Jump to content


Photo

Menadzment u Srba


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
95 replies to this topic

#91 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 18 July 2006 - 16:06

QUOTE(iDemo @ 18 Jul 2006, 15:47)
Dobro jutro.
Ne znam samo ciji je pecat tu veci, da li onih zemalja sa kojima se tako posluje ili onih firmi (i zemalja iz kojih poticu) koje to bez problema smatraju za 'normalnu trzisnu utakmicu'. Uvek i svuda postoje najmanje 2 strane u transakciji. I obe, obicno, vrlo voljno i veselo ulaze u istu...



Naravno.

Odgovornost je u najboljem slučaju 60%(ovi odavde): 40% (oni tamo).

#92 Blahblah

Blahblah
  • Members
  • 89 posts

Posted 19 July 2006 - 09:19

QUOTE(John Finn's Wife @ 18 Jul 2006, 16:06)
Naravno.

Odgovornost je u najboljem slučaju 60%(ovi odavde): 40% (oni tamo).


Ja ne bih o procentima (ne znam kako ste dosli do ove racunice), vec o odgovornosti i realnom stanju stvari.

Cinjenica da je zakonodavstvo jedne razvijene zemlje ozakonilo crne fondove predvidjene za mito & korupciju, ipak po mom misljenju vise govori o nama, nego o njima. Mislim da ideja vodilja njihove odluke nije bila ohrabrivanje mita & korupcije u banana-kokos-mango drzavama, vec cista konstatacija da se ovde ne moze uraditi sve i na vreme ukoliko ne "podmazes" birokratiju, razne uprave, inspekcije, kontrolora okretnice u MML, tetka Maricu koja radi u pisarnici veterinarske inpekcije... Niko ne placa nezakonite radnje, vec ubrzanje procedure koja je cesto preobimna i predugacka za sprovodjenje.

Onaj linak koji je dat http://www.doingbusi...rcingContracts/, daje vam uvid u prostu cinjenicu da je za sudsko sprovodjenje stavki Ugovora potrebno cca. 2 godine, sto je skoro 2x vise od proseka Evrope, 3x vise od OECD-a, itd.

#93 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 19 July 2006 - 13:22

QUOTE(Blahblah @ 19 Jul 2006, 18:19)
Cinjenica da je zakonodavstvo jedne razvijene zemlje ozakonilo crne fondove predvidjene za mito & korupciju, ipak po mom misljenju vise govori o nama, nego o njima. Mislim da ideja vodilja njihove odluke nije bila ohrabrivanje mita & korupcije u banana-kokos-mango drzavama, vec cista konstatacija da se ovde ne moze uraditi sve i na vreme ukoliko ne "podmazes" birokratiju, razne uprave, inspekcije, kontrolora okretnice u MML, tetka Maricu koja radi u pisarnici veterinarske inpekcije... Niko ne placa nezakonite radnje, vec ubrzanje procedure koja je cesto preobimna i predugacka za sprovodjenje.


Ovo podvuceno nije tacno a za ostalo mozemo da nastavimo diskusiju.

Inace, o nama (kao ljudima) na obe strane dosta govori i cinjenica da u normalnim zemljama postoje legalni kupleraji i da u njima rade radnice/radnici koje/i imaju i socijalno i zdravstveno i redovnu platu™ - kad smo vec kod toga ko je kome (i kako) slika i prilika...

#94 Blahblah

Blahblah
  • Members
  • 89 posts

Posted 20 July 2006 - 08:25

QUOTE(iDemo @ 19 Jul 2006, 13:22)
Ovo podvuceno nije tacno a za ostalo mozemo da nastavimo diskusiju.

Inace, o nama (kao ljudima) na obe strane dosta govori i cinjenica da u normalnim zemljama postoje legalni kupleraji i da u njima rade radnice/radnici koje/i imaju i socijalno i zdravstveno i redovnu platu™ - kad smo vec kod toga ko je kome (i kako) slika i prilika...


Nemoj pogresno da me razumes. Nisam ja u fazonu "tamo je i govno slatko", vec manje-vise pokusavam dam svoje misljenje koje je bazirano na iskustvu.

Sigurno je da postoji mnogo istina i lazi, ali za sve strane investitore koji dolaze iz zapadne Evrope vazi cinjenica da ne zele ciniti nista u suprotnosti sa vazecim Zakonima. Niko ne zeli dovoditi u pitanje milionske investicije zarad sitne dobiti. Naime, kada bi platili "nekoga" ko im moze "nesto" srediti, ko bi im garantovao da ce to "nesto" i dalje biti na snazi kada taj "neko" po partijskoj duznosti ili sili prirode stupi sa svog trona? Zato se cesto angazuju strane konsultantske kuce koje traze "rupe" u Zakonima i koriste ih za svoje dobro/dobro svoje firme.

Molim te da mi das suprotan primer.

Usput, ova aluzija na kupleraje je dobrodosla. Veliki procenat domacih poslodavaca ne placa "socijalno, zdravstveno i redovnu platu", pa ti vidi...

#95 garfild

garfild
  • Members
  • 787 posts

Posted 14 August 2006 - 10:31

Da ne bih otvarao poseban topic, iznecu ovde moj problemcic tj. pitanje i svi predlozi su dobrodosli wink.gif
Elem, moj cale kao i vecina sredovecnih ljudi je u procesu tranzicije sto je izazvano privatizacijom njegovog ucmalog drzavnog preduzeca. Celog svog radnog veka se bavi masinstvom kao inzinjer a posto novi gazda mu je sugerisao da mora da ima i neko znanje iz oblasti menadzmenta i marketinga i kako je to danas neophodno znanje za jednog kompletnog inzinjera. Posto on nema bas preterano puno vremena da pohadja klasicne kurseve a i kaze mator je za citanje (mojih) kaze preopsirnih i suvoparnih udzbenika iz menadzmenta, potrebni su mi nekl linkovi za materijale iz oblasti opsteg menadzmenta i marketinga u elektronskoj formi, kako bi mogao na poslu kad ima slobodnog vremana da nesto procita. Dobro bi dosli i meli multimedijalni diskovi ili online kursevi (najbolja varijanta ali jng to kod nas nema)
pozdrav

#96 teniser

teniser
  • Members
  • 30 posts

Posted 18 August 2006 - 11:56

Online sam pohadjao par kurseva u ovoj skoli i mogu ti reci da je taj fazon super. Ne gubis vreme, nego kad tebi odgovara opusteno kuci citas materijal, radis testove provere a ako imas nekih nejasnoca kontaktiras profu tako da sam bez problema polozio ispit za MCSA u drugom test centru . Vidim da imaju i kurseve iz menadzmenta. Pogledaj:
http://www.link-elea...nkdl/elearning/