Jump to content


Photo

Menadzment u Srba


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
95 replies to this topic

#61 Miloje Sekulic

Miloje Sekulic
  • Members
  • 168 posts

Posted 17 July 2006 - 12:34

QUOTE(Blahblah @ 17 Jul 2006, 11:44)
Ono sto sam ja hteo da kazem je da poslodavac od novajlije ne zahteva iskustvo, vec pozitivan stav prema poslu, jasnu viziju i teorijsko predznanje o principima funkcionisanja dela organizacije u kojem ce funkcionisati.


Kakve osobine ličnosti bi menadžer trebao da ima?

Miloje

#62 Blahblah

Blahblah
  • Members
  • 89 posts

Posted 17 July 2006 - 12:41

QUOTE(Miloje Sekulic @ 17 Jul 2006, 12:34)


Energija mladosti i iskustvo poznog doba... koje jase na energiji mladosti.

#63 Lola

Lola
  • Members
  • 289 posts

Posted 17 July 2006 - 14:14

Probacu ukratko da dam svoje misljenje na temu. Ne znam kako je u Srbiji ali znam iz licnog iskustva visegodisnjeg uspesnog menadzerskog rada (business development manager 7 god i 3 god account exec) u blue chip kompaniji & multinational co. u korporativnom Londonu da je to izuzetno zahtevan i kreativan posao gde covek na prvom mestu (pored teoretskog znanja) mora imati viziju, ideju i gotovo neku vrstu instikta (uslovno receno) kad je u pitanju pravljenje profita a uz to vrlo bitno i sistematicnost u izgradnji plana za ostvarivanje profitabilnih ideja, ostvarenog najvise zaslugom uspesnog timskog rada.

Ono sto je veoma bitno i zasto mislim da sam bila uspesna u tom poslu niz godina je da sam imala veru (u nedostatku boljeg izraza) u to sto sam radila, dakle ne moze se biti uspesan menadzer i razvijati posao ako menadzer na prvom mestu ne veruje u to sto radi i nije posvecen svom poslu maximalno i ima gomilu energije, tek tada to moze da prenese na svoj tim. Time se stvara toliko potrebna motivacija i kod ljudi (tima) koji radi za tebe kao i kod poslovnih partnera i klijenata i prepoznavanje/renome kod konkurencije.

Opis posla je vrlo nezahvalno po tackama definisati jer iz iskustva znam da sam u najvecem broju slucajeva u toku jednog dana imala vise uloga (eng. wearing many hats), u praksi covek tek uvidja da ova vrsta posla zahteva veliku fleksibilnost kroz rad sa mnostvom ljudi na vise nivoa, kao i istrajnost, fokusiranost i zelju za uspehom, vise nego sto bilo kakav opis menadzerskog posla na papiru opisuje i za sta vas skola kao priprema, a sto je ustvari neophodno za uspesno izvrsavanje ovog posla. Praksa je ustvari tek pravi pocetak price i tek u praksi covek zaista uci najvise, skola je samo priprema i to vrlo okvirna.

Edited by Lola, 17 July 2006 - 14:32.


#64 jvujuc

jvujuc
  • Members
  • 543 posts

Posted 17 July 2006 - 14:35

QUOTE(Lola @ 17 Jul 2006, 15:14)
Probacu ukratko da dam svoje misljenje na temu. Ne znam kako je u Srbiji ali znam iz licnog iskustva visegodisnjeg uspesnog menadzerskog rada (business development manager 7 god i 3 god account exec) u blue chip kompaniji & multinational co. u korporativnom Londonu da je to izuzetno zahtevan i kreativan posao gde covek na prvom mestu (pored teoretskog znanja) mora imati viziju, ideju i gotovo neku vrstu instikta (uslovno receno) kad je u pitanju pravljenje profita a uz to vrlo bitno i sistematicnost u izgradnji plana za ostvarivanje profitabilnih ideja, ostvarenog najvise zaslugom uspesnog timskog rada.

Ono sto je veoma bitno i zasto mislim da sam bila uspesna u tom poslu niz godina je da sam imala veru (u nedostatku boljeg izraza) u to sto sam radila, dakle ne moze se biti uspesan menadzer i razvijati posao ako menadzer na prvom mestu ne veruje u to sto radi i nije posvecen svom poslu maximalno i ima gomilu energije, tek tada to moze da prenese na svoj tim. Time se stvara toliko potrebna motivacija i kod ljudi (tima) koji radi za tebe kao i kod poslovnih partnera i klijenata i prepoznavanje/renome kod konkurencije.

