vlasniku zemlje, koji ih je zajedno sa zemljom prodavao, iznajmljivao itd, a zatim i u revolucionarnom Staljinovom komunizmu (Kolhozi su bili samo velika kmetstva). Iskociti iz takvog odnosa u industrijsko doba, a zatim preci u postindustrijsku eru jednostavno nije realno u 50ak godina. Balkan da i ne spominjem,da smo barem do feudalizma stigli.

#60 Klika

Klika
  • Members
  • 751 posts

Posted 10 October 2006 - 19:14

QUOTE(Nimrod @ 10 Oct 2006, 09:42)
Dakle, feudalizam u Kanadi nije nikada postojao, cak ni kada su vezivali konje ispred kafane. Feudalizam je u Rusiji postojao sto u vreme Ruskog carstva gde je 80% stanovnistva bukvalno pripadalo vlasniku zemlje, koji ih je zajedno sa zemljom prodavao, iznajmljivao itd, a zatim i u revolucionarnom Staljinovom komunizmu (Kolhozi su bili samo velika kmetstva). Iskociti iz takvog odnosa u industrijsko doba, a zatim preci u postindustrijsku eru jednostavno nije realno u 50ak godina. Balkan da i ne spominjem,da smo barem do feudalizma stigli.



Pa cini mi se da ja napisah rec SKORO, a to nikako ne zacni da je u Alberti/Kanadi postojao feudalizam, nije ni mogao zvanicno da bude jer drzava Kanad postoji kao nezavisna od 1867. godine...........

Poenta moje price je bila da su ovde ljudi ne tako davno poprilicno bili konzervativni , da ne kazem zaostali...........konj u feudalizmu nije nista bio drugaciji od onog u 19. veku........ blink.gif ...........nadam se da ni ovo nisi shvatio bukvalno.........

Ne vidim nikakvu vezu izmedju feudalizma i njegovog uticaja na danasnju situaciju u Rusiji..........feudalizam je postojao i u Italiji, Britaniji, Francuskoj,............pa kako se onda oni toliko razlikuju od te iste Rusije.........

Naveo sam primer Ceha/Madjara i nas........u vezi komunizma..........pa kako onda mi jos nismo dosli ni na polaznu tacku , mislim na krah komunizma `90-te, a oni tako daleko odose ispred nas..........pitam se.........