Opis posla je vrlo nezahvalno po tackama definisati jer iz iskustva znam da sam u najvecem broju slucajeva u toku jednog dana imala vise uloga (eng. wearing many hats), u praksi covek tek uvidja da ova vrsta posla zahteva veliku fleksibilnost kroz rad sa mnostvom ljudi na vise nivoa, kao i istrajnost, fokusiranost i zelju za uspehom, vise nego sto bilo kakav opis menadzerskog posla na papiru opisuje i za sta vas skola kao priprema, a sto je ustvari neophodno za uspesno izvrsavanje ovog posla. Praksa je ustvari tek pravi pocetak price i tek u praksi covek zaista uci najvise, skola je samo priprema i to vrlo okvirna.

Mozes li reci koju si skolu zavrsila.

MBA? Koja?

#65 Lola

Lola
  • Members
  • 289 posts

Posted 17 July 2006 - 14:53

verovala ili ne, nije MBA nego BA (Hons) in English Literature!

smile.gif

Moj poslovni uspeh u city-ju je baziran iskljucivo na rezultatima koje sam sama postigla u toku rada, samo je prvi posao koji sam dobila bio mozda najvise srecna okolnost, posle toga sam imala managerial training u trajanju od 2 god uz posao: Finance, Business Planning, Marketing, Corporate Strategies and Policies...(zaboravila sam sve predmete...). Jednostavno, firma za koju sam radila ocenila je da ima interesa da ulaze u mene pa sam se ustvari skolovala uz rad u tom polju i znam za jos par uspesnih ljudi koji su usli na istu foru u city kao i ja.

#66 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 17 July 2006 - 14:57

QUOTE(Lola @ 17 Jul 2006, 23:53)
verovala ili ne, nije MBA nego BA (Hons) in English Literature!


Zivi dokaz onoga o cemu pishe
A Whole New Mind, by Daniel Pink, ISBN 1 74114 738 7

kao i
QUOTE
Even the blue-est of the blue consulting firms, McKinsey started to look for other disciplines, outside of MBAs. "McKinsey hires outside their traditional domain. It is stated that in 1993, 61% of McKinsey 's hires had MBA degrees and that around now this ratio is down to 43%. They state that McKinsey says other disciplines are just as valuable in helping new hires perform well at the firm" (Harvard Business Review, February 2004).


#67 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 17 July 2006 - 15:06

Cuo sam par zanimljivih poredjenja - kao da narod bolje shvati - na temu ko je dobar menadzer/lider etc... Onda krenu da navode razne slucajeve kojekakvih trenera raznih sportskih ekipa i kao - triput osvajac Kupa Lilijane Ronketi a dvaput marshala Tita i tako nesto... Zezam se, radilo se o lokalnim AFL/ragbi/etc australijskim ekipama... I, kao, tip je bio odlican al' je insistirao da mu se dovedu X i Y ('na krilo') a Z i W ('na bekove') i tako dalje... Ovo su sve, naravno, opasni igraci - ili top 5 u ligi ili iskusni i namazani (k'o onaj crnogorac sto je igrao u Jugoplastici sa Radjom/Kukocem)...
Ja pitam - a jel' taj (trener) znao da pravi pitu i od gov@na? Oni me gledaju...
Pa, kazem, ako je mogao Bora Milutinovic da dovede 5-6 timova na SP u fudbalu i skoro sve (osim jednog) u drugi krug - kakav li je tek on madjionicar??? Oni me (opet) gledaju... Mislim na ovde iz 'skole menadzmenta'...


Da skratim - ko je veci umetnik/menadzer - onaj koji pravi nesto od vrhunskih radnika/strucnjaka/profesionalaca (od kojih je sve loshije od toga cist promashaj) ili onaj koji zna i od grupe prosecnih da napravi vise nego sto oni sami znaju i umeju?

#68 Blahblah

Blahblah
  • Members
  • 89 posts

Posted 17 July 2006 - 15:17

QUOTE(iDemo @ 17 Jul 2006, 15:06)
Cuo sam par zanimljivih poredjenja - kao da narod bolje shvati - na temu ko je dobar menadzer/lider etc... Onda krenu da navode razne slucajeve kojekakvih trenera raznih sportskih ekipa i kao - triput osvajac Kupa Lilijane Ronketi a dvaput marshala Tita i tako nesto... Zezam se, radilo se o lokalnim AFL/ragbi/etc australijskim ekipama... I, kao, tip je bio odlican al' je insistirao da mu se dovedu X i Y ('na krilo') a Z i W ('na bekove') i tako dalje... Ovo su sve, naravno, opasni igraci - ili top 5 u ligi ili iskusni i namazani (k'o onaj crnogorac sto je igrao u Jugoplastici sa Radjom/Kukocem)...
Ja pitam - a jel' taj (trener) znao da pravi pitu i od gov@na? Oni me gledaju...
Pa, kazem, ako je mogao Bora Milutinovic da dovede 5-6 timova na SP u fudbalu i skoro sve (osim jednog) u drugi krug - kakav li je tek on madjionicar??? Oni me (opet) gledaju... Mislim na ovde iz 'skole menadzmenta'...
Da skratim - ko je veci umetnik/menadzer - onaj koji pravi nesto od vrhunskih radnika/strucnjaka/profesionalaca (od kojih je sve loshije od toga cist promashaj) ili onaj koji zna i od grupe prosecnih da napravi vise nego sto oni sami znaju i umeju?


Sve zavisi od budzeta, ali ima ona stara koja kaze: "Tim je jak onoliko koliko i njegov najslabiji pojedinac".
Usput, Crnogorac iz Jugoplastike - Dusko Ivanovic, sadasnji trener Barselone.

#69 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 17 July 2006 - 15:22

QUOTE(Blahblah @ 18 Jul 2006, 00:17)
Sve zavisi od budzeta, ali ima ona stara koja kaze: "Tim je jak onoliko koliko i njegov najslabiji pojedinac".
Usput, Crnogorac iz Jugoplastike - Dusko Ivanovic, sadasnji trener Barselone.

Tacno, opasan tip.
Inace, ovo za budzet je jasno a moje pitanje se odnosi na doprinos menadzera/trenera - da li je bolji onaj koji od dobrih napravi malo bolje ili onaj koji iz nikakvih ili osrednjih izvuce cudo?

#70 Blahblah

Blahblah
  • Members
  • 89 posts

Posted 17 July 2006 - 15:25

QUOTE(iDemo @ 17 Jul 2006, 15:22)
Tacno, opasan tip.
Inace, ovo za budzet je jasno a moje pitanje se odnosi na doprinos menadzera/trenera - da li je bolji onaj koji od dobrih napravi malo bolje ili onaj koji iz nikakvih ili osrednjih izvuce cudo?


Moj odgovor je Bora Milutinovic!

#71 iDemo

iDemo
  • Members
  • 5,385 posts

Posted 17 July 2006 - 15:33

QUOTE(Blahblah @ 18 Jul 2006, 00:25)
Moj odgovor je Bora Milutinovic!


Slozio bih se.

Znam tipove koji nece ni da 'igraju' ako nemaju najjaci tim, ako im nije sve potaman i ako izgledi na 'dobitak' nisu preko 70%... Propushtaju poneku priliku ali nemaju promashaju. Ovi drugi igraju sa svak(akv)om ekipom, ne pitaju puno i trpaju sta moze da se utrpa. Imaju i promashaja al' kad pogode pogodili su... I sta onda... Onda dodje CEO koji gledao ono sto je njemu simpaticnije - nekome Bora a mnogima, nazalost, onaj drugi (ko god da je u pitanju)...

#72 Blahblah

Blahblah
  • Members
  • 89 posts

Posted 17 July 2006 - 15:45

QUOTE(iDemo @ 17 Jul 2006, 15:33)
Slozio bih se.

Znam tipove koji nece ni da 'igraju' ako nemaju najjaci tim, ako im nije sve potaman i ako izgledi na 'dobitak' nisu preko 70%... Propushtaju poneku priliku ali nemaju promashaju. Ovi drugi igraju sa svak(akv)om ekipom, ne pitaju puno i trpaju sta moze da se utrpa. Imaju i promashaja al' kad pogode pogodili su... I sta onda... Onda dodje CEO koji gledao ono sto je njemu simpaticnije - nekome Bora a mnogima, nazalost, onaj drugi (ko god da je u pitanju)...


Strah od pogresnog poteza ili promasaja se uvek moze uviti u neku drugu pricu, kao npr. stav, princip, karakter...

Ipak, saznanje koliko znas i vredis, tj. koliko mozes da pruzis unutar odredjene organizacije je definitivno najznacajniji fakat prema kojem se odredjuje dinamika razvoja i funkcionisanja tima (radne grupe). Naravno, ljudi sebe cene, ponekad i previse, a nekad premalo, a cilj i zadatak menadzera grupe jeste da za kratko vreme i uspesno "procita" sposobnosti svojih saradnika i dodeli im zadatke srazmerno proporcionalne njihovim sposobnostima, motivise ih i kontrolise njihovo izvrsenje. Ne treba praviti revoluciju, samo treba biti realan. Ukoliko je covek sposoban za vise, a ti mu das malo, bice frustriran. Frustracija je rezulatat i ako das nekome preveliko parce kolaca, koje on realno ne moze sazvakati.

#73 Lola

Lola
  • Members
  • 289 posts

Posted 17 July 2006 - 16:01

iDemo, pitanje je koliko shvatam bilo vise retoricke prirode, u svakom slucaju komentar je na mestu. Dobar menadzer mora da prepozna i izvlaci (harness na eng. vise odgovara) maximum potencijala od svojih saradnika, sto ti rece vise nego sto oni cak znaju ili misle da umeju ali uz razumevanje i anticipaciju svih mogucih eventualnih problema koje takva odluka u odredjenom trenutku moze da nosi. Motivacija je zato pronalazenje te fine linije izmedju necijih mogucnosti i aktualnih zalaganja i pomeranje cilja napred, u razlicitom stepenu i u zavisnosti od svakog pojedinacnog slucaja.

Link koji si dao iz Harward Business Review je relevantan za ovu pricu jer nije nepoznato da ljudi koji koji poseduju veliku dozu onoga sto se zove entrepreneural spirit / energy, a sto je jedna od predispozicija za uspeh u poslovnom svetu, vrlo cesto imaju background iz drugih disciplina. Oni cesto unose kreativnost u sagledavanje i resavanje poslovnih problema i taj potencijal i mogucnost uspesnosti studenata iz drugih disciplina je prepoznat u poslovnom svetu, tako da danas vec postoje i cross studies na visem nivou, gde su svrseni studenti MBA i oni koji poseduju master's degree sa umetnickih akademija recimo u ravnopravnoj mogucnosti da pohadjaju kurseve koji ih osposobljavaju da postanu lideri u poslovnom svetu.

Centre for Creative Business

#74 Blahblah

Blahblah
  • Members
  • 89 posts

Posted 17 July 2006 - 16:12

QUOTE(Lola @ 17 Jul 2006, 16:01)
iDemo, pitanje je koliko shvatam bilo vise retoricke prirode, u svakom slucaju komentar je na mestu. Dobar menadzer mora da prepozna i izvlaci (harness na eng. vise odgovara) maximum potencijala od svojih saradnika, sto ti rece vise nego sto oni cak znaju ili misle da umeju ali uz razumevanje i anticipaciju svih mogucih eventualnih problema koje takva odluka u odredjenom trenutku moze da nosi. Motivacija je zato pronalazenje te fine linije izmedju necijih mogucnosti i aktualnih zalaganja i pomeranje cilja napred, u razlicitom stepenu i u zavisnosti od svakog pojedinacnog slucaja.

Link koji si dao iz Harward Business Review je relevantan za ovu pricu jer nije nepoznato da ljudi koji koji poseduju veliku dozu onoga sto se zove entrepreneural spirit / energy, a sto je jedna od predispozicija za uspeh u poslovnom svetu, vrlo cesto imaju background iz drugih disciplina. Oni cesto unose kreativnost u sagledavanje i resavanje poslovnih problema i taj potencijal i mogucnost uspesnosti studenata iz drugih disciplina je prepoznat u poslovnom svetu, tako da danas vec postoje i cross studies na visem nivou, gde su svrseni studenti MBA i oni koji poseduju master's degree sa umetnickih akademija recimo u ravnopravnoj mogucnosti da pohadjaju kurseve koji ih osposobljavaju da postanu lideri u poslovnom svetu.

Centre for Creative Business


Prava stvar! Multidimenzionalnost je uvek dobrodosla pri resavanju problema.

Ipak, naziv topic-a je "Menadzment u Srba" i pitanje je kada ce se ovaj nacin razmisljanja "zapatiti" u Srbiji?

Usput, cestitke na velikom uspehu koji si postigla. Zelim ti da nastavis istim tempom.

#75 Lola

Lola
  • Members
  • 289 posts

Posted 17 July 2006 - 16:44

Blahblah, hvala, mada nisam vise u tom poslu, moji prioriteti su se promenili od kad imam bebu tako da sam sad self-emloyed jer mi takva organizacija pruza vise flexibilnosti i slobodnog vremena (ovo drugo tek treba da docekam). wink.gif

A na pitanje kada ce se multidimenzionalni nacin sagledavanja tematike zapatiti u Srbiji ne bih mogla da odgovorim, jer je kao i sve drugo, to vezano najvise za politicko ekonomsku situaciju koja je trenutno kao sto znamo o c a j n a.



Znam da sam prosirila temu, ali i vi vidim izvlacite paralele sa fudbalskim selektorima, tako da nisam jedina. tongue.gif